Zivotinje

Umjetnost zivljenja. Kulinarstvo. Recepti.Savjeti kako napraviti bolje.
Poruka
Autor/ica
Avatar
nella26
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 7486
Pridružen/a: 19 Apr 2009 02:49

Re: ŽIVOTINJE

#47 Post Postao/la nella26 »

Beagle-Pup-Print-C10054590[1].jpg
Vezite me cim pocnem sanjati vinograde, zna se ko sam kad se pogase ljeta...

Avatar
beca
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 16187
Pridružen/a: 29 Dec 2009 08:38
Lokacija: Sarajevo

Re: ŽIVOTINJE

#48 Post Postao/la beca »

vidovita_dzemila je napisao/la:bože kako sam se večeras ismijala, stomak me zabolio

od sinoć dolazi nam u avliju neka nova mačka. ja joj dajem kosti od bataka večeras kad izađe brat, pita čija je ovo mačka
ja rekoh Dodikova
kaže brat ko je Dodik
rekoh
hajde boga ti ta znaš ko u mahali liči na Dodika
(komšinica Ramiza)

pojela mačka sve al mjauče hoće još
kaže brat
daj joj saransaka
ja se popišala od smijeha
ova Ramiza rekla jednom kako voli saransak (bijeli lik) i kaže

"kad podrignem na saransak ja poletim od dragosti"
(poleti od sreće)

i hajd uđem ja u kuću nadrobim hljeb u mlijeko u posudu od gljiva, pravila ih za večeru a gljive budu u bijeloj posudi od stiropora. mačka cijelo vrijeme vani mijauče

kad skoči tata
ma *ebem ti neću..... tu si došla da mjaučeš, vi ste krivi, da ih ne hranite ne bi dolazile

a ja izađem vani prije njega i stavim mački zdjelicu u mrak.......svijetli zdjelicaaaaaaa ali je mačka zaklonila tijelom (crna) i jede

kad tata uze papuču i počne hodati, traži je da je gađa papučom, gunđa, a cijelo vrijeme kunem se prolazi kraj nje i ne vidi je :lol:
samo što nije stao na nju a mačka se smela, jede, ni mukajet :lol:

joj kako je to bila smiješna situacija

i što sam ja ovo pisala niko neće ni pročitati :roll:

[To funny.gif] [To funny.gif] [To funny.gif]

Avatar
andro
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 10034
Pridružen/a: 11 Apr 2007 02:00
Lokacija: BiH

Re: ŽIVOTINJE

#49 Post Postao/la andro »

Svjetski dan životinja se obilježava svake godine 4. oktobra. Ovaj dan je izabran za svjetski dan životinja zato što se na taj dan slavi i Franjo Asiški, ljubitelj prirode i glavni svetac za životinje i okolinu. Mnoge crkve širom svijeta obilježavaju nedjelju najbližu ovom danu sa blagoslovima za životinje.

Ovaj dan obilježavaju svi ljubitelji životinja širom svijeta, svih vjera i nacionalnosti. Većina azila za životinje na ovaj dan prikupljaju sredstva za pomoć i organizuju projekte vezane za dobrobit životinja.

Prvi put se počeo obilježavati 1931. godine.[1]

Po brojnim podatcima raznih svjetskih ustanova svaki dan nestane stotinu životinjskih vrsta, a najugroženije su morske kornjače, gorile, pande, slonovi, kitovi, tigrovi...Životinje uglavnom ugrožava čovjek, bilo da ih lovi ili iskorištava, onečišćuje tlo, zrak i vodu, ili pak uništava njihova staništa i unosi strane vrste.


Kritično ugrožene vrste
Životinjske vrste koje se suočavaju sa takoreći neminovnim istrebljenjem su velike pande, tigrovi, morske kornjače, veliki primati, slonovi i nosorozi.

Pandama je smanjena površina na kojoj žive za više od 50 procenata i preostalo ih je samo 1600 jedinki.

Tigrovi su već delimicno istrebljeni, Tri podvrste ove najveće divlje mačke buduće generacije moći će da gledaju samo u knjigama. Tigar sa Balija, Jave i Kaspijski tigar nažalost više ne postoje. Ukupna populacija tigrova na Planeti danas iznosi manje od 7000 dok ih je pre jednog veka bilo više od 100 000!!!

Morske kornjače velikom brzinom nestaju iz svojih vekovnih staništa najviše zbog krivolova a zatim i zbog zagađenja. Značajan broj strada u ribarskim mrežama ogromne flote ribarskih brodova koji sve više prete celokupnom morskom svetu. Čak šest od sedam podvrsta morskih kornjača smatra se kritično ugroženim.


Veliki primati nestaju prevashodno zbog smanjenja životnog prostora. Šimpanze, gorile [manje od 650 ih je ostalo na celoj Planeti!!!], bonobo [podvrsta šimpanze koja živi na području Konga] a posebno orangutan [šumski čovek na jeziku domorodaca] ostaju bez svojih prirodnih staništa što zbog komercijalizacije šumskih prostranstava, čestih ratova na tim područjima, šumskih požara itd.

Slonovi, kako azijski tako i afrički ostaju bez svojih staništa `zahvaljujući` drvnoj industriji. Iako znatno manje nego tokom istorije, lovokradice i dalje ybog novca nemilosrdno ubijaju najveće kopnene sisare.

Nosorozi se takođe nalaze na crvenoj listi najugroženjih vrsta pa ih danas gotovo i nema izvan nacionalnih parkova i rezervata.
slika
slika

Avatar
string
Hronicar foruma
Hronicar foruma
Postovi: 1054
Pridružen/a: 08 Dec 2008 16:45

Re: ŽIVOTINJE

#50 Post Postao/la string »

Zivotinje sluze da bi se ljudi njima hranili,pravili odjevne predmete od njihovog krzna...poneke i za igru sluze...nekad...
Sve bude i prodje...sve dodje pa bude...i opet prodje....pa dodje...

Avatar
beca
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 16187
Pridružen/a: 29 Dec 2009 08:38
Lokacija: Sarajevo

Re: ŽIVOTINJE

#52 Post Postao/la beca »

string je napisao/la:Zivotinje sluze da bi se ljudi njima hranili,pravili odjevne predmete od njihovog krzna...poneke i za igru sluze...nekad...

služe i ljudi za svašta nešto pa se vole :evil:

Avatar
string
Hronicar foruma
Hronicar foruma
Postovi: 1054
Pridružen/a: 08 Dec 2008 16:45

Re: ŽIVOTINJE

#54 Post Postao/la string »

jeste se naljutile ja sam se samo salio....inace volim zivotinje jako....psi su mi najdrazi od svih.Inace radim dresuru pasa ali sada slabije zbog posla pa ako nekoga zanima kako iskorijeniti neku losu naviku kod psa-tu sam..pitajte :wink:
Sve bude i prodje...sve dodje pa bude...i opet prodje....pa dodje...

Avatar
string
Hronicar foruma
Hronicar foruma
Postovi: 1054
Pridružen/a: 08 Dec 2008 16:45

Re: ŽIVOTINJE

#56 Post Postao/la string »

nema veze sto nemas psa ali zato ima pasa koji napadaju (Lila) [laugh.gif] ..pitaj samo :wink:
Sve bude i prodje...sve dodje pa bude...i opet prodje....pa dodje...

Avatar
string
Hronicar foruma
Hronicar foruma
Postovi: 1054
Pridružen/a: 08 Dec 2008 16:45

Re: ŽIVOTINJE

#58 Post Postao/la string »

eh prije toga da ne skace kada bi mu donosili hranu ima dosta obuke.. [Happy.gif]
psi su zivotinje koje se ponasaju po urodjenim i uslovljenim refleksima.Znaci ne postoji "pametan pas".Psa mozes nauciti da sjedne tako sto ces mu prvo izgovoriti komandu,u ovom slucaju "sjedi" a onda blago povuci povodnik desnom rukom prema gore dok mu lijevom rukom blagim pritiskom spustis straznji dio na zemlju.Ponovis ovo svaki dan po 15 minuta i pas je "naucio" da sjedne tj. uslovio je refleks da kada cuje rijec "sjedi" tako i uradi.Ne zato sto je pametan nego sto je uslovio refleks da ce mu,bukvalno receno,svaki puta "nesto" zategnuti vrat prema gore i da ce mu "nesto" pritisnuti straznji dio prema dole. [Happy.gif]
Sto se tice toga da jede vlastiti izmet i izmet uopste to je zbog nedostatka vitamina K.Ukoliko pas skace na vas mozete to zabraniti privremenom komandom "ne" tako sto cete mu blago nagaziti na jednu od zadnjih nogu.Uradite to svaki put dosljedno bez propustanja i pas ce veoma brzo prestati da skace na vas.Veoma je bitno da se ne igrate sa psom dok mu je povodnik prikacen na ogrlicu jer je povodnik sredstvo za ucenje komandi.
Sve bude i prodje...sve dodje pa bude...i opet prodje....pa dodje...

Avatar
paparaci
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 5054
Pridružen/a: 08 Jan 2003 02:00
Lokacija: Putnik Bez Adrese

Re: ŽIVOTINJE

#59 Post Postao/la paparaci »

string je napisao/la:jeste se naljutile ja sam se samo salio....inace volim zivotinje jako....psi su mi najdrazi od svih.Inace radim dresuru pasa ali sada slabije zbog posla pa ako nekoga zanima kako iskorijeniti neku losu naviku kod psa-tu sam..pitajte :wink:

kako stvoriti autoritet nad njim? meni je moj prosli ulijo strah u kosti :lol:
imao sam rotvajlera. najljepsi pas sto postoji(za mene) i oni sibirski su takodjer [thumbup.gif] od zivotinja najvise pse volim.

jedan od velikih problema koje sam imao sa tim psom jeste vezanje nakon setnje. sve je fino dok ne mora opet na lanac. preznojim se dok ga "zakacim".
razlog tome sto je bio nedisciplinovan jesu okolnosti u kojima je odrastao. to znam.

Odgovori