Ljudsko dostojanstvo

Ponasanje.Bonton.Prijateljstvo.
Poruka
Autor/ica
Avatar
dare__71
Zvijezda na usponu
Zvijezda na usponu
Postovi: 1286
Pridružen/a: 12 Dec 2007 02:00
Lokacija: tuzla

#16 Post Postao/la dare__71 »

=D> za temu,vrijedna paznje i komentara jer je gazenje imam osjecaj dostiglo kulminaciju do maximuma.Vidio sam mnogo toga sto se moze nazvati gazenjem pojedinaca mada sam srecom nisam tako nesto dozivio ali to je bio rat,mogao si se braniti bar pojedinci i pruziti otpor ali danas na koga se okrenuti.....svi te tapsu po ramenima i obecavaju ti sve i svasta a iza ledza ti dere kozu samo sto to neradi licno nego imaju dzelate.Svaki aspekt nase lokalne zajednice je pokriven istim ljudima i rasirili su prste kao hobotnica pipke do najnizih slojeva naseg drustva ali da nepametujem ...da mislim da sam napravio i ucestvovao u pravljenju otpora prema istim cinom koji mozda tek rijetke vjere odobravaju a mozda nijedna ali sam ponosan zbog toga a to je osnovao sindikat svoje sluzbe na podrucju federacije.
Dok to ne pokusas nemas pojma koliko je to tesko dok ne zapocnes....pretnje poslodavaca,starog sindikata koji je bio tek farsa sindikata cak i pojedinacne.Mnogi su odustajali uglavnom porodicni ljudi koji su strahovali za posao ali se uspijelo.
To je tek momenat svjetlosti koji je vjerujte dao mi smisao zivotu.
Sorry baustelac nije moglo biti krace :huh:

Avatar
andro
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 10034
Pridružen/a: 11 Apr 2007 02:00
Lokacija: BiH

Re: Ljudsko dostojanstvo

#17 Post Postao/la andro »

"Nema tog dostojanstva koje se ne bi otopilo u boli."

Zapocecu sa citatom Jean-Paul Sartre jer mi je nekako prikladno za ovu temu . Ja bih se samo kratko vezao za rat i ratna desavanja kada je u pitanju ljudsko dostojanstvo , jer svima nama je poznata ta famozna definicija rata koja kaze : Rat je oruzani sukob u kojem sukobljene strane primjenom sile nastoje da postignu neke svoje ciljeve . E sada sto je ljudski mozak otisao toliko daleko da vise nema granica u toj sili nazalost svi smo svjedoci tih desavanja i gazenja ljudskog dostojanstva u najgorim mogucim oblicima u zadnjim ratovima diljem svijeta.

Ali da se ipak malo vratim na neko mirnodopsko vrijeme sa nekoliko citata :

Dostojanstvo čovjeka je unutarnji i istovremeno socijalni zahtjev za vrednovanje i poštivanje koji pripada svakom čovjeku. Dostojanstvo je svakom čovjeku urođeno i ne može se izgubiti. Dostojanstvo čovjeka pripada kako nerođenom tako i mrtvom čovjeku. Poštivanje dostojanstva čovjeka znači da država mora izostaviti sve što šteti tom dostojanstvu. Znači država mora stalno respektirati čovjeka kao osobu, ne smije od njega napraviti objekat koji stoji na raspolaganju za državno djelovanje i ne smije ga zloupotrijebiti kao sredstvo za postizanje cilja.Zaštita dostojanstva čovjeka znači da država mora raditi sve da bi se spriječile povrede tog dostojanstva.

E pitam se da li je doista sve tako kao sto je gore navedeno i misljenja sam da se upravo u gore navedenim elementima upravo gazi odnosno ne postuje to ljudsko dostojanstvo. I da su upravo drzava i politicari najveci krivci za to.
slika
slika

Avatar
ra-ja
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 13216
Pridružen/a: 21 Maj 2007 02:00
Lokacija: pod suncem

Re: Ljudsko dostojanstvo

#18 Post Postao/la ra-ja »

Krsenja ljuskog dostojansta smo ocevidci da se krse ne samo u jednoj drzavi nego sirom svijeta...a kamoli u jednoj republici... gradu.. kolektivu ...komsiluku..pa cak i ovdje na forumu .... :!:

Kada sam krenula u prvi osnovne jedna djevojcica se od straha da opita uciteljicu da ide u wc upiskila u razredu..Godinama je nosila taj porok sa sobom ,jer su je djeca stalno zezala zbog toga....na taj nacin su ubijali njeno dostojanstvo zbog cega je vrli cesto plakala..bas tako mala ....
Kada je posla u sesti razred u nas komsiluk joj je dosao ljepuskasti rodjak iz Sarajeva..Sve su djevojcice iz komsiluka bile zaljubljene u njega...ali ona se snjim dicila i igrala...
Iz ljubomore pocela je jedna drugarica zezati i pjevati ,,,cura i momak..itd itd....
Inace nije uopste agresivna ..ali je tako spontano skocila na tu drugaricu i potukle su se..da joj je iscupala iz korjena pramenove kose .....
Naravno nastao je problem ..od roditelja je dobila kaznu..
Ali za sve vjeke vjekova povratila je svoje dostojanstvo.... :!:

Ja sam napisala ,,,a izvinjavam se ako nisam pogodila temu.. [icon_flower.gif]

Odgovori