Romi!

Ponasanje.Bonton.Prijateljstvo.
Poruka
Autor/ica
Avatar
tonko
Ucesnik diskusija
Ucesnik diskusija
Postovi: 122
Pridružen/a: 12 Maj 2009 09:40

Re: Romi!

#16 Post Postao/la tonko »

Kao i kod svakog naroda i kod Roma ima dobrih i losih.Sto se tice naravi oni bas ne vole da rade neke teske poslove,obicno kod nas prodaju nesto ili prose.imam ja i prijatelja od njih ali su malo vise emancipovani tako da kazem.cisti,sredjene kuce,higiena na nivou a bogami i razmisljaju zrelo u pogledu obrazovanja,skoluju decu.vecina roma ima negativan stav prema skoli i obrazovanju bas zbog toga sto nemaju para da skoluju njih.Iz tih razloga Vlada Makedonije od jeseni ove godine za sve ucenike bilo koje nacionalnosti uvodi besplatne knjige,sveske i sve sto treba za skolu samo da bi sva deca isla u skolu i budu pismeni i obrazovani.Trebace vremena ali i Romi ce shvatiti da samo znanjem i obrazovanjem mogu da promene svoj status koji imaju kao narod koji je lenj da radi,nepismeni i prljavi,lopovi.

GangBang_Boy
Clan u razvoju
Clan u razvoju
Postovi: 36
Pridružen/a: 29 Jun 2009 11:18

Re: Romi!

#17 Post Postao/la GangBang_Boy »

Ma romi su dobar narod..al opet ima nekih koji su "neprijateljski raspolozeni" [Happy.gif]

Avatar
beba80
Hronicar foruma
Hronicar foruma
Postovi: 887
Pridružen/a: 15 Mar 2009 22:34

Re: Romi!

#23 Post Postao/la beba80 »

Romi su mi dragi zbog svoje ne djeljivosti porodice .Oni se pobiju izmedu sebe i nista al ako im neko sa strane zada bol svi izadju da ga biju pa oni i ne govorili medusobno
Kad je rijec o romima tj.njihovom gatanju pa pricaju pricaju i mnogima obznane nesto al ja za to imam svoje objasnjenje po islamu i nesmijem u to vjerovati.Romkinje su jako lijepe i zdrave zene,uz malo vode prave dame

Avatar
string
Hronicar foruma
Hronicar foruma
Postovi: 1054
Pridružen/a: 08 Dec 2008 16:45

Re: Romi!

#25 Post Postao/la string »

O Romima sve najbolje.Vrijedni i posteni ljudi koji su zbog predrasuda ostavljeni na margini svih desavanja.Sto se tice toga da niti u jednoj javnoj instituciji na TK nema zaposlenog Roma,ne bih se slozio jer samnom radi par njih,a drzavna institucija je u pitanju.
Fadil je moja stranka na terenu i svaka mu cast za ovu ideju u vezi fabrike jer stvarno ima ih na hiljade vrijednih koji bi mogli posao da odradjuju extra kvalitetno. [thumbup.gif]
Sve bude i prodje...sve dodje pa bude...i opet prodje....pa dodje...

Avatar
basista
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 2094
Pridružen/a: 19 Aug 2009 00:17

Re: Romi!

#27 Post Postao/la basista »

.. Ljudi kao i svi drugi..
bezobrazno je tvrditi da samo prose.. mozda ne bi bilo tako kad ne bi bilo predrasuda prema njima.. pa da mogu dobiti posao.
Cak ih slabo vidjam i po ugostiteljskim objektima..
Ni tu nisu pozeljni. Htjeli priznati ili ne,postali smo rasisti.
Ovo je pitanje obraza zemlje i naroda.. Rasna segregacija..
A zaduzili su nas puno sa svojom kulturom.. prije svega,sa muzikom.
Ne sjecam se da se IZ BiH,ocitovala po ovom pitanju.. Ako i jeste,to je vjerovatno bilo u stilu onih bajramskih cestitki.. da se spomenu reda radi..
A bas bi ta institucija u ovom momentu,mogla dosta uciniti na afirmaciji Roma u nasem drustvu.
Meni licno ne smetaju.. Zasto bi?? Toliko krkana u Bosni ima a nisu Romi.. pa prema tome,vjerovatno i medju njima ima puno ljudi koji bi mogli uciniti nesto za ovo drustvo kad bi imali priliku..

Avatar
srebrni
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 2757
Pridružen/a: 27 Dec 2008 22:57

Re: Romi!

#28 Post Postao/la srebrni »

citah u zenskom casopisu Azra, nedavno jedan clanak o jednoj Romkinji. Zove se Selma Selman ...mlada...slikarka...sama sebi kreira i sije odjecu...veoma inteligentna...

uz to sve i jako lijepa....nase gore list :)
pitao sam se ima li neko ko bi mogao reci ne zelim je za djevojku ili zenu zbog njenog porijekla...
moj rodni grad Sarajevo volim kao samoga sebe....
nazalost ima ljudi koji ga isto tako ne vole....
ali nisu oni krivi sto im Bog nije dao dusu

Avatar
im_ex
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 14847
Pridružen/a: 11 Dec 2007 02:00
Lokacija: Dusa mi ostade tamo

Re: Romi!

#29 Post Postao/la im_ex »

basista je napisao/la:.. Ljudi kao i svi drugi..
jah, lijepo zvuci kad se kaze, ali, realnost govori posve suprotno.
Ne znam samo sto se vecina vas (ako vec ne i svi) prenemaze i govorite to sto uistinu nije tako kako kazete. Da biste ostavili dojam nekih od interesa, sigurno je ... a ja takvo sto nikako ne volim, cak eto osudjujem, postovi vam nisu iskreni s tim u vezi, al, eto, vama vase, meni moje.
Da pojasnim:
svi cemo se mi sloziti da su Romi druzeljubiv narod, da Romkinje znaju biti vatra u krevetu za muskarce, da imaju nekakvu posebnost u svojoj muzici, posebnost u poimanju zivota uopce, mnogi Romi su uspjesni privatnici, ali, zapitajte se, jeste li spremni ozeniti Romkinju, udati se za Roma, biti sretni da vam dijete stupi u bracnu zajednicu s Rom/om/kinjom, sretni ste da vam je prvi komsija Rom????
Da mi vas je prebrojati.
I, cemu onda ovakvi vasi postovi, pihh
Kuda idu ljudi kao ja ...

Avatar
srebrni
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 2757
Pridružen/a: 27 Dec 2008 22:57

Re: Romi!

#30 Post Postao/la srebrni »

IM_ex je napisao/la:
basista je napisao/la:.. Ljudi kao i svi drugi..
jah, lijepo zvuci kad se kaze, ali, realnost govori posve suprotno.
Ne znam samo sto se vecina vas (ako vec ne i svi) prenemaze i govorite to sto uistinu nije tako kako kazete. Da biste ostavili dojam nekih od interesa, sigurno je ... a ja takvo sto nikako ne volim, cak eto osudjujem, postovi vam nisu iskreni s tim u vezi, al, eto, vama vase, meni moje.
Da pojasnim:
svi cemo se mi sloziti da su Romi druzeljubiv narod, da Romkinje znaju biti vatra u krevetu za muskarce, da imaju nekakvu posebnost u svojoj muzici, posebnost u poimanju zivota uopce, mnogi Romi su uspjesni privatnici, ali, zapitajte se, jeste li spremni ozeniti Romkinju, udati se za Roma, biti sretni da vam dijete stupi u bracnu zajednicu s Rom/om/kinjom, sretni ste da vam je prvi komsija Rom????
Da mi vas je prebrojati.
I, cemu onda ovakvi vasi postovi, pihh
ni djevojke ni zenu nisam birao....sudbina je donijela...tako je mogla i romkinju.a kroz zivot sam se druzio cesto sa istima...
a eto nikad nisam znao da su romkinje vatrene u krevetu...to mi osta nepoznanica..
nesto ne vjerujem da su i neromkinje manje vatrene

ps...kamo srece da mi je prvi komsija ROM

:wink:
moj rodni grad Sarajevo volim kao samoga sebe....
nazalost ima ljudi koji ga isto tako ne vole....
ali nisu oni krivi sto im Bog nije dao dusu

Odgovori