Ko je po vama bolji ?

Ponasanje.Bonton.Prijateljstvo.
Poruka
Autor/ica
Avatar
Tourniquet
Zvijezda na usponu
Zvijezda na usponu
Postovi: 1204
Pridružen/a: 31 Aug 2000 02:00
Lokacija: Cuvaj me Boze, prijatelja, jer se neprijatelja cuvam sam..

#17 Post Postao/la Tourniquet »

mrki62 je napisao/la:Dobar èovjek se ne mjeri po vjeri , veæ po djelima :ballbounce:


Dobar èovjek mo¾e biti samo ako je predan svom narodu i svojoj dr¾avi .
I sam Alija Izetbegoviæ je bio predan vjeri a ne narodu i dr¾avi i pogledajte ¹ta je uradio !

Dobar vjernik je i Osama bin Laden , samo nije predan svom narodu , svojoj dr¾avi




Za nekoga ko je predan vjeri , za njega nije va¾no ni¹ta osim vjere:

ni narod,
ni kultura,
ni umjetnost,
ni zdravstvo,
ni tehnika,
ni nauka,
ni sport, ,...............................


Haj da vas èujem jo¹ :wave:


Upravo suprotno... Onaj ko je predan vjeri predan je i svemu tome..

vjera je osnov... A na nju se onda nadovezuje sve ostalo...

A ti mozes biti vjernik u bilo kojoj drzavi.. Tako da vjera nezavisi od drzave... A drzava tesko ide bez vjere..

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

#18 Post Postao/la mrki62 »

ToUrNiQuEt je napisao/la:

Upravo suprotno... Onaj ko je predan vjeri predan je i svemu tome..

vjera je osnov... A na nju se onda nadovezuje sve ostalo...

A ti mozes biti vjernik u bilo kojoj drzavi.. Tako da vjera nezavisi od drzave... A drzava tesko ide bez vjere..
Gledaj , to je tvoje mi¹ljenje a to jo¹ ne znaèi da su svi takvi u vjeri .
Ja æu ti dati primjer biv¹e Muhamedove a.s. dr¾ave ( S. Arabije ),............ ¾ivi dokaz da tome nije tako .
Sve ono ¹to sam ja nabrojao , oni to ne po¹tuju a tu bi se mogla jo¹ koja dr¾ava naæi - kako Arapske, tako i Perzijske :ballbounce:
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
Tourniquet
Zvijezda na usponu
Zvijezda na usponu
Postovi: 1204
Pridružen/a: 31 Aug 2000 02:00
Lokacija: Cuvaj me Boze, prijatelja, jer se neprijatelja cuvam sam..

#19 Post Postao/la Tourniquet »

Kako onda objasnjavas toliku islamsku i arapsku kulturu... Osmanlijsko carstvo, naucna dostignuca na polju medicine, arhitekture, obrazovanja..???

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

#20 Post Postao/la mrki62 »

ToUrNiQuEt je napisao/la:Kako onda objasnjavas toliku islamsku i arapsku kulturu... Osmanlijsko carstvo, naucna dostignuca na polju medicine, arhitekture, obrazovanja..???
Gledaj , po¹to poznajem par ljudi koji su radili a jedni i dan danas rade u nekim arapskim dr¾avama ( kao monteri ) i od njih dobivam razne informavije - dam ti samo primjer Iran i S. Arabija : sirotinja na svakom koraku a higijena je za na¹e pojmove nezamisljiva . Niko skoro ni¹ta ne radi a to ¹to ti pita¹ ,...................
Prije dolaska crnog zlata ( nafte ) je islam bio u mnogo èemu pojam , ne smijemo smetnuti s uma da mi danas pi¹emo brojeve ARAPSKE, mnogo je tada i medicina napredovala a po¹to spominje¹ Osmanlijsko carstvo , pa ima¹ po BiH mnogo njihovih radova , koji dan danas fasciniraju mnoge arhitekte ( mostovi , d¾amije , pojedine zgrade , satovi ,..... ) - to je tada bilo na zavidnom nivou .
Da samo napomenem , hajduèka èesma u Sarajevu je prvi vodovod u Evropi ,............ sve je to meni jasno a jasno mi je i to da se tad vjera nije toliko ganjala , tad je bilo vi¹e va¾no da si predan DR®AVI a ne VJERI . Svaka dr¾ava uspije ako su dr¾avljani predani DR®AVI a ako je kontra ,............. onda nema napredka , jer svaka vjerska institucija gleda SVOJE interese a nikako DR®AVNE .
Smije¹no ili ne, kako za tebe , tako i za druge : Bilo gdje se nalazi katolièka crkva , ona nije vlast dotiène dr¾ave - veæ je vlast VATIKANA i kako æe sad ta institucija da gleda interese DR®AVE ?
Sam Vatikan progla¹ava i vjerske poglavare u bilo kojoj dr¾avi , primjer , ko je izabrao i postavio Kardinala Puljiæa u BiH ,............. :wave:
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
danjel
Svakodnevni prolaznik
Svakodnevni prolaznik
Postovi: 605
Pridružen/a: 11 Dec 2006 02:00
Lokacija: Bosnia

#24 Post Postao/la danjel »

Ne cijenim ljude po vjeri a pogotovo ne po odanosti dr¾avi....

Avatar
ra-ja
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 13216
Pridružen/a: 21 Maj 2007 02:00
Lokacija: pod suncem

#25 Post Postao/la ra-ja »

covjek koji je veliki vjernik...on je odan drzavi...voli je stiti je i sve ostalo....

Ali takav covjek nebih mogao biti prezident.... :-k

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

#26 Post Postao/la mrki62 »

pipo je napisao/la:
mrki62 je napisao/la:Gledaj , po¹to poznajem par ljudi koji su radili a jedni i dan danas rade u nekim arapskim dr¾avama ( kao monteri ) i od njih dobivam razne informavije - dam ti samo primjer Iran i S. Arabija : sirotinja na svakom koraku a higijena je za na¹e pojmove nezamisljiva . Niko skoro ni¹ta ne radi a to ¹to ti pita¹ ,...................
Prije dolaska crnog zlata ( nafte ) je islam bio u mnogo èemu pojam , ne smijemo smetnuti s uma da mi danas pi¹emo brojeve ARAPSKE, mnogo je tada i medicina napredovala a po¹to spominje¹ Osmanlijsko carstvo , pa ima¹ po BiH mnogo njihovih radova , koji dan danas fasciniraju mnoge arhitekte ( mostovi , d¾amije , pojedine zgrade , satovi ,..... ) - to je tada bilo na zavidnom nivou .
Da samo napomenem , hajduèka èesma u Sarajevu je prvi vodovod u Evropi ,............ sve je to meni jasno a jasno mi je i to da se tad vjera nije toliko ganjala , tad je bilo vi¹e va¾no da si predan DR®AVI a ne VJERI . Svaka dr¾ava uspije ako su dr¾avljani predani DR®AVI a ako je kontra ,............. onda nema napredka , jer svaka vjerska institucija gleda SVOJE interese a nikako DR®AVNE .
Smije¹no ili ne, kako za tebe , tako i za druge : Bilo gdje se nalazi katolièka crkva , ona nije vlast dotiène dr¾ave - veæ je vlast VATIKANA i kako æe sad ta institucija da gleda interese DR®AVE ?
Sam Vatikan progla¹ava i vjerske poglavare u bilo kojoj dr¾avi , primjer , ko je izabrao i postavio Kardinala Puljiæa u BiH ,............. :wave:
Neznam u kojem dijelu Irana su ti tvoji prijatelji, lièno sam bio dole i uèinilo mi se da ima vi¹e prosjaka i klo¹ara u centu Ljubljane nego u Teheranu. Ako narod nevoza BMW-je i Mercedese neznaèi da je sirotinja.
A i za S.Arabiju sam èuo iz prve ruke da nepostoji sirotinja!
A kod nas je problem ¹to se tièe vjere ¹to se uvijek oziremo na te dr¾ave dole. Ako je vjera potekla odozdo neznaèi da su sad 100% èisti vjernici.
Svakom èovjeku je dat razum i poslata mu je knjiga pa da sam protumaèi ¹ta je dobro a ¹ta lo¹e a ne da se ogledava na drugog jer svak za sebe ¾ivi!
Jedno je braniti nekoga ili ne¹to pod svaku cijenu a drugo je sagledati istini u oèi.
De sad ovdje iznesi jednu jedinu èinjenicu ; da li je u Iranu dozvoljeno biti klo¹ar ( bezkuænik ) ?
Ako si bio u Iranu , objasni i kakva im je higijena ,.............. hvala unaprijed :wave:
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Odgovori