JeZiK uLiCe..

Budite Psiholog Online.Pomozimo jedni drugma savjeti vezano za zivotna iskustva, problemi itd...

Poruka
Autor/ica
Avatar
sabinax
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 16414
Pridružen/a: 31 Jan 2008 02:00
Lokacija: Croatia

#16 Post Postao/la sabinax »

mene nesto ulovile ove vase bosanske...pa me tu kod nas cudno gledaju...hhhehe...one kao:
Bona, cuj ba....
i ove dve sam pokupila od jednog frenda: opu¹teno, oke (al me danas postar èudno pogledao kad sam mu rekla: oke...sve je u redu
prije sam stalno govorila: ku¾i¹ (to mi je vec bilo i nesvjesno)
Smjesno mi je i to da kako se na forumu ne psuje (prouèila ja pravila hehhhe) sada i u govoru kazem: ma hebes to, zahebi...i sl.

Avatar
belly_dancer
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 3472
Pridružen/a: 18 Dec 2007 02:00

#19 Post Postao/la belly_dancer »

mislim normalno je da svasta kazemo..pa nije neki grijeh pokupit koji izraz.. :-k
..dobro je kad u životu nekoga voliš,neko te voli..

Avatar
beca
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 16187
Pridružen/a: 29 Dec 2009 08:38
Lokacija: Sarajevo

Re: JeZiK uLiCe..

#20 Post Postao/la beca »

svi smo podlozni uticaju jezika ulice, samo je pitanje kakav je nas licni stav prema tome, da li cemo dopustiti da takve riječi budu u našem rječniku...što se mene tiče, u mom rječniku postoji nekolicina neobičnih izraza, a sve upravo radi toga što sam dozvolila da pojedini žargonizmi udju u moj fond riječi....

vulgaruzmima se ne koristim

Avatar
paparaci
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 5054
Pridružen/a: 08 Jan 2003 02:00
Lokacija: Putnik Bez Adrese

Re: JeZiK uLiCe..

#21 Post Postao/la paparaci »

ima utjecaja koliko toliko, sto je i normalno. jer prihvatis neke te izraze i rijeci nesvjesno, ako se u toj sredini gdje zivis to cesto ili cak uvijek koristi. ali ne smatram to uopste strasnim, ukoliko se osoba zna kontrolisati gdje, kako i s kim upotrebljavati navedeno.

mene je jaran bio zarazio za "psovkom" - jeDo te kruh [laugh.gif]
a kad izgovoris ne razlikuje se mnogo ili skoro nikako od -j-e-b-o-, pa se mnogi zblahnu [laugh.gif] a inace sam onda zamijenio hebo sa jedo.
najsmjesnije mi je bilo kad smo bili kod njega. gledamo mi tv u primacoj. kad ulazi mu mama, zastala ispred televizora i nesto ga pita ili je pocela pricati, a on ce ti : "a jedem ti kruh, pa de se skloni!" - a je tog pogleda u nje [laugh.gif] - "Senko, jesi ti normalan?! sta to govoris?!" - ona ce ti njemu. hahahaha. kazem ja njemu: " de bolan, jesi normalan! pusti zenu kraju! bas si lud!" - samo da se razumijemo, nije on to lose mislio, nego se samo zezao - sto smo onda i mami mu objasnili. nije se ljutila, jer zna da volimo budalesati [smile.gif]

Avatar
beca
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 16187
Pridružen/a: 29 Dec 2009 08:38
Lokacija: Sarajevo

Re: JeZiK uLiCe..

#23 Post Postao/la beca »

meni je glavna uzrecica "djesi ba"...time se koristim i na forumu....sta cu kad se to vec ukorijenilo u mom rjecniku, ali da se i tome u kraj stati

Avatar
nella26
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 7486
Pridružen/a: 19 Apr 2009 02:49

Re: JeZiK uLiCe..

#24 Post Postao/la nella26 »

Žargonizmi su čudo.
Kada bi se analizirao i upratio u toku jednog dana koliko puta izgovoriš neku "uličnu" riječ iznenadio bi se sam kako se žargon ukorijenio u svima nama.
Pa sam sebe iznenadiš kad lupiš neki žargonizam na mjestu gdje definitivno ne bi trebao
Vezite me cim pocnem sanjati vinograde, zna se ko sam kad se pogase ljeta...

Avatar
Bebana_de
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 6786
Pridružen/a: 11 Jan 2009 21:27
Lokacija: put u Ljubicastom

Re: JeZiK uLiCe..

#25 Post Postao/la Bebana_de »

Imam par rijeci koje sam pohvatala u moj rijecnik sa ulice ali ova "DIBERU" ne moze iz glave da mi se izbije,,,doduse ne smeta mi,,, [Happy.gif]
Jedan Zivot gde,prestajem Ja,gde pocinjes Ti
jedna Ljubav,gde stali smo Mi gde sad su Drugi


http://www.youtube.com/watch?v=BpgmT9u0fDM

Odgovori