Dodir

Budite Psiholog Online.Pomozimo jedni drugma savjeti vezano za zivotna iskustva, problemi itd...

Poruka
Autor/ica
Avatar
andro
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 10034
Pridružen/a: 11 Apr 2007 02:00
Lokacija: BiH

Re: DODIR

#2 Post Postao/la andro »

Odavno smo znali da je tjelesni dodir način izražavanja emocionalne ljubavi. To je zaključak brojnih istraživanja iz područja razvoja djeteta: bebe koje su držane na rukama, grljene i ljubljene, razvijaju zdraviji emocionalni život nego one koje su dulje vrijeme ostavljene bez tjelesnog dodira.

Tjelesni dodir također je moćno sredstvo za priopćavanje bračne ljubavi. Držanje za ruke, ljubljenje, grljenje, seksualni odnos, sve su načini izražavanja emocionalne ljubavi svome partneru. Nekim je ljudima tjelesni dodir njihov primarni jezik ljubavi. Bez toga se osjećaju nevoljeni. Uz to, njihov je emocionalni spremnik pun i osjećaju se sigurni u ljubav svoga bračnog druga.
Supruga jednog muškarca bila je frustrirana ljubavnica. Odrasla je u obitelji gdje je mama bila vrsna kuharica, a njezin je otac iznad svega cijenio taj trud. Sjeća se kako je otac znao govoriti majci: "Kad sjednem uz ovakav obrok, nije mi teško voljeti te.". Njezin je otac bio vrelo pozitivnih primjedbi upućenih majci na račun kuhanja. Kod kuće i na javnom mjestu hvalio je njezino kulinarsko umijeće. Kćerka se ugledala na majku. Problem je u tome što nije udata za svog oca. Njezin muž ima drugačiji jezik ljubavi. Te druge stvari za njega znače seks. Kad je njegova supruga bila raspoložena za seks, osjećao se sigurnim u njezinu ljubav. Ali, ako bi se, iz bilo kojeg razloga, povukla od njega u seksualnom pogledu, nikakve ga kulinarske vještine nisu mogle uvjeriti da ga ona uistinu voli. Nije imao ništa protiv finih jela, ali u njegovu srcu ona nikada nisu mogla nadomjestiti ono što je smatrao "ljubavlju".
Tjelesni dodir može stvoriti ili razoriti odnos. On može priopćiti mržnju ili ljubav. Za osobu čiji je primarni jezik ljubavi tjelesni dodir, poruka može biti jasnija nego izjava "mrzim te"ili "volim te". Pljuska posred lica škodljiva je svakom djetetu, ali je razorna za djecu čiji je primarni jezik ljubavi dodir. Nježan zagrljaj priopćuje ljubav svakom djetetu, upravo potvrđuje ljubav djetetu čiji je primarni jezik ljubavi tjelesni dodir. Isto vrijedi i za odrasle osobe.
U braku dodir ljubavi može poprimiti različite oblike. Budući da su receptori dodira smješteni po cijelom tijelu, nježno dodirivanje vašeg bračnog druga gotovo bilo gdje, može biti izražavanje ljubavi. To ne znači da su svi dodiri istovjetni. Neki će vašem partneru donijeti više ugode negoli drugi. Dakako, vaš bračni drug vam je najbolji podučavatelj. Uostalom, on je taj kojega želite voljeti. On najbolje zna što doživljava kao nježan dodir pun ljubavi. Nemojte inzistirati da ga dodirujete na svoj način i u vrijeme kad to vama odgovara. Naučite govoriti njegov ljubavni govor. Vaš bračni partner može neke dodire smatrati neugodnim i razdražujućim. Inzistirati na nastavljanju takvih dodira bilo bi priopćenje suprotno ljubavi. Time se kazuje da niste osjetljivi na njegove potrebe te da malo hajete za njegov osjećaj ugode. Nemojte učiniti pogrešku vjerujući kako dodir koji vama donosi zadovoljstvo, donosi zadovoljstvo i njemu.
Ljubavni dodiri mogu biti eksplicitni i zahtijevati vašu punu pozornost, kao pri trljanju leđa ili seksualnoj predigri. S druge strane ljubavni dodiri mogu biti implicitni i zahtijevati samo trenutak, kao što je polaganje ruke na njegovo rame dok lijevate šalicu čaja ili trljanje vašeg tijela o njegovo u prolasku kroz kuhinju. Eksplicitni ljubavni dodiri očito traže više vremena, ne samo za konkretno dodirivanje, nego i za razvijanje vašeg poimanja kako na ovakav način priopćiti ljubav svome partneru. Ako masaža leđa glasno prenosi ljubav vašem partneru, onda će vrijeme, novac i energija koju ćete utrošiti da postanete dobar maser ili maserka, biti dobro uloženi. Ako je seksualni odnos primarni govor vašeg partnera, onda će čitanje i razgovor o umijeću seksualne ljubavi povećati vaše izražavanje ljubavi.
Implicitni ljubavni dodiri zahtijevaju malo vremena, ali puno osmišljavanja, napose ako fizički dodir nije vaš primarni jezik ljubavi te ako niste odrasli u "obitelji koja se dirka". Dodir vašeg partnera dok prolazite kroz prostoriju u kojoj sjedi zahtijeva samo trenutak. Uzajamo dodirivanje kad izlazite iz kuće i opet kad se vratite može uključiti samo kratak poljubac ili zagrljaj, ali vašem će partneru značiti silno mnogo.

Kad jednom otkrijete kako je fizički dodir primarni jezik ljubavi vašeg partnera, u načinima izražavanja svoje ljubavi može vas ograničiti samo mašta. Iznalaženje novih načina i mjesta dodirivanja može biti uzbudljiv izazov. Ako niste prije prakticirali "dodirivanje ispod stola", možete otkriti da će to dodati novi žar vašim izlascima na večeru. Ako niste navikli držati se za ruke na javnim mjestima, možda ćete otkriti da spremnik za ljubav svoga partnera možete napuniti držeći se za ruke. Ako nije uobičajeno da se ljubite čim skupa sjednete u auto, možda ćete otkriti da će to uvelike uljepšati vaša putovanja. Ako zagrlite svoju družicu prije no što ode u kupovinu, to možda neće biti samo izražaj ljubavi, nego će ju brže vratiti kući. Pokušajte s novim dodirima na novim mjestima i pričekajte povratnu informaciju od svog partnera: nalazi li to ugodnim ili ne. Upamtite, on ima zadnju riječ. Vi učite govoriti njegov jezik.
Tijelo je za dodirivanje
Ovo se stoljeće smatra razdobljem seksualne otvorenosti i slobode. Sva ta sloboda pokazala je kako je nevezana bračna zajednica, u kojoj su oba partnera slobodna imati seksualne bliskosti s drugima, zapravo neodrživa. Oni koji se ne protive s moralnog stanovišta, na kraju se protive s emocionalnog. Nešto nam u našoj potrebi za intimnošću i bliskošću ne dopušta da svome partneru dademo toliku slobodu. Emocionalna patnja je duboka, a intimnost ishlapi kad smo svjesni da je naš partner u seksualnoj vezi s nekim drugim.
Svaki brak prolazi kroz krize. Smrt roditelja je neizbježna. Na tisuće ljudi godišnje pogiba ili ostaje osakaćeno u automobilskim nesrećama. Bolesti ne prave razlike među ljudima. Razočaranja su dio života. Najvažnije što možete učiniti za svog partnera u vrijeme krize jest voljeti ga. Ako je fizički dodir primarni jezik ljubavi vašeg bračnog partnera, ništa nije važnije nego zagrliti ga dok plače. Riječi ne moraju značiti puno, ali vaš će tjelesni dodir prenijeti poruku da vam je stalo. Krize pružaju jedinstvenu priliku za izražavanjem ljubavi. Vaši nježni dodiri pamtit će se dugo nakon što je kriza prošla. Propust da ne dodirnete, možda vam nikada neće biti oprošten.
Ljudi kojima je ovo primarni jezik ljubavi emocionalno vape da njihov partner ispruži ruku i dodirne ih. Provlačenje ruke kroz kosu, masiranje leđa, držanje za ruku, grljenje, seksualni odnos - sve to i drugi "ljubavni dodiri" predstavljaju uže za spasavanje osobi kojoj je fizički dodir primarni jezik ljubavi.

*******************************************************************

Naravno da je dodir i u pravom smislu te rijeci i u prenesenom znacenju veoma vazan faktor u nasem zivotu. ne cesto mi se desilo da je samo spustena ruka na moje rame od nekog prijatelja bez i jedne izrecene rijeci vise znacila i govorila nego stotine rijeci recene samo da bi se bilo sto reklo. Dodir samo treba znati osjetiti kao takav , a bio to dodir rijeci , tijela , dodir pogledom ili na drugi nacin . Ne zelim reci da imam poseban instikt ali cesto se moze osjetiti iskrenost pri samom dodiru. osjecajuci da li necija ruka drhti , da li je hladna , topla , da li je dodir samo lagan ili cvrst , sve su to veoma vazni faktori iz cijeg se konteksta puno toga moze saznati i osjetiti.
slika
slika

Avatar
nella26
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 7486
Pridružen/a: 19 Apr 2009 02:49

Re: DODIR

#3 Post Postao/la nella26 »

Za mene jako važan, nema ništa ljepše od toplog majčinog zagrljaja i zagrljaja prijatelja (meni becinog ) [Happy.gif]
Puno mi znači u nekim trenutcima, tačnije kad mi je teško, zagrljaj ili stisak ruke prijatelja.
Mislim da dodir govori više nego ijedna riječ
Vezite me cim pocnem sanjati vinograde, zna se ko sam kad se pogase ljeta...

Avatar
Crnokosa071
Svakodnevni prolaznik
Svakodnevni prolaznik
Postovi: 643
Pridružen/a: 13 Jun 2009 10:37
Lokacija: Sarajevo, Bosna i Hercegovina

Re: DODIR

#4 Post Postao/la Crnokosa071 »

Dodir - znači jako, jako, jako mnogo....ne postoji nekad riječ za nešto, ali dodir kaže sve...sam kontakt - nešto predivno :wink:

Naravno postoje različite vrste dodira, ali svaki ima svoje značenje, svaki se razumije sam po sebi :)
Neka osmijeh bude vaš kišobran!

slika

Avatar
nnejra
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 7303
Pridružen/a: 15 Apr 2009 19:48

Re: DODIR

#6 Post Postao/la nnejra »

Dodir je važan kao način komunikacije, bilo da se radi o komunikaciji između majke i djeteta , bilo da se radi o komunikaciji između partnera. Nekada dodir govori više od riječi. Od nečijeg dodira osjetim trnce u cijelom tijelu i to je znak da privlačnost postoji. Ako vam je sasvim svejedno kada osjetite partnerovu ruku na svojoj, ili slučajni dodir ruke ne primjetite onda je to za mene znak da je hemija zakazala negdje u vašem slučaju.

Avatar
venecija
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 7782
Pridružen/a: 09 Feb 2009 15:31
Lokacija: medju zvijezdama

Re: DODIR

#8 Post Postao/la venecija »

Dodir,,spontan ili slucajan,moze da godi ,a moze da odbije! Ako dodje od drage osobe,nekoga ko vam se dopada onda izaziva emocije,osjecamo se lijepo,sretno,a nekada pak,odbojnost osjecamo,,,zasto...zato sto nam se ta osoba ne dopada,pa ne zelimo ni taj dodir,sve je do situacije u kojoj se nalazimo ili pak u tom momentu kako se osjecamo,,,al stoji opet sve je do osobe..neko je vise emotivan,neko manje,.. [icon_chuckel.gif]
http://www.youtube.com/watch?v=e_F6IEPH ... ure=relate


slika

I nikad nikom nemoj ih dati
ako ne ume da ti ih vrati
toplije, mekše, mladje i sladje.
Jer usne samo zato postoje
da osmeh po tvome osmehu skroje .....

Avatar
sabinax
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 16414
Pridružen/a: 31 Jan 2008 02:00
Lokacija: Croatia

Re: DODIR

#9 Post Postao/la sabinax »

ma dodiri gode...češkanje, milovanje, grljenje...rekoh ja nismo mi dzaba nastali od majmuna [Happy.gif] ...njime kao i u zivotinjskom svijetu pokazujemo naklonost i odobravanje...a naravno da onaj koji nam ne pase s njim se ne dodirujemo
Kad ti zivot donese limune, uzmi tekilu i sol i nazovi me
slika Make my day!

Avatar
string
Hronicar foruma
Hronicar foruma
Postovi: 1054
Pridružen/a: 08 Dec 2008 16:45

Re: DODIR

#12 Post Postao/la string »

ne diram te-ne diraj me [evojele9.gif]
Sve bude i prodje...sve dodje pa bude...i opet prodje....pa dodje...

Avatar
nella26
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 7486
Pridružen/a: 19 Apr 2009 02:49

Re: DODIR

#13 Post Postao/la nella26 »

uh dodir, ruka u ruci..............više od hiljadu riječi [inlove.gif]
Vezite me cim pocnem sanjati vinograde, zna se ko sam kad se pogase ljeta...

Avatar
nella26
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 7486
Pridružen/a: 19 Apr 2009 02:49

Re: DODIR

#15 Post Postao/la nella26 »

papaya je napisao/la:Ja ne podnosim kad me neko trljaka po nozi..ili stalno za nogu pipa dok prica....
[To funny.gif]
Vezite me cim pocnem sanjati vinograde, zna se ko sam kad se pogase ljeta...

Odgovori