Jugonostalgičari

Ponasanje.Bonton.Prijateljstvo.
Poruka
Autor/ica
Avatar
andro
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 10034
Pridružen/a: 11 Apr 2007 02:00
Lokacija: BiH

Re: jugonostalgičari

#106 Post Postao/la andro »

Na samom sjeveru nekadašnje Jugoslavije, u blizini Subotice, možda se i otišlo najdalje u obnavljanju uspomene na Tita. U park "Jugolend" ulazite pored trobojke sa zvijezdom, a sa svih strana ste okruženi Titovim slikama, na kojima on lovi, čita, svira klavir, rukuje se sa poznatim državnicima. Jugolend izdaje i dokumenta o "jugolendskom" državljastvu. Tako ako vam dosade recesija, korupcija, vize, inflacija, i poželite se štafete i sleta, pionirskih marama, bratstva i jednistva, Dana republike i najcjenjenijeg pasoša na svijetu, ex Yu nostalgija je pravo mjesto za vas.
slika
slika

Avatar
basista
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 2094
Pridružen/a: 19 Aug 2009 00:17

Re: jugonostalgičari

#107 Post Postao/la basista »

Puno vise volim BiH,nego bilo kakvo izdanje Jugoslavije.
Zasto bi velicao drzavu u kojoj si unaprijed,osudjen na propast,ako nisi clan Partije i ne razmisljas "ispravno" .. Morali smo uciti sve te bajke o Titi i titicima,kao nekim,u najmanju ruku,polubogovima,poput onih iz grcke mitologije..Sve sami neustrasivi borci i pregaoci..Nenadmasni vizionari..etc,etc,,pa onda ja s rajom,nakupujemo vina i mezeta..i trk na Drinu!! RnR i alkohol do daske!! Kakav Tito kakvi bakraci!
A sad nesto sto nema veze s politikom..
Radnici su radili uglavnom 40 sati sedmicno i primali su dobre plate..Zdravstveno osiguranje,u potpunosti besplatno.. A sad??
Sada,u mojoj firmi (privatna),radnici rade i po 70 sati sedmocno a plata ko sadaka..
Ne daju nam ni god.odmor kako treba a zadnja slobodna subota,bila je ona uz Novu godinu..
Vlasnik je Europejac.. Ako je to ta Evropa,ja sam protiv Evrope i predlazem da se uclanimo u Afriku.
Crnci su posten narod a i puno su muzikalniji od Evropljana.
Bar su nam preci,jednom u proslosti bili tamo u Africi i bili su "na nivou" po svim pitanjima.. Dakle,dobrodoslica nam ne gine.. Eto toliko... hehe))

Avatar
sabinax
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 16414
Pridružen/a: 31 Jan 2008 02:00
Lokacija: Croatia

Re: jugonostalgičari

#108 Post Postao/la sabinax »

basista je napisao/la:Zasto bi velicao drzavu u kojoj si unaprijed,osudjen na propast,ako nisi clan Partije i ne razmisljas "ispravno" ..
zato jer to drzava naseg djetinjstva i nase mladosti...vremena kad nije bila bitna ni partija a ni Tito na taj nacin kako danas gledamo na njega....mislim da samo smo samo zato jugonostalgicari...barem ja [smile.gif]
Kad ti zivot donese limune, uzmi tekilu i sol i nazovi me
slika Make my day!

Avatar
andro
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 10034
Pridružen/a: 11 Apr 2007 02:00
Lokacija: BiH

Re: jugonostalgičari

#110 Post Postao/la andro »

Mic_Sokoli je napisao/la:
andro je napisao/la:SJECAM SE OVOGA , DA LI JE IJEDNA DRZAVA NA SVIJETU IMALA TAKO JAK PASOS DA JE PROLAZIO SVUGDJE , VJERUJTE DA NIJE
Picture 012.jpg

Picture 011.jpg

cisto sanjarenje,nema mnogo istine u tome ...........al ako vam je tako lakse slobodno vjerujte u to

Ne znam zasto mislis da je to sanjarenje , ali to je tvoje misljenje , uredu , samo ja ne sanjarim ja sam to dozivio .
slika
slika

Avatar
ra-ja
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 13216
Pridružen/a: 21 Maj 2007 02:00
Lokacija: pod suncem

Re: jugonostalgičari

#113 Post Postao/la ra-ja »

Mogla sam ovo stvati pod bilo koju podtemu .drustvo...

Moja drzava je isjepana kao pelir papir.....


Sineid o Connor....Notihng Compares...

Dozvolite da vam se obratim.. :!:

Ja znam kako smo prije zivjeli..Sve kako su nas vaspitavali zasto i do koje mjere ..u tim prijasnji vremenima ..je imalo razlog i cijenu zasto...
Pogledajte sve teme pod drustvo pa uporedite i vidite koliko sada ima problema koji su se nagomilali za razliku od prije....
Prije je sve islo ferceralo kao podmazano..Fabrike radile..punom parom..Modernizacija..po stranoj licenci..da bi se dobilo na asortimanu i kvalitetu..Tako i otvaranje novih fafrika...i svega sto je bilo u korist na s svih gradjana koji su sacinjavali drzavu...
Pa mali covjece imao si slobodu i sigurnost....
-----------------------------------------------------
Podvacim da Vas pitam jer neznam...
1.Kako posluje u Sloveniji fabrika kucanskih aparata Gorenje Velenje...Vidim da ih ima tu na trzistu .ali ovdje je velika konkurencija...dosta savrseniji i moderniji nacin primjene ..a osim toga i jeftiniji..A vjerovatno i dosta onih koji stite svoje trziste.....
A laganim tokom mogla je postati najsavrsenija fabrika

2.Da li postoji jos fabrika automobila Zastava Kragujevac...ima li trziste s obzirom da je veoma lahko i jednostavno doci do stranog vozila... :?:

3.Nekada sam isla na ekskurziju poslije zavrsene srednje skole u Kras Zagreb...
Jedna predivna fabrika upravo napravljena uz staru..sa novim tehnoloskim procesom pokretnim trakama sa smanjenim ulaganjem ljudske snace obilnim rezultatom gotovih proizvoda....Da li su i sada tamo i dali posluju dobro ....nevidim da ih ima tu... :?:

3.Bosna ...Koksara Lukavac je prizvodila i izvozila koks vrhunskog kvaliteta ..da li sada radi puniim kapacitetom ili je zakljucana..kao i fabrika sode u lukavb... :?:

4 Crnogorska solana u Ulcinju nekada sam bila u posjeti tamo,kao i ona u Tuzli je proizvodila kvalitetnu so ,prije rata izvozila....

5.Vojvodina i posavina ravnicarsko zemljiste..kada se sjetim ..sjetim se psenice ikukuruza..brasna ..osnovnog artikla za zivot....

Sjedite i razmislite..da li ste bolje zivjeli kao zajednica..gdje ste poslovali izmedju sebe ,pa ako nemate para ima medjusobna kompenzacija...Tako zajedno iako smo mali mogli smo davno prije doci u Evropu i utopiti se u nju kao normalni gradjani ..bez ijedne prolivene kapi krvi.... :!:

Avatar
grga
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 7941
Pridružen/a: 26 Sep 2008 02:00
Lokacija: Croatia

Re: jugonostalgičari

#117 Post Postao/la grga »

Sama sjećanja ne znače biti Jugo nostalgičar..Ja uvijek kažem na zaključke kako nam je za vrijeme Juge bilo bolje,da je to samo zato što smo bili mlađi,veseliji,bezbrižniji..I današnja će mladež za dvadesetak godina pričati kako im je bilo lijepo ovih godina i tako u nedogled bez obzira kako se države zvale i koji će sistemi vladat!A onaj koji pati za sistemom kakav je bio je lud..(neda mi se dalje)...

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

Re: jugonostalgičari

#118 Post Postao/la mrki62 »

Mic_Sokoli je napisao/la:Navodis da je bio najjaci Pasos na svijetu,i to nije pitanje misljenja nego cinjenica.
A cinjenica je da nije bio najjaci.
Nemere tako Mic , ne možeš tako negirati - pitaj neke Albance, pa će ti oni reći gdje je istina.
A usput objasni , koji je bio - ako nije Yu.
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

Re: jugonostalgičari

#119 Post Postao/la mrki62 »

basista je napisao/la:Puno vise volim BiH,nego bilo kakvo izdanje Jugoslavije.
Zasto bi velicao drzavu u kojoj si unaprijed,osudjen na propast,ako nisi clan Partije i ne razmisljas "ispravno" .. Morali smo uciti sve te bajke o Titi i titicima,kao nekim,u najmanju ruku,polubogovima,poput onih iz grcke mitologije..Sve sami neustrasivi borci i pregaoci..Nenadmasni vizionari..etc,etc,,pa onda ja s rajom,nakupujemo vina i mezeta..i trk na Drinu!! RnR i alkohol do daske!! Kakav Tito kakvi bakraci!
Gledaj jednu stvar, da ti malo "otvorim" prostor u razmišljanju [mmmux2.gif]
To da li si bio ili nisi bi član partije - to te nije sačuvalo odgovornosti , jer mnogi su direktori ili bilo kakvi lopovi završili po zatvorima , što se danas ne može desiti ( ako si politički podoban ).
Nigdje ja ne čudoh da je neki direktor u BiH u zadnje vrijeme otišao u zatvor - ispravi me ako griješim.
Ja sam rođen i odrastao u titina vremena , gdje je sloboda imala svoje značenje a sada je sloboda dobila drugačiji oblik pa razumi kako želiš ( prije su bili zaštićeni obični ljudi , od seljaka pa do doktora ).
basista je napisao/la: A sad nesto sto nema veze s politikom..
Radnici su radili uglavnom 40 sati sedmicno i primali su dobre plate..Zdravstveno osiguranje,u potpunosti besplatno.. A sad??
Sada,u mojoj firmi (privatna),radnici rade i po 70 sati sedmocno a plata ko sadaka..
Ne daju nam ni god.odmor kako treba a zadnja slobodna subota,bila je ona uz Novu godinu..
Vlasnik je Europejac.. Ako je to ta Evropa,ja sam protiv Evrope i predlazem da se uclanimo u Afriku.
Crnci su posten narod a i puno su muzikalniji od Evropljana.
Bar su nam preci,jednom u proslosti bili tamo u Africi i bili su "na nivou" po svim pitanjima.. Dakle,dobrodoslica nam ne gine.. Eto toliko... hehe))
To gore što si napisao me je podtaklo da napišem nešto što mi je sad naumpalo ; tito je bio jedan od ustanovitelja nesvrstanih , pa yebem ga ja , niti jedna jedina sadašnja država nije članica tih nesvrstanih - koja glupost od političara !
Da malo objasnim ; samo uzmimo Indiju , koja ima cca milijardu stanovništva - to je tržište , koje Evropa nikad neće imati .
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
ra-ja
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 13216
Pridružen/a: 21 Maj 2007 02:00
Lokacija: pod suncem

Re: jugonostalgičari

#120 Post Postao/la ra-ja »

Mnogi zale ili zali cete,i sjeca te se ..ali sada je kasno za sve... [eusa_think.gif] .

Ja licno neplacem za Jugoslavijom.Ja placem sve dotle dok se zlo nedesi ili neko rasulo...
Kada znam da je to bolje i da treba da tako ostane..

Kada je bilo zadnje glasanje..tako sam se plasila i borila za opstanaj KPJ...tako sam se srdila i kukala na te nene koje su govorile da ce glasati za nacionalne stranke ..isto kako kaze moja kolegica Zdenka...moja baba kao da je poludila .kaze :moja Zdenka ja sam stara ..ja cu glasati za HDZ..a vi za koga hocete.....
Licno nebih dala nepismenim zenama da uopste glasaju...Jer to za moj pojam nije relno glasanje. Kada neko drugi zaokruzuje kndidate,tvoj potpis je umakanje prsta u indigo tintu, zar je to realno? :(

Isto tako u preduzecu vidjelo se raslojavanje ljudi...Eh tada sam plakala i plakala ..ako nevjerujete mozete provjeriti...
U mom gradu je pobjedila stranka za koju smo glasale i ja i Zdenka...sva sreca.... :!:

Nezalim nizacim niti placem za temeljima proslosti.sto je bilo..nemoze se to vise vratiti..Trebali smo biti zalosni prije cina.Mozda bi imali ljepsi i sretniji zivot..ko zna? [eusa_think.gif]

Odgovori