Piratski CD-ovi i DVD-ovi, zabraniti ili ne?

Ponasanje.Bonton.Prijateljstvo.
Poruka
Autor/ica
Avatar
maida_20
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 6068
Pridružen/a: 05 Maj 2008 02:00
Lokacija: Bosnia

Re: piratski CD-ovi i DVD-ovi, zabraniti ili ne?

#2 Post Postao/la maida_20 »

Da,na žalost je nečiji trud i rad obezvrjeđen...žalosno....aliii realno gledajući mnogima je previše izdvoiti 5 eura za originalni CD.

Kada bi originalni CD-ovi koštali manje,rekla bih da treba zabaraniti piratske...ovako neka ih!

Avatar
paparaci
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 5054
Pridružen/a: 08 Jan 2003 02:00
Lokacija: Putnik Bez Adrese

Re: piratski CD-ovi i DVD-ovi, zabraniti ili ne?

#3 Post Postao/la paparaci »

ja to ne gledam tako strasno. bar sto se tice muzike i filmova. ipak oni dosta i previse zarade. recimo ovi nasi pjevaci/pjevacice vecinu love zgrnu nastupima. cisto sumnjam da mnogo zarade prodajom kaseta ili cd-ova. za mene je to precjenjen posao!
jedino sto se tice igrica i softverskih igrica, mogao bi reci da imam malu griznju savjesti, jer znam koliko je truda, vremena i zivaca potrebno da bi se tako nesto napravilo. ali Boze moje, sta je tu je [Happy.gif]
da imam dovoljno para, mozda bih i uzimao originale. ali ipak i na tom se polju zna pretjerati!

Avatar
mickey
Svakodnevni prolaznik
Svakodnevni prolaznik
Postovi: 615
Pridružen/a: 26 Mar 2008 02:00
Lokacija: Afghanistan

Re: piratski CD-ovi i DVD-ovi, zabraniti ili ne?

#4 Post Postao/la mickey »

još veći problem je što dvd film sad sam možeš downloadat sa interneta.
što se tiče dvda ja ih više ne koristim. gledam filmove na HD blu ray uređaju zadnje 2
godine koji će pokopat dvd ko šta je on vhs jer kvaliteta slike je na potpuno drugoj razini. blu ray je teško i skupo kopirat a u usporedbi dvd je k.... od ovce.

što se tiče pjevača ne žalim ih previše. seka aleksić nastupa za najmanje 5000 eura
a beyonce turneje naplaćuje 10ak miliona.

Avatar
beca
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 16187
Pridružen/a: 29 Dec 2009 08:38
Lokacija: Sarajevo

Re: piratski CD-ovi i DVD-ovi, zabraniti ili ne?

#7 Post Postao/la beca »

Ja bih ih zabranila, definitivno... 2km košta najjeftiniji cd sa muzikom, a orginal oko 10 km, prosječno, ovisno o mjestu gdje se kupuje i "bezbeli" pjevaču...Ti ljudi rade svoj posao kao i svi mi, a piratstvom ih se lično potkrada i uzima im se njihov hljeb...Mene jedino tješi činjenica da su oni uglavnom materijalno obezbijeđeni i da time gube, ali ne u velikoj mjeri...ovo je primjer kada su u pitanju već afirmisani pjevači, ali trebamo se zapitati šta je sa onima koji tek treba da se probiju i kojima je profit jako bitan....

Ja sam mišljenja da nas jedino treba u ovom slučaju tješiti činjenica da je danas na estradi veliki procenat kiča i šunda, ljudi koji danas pjevaju, koji su novalije, su djeca ratnih profitera koji su se obogatili na svima poznati način, oni imaju pare i ulazu u sebe i u spotove, materijale, cd ove, imam osjećaj da im je ta muzika hobi, da i ne ocekuju profit, vec zele biti poznata lica, a spremni su platiti za to...Tako da njima nije baš bitno u koliko ce im se primjereja materijal prodati, da li ce biti orginali ili ne, njima je bitno da se za njih zna....

Eh, mislim da treća skupina najviše ispašta....talenti, mladi ljudi koji zaista znaju i nadareni su za ono što rade, ali nisu u poziciji da žive od muzike, često napuštaju taj put i odu se baviti onim polom za koji su završili školu...

I zato nam je sve naopako kako jeste, talenti nam sjede u zatvorenim prostorijama, rade sasvim druge poslove, a babina djeca koja nemaju veze sa pjevanjem zijevaju po estradi....

Svjesna sam da sam sklona otici sa teme, ali evo da zakljucim, ja sam protiv piratstva

Avatar
beca
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 16187
Pridružen/a: 29 Dec 2009 08:38
Lokacija: Sarajevo

Re: piratski CD-ovi i DVD-ovi, zabraniti ili ne?

#11 Post Postao/la beca »

ja sebi kupujem piratske, a poklanjam orginale [cool.gif]

Avatar
sabinax
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 16414
Pridružen/a: 31 Jan 2008 02:00
Lokacija: Croatia

Re: piratski CD-ovi i DVD-ovi, zabraniti ili ne?

#12 Post Postao/la sabinax »

pa ovako...ne kazem da je piratizam OK ali to je cista logika koja se krsi...to bih ja evo ovako objasnila: ako je trznica s jedne strane ceste a autobusna s druge strane ceste a pjesacki prelaz 30 m dalje vjerojatno ce biti da ce vecina ljudi prelaziti cestu izvan pjesackog, tako je i s piratskim CD-ovima ako postoji mogucnost downloada i przenja...sto da ne
uostalom cijene originala su prevelike da su cca 20 kn mozda bih i kupila, tj.vrlo malo koristim CD-ove u zadnje vrijeme, vecinom sve slusam na Youtube a sta mi bas treba sama sebi skinem
Kad ti zivot donese limune, uzmi tekilu i sol i nazovi me
slika Make my day!

Avatar
nella26
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 7486
Pridružen/a: 19 Apr 2009 02:49

Re: piratski CD-ovi i DVD-ovi, zabraniti ili ne?

#13 Post Postao/la nella26 »

Lično kupujem pirate.
Mada gledam na tv-u kako ih zakon strogo kažnjava-kažnjava ljude koji se hoće prehraniti a ne kažnjava majmune s vlasti koji kradu narodu,sirotinji.
Da su dali tim ljudima posao sigurno ne bi radili na piratskim cd-ovima.
Trebam žaliti još te koji zarade za jedan nastup od 10 do 50 hiljada eura.
Žalosno je što ljudi moraju riskirati da bi zaradili sebi hljeb.
Vezite me cim pocnem sanjati vinograde, zna se ko sam kad se pogase ljeta...

Avatar
andro
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 10034
Pridružen/a: 11 Apr 2007 02:00
Lokacija: BiH

Re: piratski CD-ovi i DVD-ovi, zabraniti ili ne?

#14 Post Postao/la andro »

Pa svi mi to manje vise koristimo , a pitam se da li tv i radio stanice koriste orginale ?
slika
slika

Odgovori