Plate (potcijenjeni i precijenjeni rad)

Ponasanje.Bonton.Prijateljstvo.
Poruka
Autor/ica
Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

Re: PLATE (potcijenjeni i precijenjeni rad)

#16 Post Postao/la mrki62 »

vidovita_dzemila je napisao/la:

kad joj kažem kako vas nije stid, uporedi platu rudara s vašom, uporedi njihovu težinu posla i vašu, ona mi kaže pa šta ću im ja što nisu išli na fakultet. onda joj kažem da ne mogu svi završiti fakultete, neki iz finansijskih razloga, a neki jednostavno nisu dovoljno sposobni (mentalno)

ali džaba, ne možeš ti njih postidjeti
Igraj se teorije s njom , reci joj da eto svi imamo fakultete i da neko mora ići na građevinu ( izližen je teretu , prisilnoj drži tijela, vremenskim uslovima ) , u rudnik , proizvodnju po firmama ( recimo u željezaru ), noćne smjene i sl.

Ko bi onda po njenom mišljenju trebao imati veću platu ?
Svi istu kvalifikaciju ( jednako Å¡kolovani ) al na sasvim drugim mjestima zaposleni .
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
andro
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 10034
Pridružen/a: 11 Apr 2007 02:00
Lokacija: BiH

Re: PLATE (potcijenjeni i precijenjeni rad)

#17 Post Postao/la andro »

Prica o mravu

Još jedna poučna, životna priča. I opet se ispričavam onima koji su je već pročitali. Za one koji nisu, pravo je otkrivenje...
Jednom davno zivio je sretan i vijedan mrav koji je svaki dan dolazio rano juro prvi na posao.
Cijeli radni dan bio je veseo i odlicne volje i dok je radio...pjevusio je vesele pjesmice.
Bio je sretan dok je radio i njegovi rezultati su bili odlicni.
No, radio je bez usmjerenja, jer uopce nije imao nadredjenog sefa....Zato je gospodin strsljen, direktor firme, odlucio DA takva...situacija NE moze potrajati i zaposlio je bubamaru koja je imala veliko iskustvo sa upravljanjem... Prva briga bubamare bila je DA organizira pracenje dolazaka i odlazaka mrava na posao/sa posla... Uspostavila je u TU svrhu i sistem prijemnih i odlaznih dokumenata.

Zbog povecanog obima posla oko papira su morali zaposliti...sekretaricu koja bi pripremala papire i izvestaje.
Pauk, kojeg su za TU funkciju zaposlili, je odmah uspostavio ...sistem arhiviranja i postao je odgovoran i za preuzimanje telefonskih poziva.
U medjuvremenu je sretni i vrijedni mrav samo rad i, radio i...radio...Direktor strsljen je bio odusevljen sa izvestajima koje je dobijao do bubamare i uskoro je poceo zahtjevati usporedne...studije sa grafikonima, pokazateljima i analizama trendova razvoja.
Zbog povecanog obima posla bilo je nuzno zaposliti hrcka koji...bi bio direktna pomoc direktoru i kupili su mu odmah novi kompjuter sa stampacem.
Veoma brzo je sretni i vrijedni mrav poceo se zaliti na svu TU...papirnu vojsku sa kojom je morao po novom se boriti.
Direktor je odmah vidio DA je potrebno najhitrije reagirati...Kreirao je novo radno mjesto sefa sluzbe koji bi nadzirao sretnog i vrijednog mrava.
Na novo radno mjesto je zaposlio cvrcka koji je odmah po svom...dolasku zamijenio cjelokupni namjestaj u svojoj kancelariji i na zahtjev dobio ergonomski oblikovanu stolicu i novi...kompjuter sa ravnim LCD ekranom.
Posto je broj kompjutera narastao morao se kupiti i instalirati i mrezni server.
Novi sef sluzbe je shvatio DA hitno treba pomocnika (koji je usput bio njegov pomocnik i u prethodnoj firmi) za pripremanje strateskog nacrta upravljanja i proracuna sluzbe.
U pozadini cijele price mrav je postajao sve manje sretan i sve manje produktivan.
Sef cvrcak je odusevljeno zakljucio DA mora naruciti studiju o...socijalnom raspolozenju i zadovoljstvu zaposlenih u firmi.
Kada je direktor strsljen pogledao cifre i na osnovu njih...shvatio DA firma, u kojoj je radio sretni i vrijedni mrav, nije vise tako rentabilna kao prije, duboko se zamislio.
Unajmio je najelitnijeg savjetodavca, gospodju sovu kojoj je...Rekao DA izvrsi potpunu dijagnostiku firme i DA predlozi rjesenja za poboljsanje rentabilnosti na nacin DA firma posluje kao prije.
Gospodja sova je po tromjesecnom detaljnom analiziranju odnosa u firmi direktoru predala slijedeci izvjestaj: "U firmi je Previse zaposlenih!"
Direktor strsljen je prihvatio stucnu analizu i odmah otpustio Mrava.

Pouka price:

Nikada nemoj biti sretan i vrijedan mrav. Mnogo se vise isplati DA si nesposoban i DA NE radis nista. Nesposobni NE trebaju svog nadzornika. Ako si uprkos svemu produktivan, nikad NE pokazi DA si veseo kada radis, jer za to nema opravdanja.
Ako ipak na svaki nacin zelis DA si mrav, osnuj svoju firmu i tako neces morati raditi za strsljena, bubamaru, pauka, hrcka, cvrcka i sovu.
Nazalost, cijela prica temelji se na univerzitetskim naucnim istrazivanjima, koja kazu DA vecina ljudi tezi ka parazitskom zivotu
slika
slika

t_u_t_n_p_l_0_c_k
Hronicar foruma
Hronicar foruma
Postovi: 913
Pridružen/a: 28 Jul 2009 10:10
Lokacija: Pandora

Re: Plate (potcijenjeni i precijenjeni rad)

#18 Post Postao/la t_u_t_n_p_l_0_c_k »

vidovita_dzemila je napisao/la:ja mislim da je društvo najnehumanije prema fizičkim radnicim, znači rudari, ovi na građevinama što rade i poljoprivrednici. sjećam se ljetos ja došla sa sela u mostar na skokove sa starog mosta. popržio mi se mozak. kad sam se vraćala kući samo što ne plačem od nekog jada i svratim u prodavnicu kupim sokove i sladoled, kontam sad ću leću, uključiti tv i klimu.

i dok sam išla kući prođem kraj zgrade koja se radila, a desetak radnika na njoj u kombinezonima i kapama rade čitav dan na +45 i što tata kaže ima da krv propišaju
tako isto rudari, udišu svašta, težak posao, svi zahebu pluća, a o urušavanjima u jamama da i ne govorim

isto tako poljoprivrednici
ja sam sa sela ja znam šta je fizički rad, šta je duhan, krompir, voćke...kako je teško raditi još ako radiš za prodaje, znači ako od toga pokušavaš živjeti

i svi od njih imaju platu odnosno primanja ispod 600km ili 300 eura


a ovi što rade u kancelarijama svaki dan 8 sati, klimatizirano, znači zimi rade u toplim, ljeti svježim uvjetima. ne podižu teže od olovke i imaju preko 1000 km plate

sad će neko reći pa oni su se mučili i išli na fakultete...to je tačno. i neka su nagrađeni za svoj trud i godine učenja, trošenja živaca

ali nemaju svi mogućnost da završe faks. neki nemaju novca, a neki jednostavno nisu dovoljno pametni

znači NE SVOJOM KRIVICOM oni moraju kopati i liti krv znoj i suze da bi zaradili crkavicu

...Jednom davno, živeo je srećan i vredan Mrav, koji je svakog dana dolazio prvi na posao.

Bio je vredan. Veseo. Jednom rečju, bio je srećan dok je radio. Pevušio je vesele pesmice, a rezultati njegovog rada su bili odlični.


Slušajući pesmu Mrava, gospodin Stršljen, direktor firme, zaključio da se mrav previše zabavlja a premalo radi, jer nema pravo usmerenje i šefa koji bi ga kontrolisao.


Zato je zaposlio Bubamaru koja je imala veliko iskustvo sa upravljanjem.

Prva briga Bubamare bila je da organizuje evidenciju dolazaka i odlazaka mrava na posao (odnosno sa posla). U tu svrhu, uspostavila je sistem prijemnih i odlaznih dokumenata.


Sa vremenom, broj dokumenata se povećavao i zbog povećanog obima posla oko papira morali su da zaposle nekog ko bi pripremao papire i izveštaje.

Zaposlili su Pauka koji je odmah uspostavio sistem arhiviranja i postao je odgovoran i za preuzimanje telefonskih poziva.


A mrav? Mrav je i dalje radio kao i pre.

Izveštaji koje je dostavljala Bubamara su bili izvanredni. Direktor Stršljen je bio oduševljen izveštajima koje je dobijao od Bubamare i uskoro je počeo da zahteva: uporedne studije sa grafikonima, analize trendova razvoja, itd.


Da bi se zadovoljio direktorov zahtev, bilo je nužno da se zaposli Hrčak koji bi bio direktna pomoć direktoru. Njemu su odmah kupili nov računar sa štampačem.


Srećni i vredni mrav je i dalje radio kao i pre. Jedino se požalio da bi mu bilo lakše ako bi imao neki računar. Nisu mu odobrili.

Ovo je bilo prvi put da se Mrav na nešto požalio i direktor Stršljen je odmah shvatio da je potrebno najhitrije reagovati. Kreirao je novo radno mesto šefa službe koji bi nadzirao srećnog i vrednog mrava.


Na novo radno mesto je zaposlio Cvrčka. On je odmah po svom dolasku zamenio celokupni namestaj u svojoj kancelariji i na zahtev dobio ergonomski oblikovanu stolicu i nov računar sa ravnim, LCD ekranom.

Broj računara je narastao i morao je da se kupi i instalira i mrezni server.


Novi šef službe je shvatio da hitno treba pomoćnika (koji je uzgred bio njegov pomoćnik i u prethodnoj firmi). I tako je zaposlio Stenicu.

U isto vreme Mrav je postajao sve manje srećan i sve manje produktivan. Opet je tražio racunar. Opet mu nisu odobrili.


Situacija sa Mravom, zabrinula je Cvrčka i on je zakljucio da mora da naruči studiju o zadovoljstvu zaposlenih u firmi. U poznao je sa tim direktora Stršljena koji je shvatio Cvrčkovo objašnjenje i odobrio angažovanja agencije za te potrebe.

Skupa studija je uradjena i Cvrčak je počeo da primenjuje predložene motivacione metode. Svuda je okačio motivacione plakate. Vodio je Bubamaru, Pauka, Hrčka i Stenicu na motivacione treninge u poznata letovalista itd...


Mrav je i dalje, ali nevoljno, radio. ÄŒitao je motivacione poruke na plakatima i nikako nije mogao da nadje nadredjene kad su mu trebali. Jednostavno, ili nisu bili tu ili nisu imali vremena za njega.

I tako je vreme teklo.


Direktor Stršljen je i dalje dobijao redovno svoje perfektne izveštaje ali su oni počeli da pokazuju da firma nije više tako rentabilna kao pre.

To ga je duboko zabrinulo i morao je da reaguje.


Unajmio je najelitnijeg konsultanta, gospodju Sovu. Sovin zadatak je bio da izvrši potpunu analizu organizacije i poslovanja firme i da predloži resenja da bi firma poslovala rentabilno.

Nakon tri meseca, Gospodja Sova je direktoru predala sledeći izveštaj: "U firmi je previše zaposlenih!"

Direktor Stršljen je oduševljeno prihvatio stručnu analizu i odmah otpustio:



MRAVA.
slika

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

Re: Plate (potcijenjeni i precijenjeni rad)

#20 Post Postao/la mrki62 »

Zanimljivo je da su i Slovenci prenijeli u medijima zbivanje u vezi BiH a najviše mi je palo u očo sljedeća izjava ; Ker so voditelji v BiH po njegovih besedah pokazali, da jim je v trenutnem zastoju udobno, je po Lajčakovem mnenju edina rešitev, da začnejo vsi mednarodni igralci govoriti v en glas - EU, ZDA, Turčija in Rusija.

Što bi u prijevodu značilo ; Vođe u BiH su po njegovim riječima pokazali , da im je u trenutnom zastoju udobno i po Lajčakovom mišljenju je jedino rješenje , da svi međunarodni čimbenici počnu govoriti u jedan glas a ne kao do sada svako po svoje.

Link http://www.siol.net/eu/novice/2010/03/e ... v_bih.aspx

A moje mišljenje, svakako bi oni u administraciji , sa tobože nekakvim visokim školama morali opravdati svoju platu a ne apriori imati visoku platu a da svo vrijeme ništa dobrog ne urade.
Razni menadžeri gledaju da se ostvari što više dobiti i da viškove oni sami dijele , da radnici uopšte o tome ništa ne znaju.
Menadžeri , koji ne ulažu u proizvodnju su nesposobni i egoistički nastrojeni a to vodi u pogubljenje svake firme.
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
basista
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 2094
Pridružen/a: 19 Aug 2009 00:17

Re: Plate (potcijenjeni i precijenjeni rad)

#21 Post Postao/la basista »

Zavisi o kojim je firmama rijec.. Postoje i menadzeri koji ulazu u proizvodnju ali cine to tehnokratski.. Uz sto vise radnih sati koje cijede iz radnika i kompletnog personala firme.. Naravno,po nekom pravilu,rijec je o precjenjenom radu.. Moj direktor i njegova zamjenica,uopce se i ne razumiju u proizvodnju nasih proizvoda.. Sva sreca pa imamo poslovodje od struke.. Slicno je i sa evidencijom.. Moja firma,ima onoliko materijala i proizvoda,koliko ja kazem da ima..jer mi je takvo radno mjesto.. Cesto moram i da "stvorim" nesto jer hitno treba. Po tim podacima,ravna se i gazda.. ali dzaba.. Cestitke za nase velike izvozne uspijehe,primaju samo direktor i ta vjestica.. [cool.gif]

Avatar
ra-ja
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 13216
Pridružen/a: 21 Maj 2007 02:00
Lokacija: pod suncem

Re: Plate (potcijenjeni i precijenjeni rad)

#22 Post Postao/la ra-ja »

Dobra prica i dobra tema ..ali nemam vremena da se ukljucim ..mozda nekom drugom prilikom :!:

Avatar
nnejra
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 7303
Pridružen/a: 15 Apr 2009 19:48

Re: Plate (potcijenjeni i precijenjeni rad)

#23 Post Postao/la nnejra »

Nadam se da će se zakonskim propisima regulisati pitanje najniže plate koja će omogućiti život dostojan čovjeka, a ne biti " mizerija " . Ostalo će se regulisati na tržištu, barem bi tako trebalo. Sve će to jednog dana biti pitanje ponude i potražnje.
Istina je da su danas mnogi poslovi potcijenjeni , a opet drugi više nego precijenjeni. Tako će sve i biti dok sindikati , mislim na granske, ne ojačaju i dok ih poslodavci ne prihvate kao ravnopravnog partnera za pregovore. A to će se desiti ,nadam se, kada se pridružimo evropskim tokovima. Tada će fluktuacija radne snage biti takva da će zaista tržište određivati cijenu rada.

Odgovori