Ko pita za sirotinju?

Budite Psiholog Online.Pomozimo jedni drugma savjeti vezano za zivotna iskustva, problemi itd...

Poruka
Autor/ica
Avatar
maida_20
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 6068
Pridružen/a: 05 Maj 2008 02:00
Lokacija: Bosnia

Ko pita za sirotinju?

#1 Post Postao/la maida_20 »

Misli li uopste ko na sirotinju?

Mora li stvarno biti tako,da su bogatasi sve bogatiji,pri tome imaju sve moguce povlastice...gura im se sakom i kapom...dok siromasi oskudijevaju na onom najosnovnijem!

Pitam se zasto je to tako?

Polovina čovečanstva na zemlji (oko 3 milijarde) živi sa manje od 2 dolara dnevno.

Od oko 6 milijardi ljudi na svetu, 1.3 milijarde ljudi živi na manje od 1$ dnevno, 3 milijarde ljudi živi na manje od 2$ dnevno, 1.3 milijarde nema pristup pijaćoj vodi, 3 milijarde nema pristup kanalizaciji, 2 milijarde nema pristup struji.
Sudansko-dete.jpg
Sudansko-dete.jpg (55.63 KiB) Pogledano 1543 puta.
2000. godine 1.7 miliona dece je umrlo jer vlade nisu smanjile nivo siromaštva.
Po UNICEFu 30 000 dece umre dnevno od siromaštva

Najbogatija nacija na svetu ima najviši jaz između siromašnih i bogatih.

Što je država siromašnija, veće su šanse da se dug države vraća na račun siromašnih.

Nerazvijene zemlje sada daju 13$ na otplatu duga za svakih 1$ pozajmljenih.

Šestina ljudi na planeti ne umeju da čitaju i pišu.

Manje od 1% novca za naoružanje je dovoljno da svako dete na svetu ima besplatno školovanje.
Picture5.jpg
Picture5.jpg (5.07 KiB) Pogledano 1543 puta.
Picture6.jpg
Picture6.jpg (4.18 KiB) Pogledano 1543 puta.
Tabela apsurda naše civilizacije:

Svetska potrošnja 1998.godine u milijardama američkih dolara

Vojni budžeti u svetu
780
Narkotici i droga u svetu
400
Alkoholna pića u Evropi
105
Cigarete u Evropi
50
Poslovne zabave u Japanu
35
Hrana za kućne ljubimce u EU i USA
17
Osnovna ishrana za ljude u svetu
13
Parfemi u EU i USA
12
Porođajni troškovi
12
Sladoled u EU
11
Voda i sanitarni uslovi
9
Kozmetika u USA
8
Osnovno obrazovanje za ljude u svetu
6


Sta vi mislite o ovome?
Mislite da ce se ikada sitacija popraviti?
Koga vi krivite sa siromastvo?
Mozemo li mi pojednici kako uticati na sve ovo? :roll:

Avatar
vornevljev
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 2338
Pridružen/a: 04 Jun 2008 02:00
Lokacija: ukraina

Re: Ko pita za sirotinju?

#3 Post Postao/la vornevljev »

Malo je ljudi koji se uopće sjete toga.
Bili smo nekad i mi "ljuti" dok je trajao rat,što se NAS (koji nemamo šta jesti) ne sjete,ne trebaju pomoći,ali eto barem da razmisle o onom-da neko nema noćas ništa da večera,nego čeka sutrašnji ručak,jer je to bio je jedini "obrok" kojeg dobiješ,u pojedinim periodima( krajem 1993. i početkom '94. je bilo najzajebanije).

Ali svijet je takav,ljudi su u prirodi takvi da ne razmišljaju o lošim stvarima dok im se samima ne dese.

Ja sam skont'o da nemam razloga da se ljutim na nekog tamo Irca,Belgijanca,Mađara,Kanađanina,Japanca... ,što nije razmišljao o BiH 1992-95.,jer isti ja ne razmišljam danas (2008.) o Iračanima,Kongoancima (bivši Zair),i mnogim,mnogim drugima kojima je potrebna pomoć,i koji idu naveče leći bez večere.

Kad kažem:"Idu leći bez večere",to zvuči tako isprazno i bezvezno,zvuči onako kako većina nas to čita-na jedno uđe,na drugo iziđe.

Jedno je to doživjeti,a drugo je raspravljati o tome iz udobnih fotelja i punih trbuha.

E upravo ovako,kako mi to raspravljamo ovdje,su raspravljali oni koji su mogli pomoći nekada kad je to trebalo nama,isto tako oni raspravljaju i sada kada je to potrebno nekome drugom.

Oni zijevaju na konferencijama sa jednom jedinom,ponavljam jedinom,mišlju u glavi-kojoj ESKORT agenciji noćas u ovom gradu (Jer oni "raspravljaju" u više gradova-Nju Jork,Brisel,Ženeva,Strazbur...),se obratiti za "pomoć".

Budimo iskreni onako sami sebi,ako ne internetu ili nekom trećem,ma svakog od nas zaboli q.... za nekim tamo ko je daleko i ko nema šta da jede,i to je normalna stvar,nemojte se toga stiditi,jer imate svojih problema o kojima razmišljate.

Jedini onaj koji bi se trebao stiditi je BOG,ako postoji,a bolje bi mu bilo da ne postoji jer čini VELIKE GRIJEHE u ovom svom ludilu koje se vrti u spiralama nasilja i boli u svakom mogućem smislu.

Volio bih u ovom trenutku (pijan sam,ali to ne znači da sam lud,i da ne razmišljam glavom) da postoji web adresa BOGA,i da mu ja napišem mail,pa makar ne usvojio moje prijedloge,samo da mu napišem ono što me tišti i što mislim o njemu.
Zadnja izmjena: vornevljev, dana/u 01 Nov 2008 06:26, ukupno mijenjano 1 put.
U SLUŽBI DOBRA I ZLA

Avatar
Bijesanpuz
Zvijezda na usponu
Zvijezda na usponu
Postovi: 1463
Pridružen/a: 18 Apr 2008 02:00

Re: Ko pita za sirotinju?

#6 Post Postao/la Bijesanpuz »

Uvijek je najlakse okriviti nekog drugog.. U ovom slucaju Boga..

Treba li kriviti Boga za siromastvo u svijetu ??
Treba li kriviti Boga za otapanje leda na antarktiku ??
Treba li okriviti Boga za razna klizista i poplave???

Ili treba kriviti nekog drugog.

Bog nam je dao zemlju da sa njom upravljamo.. Dao nam sve resurse... dao nam upustvo kako da zivimo..
ALi dali ga mi slijedimo ??

Mi se nikad ne sjetimo da ima ljudi kojima treba pomoc... nikad nebi trazili nekog da mu pomognemo... Koliko svoje odjece bacimo ili zapalimo... kazemo ne treba nam... a ima ljudi kome treba..
Sve dok se i sami ne nadjemo u slicnoj situaciji.. Onda kazemo.. eh da sam znao.. ja bi pomagao..
Ili neki slucaj bude na tv-u pa vidis i uzmes nazoves neki broj i das 3 ili 4 KM i mislis da si svoje uradio...
Svi mi zelimo luksuz, i u luksuzu zaboravimo na sve ostalo... PA tako i na samilost i pomoc drugima...
It's nice to be important but is more important to be nice!
Zivot je samo crtica izmedju dva datuma na nadgrobnoj ploci

Avatar
Bijesanpuz
Zvijezda na usponu
Zvijezda na usponu
Postovi: 1463
Pridružen/a: 18 Apr 2008 02:00

Re: Ko pita za sirotinju?

#8 Post Postao/la Bijesanpuz »

Sad cete reci da ja opet sve okrecem na religiju.... Ali moram... JEr ona je bitna u mom zivotu.. I sve odgovore

U Kur'anu Bog kaze
"Allah neće promijeniti stanje jednog naroda dok se sam narod ne promjeni… (Kur’an, 13:11)

Znaci covjek je tak koji treba da nadje rjesenje i izlaz iz problema... Ali naprotiv... On ih samo vishe i vishe pravi..

Iz dana u dan..
It's nice to be important but is more important to be nice!
Zivot je samo crtica izmedju dva datuma na nadgrobnoj ploci

Avatar
maida_20
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 6068
Pridružen/a: 05 Maj 2008 02:00
Lokacija: Bosnia

Re: Ko pita za sirotinju?

#10 Post Postao/la maida_20 »

Slazem se sa ovim sto je napisao puz...nije nam Bog kriv za svo zlo koje nam se dešava...

Pohlepa ljudska zaista nema granica...

I nije tacno da mi kao pojedinci ne mozemo uciniti nesto da bi se situacija popravila...
Ko kaze da jedan telefonski poziv nije dovoljan,da se jedna osoba na dunjaluku ucini srecnom...
Da sa onom jednom markom koju udijelimo siromahu na putu danas sprijecimo da ne bude gladan i zedan...
Od malih stvari se krece...

Ne znam gleda li ko onu emisiju "Plesom do snova"-Ljudi se takmice u plesu ,i svaki par ima jedan san za koji plese(ti snovi su vezani za humanitarne svrhe,uglavnom je potreban novac kako bi se nekome omogucila neophodna operacija,krov nad glavom itd itd.)-a mi gledaoci smo tu da navijamo za svoje favorite i zovemo za njih-time doniramo marku ili dvije,nije ni bitno!
U svakom slucaju na kraju te emislije ostvari se zelja svakog plesnog para!

Ovim sam primjerom htjela da kazem da zaista i mi pojedinci mozemo uciniti nesto za tudu srecu...

Kamo srece da svi komadic svoga imetka(neko vise,neko manje)udijelimo onome kome je najneophodnije,ne bi bilo sigurno gladnih...

Avatar
vornevljev
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 2338
Pridružen/a: 04 Jun 2008 02:00
Lokacija: ukraina

Re: Ko pita za sirotinju?

#12 Post Postao/la vornevljev »

Pustite religiju ljudi,u BIH ima ljudi koji nemaju šta jesti (ako je neko gledao prošlu emisiju "60 minuta" pa da vidi kako u Podrinju žive povratnici sve bi mu bilo jasno),a reis Cerić na Kovačima (Sarajevo) pravi rezidenciju Islamske zajednice sa visećim vrtovima i ko zna kakvim još čudima,koja će koštati preko 6 miliona KM ili ti ga 3 miliona e.

Smrdi li vama tu nešto,ne da smrdi nego se ne može disat' od licemjerstva.

Ne kažem ja,pomoći siromahu na ulici,ili ovo preko telefona donirati neki novac,sve je to ok ( i sam to nekad radim).

Moj prijatelj (vokal bivšeg mi benda) kad je obolio na kičmu bila mu je potrebna operacija u Zagrebu koja je koštala 13 000 e,majka mu sama radi u porodici,u oca firma u stečaju i nije imao taj novac.
Nas par smo se digli i na različite načine smo prikupili veći dio tog novca za nekih dvadesetak dana(organizirali koncerte u Krupi i u Bihaću,prikupljali donacije od velikih firmi itd.).


Zamisli sad imaš platu 300 ili 400 e,što je ovdje neki prosjek,i baš ćeš ti 15 eura izdvojiti za siromašne u Eritreji,Sudanu,Indiji...
Ajd' budimo iskreni,svako od nas će prvo pomisliti ili da kupi sebi nešto ili da djevojci/ženi/ljubavnici kupi neki parfem,sexy rublje ili da je odvede na večeru.
U SLUŽBI DOBRA I ZLA

Avatar
Bijesanpuz
Zvijezda na usponu
Zvijezda na usponu
Postovi: 1463
Pridružen/a: 18 Apr 2008 02:00

Re: Ko pita za sirotinju?

#13 Post Postao/la Bijesanpuz »

Pa vorni to je i problem.. Nije problem ni u vjeri ni u Bogu.. NEgo u samim ljudima...
I naravno da svak od nas gleda da sebi ugodi sa necim, a za druge.. pa nekad se naleti... jednom godisnje ili 2 put u godini....i mislimo da smo stim saprali svoj dug za tu godinu sto se tice udjeljivanja i milostinje...

Za nas je marka malo... a za neke mnogo znaci.. Ali iako nam je malo... mi je nismo spremni davati stalno...
It's nice to be important but is more important to be nice!
Zivot je samo crtica izmedju dva datuma na nadgrobnoj ploci

Avatar
vornevljev
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 2338
Pridružen/a: 04 Jun 2008 02:00
Lokacija: ukraina

Re: Ko pita za sirotinju?

#14 Post Postao/la vornevljev »

Zato sam i rekao:" Ajd' da budemo iskreni.",a ne da moraliziramo ovuda.
U SLUŽBI DOBRA I ZLA

Avatar
maida_20
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 6068
Pridružen/a: 05 Maj 2008 02:00
Lokacija: Bosnia

Re: Ko pita za sirotinju?

#15 Post Postao/la maida_20 »

_16.jpg

Odgovori