Seljak... seljakluk :)

Budite Psiholog Online.Pomozimo jedni drugma savjeti vezano za zivotna iskustva, problemi itd...

Poruka
Autor/ica
Avatar
pasa74
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 2589
Pridružen/a: 29 Nov 2007 02:00
Lokacija: France

#18 Post Postao/la pasa74 »

mislim da je izraz "seljak",koji se koristi u svrhu ponizavanja nekog i neceg smisljen od strane ljudi koji su,misleci da su bolji od ljudi koji zive na selu,u stvari slikovito opisali sami sebe jer i nisu nista bolji od onoga cime se seljaci bave,a to je stoka i stocni izmet....
xxx...

Avatar
danjel
Svakodnevni prolaznik
Svakodnevni prolaznik
Postovi: 605
Pridružen/a: 11 Dec 2006 02:00
Lokacija: Bosnia

#19 Post Postao/la danjel »

....Èovjeka mo¾e¹ istjerati iz sela al selo iz èovjeka nikada....

Avatar
danjel
Svakodnevni prolaznik
Svakodnevni prolaznik
Postovi: 605
Pridružen/a: 11 Dec 2006 02:00
Lokacija: Bosnia

#21 Post Postao/la danjel »

EdeLa67_ je napisao/la:
Danjel je napisao/la:....Èovjeka mo¾e¹ istjerati iz sela al selo iz èovjeka nikada....
Ne slazem se Danjel [-X

Moja rodice se udala u Njemacku, a ona je sa sela.. Medutim, to se uopce ne primjeti na njoj.. Nekada je bila seljakina (kako se kaze :lol: )
ali sada nije vishe, istjerano iz nje ;)

Moze se sve istjerati iz covjeka, sto se tice neki osobina..
Faze u kojim se covjek nalazi u svom zivotu, eh, njih ne mozes istjerati..
To ti ka¾e¹ a da si s njom svaki dan omda bi mogla reæi neke stvari...
Uostalom to je narodna poslovica,tak da ti nemam ¹ta puno pametovati,hehe... :wave:

Avatar
ra-ja
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 13216
Pridružen/a: 21 Maj 2007 02:00
Lokacija: pod suncem

#23 Post Postao/la ra-ja »

Ma svaki seljak ima svoj merak....

Za mene nisu seljaci ljudi koji drze do sebe i svojih tradicija naravno i svega dobrog sto su saznali otkrili i naucili u zivotu....To treba cijeniti...
Nenazivam seljake ljude rodjene na selu....
Jer i gradski covjek zna imati seljacke manire...

Za mene su seljaci ljudi...koji koji imaju jednu posebnu politiku.....nacin izrazavanja .....i ophodjenja......ostvarenja nekog cilja....
To ja zovem glupa politika.....

Imala sam radnu drugaricu...mogla bih je svrstati tu....
Danima je govorila da hoce da kupi novi kisobran....Padala je kisa ,,,i dosla je naposao sa kisobranom...Mi smo svi zavikali ,,,kupila si kisobran...Kaze ne....to je stari moj...Pa rekoh joj bas ti ju dobar i lijep...A ako je dobar...hajde ti meni kupi novi ..ja tebi dam ovaj....bas glupo ali pokusaj ..kao da je neko budala.... :-k

Avatar
vornevljev
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 2338
Pridružen/a: 04 Jun 2008 02:00
Lokacija: ukraina

#25 Post Postao/la vornevljev »

Mislim da je termin 'seljak' zloupotrebljen,u smislu da oznaèava primitivizam,bahatost,neurednost itd.,ali mene zanima sta je to sto je iniciralo da takav termin nastane,ne¹to od toga je moralo biti u osobinama ljudi iz ruralnih sredina dok se takav termin ustalio u narodu.Ja lièno znam da je veæina ljudi na selu sa tim nekakvim neprimjerenim osobinama,mada ima dosta izuzetaka koje po¹tujem,jer je njima te¾e bilo postati takvim kakvi jesu u svojoj sredini.Naprimjer imam prijatelja koji je prije 10-tak godina bio stigmatizovan od cijelog sela,a samim tim i od porodice, samo zato ¹to je imao nau¹nicu,zar to nije primitivizam,zbog kojeg je takav termin i ustaljen.Sad se pitam ¹ta bi bilo da je isti taj moj prijatelj kojim sluèajem bio gay,pa da se to sazna u njegovom selu,mislim da bi ga linèovali.

Avatar
Bijesanpuz
Zvijezda na usponu
Zvijezda na usponu
Postovi: 1463
Pridružen/a: 18 Apr 2008 02:00

#30 Post Postao/la Bijesanpuz »

jesi se prepoznala kao seljak ili kao ovi drugi :D
It's nice to be important but is more important to be nice!
Zivot je samo crtica izmedju dva datuma na nadgrobnoj ploci

Odgovori