Romi!

Ponasanje.Bonton.Prijateljstvo.
Poruka
Autor/ica
Avatar
im_ex
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 14847
Pridružen/a: 11 Dec 2007 02:00
Lokacija: Dusa mi ostade tamo

Re: Romi!

#31 Post Postao/la im_ex »

srebrni je napisao/la:
ps...kamo srece da mi je prvi komsija ROM

:wink:
Ovo mogu razumjeti, budi siguran
a jos kad bi vrckala i zanosna Romkinja, aj aj ajjj
paaa ... preseli se, da si udovoljis [icon_flower.gif]
Kuda idu ljudi kao ja ...

Avatar
srebrni
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 2757
Pridružen/a: 27 Dec 2008 22:57

Re: Romi!

#32 Post Postao/la srebrni »

IM_ex je napisao/la:
srebrni je napisao/la:
ps...kamo srece da mi je prvi komsija ROM

:wink:
Ovo mogu razumjeti, budi siguran
a jos kad bi vrckala i zanosna Romkinja, aj aj ajjj
paaa ... preseli se, da si udovoljis [icon_flower.gif]
iskren da budem ima ko meni vrckat...sa dva stepena skole trbusnog plesa moze se mnogo nauciti..a toga imam u kuci ...ne fali mi hehehhe

ja znam da neko voli vise da mu je komsija homoseksualac nego rom...al ja cu se odlucit uvjek za ovog drugog...znam da ce mi krvi dati ne dao Bog ako zatreba
moj rodni grad Sarajevo volim kao samoga sebe....
nazalost ima ljudi koji ga isto tako ne vole....
ali nisu oni krivi sto im Bog nije dao dusu

Avatar
im_ex
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 14847
Pridružen/a: 11 Dec 2007 02:00
Lokacija: Dusa mi ostade tamo

Re: Romi!

#33 Post Postao/la im_ex »

Nije iskljucena mogucnost da bi i homosexualac bio voljan pomoci u nevolji, al otom potom

Nedaleko od moje kuce, u BiH, prije dvije godine sagradjen je hotel, gazda Rom.
Hotel je sa cetri ****, veze uz regionalnu cestu, sto je od extra znacaja ... da je onako savremeno namjesten i uredan, a da je vlasnik ma ko drugi neromske pripadnosti, pa i amer licno :P bio bi deklarisan sa 5 zvjezdica, kako u BiH, tako i u svim zemljama Zapada ... a hotel vapi za gostima ... a sto li, a?!
Kuda idu ljudi kao ja ...

Avatar
basista
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 2094
Pridružen/a: 19 Aug 2009 00:17

Re: Romi!

#34 Post Postao/la basista »

IM_ex je napisao/la:
basista je napisao/la:.. Ljudi kao i svi drugi..
jah, lijepo zvuci kad se kaze, ali, realnost govori posve suprotno.
Ne znam samo sto se vecina vas (ako vec ne i svi) prenemaze i govorite to sto uistinu nije tako kako kazete. Da biste ostavili dojam nekih od interesa, sigurno je ... a ja takvo sto nikako ne volim, cak eto osudjujem, postovi vam nisu iskreni s tim u vezi, al, eto, vama vase, meni moje.
Da pojasnim:
svi cemo se mi sloziti da su Romi druzeljubiv narod, da Romkinje znaju biti vatra u krevetu za muskarce, da imaju nekakvu posebnost u svojoj muzici, posebnost u poimanju zivota uopce, mnogi Romi su uspjesni privatnici, ali, zapitajte se, jeste li spremni ozeniti Romkinju, udati se za Roma, biti sretni da vam dijete stupi u bracnu zajednicu s Rom/om/kinjom, sretni ste da vam je prvi komsija Rom????
Da mi vas je prebrojati.
I, cemu onda ovakvi vasi postovi, pihh
.

Da je i meni da se prvo informiras o situaciji u necijoj rodbini pa da onda krenes pihkati i praviti dramu i izigravati neku jako moralnu osobu..
Moj brat je u braku sa Romkinjom i ne fali joj nista.. Kulturna zena,vrijedna i postena osoba.. Od rijeci,itd..itd.. Ako ne vjerujes,ja izbacim slike..
A sad idi i progutaj ono sto si napisala bar u vezi mene.. jer na moj post si se zakacila..
Ovo sve napisah u blagoj formi i kao covjek beckih manira.. jah! jah!
Dzaba nekima Evropa i alajevropa... [cool.gif]

Avatar
im_ex
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 14847
Pridružen/a: 11 Dec 2007 02:00
Lokacija: Dusa mi ostade tamo

Re: Romi!

#35 Post Postao/la im_ex »

Ne pada mi na um briskati ili korigovati to sto rekoh, sto rekoh, rekla sam progutao ti knedlu ili ne. Govorim o globalu glede bosansko-hercegovacke tradicije a u vezi s Romima i ti ces sad meni na osnovu pojedinacnih primjera mijenjati sliku koju stvorih godinama, ma hoces ali malo sutra. hahah, smijesan mi taj pokusaj
Zadnjom recenicom si rekao sve, te ovo smatram zadnjim tvojim oglasavanjem a usmjerenim k meni - sreca pa mi nije stalo do misljenja osoba poput tebe.
Na zdravlje.
Kuda idu ljudi kao ja ...

Avatar
basista
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 2094
Pridružen/a: 19 Aug 2009 00:17

Re: Romi!

#36 Post Postao/la basista »

IM_ex je napisao/la:Ne pada mi na um briskati ili korigovati to sto rekoh, sto rekoh, rekla sam progutao ti knedlu ili ne. Govorim o globalu glede bosansko-hercegovacke tradicije a u vezi s Romima i ti ces sad meni na osnovu pojedinacnih primjera mijenjati sliku koju stvorih godinama, ma hoces ali malo sutra. hahah, smijesan mi taj pokusaj
Zadnjom recenicom si rekao sve, te ovo smatram zadnjim tvojim oglasavanjem a usmjerenim k meni - sreca pa mi nije stalo do misljenja osoba poput tebe.
Na zdravlje.
.


Salto mortale mogu samo izvesti vrhunski akrobati.. a ti to ipak nisi..
Umijes li citati?? Zakacila si se na moj post????
Pravdaj se jos malo..mozda neko naivan i povjeruje da nisi dozivila pusionu..
Ti si svoj zadnji post meni,poodavno napisala..
Ali nadam se da si to sada i ti shvatila..
I nemoj da dangubim vise na ovaj nacin gatibo..
cuj to ja sad los?? Idem da procitam sta sam lose napisao... :lol: :lol:
Ali hvala ti za ovaj post.. dobro me nasmijao taj pokusaj iz nemoci.. :lol: :lol:

Avatar
srebrni
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 2757
Pridružen/a: 27 Dec 2008 22:57

Re: Romi!

#37 Post Postao/la srebrni »

IM_ex je napisao/la:Nije iskljucena mogucnost da bi i homosexualac bio voljan pomoci u nevolji, al otom potom

Nedaleko od moje kuce, u BiH, prije dvije godine sagradjen je hotel, gazda Rom.
Hotel je sa cetri ****, veze uz regionalnu cestu, sto je od extra znacaja ... da je onako savremeno namjesten i uredan, a da je vlasnik ma ko drugi neromske pripadnosti, pa i amer licno :P bio bi deklarisan sa 5 zvjezdica, kako u BiH, tako i u svim zemljama Zapada ... a hotel vapi za gostima ... a sto li, a?!
a da mu ne ide dobro...zatvorio bi ga sigurno i nije jedini hotel koji vapi za gostima
slazem se sa tobom da nije iskljucena mogucnost da pomogne i homoseksualac
samo moramo se polako navikavat da smo mi SVI ISTI...jedino bolji ili losiji ljudi

a ne losi romi i dobri.....mi
moj rodni grad Sarajevo volim kao samoga sebe....
nazalost ima ljudi koji ga isto tako ne vole....
ali nisu oni krivi sto im Bog nije dao dusu

Avatar
im_ex
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 14847
Pridružen/a: 11 Dec 2007 02:00
Lokacija: Dusa mi ostade tamo

Re: Romi!

#38 Post Postao/la im_ex »

Kakve to nemoci?
Sto si rekao da za nevjestu imas Romkinju mislis da si time razbio od davnina u drustvu postojeci stav po pitanju Roma?
Nisi;al ok, tebe iskljucujem, izuzetak si, odahni eto.
Znano je da ima izuzetaka, da ima takvih brakova, ali, prvi si slucaj a da znam da si ponosan nevjestom Roma, dok se drugi stide i Boga i naroda, ne likuju kao ti ... eto, nek i ti prednjacis bar u necemu.
Znam da je na mojoj opcini osjetno odstojanje s Romima; da tako nije i na nasim ostalim prostorima, pa cak i u ovoj zapadnoj zemlji u kojoj zivim, jos bih si umislila da je zbog toga sto je moja carsija od vajkada deklarisana kao muslimanska; carsija u kojoj ces cesce no igdje drugo cuti nazvan Sellam, a Roma, masalla.
Znas ti dobro o cemu ja pricam, nije ti strana ta carsija. Stvar je u tome sto principa radi neces prihvatiti za istinu moje navode, pa ni primjer da godinama poznat kafic u kom je svako rado odsjedao "okupirase" Romi cime postase jedini gosti tog objekta, da zemljiste koje je na prodaju biva kupljeno od strane nekog kome i nije do zemljista vec da ga ne bi kupio Rom.
Diskriminaciju nisam nametnula ja da bi ti mogao da likujes.
Ustvari, da nije te diskriminacije, ne bi ni ove teme bilo.
Kuda idu ljudi kao ja ...

Avatar
ra-ja
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 13216
Pridružen/a: 21 Maj 2007 02:00
Lokacija: pod suncem

Re: Romi!

#39 Post Postao/la ra-ja »

Romi su po tradiciji smatrani kao ljudi zadnjeg ranga..Naravno razvojem civilizacije i pojedini romi su se itekako civilizovali...Upoznala sam jednog dekana Elektro fakulteta ,a poslije je bio nesto i u vladi..Inace samo jedan roditelj mu je rom...
Zbog same tradicije misljenja i odnosa prema romima,taj divni, pozitivni i pametnio covjek je imao itekve provokacije od drugih ljudi... :!:
A ujedno mislim da je to bila samo provokacija iz ljubomore....Ko nas narod ...kaze evo mogu ti reci,iako si na toj funkciji....

Avatar
basista
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 2094
Pridružen/a: 19 Aug 2009 00:17

Re: Romi!

#40 Post Postao/la basista »

Ti Imex stvarno ne znas citati.. Zasto nisi citirala cijeli moj prvi post,ako si htjela vec da me kritiziras skupa sa ostalima.. Bar je originalniji od njih. Bilo bi postenije.. I sta si ti ucinila?? Uzela si prvu recenicu,bas tog posta pa pocela da ukazujes na problem,kojeg smo svi svjesni.. Sad mi otkrivas Ameriku sa tim zadnjim postom..kao da ja to ne znam.. Moglo je sve bez rasprave da prodje,samo da si htjela zaobici taj post... A razlog tvog izbora,jasan je tebi..ali i meni.. pa bih te zamolio.. da se to vise ne desava..
A sto se tice moje snahe romkinje,ona je rodom iz SA..
Vec dugo zivi vani.. I sam sam rodjen u gradu gdje je bilo dosta roma..
nemoj meni to da pricas.. znam ja to sve.. [cool.gif]

Avatar
im_ex
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 14847
Pridružen/a: 11 Dec 2007 02:00
Lokacija: Dusa mi ostade tamo

Re: Romi!

#41 Post Postao/la im_ex »

basista je napisao/la: Ti Imex stvarno ne znas citati..
hvala, takodje


basista je napisao/la: Zasto nisi citirala cijeli moj prvi post,ako si htjela vec da me kritiziras skupa sa ostalima.
Racunala sam s tim da ces shvatiti da sam pocetak tvog posta uzela bez osvrta sto si ti potpisnik istog, a kog zapazih kao podesnog za nastavak tog sto ce uslijediti s moje strane, kriticko ukazivanje na "upakovano" oglasavanje vecine forumasa. Taj "osnov" bih uzela da je potpisnik bilo ko drugi, i ne umisljaj si neke stvari, ne pije ti vode.
Zatvorenih ociju si "preletio" moju prvu recenicu, pa i nije toliko za cuditi se sto si se nasao kritiziranim.
Najlakse je odgovoriti a pri tom izbjeci pomenuti licni stav (ne odnosi se na tebe), dosadno je citati izvjestacenu neutralnost, meni bar;stoga i ne citirah tvoj cijeli post. Nadam se da ti je sada konacno jasno.
Zadnja izmjena: Gost, dana/u 04 Nov 2009 21:10, ukupno mijenjano 1 put.
Razlog: off obrisan
Kuda idu ljudi kao ja ...

Avatar
ra-ja
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 13216
Pridružen/a: 21 Maj 2007 02:00
Lokacija: pod suncem

Re: Romi!

#42 Post Postao/la ra-ja »

basista je napisao/la:Ti Imex stvarno ne znas citati.. Zasto nisi citirala cijeli moj prvi post,ako si htjela vec da me kritiziras skupa sa ostalima.. Bar je originalniji od njih. Bilo bi postenije.. I sta si ti ucinila?? Uzela si prvu recenicu,bas tog posta pa pocela da ukazujes na problem,kojeg smo svi svjesni.. Sad mi otkrivas Ameriku sa tim zadnjim postom..kao da ja to ne znam.. Moglo je sve bez rasprave da prodje,samo da si htjela zaobici taj post... A razlog tvog izbora,jasan je tebi..ali i meni.. pa bih te zamolio.. da se to vise ne desava..
A sto se tice moje snahe romkinje,ona je rodom iz SA..
Vec dugo zivi vani.. I sam sam rodjen u gradu gdje je bilo dosta roma..
nemoj meni to da pricas.. znam ja to sve.. [cool.gif]
Znas @basista nemoras se raspravljati sa pojedincima o romima ..jer pojedinci su mozda direktno ili indirektno vezani za doticne..pa sigurno bolje i vise zna o polozaju roma nego ti...
A stoji i to da roma ima i dobrih i losih ..kao inace i ljudi uopste...Tvoja snaha iako je romkinja nemora znaciti a i vjerujem da nije losa .jer da je losa nebih ti stao u odbranu njenu....
Losim ljudima tj romima smatram osobe koje iskoristavaju ostale do te mjere , ne prezajuci da prevazdju i okrire normalnog... :!:

Avatar
andro
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 10034
Pridružen/a: 11 Apr 2007 02:00
Lokacija: BiH

Re: Romi!

#43 Post Postao/la andro »

8. april-travanj- Svjetski dan Roma

8.4.1971. godine u Londonu je održan Prvi svjetski kongres Roma na kojem je verificiran naziv "Romi". Od tada se odlukom Ujedinjenih naroda taj dan obilježava kao Svjetski dan Roma. Kako Romi danas žive u Europi?

Samo u Europi živi 12 milijuna Roma. Iako čine najveću "manjinsku" zajednicu, često su tretirani kao građani drugog reda. Brojne romske organizacije, vlade i pojedinci pokušavaju posljednjih godina promijeniti sliku o Romima, ali napredak je neznatan.

Romska himna

Đelem, đelem je himna Romskog naroda. Poznato je mnogo imena ove pjesme, a ovo su neka "Gyelem, Gyelem", "Dzelem, Dzelem", "Djelem, Djelem", "Gelem, gelem", "Ђелем, Ђелем", "Џелем, Џелем", "Джелем, джелем" (ćirilica), "Opré Roma" i "Romale Shavale". Nakon poniženje koje su proživjeli tokom drugog svjetskog rata, Jarko Jovanović je po njima napisao tekst i ubacio tradicionalnu melodiju. Šaban Bajramović je preuredio kompoziciju. Romskom himnom je proglašena na Svjetskom kongresu roma 1971. godine. Inače je ova pjesma i singl Šaban Bajramovića, a snimio ju je opet sa grupom Cubismo, 2003. godine.


Gelem, gelem, lungone dromensa
Maladilem bakhtale Romensa
A Romale katar tumen aven,
E tsarensa bahktale dromensa?

A Romale, A Chavale

Vi man sas ek bari familiya,
Murdadas la e kali legiya
Aven mansa sa lumniake Roma,
Kai putaile e romane droma
Ake vriama, usti Rom akana,
Men khutasa misto kai kerasa

A Romale, A Chavale

++++++++++++++++++++++++++++++++++

Idem, idem na daleki put
I upoznajem sretne rome
O Romi odakle ste,
Sa Å¡atorima pokraj sretnih puteva?

O Roma, O narode romski

Imao sam nekada veliku porodicu,
Ali Crne legije su ih ubile
Pođite sa mnom romi iz cijeloga svijeta
Za Rome su putevi otvoreni
Sada je vrijeme, ustanite Romi svi,
Dići ćemo se visoko ako se potrudimo

O Roma, O narode romski

slika

Zastava Roma (romski: O styago le romengo) je međunarodna zastava romskog naroda. Usvojena je na prvom kongresu Roma 1971. godine, održanom u Londonu. Zastava se sastoji od plave i zelene boje koje predstavljaju nebo i zemlju. Na sredini zastave nalazi se točak, crvena čakra, koji predstavlja migraciju Roma.
slika
slika

Avatar
ekrankaa
Svakodnevni prolaznik
Svakodnevni prolaznik
Postovi: 633
Pridružen/a: 20 Okt 2008 03:26

Re: Romi!

#44 Post Postao/la ekrankaa »

Ja volim Rome [inlove.gif] [inlove.gif]

Moje jedino posvojeno dijete je Romske krvi i svaki put kad je pogledam divim se njenoj temperamentnosti ,ljepoti i urodjenoj inteligenciji.
Predivna je .
I nemam predrasuda prema tom narodu [icon_chuckel.gif]

Ustvari jako mi je tesko citati neke upise , jer , svi se slazete u jednom , vecina, da ne postoje prepreke da bih ih smatrali ljudima sebi ravnim , no malo tko od nas zaista i zazivi na taj nacin s njim.

Za mene su to ljudi kao i svi ostali , te se zaista tako i ponasam prema njima.

Mengava..mengava.. [inlove.gif] [inlove.gif]
http://www.youtube.com/watch?v=Rdgmzoqc5xc

Postoji jedna tocka u tvom zivotu kada shvatis- tko je vazan, tko nikad nije bio vazan, tko vise nije vazan i tko ce uvijek biti vazan. ...

Avatar
andro
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 10034
Pridružen/a: 11 Apr 2007 02:00
Lokacija: BiH

Re: Romi!

#45 Post Postao/la andro »

I nemam predrasuda prema tom narodu [icon_chuckel.gif]
nemam predrasuda ni prema kojem narodu a najmanje prema njima
Za mene su to ljudi kao i svi ostali , te se zaista tako i ponasam prema njima.
naravno da su ljudi i tako ih i posmatram i upravo iz tog razloga sam i podsjetio da je danas svjetski dan roma ali mozda je apsurd upravo u tim famoznim danima kada je u pitanju bilo koja populacija jer svaki dan bi trebao da bude kada su u pitanju ljudi njihov dan ,dan kada ce biti sretniji nego jucer , a ne da ih spominjemo samo na neki izmisljeni dan , izmisljen da bi pojedinci nakratko umanjili svoju griznju savjest
slika
slika

Odgovori