Seljak... seljakluk :)

Budite Psiholog Online.Pomozimo jedni drugma savjeti vezano za zivotna iskustva, problemi itd...

Poruka
Autor/ica
dadooo_23
Ucesnik diskusija
Ucesnik diskusija
Postovi: 299
Pridružen/a: 20 Feb 2009 17:46

Re: Seljak... seljakluk :)

#46 Post Postao/la dadooo_23 »

evo jedne dobre teme. pojam seljak je uvijek oznacavao vrijednog i radisnog covjeka,koji je svojim mukotrpnim radom osiguravao vlastitu egzistenciju i doprinosio drustvu kao cjelini. ali u danasnje vrijeme kada su sve vrijednosti izvrnute tako se i taj nekada pozitivan pojam poceo rabiti u negativnom kontekstu. zasto se za ljude za koje se hoce upotrijebiti neki pogrdan naziv ne koristi neki drugi pojam? uvijek se to pitam. recimo gad... ili... ma sta ja znam [eusa_snooty.gif]

Avatar
ra-ja
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 13216
Pridružen/a: 21 Maj 2007 02:00
Lokacija: pod suncem

Re: Seljak... seljakluk :)

#47 Post Postao/la ra-ja »

Seljak -seljakluk ..bukvalno je znacenje da se odnosi na samo na ljude sa sela...Naprotiv puno puta sam oktkrila neke manire upravo kod ljudi koji su rodjeni i zivjeli su oduvjek u gradu...Po prostom nazivu ..sumski gradjani.... :!:

Kod takvih ljudi je olicenje jedne neprosvecenosti, nepismenosti i nekulture... :!:

Avatar
venecija
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 7782
Pridružen/a: 09 Feb 2009 15:31
Lokacija: medju zvijezdama

Re: Seljak... seljakluk :)

#48 Post Postao/la venecija »

Seljak/hmm...stara pogrdna rijec u nasem rijecniku///..pitam se ZASTO.. su te ljude oznacili kao nesto ruzno,jer znamo da su ti ljudi bili vrijedni,radeci i obradjujuci svoju zemlju tako su jednostavno zivjeli,oni jesu prosti bili,nepismeni vecina,..jer to doba je bilo tako ali to je bilo prije mozda nekih 20g..danas..koristimo tu rijec da bismo nekoga opisali koliko je u stvari jos zaostao ili je nepismen,nekultivisan..jednostavno nikad ne koristim tu rijec kao nesto ruzno...za one koje smatram da nisu vrijedni moje paznje..ignorisem...a za one nekulturne nemam rijec kojom bi ih opisala..
http://www.youtube.com/watch?v=e_F6IEPH ... ure=relate


slika

I nikad nikom nemoj ih dati
ako ne ume da ti ih vrati
toplije, mekše, mladje i sladje.
Jer usne samo zato postoje
da osmeh po tvome osmehu skroje .....

Odgovori