Svadbe

Ponasanje.Bonton.Prijateljstvo.
Odgovori
Poruka
Autor/ica
Avatar
Bijesanpuz
Zvijezda na usponu
Zvijezda na usponu
Postovi: 1463
Pridružen/a: 18 Apr 2008 02:00

Re: Svadbe

#2 Post Postao/la Bijesanpuz »

Ta je pjesma karakteristicna mislim za podrucje sarajeva..

Ja je jos nisam cuo nigdje u Krajini da se pjeva na vjencanju tj svadbi...

kOd nas se uglavnom mlada krade :P .. hehe

al inace.. sprema se rucak kod mlade za svatove. Iskupljaju se svatovi i ide se na rucak.. Svatovi se kite kod mlade, znaci njihova obaveza.. Maramice takodje kod mlade.. ali svatovi placaju maramice. Uglavnom idu dvije djevojke, sestre ili blize rodice od mlade, jedna nosi korpu sa maramicama , druga korpu za pare... i kad okaci maramicu svat daje pare.. Takodje kad se sipa kahva kod mlade kum stavlja na kafu (ovdje zna pasti dobri para)..
Mladu izvodi brat, ili blizi rodjak, a mladozenja mu "placa" (isto bude dobri para"), sjeda se u auto. Uglavnom mlada sjeda u 2 ili 3 auto po redu i uvijek je najbolje okiceno i najbolje auto :D

Prvo auto je za mustuluk..Oni stizu prije svatova, tu bude kum, i kad stignu, buduca svekrva daje maramu koju kum pali i onda ona da mustuluk...
Kad mlada stigne kad izadje iz auta posipaju je bombonama i svacim necim, a prije nego udje u kucu okrece se u krug par puta (nisam siguran zbog cega) i onda idu.
Nekad prije.. Mlada je stojala u cosku, da je svi vide.. I kao cijelu vecer treba da stoji.. Sad vec nije tako.. I nekad skoro niko nije poznavao mladu.. sad se to sve upozna prije udaje tako da nije strasno kad mlada dodje, vec ih sviju zna..

et toliko od mene .....
It's nice to be important but is more important to be nice!
Zivot je samo crtica izmedju dva datuma na nadgrobnoj ploci

Avatar
Bijesanpuz
Zvijezda na usponu
Zvijezda na usponu
Postovi: 1463
Pridružen/a: 18 Apr 2008 02:00

Re: Svadbe

#4 Post Postao/la Bijesanpuz »

PA jeste smijesno..a zamisli tek mlade.. Dodje prvi put u kucu.. Ni mladozenju nezna dobro a o ostalima da ne govorim.. I stoji kao neki ukrasni predmet, a svi dolaze i gledaju je... Plus sto je zabole noge dok stoji cjelo vece..

Kakva joj onda bude prva bracna bas se pitam hehe... :D
It's nice to be important but is more important to be nice!
Zivot je samo crtica izmedju dva datuma na nadgrobnoj ploci

Avatar
nella26
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 7486
Pridružen/a: 19 Apr 2009 02:49

Re: Svadbe

#7 Post Postao/la nella26 »

Mlada se u svojoj kući sprema i čeka svatove.
Kada svatovi dodju mlada odmah ne izlazi dok svatovi ne popiju kahvu.Djevojke sa mladine strane kite auta.
Kada izadje sjeda prekoputa mladoženje i tada se kite svatovi.
Svatove kiti djevojka koja nije udata i svatovi bacaju pare na kitnju.
Prvo se kiti stari svat (pretežno stariji član rodbine, mladoženje) on se kiti cvjetićem kao i košuljom koja mu se stavlja preko ramena.
Zatim se kiti kum i kuma pa mladoženja.
Mlada sjeda u auto sa kumovima koje je najljepše okičeno.
Svatovi kreću u opštinu, gdje se održava sama ceremonija sklapanja braka, zatim šerijatsko vjenčanje u džamiji.Mlada baca bidermajer.
Prilikom šerijatskog vjenčanja žene se moraju pokriti.Na šerijatskom vjenčanju trebaju biti dvije kume i kum ili dva kuma.
Mladoženja i mlada prethodno odrede cijenu mlade ili u parama ili u zlatu, u slučaju razvoda mladoženja je dužan izmiriti mladu.
Poslije vjenčanja mlada i mladoženja sjedaju u isto auto.
Poslije obreda svatovi idu kod mladoženje kući gdje se mladoj isprad vrata daje sito sa pšenicom ili rižom koje mlada baca preko glave, mladoženja mladu unosi u kuću, a mladoj se sakriju cipele i daju joj se papuče.
Mladoj se daje Kur'an i hljeb sa kojima treba preći prag.
Dovodi se malo dijete koje mlada treba okrenuti i staviti u krilo.
Služi se kahva ili šerbe na koje svatovi ponovo bacaju pare.
Poslije tih običaja se nastavlja slavlje ili kući kod mladoženje ili se ide u restoran.
Poslije ručka mlada i mladoženja sijeku tortu, a onda ide darovanje mlade od mladoženjine rodbine.
Dalje dernek!!!
Nadam se da nisam ništa preskočila.
Vezite me cim pocnem sanjati vinograde, zna se ko sam kad se pogase ljeta...

Avatar
basista
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 2094
Pridružen/a: 19 Aug 2009 00:17

Re: Svadbe

#9 Post Postao/la basista »

.. Svadba bijese ko svadba i sta da se prica.
Parada pijanstva i kica.. [icon_ballbounce.gif]

Avatar
lattemma
Ucesnik diskusija
Ucesnik diskusija
Postovi: 281
Pridružen/a: 16 Mar 2009 14:53

Re: Svadbe

#11 Post Postao/la lattemma »

Nemam pojma koji su obicaji,odrasla sam gdje postoje sve tri vjere pa niko nije nikad nesto posebno zahtjevo a ni napravio...

Mozda nekad sa vise iskustva odgovorim na ovu temu.. [wink.gif]
Thank´s god i´m a women

Avatar
beca
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 16187
Pridružen/a: 29 Dec 2009 08:38
Lokacija: Sarajevo

Re: Svadbe

#12 Post Postao/la beca »

eto, ja znam za mnoge običaje, ali kad sam se ja udavala, ništa nisam pratila...

jedino što su došli po mene u stan, a što se mene tiče, mogli smo se i naći ispred opštine :lol:

svekar je insistirao da mi kupi nešto što ću obući, mada je meni dragi već bio kupio haljinu...kao običaj je da on za taj dan obuče mladu, tako da sam prihvatila, što da ne, jest da sam ga ogulila za komplet, al hajd :lol: ...također, mislim da je kod sviju tako, da daruju mladu zlatom...samo je kod mene bila razlika što mi nisu oni kupili, već smo svi išli nekoliko dana ranije da ja sebi izaberem, i to mi se svidjelo, jer sam po svom ukusu izabrala šta sam željela...

pošto je vjenčanje bilo skromno, bilo nas 4 plus 5, nismo imali ni cvjetove, niti smo kitili auta...i zaista sam se super osjećala, samo sam jedva čekala da sve prođe, i da krenemo na put...

sad ne mogu izbjeći običaje koji dolaze poslije vjenčanja...stvarno svaka čast većini moje i njegove familije, 80 posto njih su nas obišli i došli nam, naravno sa poklonom...a običaj je da mladoženjini kupuju mladoj zlato, a mladini kućanske aparate, posuđe i sl., a zauzvrat mladenci njih obilaze, također sa poklonima za svakog člana porodice posebno...

meni je to malo budalaština, ali ne želim da bude do mene i da ostane "na meni" što se kaže, ali eto....ostale su nam još dvije porodice da ih nismo "posjetili" i darovali...

taj novac koji potrošim kupujući svakom članu po nešto, odgovara onom poklonu koji su donijeli, pa nije li bolje bilo da to sve sama sebi kupim, ali eto, OBIČAJI:..

ali ne prate ih svi, x puta sam bila svjedok da moji tako urade, a mladenci im nikada ne dođu u obični posjet...ali eto...

Avatar
ra-ja
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 13216
Pridružen/a: 21 Maj 2007 02:00
Lokacija: pod suncem

Re: Svadbe

#13 Post Postao/la ra-ja »

Znam da se u mom kraju nisu uopste razlikovale svadbe izmedju konfesija..bar ovih koji su zivjeli u gradu..i bili dostupni meni da ih vidim na djelu... :!:

Za one iz seoskog podrucja neznam nista o njihovim obicajima prilikom svadbi.... :!:

Odgovori