Predrasude

Ponasanje.Bonton.Prijateljstvo.
Poruka
Autor/ica
Avatar
ra-ja
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 13216
Pridružen/a: 21 Maj 2007 02:00
Lokacija: pod suncem

#17 Post Postao/la ra-ja »

=D>

Avatar
paparaci
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 5054
Pridružen/a: 08 Jan 2003 02:00
Lokacija: Putnik Bez Adrese

#18 Post Postao/la paparaci »

papaya je napisao/la:Draga Sabina,

bas sam danas imala taj osjecaj....Nazalost i pitala sam se, kako je to moglo da se desi.

Naime, zivim u jednom djelu grada u koji su se u zadnjih 2 godine naselili jako puno rusa. Primjetili smo svi mi kako se drugacije ponasaju, da njihova djeca su stalno sama napolju, da ne idu prije 10 u krevet, dok sva ostala djeca spavaju. Oni klimpacici od 13-15 godina vec mali kriminalci. Djevojcice od 12 godina hodaju kao male prostitutke usred dana.

Mozda zvuci malo pretjerano, ali nije tako. Nikako da se uklope u sredinu. I ne bi smetalo da ih je samo par, nego se stalno oupljaju, ne daju nikome da im se pridruzi. Prve moje komsije su mi tvoreno rekli, da mrze Njemacku, sve sto je u njoj i da se samo druze sa rusima. Kad smo pokusavali (znaci mi ostali) da se druzimo, kratko to potraje i povuku se i traze samo svoje.

Pocelo mi je ici na zivce i svi ostali u zgradi su digli ruke. Pusti narod da zivi. Samo sto oni nas ugrozavaju, onom galamom, nevaspitanjem.
Pocelo je uzasno da mi smeta, samo kad cujem rijec DAVAJ hocu da poludim.

Pa se pitam jutros, zar je stvarno doslo do toga? Sad ja kao mrzim ruse????

=D> =D> =D>


ma covjece, ja njih ne mogu organski! to je stoka, da je nema vece! sve je tako kako si opisala i gore! pa jebla ih Njemacka, sto su dosli?! ja bi to sve poslao u sibir! dosli su tu, dobili sve, nece kile, zajebavaju i maltretiraju normalan narod i opet nezadovoljni?!

uh, ah! morao sam se istresti malo :lol:

pa nisu sve predrasude bez osnova. ja ih licno imam i za neke sam 100 % ubijedjen i znam da je tako, jer sam iskusio! ipak, nekad se znam i zeznuti. ali to je obicno slucaj, ako se radi o jednoj osobi. ono, na prvi pogled ako je ne simpatisem, izraz lica, itd. kontam losa osoba. medjutim, nekad se desi da bas tu osobu bolje upoznam i skontam da nije uopste tako. ali rjetko grjesim.

Avatar
sabinax
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 16414
Pridružen/a: 31 Jan 2008 02:00
Lokacija: Croatia

#19 Post Postao/la sabinax »

vidovita_dzemila je napisao/la:
sabinaX je napisao/la:evo naprimjer Dzemka znam da imas neke predrasude o retardiranim osobama...jednom smo o tome pricali i to je predrasuda...zasto....tko bi znao
ja koliko znam osjeæati strah prema neèemu nije isto ¹to i imati predrasudu prema neèemu posebno ako je taj strah opravdan :wave:
E pa treba utvrditi dali je opravdan ili ne...mozda se ponekad neopravdano bojimo...pokusaj naci razlog straha...jeli realan?


Razmisljala sam dugo o èemu ili kome imam predrasude i sjetila sam se

Imam predrasude prema ljudima koji imaju predrasude...iako i njihove stavove pokusavam dokuciti

Sta je s predrasudama prema pojedinim seksualnim orijentacijama???
Npr.strah od homoseksualaca :-k
Kad ti zivot donese limune, uzmi tekilu i sol i nazovi me
slika Make my day!

Avatar
ra-ja
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 13216
Pridružen/a: 21 Maj 2007 02:00
Lokacija: pod suncem

#21 Post Postao/la ra-ja »

Nemam nikakve predrasude prema bilo kojoj skupini deklerisanih ljudi...
homoseksualci...lezbejke...i metroseksualni...

ali imam predrasude i bojim se ,zlih ljudi..... bica.. :-k

Bojim se boga ...a bog je rekao ...CUVAJ SE ROBE....CUVA CU TE I JA.....

Avatar
sabinax
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 16414
Pridružen/a: 31 Jan 2008 02:00
Lokacija: Croatia

#22 Post Postao/la sabinax »

Sada razmisljam o tome da nam predrasude namecu pojedinci...zbog kojih donosimo stav o svim takvim ljudima, npr.napao me pijanac...svi su pijanci opasni, moju rodicu napada njem mentalno retardirani sin svi se mentalno retardirani opasni....
Evo i ja sada pomislih....kada Dzemka kaze meteroseksualaca, mislim da se to u moje vrijeme zvalo ¹minkeri...ni ja ih ne volim jer mislim da su povr¹ni,....ali jeli istina da su bas...ali bas svi takvi :-k
Kad ti zivot donese limune, uzmi tekilu i sol i nazovi me
slika Make my day!

Avatar
im_ex
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 14847
Pridružen/a: 11 Dec 2007 02:00
Lokacija: Dusa mi ostade tamo

#26 Post Postao/la im_ex »

hmm ...

U mojoj ulici, tacnije, preko puta zgrade u kojoj zivim, nalazi se Osnovna skola za djecu izraelskog porijekla (Jude).
Mislim da sam nekad na nekoj od tema pisala vec o njima, pa bih na ovoj temi, sto se tice predrasuda, pomenula to da zaista ne razumijem njihovu ucmalu ucahurenost kad je o medjuljudskim kontaktima rijec.

Posmatrajuci ih godinama, jednostavno sam stekla utisak da je to zaseban, sebican svijet koji se u potpunosti ogradio od nas ostalih, koji nismo "njihove gore list".
Kao prvo, djechacima se pustaju zulufi koji se zbog pretjerane duzine spiralno klate da ne znam kako se izraziti dal su mi smijesni, cudni, nakaradni, demode ...
Sve u jednom, dakle.
Ah da, kad vec rekoh to *demode* - stil odijevanja im je :stupid: Meni nikako nije jasno gdje nalaze onako staromodnu odjecu (zene i djevojcice) :baa:

Svo vrijeme, dok i zadnje dijete ne bude izvedeno iz skole od strane staratelja, ispred skole stoji policajac sa nekad jednim nekad dvojicom pomocnika koji su u civilu.
I to mi ne sjeda ... cemu to extra obezbjedjenje samo kad su oni u pitanju, oni, koji to isto obezbjedjenje, fakticki i ne primjecuju a kamo li da im u znak pozdrava bar kimnu glavom.
Ok, jasno mi je da su Zidovi po Hitleru trebali totalno nestati s ovih prostora ... svjesna sam i koje muke su podnijeli, ali, halloooooo ... valja dalje zivjeti SA SVIJETOM U KORAK ... podnijeli smo strahote i stradanja i mi, BH narod pa nam djeca ne idu u zasebne skole.

Imam, eto, predrasude prema pomenutima ... bas su mi cudan, sebican i skroz zatvoren narod. [-(
Kuda idu ljudi kao ja ...

Avatar
mickey
Svakodnevni prolaznik
Svakodnevni prolaznik
Postovi: 615
Pridružen/a: 26 Mar 2008 02:00
Lokacija: Afghanistan

#27 Post Postao/la mickey »

a sta ja znam, svi ih imaju. ja zivim u hrvatskoj i 70 % ljudi koje sam upozno su imali velike predrasude prema meni jer sam porijeklom iz bosne i musliman s druge strane u bosni me jednako tretiraju jer sam roden i odrastao u zagrebu. cuo sam svakakve komentare "franjo" da muslimani u hr "gube dusu" itd.

normalna pojava nista vise

Odgovori