Kako i da li oprastate greske

Budite Psiholog Online.Pomozimo jedni drugma savjeti vezano za zivotna iskustva, problemi itd...

Poruka
Autor/ica
ADMIN_BOL-CHAT.DE

Kako i da li oprastate greske

#1 Post Postao/la ADMIN_BOL-CHAT.DE »

Neka od tema je bila da li oprastate prevaru
a ova je da li oprastate gresku
Ono desava se da u nekada neko nekog povrijedi ili neko napravi neku gresku
ili nesto ne ucini kako treba...

I onda se nadjete u nekom filmu
Vi se osjecate lose jer ste i dalje povrijedjeni i dalje u glavi vrtite film o tim ruznim dogadjajima koji su doveli do sukoba
I nemozete da nastavite dalje jer vas to sto i dalje krivite voljenu osobu stalno vrati unazad
A voljena osoba se opet osjeca ruzno jer je stalno podsjecas na tu gresku
A kakvi ste sa opstim oprastanjem gresaka
Ja licno smatram ne treba oprostiti odmah treba vremena proci da rane za rastu
Ali opet nema svrhe godinama cekati i kriviti nekog zbog necega :P
Defackto oprastam :P

Avatar
sabinax
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 16414
Pridružen/a: 31 Jan 2008 02:00
Lokacija: Croatia

#4 Post Postao/la sabinax »

Prelako oprastam greske, mislim da mi je to ponekad mana ali ne mogu zivjeti s tim da se na nekog ljutim...vrlo rijetko sam ljuta 1 dan, vise od toga nema sanse, osim ako za redom ponavlja greske.
Ljuta sam na sebe sto ponekad nisam odre¹itija i da pokazem zube, ali redovno prva pruzam ruku cak iako sam u pravu.
Mislim da nije bitna pogreska vec da treba raditi na tome da se ispravlja, jedino sto neki ljudi uzmu sebi za pravo da vjecito grijese, a kada netko drugi napravi isto oni tesko optuzuju
To sto oprostim, ne znaci da zaboravim ucinjenu gresku...negdje u podsvjesti mi je...i postanem samo trunku opreznija prema toj osobi
Kad ti zivot donese limune, uzmi tekilu i sol i nazovi me
slika Make my day!

Avatar
lien
Ucesnik diskusija
Ucesnik diskusija
Postovi: 238
Pridružen/a: 18 Dec 2006 02:00
Lokacija: Slovenia

#5 Post Postao/la lien »

Oprastam i to tezko ali ne zaboravljam nikad. Jedino ako je rijec o mojim roditeljima, njima sam oprostila i skoro zaboravila puno toga, ali prijateljima a pogotovo momku.. tezko. Cesto kazem, da sam previse oprastala u svojo familiji, da bi i drugima..

Avatar
fikra
Ucesnik diskusija
Ucesnik diskusija
Postovi: 101
Pridružen/a: 08 Mar 2008 02:00
Lokacija: Austria

Da li oprostiti

#6 Post Postao/la fikra »

Svaka osoba grijesi nema je na svijetu koja negrijesi ,ali u manjini su oni koji su spremni oprostiti.Sve zavisi od slucaja,manje ili vece greske manje i ne primjetim, a vece :-k prvo popricam sa zavisi ko je u pitanju (dijete partner familija prijatelji)analiziramo i rijesimo problem obije strane i to je to, slijedi oprost u vecini slucajeva. :)Mislim da je oprostiti jedna velika vrlina a i covjek sam je nekako mirniji i sretniji bez bijesa i ljutnje u sebi.Ja sam svakako za oprost i to veliki!!! :wave: :lol:

Avatar
Bijesanpuz
Zvijezda na usponu
Zvijezda na usponu
Postovi: 1463
Pridružen/a: 18 Apr 2008 02:00

#7 Post Postao/la Bijesanpuz »

Naravno.... jer znam da i ja grijesim i da ce meni trebati oprastati..
It's nice to be important but is more important to be nice!
Zivot je samo crtica izmedju dva datuma na nadgrobnoj ploci

Avatar
ra-ja
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 13216
Pridružen/a: 21 Maj 2007 02:00
Lokacija: pod suncem

Re: Kako i da li oprastate greske

#9 Post Postao/la ra-ja »

Zbog toga sto ste dozvolili da ´vas zavade,
zbog djecaka iz Srebrenice koji je ostao bez ociju
zbog majke koja je izgubila 4 sina i muza..
zbog poginule mladosti na kapiji...i Markalama
zbog pusaka ,granata.i stresa od toga....kao i mnogoh poginuli gradjana.kao i boraca ....zbog krvi i zivog mesa..i svih dogadjaja vezanih za to.....
pa i sadasnjeg stanja......

zbog moje tuge.mojih neprospavanih noci...zbog mojih suza...
Dali bih trebala da vam oprostim :!: :!: :!:




O boze koliko sam ja vas puno voljela .....vise nego sto mislite..Vec odavno nerazmisljam dali kome treba sta oprostiti ili ne...jer nemam vremena za to...Jedino kada me neko spotakne o tome :(
Bog ce nama svima suditi.....
Zadnja izmjena: ra-ja, dana/u 13 Nov 2008 15:58, ukupno mijenjano 1 put.

Avatar
grga
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 7941
Pridružen/a: 26 Sep 2008 02:00
Lokacija: Croatia

Re: Kako i da li oprastate greske

#11 Post Postao/la grga »

Ra-Ja je napisao/la:Zbog toga sto ste dozvolili da ´vas zavade,
zbog djecaka iz Srebrenice koji je ostao bez ociju
zbog majke koja je izgubila 4 sina i muza..
zbog poginule mladosti na kapiji...i Markalama
zbog pusaka ,granata.i stresa od toga....kao i mnogoh poginuli gradjana.kao i boraca ....zbog krvi i zivog mesa..i svih dogadjaja vezanih za to.....
pa i sadasnjeg stanja......

zbog moje tuge.mojih neprospavanih noci...zbog mojih suza...
Dali bih trebala da vam oprostim :!: :!: :!:
OPROSTI IM SAMO ZBOG SEBE,svog zdravlja itd. znam kako ti je..al nedopusti da se ikada zaboravi :|

Avatar
belly_dancer
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 3472
Pridružen/a: 18 Dec 2007 02:00

Re: Kako i da li oprastate greske

#12 Post Postao/la belly_dancer »

Ovisi šta se gleda pod grešku.
Ako je neko slučajno nešta reko šta nije htio,oke briga me,nije problem to zaboravit,malo zažmirit na jedno oko..
Al ako mi neko zamjeni djete u rodilištu uf,onda sam najgora xD
..dobro je kad u životu nekoga voliš,neko te voli..

Avatar
badgirl
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 2649
Pridružen/a: 30 Aug 2007 02:00
Lokacija: austrija

Re: Kako i da li oprastate greske

#13 Post Postao/la badgirl »

imam isti problem kao i sabina , prelako oprastam , nekad i meni fakat bude na mene samu krivo sto nemogu da se ljutim , ali to bi znacila gluma , a ja neznam da glumim. jos kad nekog volim ...ma taj ni nemoze da zgrijesi a da se ja toliko naljutim da oprosta nema , cak sam i prevaru oprostila.

oprastam lako i nisam uvrijedljiva ali isto ocekujem i od drugih , zato i nemam dlake na jeziku :P ....

Avatar
ra-ja
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 13216
Pridružen/a: 21 Maj 2007 02:00
Lokacija: pod suncem

Re: Kako i da li oprastate greske

#14 Post Postao/la ra-ja »

Ra-Ja je napisao/la:Zbog toga sto ste dozvolili da ´vas zavade,
zbog djecaka iz Srebrenice koji je ostao bez ociju
zbog majke koja je izgubila 4 sina i muza..
zbog poginule mladosti na kapiji...i Markalama
zbog pusaka ,granata.i stresa od toga....kao i mnogoh poginuli gradjana.kao i boraca ....zbog krvi i zivog mesa..i svih dogadjaja vezanih za to.....
pa i sadasnjeg stanja......

zbog moje tuge.mojih neprospavanih noci...zbog mojih suza...
Dali bih trebala da vam oprostim :!: :!: :!:




O boze koliko sam ja vas puno voljela .....vise nego sto mislite..Vec odavno nerazmisljam dali kome treba sta oprostiti ili ne...jer nemam vremena za to...Jedino kada me neko spotakne o tome :( ma ko sam ja ..u pravu ste..... da ja vama prastam....???
Bog ce nama svima suditi... kazniti ili prastati....
mozda nisam bas najbolje svacena...moram reci da moja drzava nikada nije bila tako mala...jer ja sam rodjena u centru jedne velike drzave....sa mnogo nacionalnosti, u onoj dugoj ulici ,gdje me je zateklo nevrijeme kada sam bila mala.
Sa desnu stranu se nalazi djamija...sa lijevu stranu nalazi se katolicka crkva ...a iza mene gdje je pocela oluja ...koju sam spominjala nalazi se srpska varos i srpska crkva...Znaci rodjena sam u jednom trokutu izmedju tih konfesija....a sada je tu malo jezerce....
Posto se drzava raspala...i jos malo kako smo poceli podjelit
ce se i na mahale....ako se to desi onda ja nemam svoje mahale tj svog rodnog mijesta vise....
Dok se svi u svijetu udruzuju mi se zelimo i dalje dijeliti...sta vam je...???
Ovo je bila moja drzava...
Kada je poceo rat u Sloveniji osjetila sam ga bas na svojoj kozi...
Rat u Hrvatskoj pratila sam ga budno...Tako sam slusala SOS Sarajevsku emisiju ..koju je vodio Zlatan ..mislim da se tako zove....poginuo je odmah sa pocetka rata....
I pored sviju ostalih poruka ..Zapala mi za sluh jena poruka oca i sesrte ,koji su trazili jedinog sina /brata...Branimira Krsmanovica...iz krusevca...Danima i nocima trazili su ga ...
Dobijali su lazne dojave...i tek tada vidite koji grc i zelja da ga pronadju..pa i u lazi pocinju vjerovati...Kazu dosao je do nekog mosta u Vukovaru..i vise nitraga..Tada su se vodile grcevite borbe na tu....
Kako ce oprostiti ona zena Hrvatica koja je bila zavezana za sto zajedno sa sinom ..i slusala plac bebe ..koju su zli ljudi ..stave u pec da se pece...samo zato sto nije znala gdje joj se nalazi muz inace borac HVO......

Iznad mog grada nalazi se planina na kojoj ima puno vocnjaka..Kada su prevozili djevojke kao navodno na slobodnu teritoriju..skidali su ih sa autobusa...vezali za te vocke..a u dimije stavljali slamu...i palili ih ...Dok su one vristale i umirale fanatici su pili akohol i orgijali...
Ovu je samo jedan primjer od mnogih....
Kako svima objasniti zasto se to desilo...i traziti od njih oprost.....
Ja sam vas voljela do beskraja i vjerovala vam....Zato sam svoj zivot i zivot mojih stavila na kocku ...ostala dole kao patriota.....
Zadnja izmjena: ra-ja, dana/u 14 Nov 2008 18:04, ukupno mijenjano 1 put.

Avatar
belly_dancer
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 3472
Pridružen/a: 18 Dec 2007 02:00

Re: Kako i da li oprastate greske

#15 Post Postao/la belly_dancer »

nemogu baš reč da lako opraštam...kolko god se normalno ponašala jednom kad sam se osjetila uvrijeđena jedan dio toga ostaje u meni.vjerovatno je to ono šta ljudi kažu-dežurno zlopamtilo,al nisam jedna od onih koja će to nabijat na nos.možda je gore da se šuti,al taj sam tip.
isto tako stalno pazim šta će mi ta osoba reč i ako se nekad desi da mi kaže krive riječi mislim si opet da sam iznevjerena ili slično,hvatam dlaku u jajetu kod te osobe i nikad više nisam jako prisna,taman da smo si prije bili najbolji na svijetu.
možda mana možda vrlina,još vrijeme nije pokazalo svoje...
..dobro je kad u životu nekoga voliš,neko te voli..

Odgovori