Romi!

Ponasanje.Bonton.Prijateljstvo.
Poruka
Autor/ica
Avatar
maida_20
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 6068
Pridružen/a: 05 Maj 2008 02:00
Lokacija: Bosnia

Romi!

#1 Post Postao/la maida_20 »

Romi, poznati i kao Cigani, su narod porijeklom iz Indije, koju su napustili oko 10. vijeka, a danas žive širom svijeta, uglavnom u Evropi. Roma ukupno ima oko 1.552.000.

U vjerskom pogledu Romi su nejedinstveni, jer ih ima pravoslavnih hrišćana i muslimana, kao i drugih vjera. Govore romskim jezikom, koji pripada indijskoj grupi .

Zbog njihovog nomadskog načina života, oduvijek je postojalo međusobno nepovjerenje između Roma i njihovih sedelačkih komšija. Za njih se vjerovalo, i još uvek se vjeruje, da su prosjaci, lopovi, otmičari, neprilagodljivi za sedelački život i posao. Zbog svega toga bili su izlagani progonima. Romi su ponekad u svoje redove prihvatali i društvene otpadnike.

Tradicionalni Romi veoma cijene proširenu porodicu. Nevinost je ključna za neudatu ženu. I muškarci i žene se često vjenčavaju kao veoma mladi: mlade u prosjeku imaju između 15 i 25 godina.


Za Rome je bilo široko rasprostranjeno mišljenje da imaju vidovnjačke sposobnosti , a pojedini romantičari im pripisuju i izum tarot karata. Ovo može da odražava vjerovanje da su Romi, navodno egipatskog porijekla, posjedovali znanja o izgubljenim veštinama i naučnim dostignućima starih Egipćana.



Aktuelna situacija vezana za romsku populaciju Bosne i Hercegovine najgora je na Balkanu. 70% Roma ne može preživjeti bez socijalne pomoći koja iznosi 15 Eura, a koja je ujedno i neredovna.
60% populacije Roma u BiH je nepismeno, 90% nema zdravstvenog osiguranja i 80% nema nikakve (obrazovne) kvalifikacije.
Unatoč zakonima koji okvirno uređuju pitanje prava Roma, ta populacija, može se sa sigurnošću reći, u BiH nema nikakvih prava. Npr. u policiji, čiji sastav treba da odgovara nacionalnom sastavu društva nema Roma. Tek odnedavno se uzimaju u obzir prilikom upisa na policijske škole. I ovo nije jedini primjer, slično je kod povrata predratne imovine Roma koji se vraćaju iz inostranstva. Mnogi se žale da je svaki zahtijev za povrat imovine praćen obaveznim davanjem mita službeniku.


220px-Hungarian_Gypsy_Mother_and_Child_NGM-v31-p563.jpg
220px-Hungarian_Gypsy_Mother_and_Child_NGM-v31-p563.jpg (20.09 KiB) Pogledano 4735 puta.
Kakav je vaš stav o romskoj populaciji?

Zašto imaju takav društveni status?


Inače čula sam da se ciganska kletva zaista obistini...pa vi gledajte kako cete se ponasati prema ciganima! :lol:
Još jedno pitanjce...jeli vam kad ciganka gatala :lol: ,vjerujete li u to? :mrgreen:

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

Re: Romi!

#2 Post Postao/la mrki62 »

Et, ja mislio da su oni porijeklom iz Rumunije :wink:
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
maida_20
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 6068
Pridružen/a: 05 Maj 2008 02:00
Lokacija: Bosnia

Re: Romi!

#3 Post Postao/la maida_20 »

mrki62 je napisao/la:Et, ja mislio da su oni porijeklom iz Rumunije :wink:
Aha,pa super eto sada znaš odakle su ako vec nisi znao :wink:

Avatar
belly_dancer
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 3472
Pridružen/a: 18 Dec 2007 02:00

Re: Romi!

#4 Post Postao/la belly_dancer »

Meni je iskreno sramotno da itko tako živi,u današnjem svijetu,sa današnjim dostignučima.
I bez obzira o kom govorili nekako mi je osnovno da ljudi imaju zdravstvenu brigu i obrazovanje.

A romi kao romi su pogrešno shvačeni.Razlika je između roma i cigana.A zapravo se cigani drže za lopove i dangube..
Neznam točno koje su razlike al znam da ih ima,jer mnogi ovdašnji romi nežele ni čut naziv cigani,i sami ih se gnušaju,naravno takve simpatije su obostrane...

Tolko ja znam... :mrgreen:
..dobro je kad u životu nekoga voliš,neko te voli..

Avatar
vornevljev
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 2338
Pridružen/a: 04 Jun 2008 02:00
Lokacija: ukraina

Re: Romi!

#5 Post Postao/la vornevljev »

Uh tema k'o naručena,baš sam neki dan gledao kvalitetan dokumentarac o ovoj problematici na "National Geographic".


Rom ili cigan je jedno te isto.

Riječ cigan potječe od grčke riječi Athiganos ili Athigatos (smatralo se da su oni pripadnici sekte-Athigat).
Porijeklo ove rijeci se trazilo i u nazivu jednog indijskog plemena ÄŒangar,gdje je bila njihova pradomovina.

Razni jezici su od ove riječi izveli svoje verzije za naziv ovog naroda-njemački Zigeuner (Cigojner),mađarski-Cigany,talijanski Zingaro...

Romi sami sebe na svom jeziku nazivaju romima,riječ cigan oni ne koriste.

Riječ rom potječe iz indijskog jezika,a znači čovjek,postoji još i naziv manuš,što takodjer znaci čovjek.

Nekad se mislilo da su oni porijeklom iz Egipta (kasnije je ta teza pobijena) pa otud imamo kod nas na Balkanu naziv Eđup ili Jeđup što potječe od riječi Egipat.
I u španskom jeziku imamo naziv za njih izveden iz riječi Egipat-Gitanos ili u engleskom-Gypsies.

U arapskom jeziku imamo jednu drugu sintagmu koja se koristi za pripadnike ovog naroda,a takodjer je vezano za misljenje da su oni porijeklom iz Egipta,naime kod njih se koristi sintagma Fir'aun kawmy (faraonov narod),taj naziv od Arapa su preuzeli i Turci,pa cemo preko Turaka naći da se i u Bosni za pripadnike ovog naroda kaže Firauni.

Skandinavski narodi su imali svoje nazive za njih-Tatern ili Heiden što bi u prevodu značilo pogani.




Veoma je složeno pitanje njihovog mentaliteta i sa sociolskog aspekta i danas se vode rasprave zasto dolazi do otudjenja pripadnika tog naroda u sredinama u kojima zive.

Prvenstveno se razlozi za to pronalaze u njihovom nomadskom načinu zivota i ne prihvatanju sjedilačkog nacina zivota te u mentalitetskim specifičnostima.
U SLUŽBI DOBRA I ZLA

Avatar
belly_dancer
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 3472
Pridružen/a: 18 Dec 2007 02:00

Re: Romi!

#6 Post Postao/la belly_dancer »

vornevljev je napisao/la: Skandinavski narodi su imali svoje nazive za njih-Tatern ili Heiden što bi u prevodu značilo pogani.
hehe ovo mi se jako sviđa :mrgreen: to mi je poznato iz finskih i drugim mitologija koje su vezane na nastanak metala...volim :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
..dobro je kad u životu nekoga voliš,neko te voli..

Avatar
andro
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 10034
Pridružen/a: 11 Apr 2007 02:00
Lokacija: BiH

Re: Romi!

#8 Post Postao/la andro »

Romi spadaju u etničku manjinsku grupu koja nema matičnu domovinu. Analiza romske manjine u Bosni i Hercegovini pokazuje da ova manjinska etnička grupa spada u red najbrojnijih etničkih manjina u Bosni i Hercegovini. Tačan broj Roma se pouzdano nezna. Postoje različiti izvori o broju Roma ali je razlika između njih ponekad drastična. Primjerice, prema zvaničnim statističkim podacima sa popisa stanovništva u Bosni i Hercegovini je 1991.godine živjelo 9.000 pripadnika romske manjine. Prema podacima romskih udruženja u Bosni i Hercegovini je 1991.godine živjelo do 80.000 pripadnika ove etničke skupine. Suptilnije razmišljanje bi nas brzo dovelo do zaključka, da bi drugi izvori mogli biti pouzdaniji od službene statistike ili da je, u najgorem slučaju prava slika locirana negdje između službenih i neslužbenih izvora o brojčanom stanju Roma u Bosni i Hercegovini. Razlozi za ovakvo stanje leže u činjenici da su se Romi prilikom popisa stanovništva izjašnjavali kao Jugosloveni, kao Muslimani ili ostali.
U pitanju je natprosječna sposobnost romske populacije prilagođavanja sredini u kojoj žive, prihvaćanje njenih običaja, vjere i jezika pa i same nacionalne identifikacije. Tokom rata, ali i poslije, sve do danas, mnogi su se Romi u Bosni i Hercegovini, ovisno o mjestu svoga življenja izjašnjavali kao pripadnici bošnjačkog (muslimanskog) stanovništva.
Do rata Romi BiH živjeli su kao i ostali Romi Jugoslavije uz poštovanje njihovih manjinskih prava. Oni opisuju period Titove vladavine kao „zlatno doba" za Rome. Međutim ratom u Bosni i Hercegovini položaj Roma se znatno pogoršao. Rat je Rome gurnuo na marginu društvenog interesa.
Kako je, međutim, rješavanje manjinskih pitanja, romskih posebno, jedan od uslova prijema Bosne i Hercegovine u Vijeće Evrope, sasvim je izvjesno poboljšanje statusa Roma, makar i na osnovu dosadašnjih, nepotpunih i nimalo upotrebljivih prednacrta zakonskih rješenja. No, papir sve trpi i šta god da se napiše na nečemu što će krasiti potpisi državnih zvaničnika, ne mora značiti da će se svakodnevni život pripadnika ove zajednice promijeniti.

Prije svega, Romi ne postoje u Ustavu. Zajedno sa svim ostalim manjinama svrstani su u kategoriju "ostali", sa teorijski zagarantiranim pravima i mogućnošću političkog djelovanja. Kako to u praksi izgleda, ilustrira priča o susretu Ejupa Ganića, prvog kandidata "ostalih", i predstavnika udruženja Braća Romi. Svjedoci kažu da im je tada, duhovito i pametno, kako već umije, kazao: "A, Romi?! Pa vi ste meni 301. ruža u vrtu od 300."

Romi su, zapravo, postali prihvatljivi tek kao Kusturicini likovi, Bregovićeva inspiracija ili ako se, u novije vrijeme, zovu Šaban Bajramović, odnosno Džej Ramadanovski. I ako druge zabavljaju svojom mukom. One, druge, što lako povjeruju kako je siromaštvo šarmantno sve dok se ne sretnu s prvim takvim. I ne opsuju mu majku cigansku. Makar i ne bio Rom. Već samo nesretan koliko i pripadnici nacije najhumanijeg imena: Rom, naime, znači čovjek.
-------------------------------------------------------------------------------------
Na zalost zao mi je ove populacije bez obzira na to za sta se sve vezu kao takvi.Ali zasto ih ne gledamo kao ljude pa oni to i jesu. svi dizu ruke kada je ta populacija u pitanju :cinjenica je da su isti sa velikim procentom nepismeniali postoje poslovi za koje i ne treba strucna sprema, postoji jos uvijek obavezno skolovanje , : Drzava je ta koja treba i mora da povede racuna o toj populaciji.A da li u vecini nas lezi mali hitler jer sjetimo se da je isti na sve moguce nacine pokusao da istrjebi tu populaciju.Neka bude na sramotu svima nama pa 21 je vijek .
slika
slika

Avatar
Bebana_de
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 6786
Pridružen/a: 11 Jan 2009 21:27
Lokacija: put u Ljubicastom

Re: Romi!

#9 Post Postao/la Bebana_de »

Romi zvani jos Cigani
nisu bas svi onako kako ih nazivaju i kako ih kude,,,
ne kazem da ih nema i ovakih i onakih,,,
ali pojedini su cistiji od bilo koje ostale rase,,

ah sto Bog stvori nas bjele,crne,zute,karamel farbe,, [huh.gif]


Meni nije (Ciganka) gledano u karte,da li verujem u to,,, [eusa_think.gif] tesko
ne znam,
sta je bili,bilo je-sta ce da bude to cu da vidim,,
samo znam da cu da umrem mlada,,
jeR moja cela familija ,,tj, geni su nam tako,,ali nije to strasno,,
prosla sam i videla sto sam zelila,
jos samo dvije zelje imam koje bi rado da mi se ostvare,,,
pa mi onda vise nije problem i da krenem tamo gde se zivot sa vecnoscu spaja,,
Jedan Zivot gde,prestajem Ja,gde pocinjes Ti
jedna Ljubav,gde stali smo Mi gde sad su Drugi


http://www.youtube.com/watch?v=BpgmT9u0fDM

Avatar
nella26
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 7486
Pridružen/a: 19 Apr 2009 02:49

Re: Romi!

#10 Post Postao/la nella26 »

Meni je žao svih ljudi koji su u društvu diskrimirani i ne mogu ostvariri svoje ciljeve zato što su, evo u ovom slučaju, romi.
Istina je da većina njih je navikla na život bez pravila ali ima ih koji bi željeli i da se školuju i da doprinesu društvu.
Interesantno je a kod njih nema srednje klase ili su baš bogati ili siromašni.
U mom komšiluku ih ima ali su bogati svi.
Vezite me cim pocnem sanjati vinograde, zna se ko sam kad se pogase ljeta...

Avatar
sabinax
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 16414
Pridružen/a: 31 Jan 2008 02:00
Lokacija: Croatia

Re: Romi!

#11 Post Postao/la sabinax »

Uh romi su pravi ljudi...kad sam bila mala imala sam pravog prijatelja roma i on bi me uvijek branio kad bi isli u Luna park pa bi njegovi dosli i zezali nas...bio je pravi prijatelj...jednom davno mi je rekao jednu istinu koju i dan danas pamtim: "Sabina, vidis ...kao sto nijedan prst na ruci nije isti a pripada istoj ruci tako ni mi nismo svi isti iako pripadamo istoj grupi..."
ruzno je sto vecina ljudi poistovjecuje rome i smatra da su svi losi, da su lopovi ili neradnici...ima njih jako finih, postenih i vrijednih...samo ih treba upoznati
svida mi se njihova kultura, obicaji, temperament...vrlo su iskreni i izravni
Kad ti zivot donese limune, uzmi tekilu i sol i nazovi me
slika Make my day!

Avatar
maida_20
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 6068
Pridružen/a: 05 Maj 2008 02:00
Lokacija: Bosnia

Re: Romi!

#13 Post Postao/la maida_20 »

Ja sam u njemačkoj živjela u zgradi sa romima :lol: ,ustvari nema koga nije bilo...talijana,albanaca,švaba,bosanaca :lol:

Nama djeci je bilo sve svejedno ko je šta,odakle je i te zahebancije...i bilo nam je najvažnije da smo tu na okupu i da se možemo zajedno igrati!

Nego koje sam sve budalaštine vidjela od roma...šta dječica sve rade,a roditelji još gori...kad god se sjetim mogla bih da prasnem u smijeh! :lol:

Kad budem raspoložena možda koju dogodovštinu ovdje i napišem [Happy.gif]

Nego znam samo da kada sam došla u tz naiđem na oca jedne djevojke,na buvljoj pijaci prodavao grudnjake :lol: ...i on mene prepoznao(sa njegovom sam se kćerkom družila u njemačkoj [Happy.gif] )
Kad poče čovjek da viče po pijaci.....maaaaaaaajooooooo...gdje si ba maaaaaaaaajooo...Mejra se udala(ta njegova kćerka)...neće Mejra škole...neće da se škola...maaaaajooo.
:oops:

Avatar
nnejra
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 7303
Pridružen/a: 15 Apr 2009 19:48

Re: Romi!

#14 Post Postao/la nnejra »

Romi su narod koji jednostavno nije imao sreće na svom putu. Nadam se da će doći vrijeme kada će se neko pobrinuti i za njih i dati im šansu. Kod nas postoji program koji uključuje romsku djecu u školu . Trude se da se barem jedan dio djece opismeni. Njihov veliki problem je što mnogi nisu upisani u matičnu knjigu rođenih , pa tako ne mogu imati ni ličnu kartu, zdravstveno osiguranje i sl. Težak je taj nomadski život. Ne imati ništa i tako živjeti mislim da ne bi bio njihov prvi izbr da mogu birati. Naravno, osuđujem njihove ceribaše i to što zloupotrebljavaju djecu za prošnju. Nadam se da će i oni imati mogućnost da se obrazuju, rade i žive životom dostojnim čovjeka.

Avatar
venecija
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 7782
Pridružen/a: 09 Feb 2009 15:31
Lokacija: medju zvijezdama

Re: Romi!

#15 Post Postao/la venecija »

Prije rata Banja luka je imala kompletno naselje..pogodite kako se zvalo,, [laugh.gif] ,,Veseli brijeg [laugh.gif] ,,sto je i danas ostalo tako samo sto je naselje bez Roma,,,i oni su se
raselili po svijetu kao i ostali koji su napustili Banja luku 92,
samo par porodica je tu,a i mnogi su ,,prodali kuce,,,i ostali u /bjelom svijetu/,u neku ruku nedostaju nam jer smo navikli
da gdje god maknes,pogotovo po glavnim ulicama,,po kaficima,,samo djeca pridju i kazu,,,teto daj marku,,, [icon_chuckel.gif] ili u gradskom prevozu svadja sa vozacima,
[laugh.gif] i po tome se vidi,koliko se Banja luka promjenila jer je izgubila onu svoju draz koju je imala do,92.. [huh.gif]
http://www.youtube.com/watch?v=e_F6IEPH ... ure=relate


slika

I nikad nikom nemoj ih dati
ako ne ume da ti ih vrati
toplije, mekše, mladje i sladje.
Jer usne samo zato postoje
da osmeh po tvome osmehu skroje .....

Odgovori