Zivot prije Braka

Budite Psiholog Online.Pomozimo jedni drugma savjeti vezano za zivotna iskustva, problemi itd...

Poruka
Autor/ica
dinko
@ #bol-chat
Postovi: 648
Pridružen/a: 17 Sep 2006 02:00
Lokacija: C:\WINDOWS\system32\bol-chat.exe
Kontakt:

#16 Post Postao/la dinko »

A mozda i nije glupo .... recimo ja sam sa svojom sadasnjom curom izlazio van na pocetku kao prijatelj dok sad smo cura i decko i bilo mi je lijepo s njom dok smo bili kao prijatelji a sad mi je naravno jos ljepse pa tako i smatram daje zivot prije braka isto tako lijepa stvar za decka i curu ako se vole ...

Avatar
Dino_at
Ucesnik diskusija
Ucesnik diskusija
Postovi: 66
Pridružen/a: 31 Jan 2000 02:00
Lokacija: BiH/USA

#17 Post Postao/la Dino_at »

Ja se nebi upustio da zivim sa djevojkom na ilegalan nacin kao sto navodite. Zamisli te samo kako to izgleda kod nas u BIH, kad je vec pitanje postavljeno konkretno za taj dio svijeta.
Pogledaj mo ovaj scenarijo:
Momak i djevojka zive skupa u stanu/kuci, nakon tri mjeseca zivota zajedno kao sto to cine pracni partneri vise im nije po volji i ona se vraca kuci svojim roditeljima. Odmah ce biti gledana sa ponizenjem sa strane sugradjana i komsija zamislimo onda tek koje ce muke imati da upozna i bude prihavecna od drugog muskarca. Jedina opcija je da ode negdje gdje je niko nepoznaje.

No, za muslimane to nedolazi u obizr jer je to Allah Eza Dzel strogo zabranijo. To je cisto imitarenje zapadnjaka i njihovog sistema koji je pogan i steti sistemu zivota svim ljudskim bicima. “I sto dalje od bluda, jer to je razvrat, kako je to ruzan put!” (Al-Isra’ 32). Uzviseni Allah kaze: “… i oni koji se mimo Allaha drugom bogu ne klanjaju, i koji, one koje je Allah zabranio, ne ubijaju, osim kada pravda zahtijeva, i koji ne bludnice; - a ko to radi, iskusice kaznu, patnja ce mu na onom svijetu udvostrucena biti i vjecno ce u njoj ponizen ostati.” (Al-Furqan, 68-69).

Avatar
mala-plava21
Zvijezda na usponu
Zvijezda na usponu
Postovi: 1246
Pridružen/a: 04 Dec 2006 02:00
Lokacija: Zagreb bijeli / Kad ti se place ti se nasmij od srca

#18 Post Postao/la mala-plava21 »

Iako ne zivim u bosni i mozda moj odgovor nece biti objektivan, ali obzirom da sam tamo barem dva puta godisnje donijela sam zakljucak. Bosna i hercegovina jos uvijek zivi po nekim starim nacelima. Usudila bi se reci konzervativno po ponasanju danasnjeg svijeta. Ljudi previse brinu o tudim zivotima, previse se ogovara i price se brzo sire. Primjer ja kad dodem u bosnu kod bake 80% stanovnistva ali najozbiljnije zna da je njoj dosla unuka iz Zagreba i to u roku par sati. Sada si zamislite kako bi to tek izgledalo kad bi se odlucili na zivot prije braka. Pogotovo jer smatram da je djevojkama teze. Pr. odmah bi prvo bilo dali je ostala trundna iako joj trbuh nebi poceo rast za koji mjesec bez obzira sto uopce nije bila ni trudna izaci ce prica da je pobacila i tako dalje kao zacarani krug. Ali tko voli nek izvoli ipak svi smo mi krojaci vlastite sudbine ako imamo svoja nacela i postujemo neke morale.

Avatar
Bebuska
Clan u razvoju
Clan u razvoju
Postovi: 42
Pridružen/a: 31 Jan 2000 02:00
Lokacija: USA

#19 Post Postao/la Bebuska »

Zavisi koliko su vec skupa ako se vole i prpremaju sledeci korak a to je kkorak u buducnost zajedno sa jakim osjecanjima i zeljama fakticki da postanu jedno,,onda podrzavam zivot prije braka....ne sad neko isprobavanje i i slicno..vec da se covjek navikne na tu osobu prije jako vaznog i velikog djela a to je BRAK...DJECA...:)

Avatar
Nadija
Pocetnik
Postovi: 4
Pridružen/a: 27 Okt 2010 17:40
Lokacija: Ukraine

#21 Post Postao/la Nadija »

Ma cini mi se da to je dobro rijesenje za par koji vec onako ozbiljno raspolozen, to je kao proba prije dosta ozbiljnog koraka u zivotu, tako da puno pametnije probati, nego kasnje poslje vjencanja razmisljati kako nisam primjetila/o neke stvari.

Avatar
danjel
Svakodnevni prolaznik
Svakodnevni prolaznik
Postovi: 605
Pridružen/a: 11 Dec 2006 02:00
Lokacija: Bosnia

#23 Post Postao/la danjel »

Sve treba probati pa i ¾ivot s nekim prije braka,podr¾avam one koji to ¾ele i rade i nisam ni sekunde protiv toga. :bigups:

Avatar
mala-plava21
Zvijezda na usponu
Zvijezda na usponu
Postovi: 1246
Pridružen/a: 04 Dec 2006 02:00
Lokacija: Zagreb bijeli / Kad ti se place ti se nasmij od srca

#25 Post Postao/la mala-plava21 »

Postoji puno pluseva i minusa zasto da i zasto ne
zivot prije braka. Ali osobno bi se upustila u zivot
prije braka u Zagrebu ali u Bosni nebi nikada. Da
se u bosni razidemo npr nakon zajednickog zivota
to bi odma bila oopca sramota,mislim da me
shvacate o cemu pricam. :D
Ljubav je... drugi zivot, ona urasta u dusu, unosi toplinu u svaku zilu i titra zivotom sa svakim otkucajem srca.

Avatar
mala-plava21
Zvijezda na usponu
Zvijezda na usponu
Postovi: 1246
Pridružen/a: 04 Dec 2006 02:00
Lokacija: Zagreb bijeli / Kad ti se place ti se nasmij od srca

#27 Post Postao/la mala-plava21 »

Hvala, hvala :D :wave:
Ljubav je... drugi zivot, ona urasta u dusu, unosi toplinu u svaku zilu i titra zivotom sa svakim otkucajem srca.

Odgovori