Plate (potcijenjeni i precijenjeni rad)

Ponasanje.Bonton.Prijateljstvo.
Poruka
Autor/ica
Avatar
beca
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 16187
Pridružen/a: 29 Dec 2009 08:38
Lokacija: Sarajevo

Re: PLATE (potcijenjeni i precijenjeni rad)

#2 Post Postao/la beca »

Slazem se sa tim i razmisljala sam i ja o tome....

Koliko posao utjece na zivot.....OD OPISA POSLA I RADNOG MJESTA ZAVISI ZIVOT....posao i radno mjesto utjece na zdravlje, materijalnu situaciju, drustveni status, ma na sve zivotne sfere....

I zaista je nepravda, ali nepravda protiv koje se obican covjek ne moze izboriti to sto si navela...Samo se pitam sta ce biti za 30 godina, kada vise niko ne bude htio biti fizicki radnik, kako je krenulo svi ce imati fakultete i boriti se za fotelje, e mozda onda u nedostatku te vrste radne snage ponude bolje place radnicima....

Avatar
badgirl
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 2649
Pridružen/a: 30 Aug 2007 02:00
Lokacija: austrija

Re: PLATE (potcijenjeni i precijenjeni rad)

#5 Post Postao/la badgirl »

zato se u inostranstu ne isplati biti doktor ili npr arhitekta ...

moja prijateljica je arhitekta i kod njih je plata manja od moje ...ja sam znala kao konobarica zaraditi kao i ona ...oni samo dobro zarade ako se proslave
a svom djetetu nikad nebi savjetovala da bude doktor ...koliko oni sati na radnom mjestu provedu to je uzas (doktori na klinici ) rade po 100 h sedmicno ...kad dodje u bolnicu po 4 dana ne ide kuci ...em radi po danu a po noci je dezurni ...kada izracunas vrijeme i koliko dobije , satnica mu manja nego u cistacice koja mu cisti kucu [eusa_wall.gif]
Voli me kada to najmanje zasluzujem !!!!
http://de.youtube.com/watch?v=GAB20l0j8 ... re=related

Avatar
grga
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 7941
Pridružen/a: 26 Sep 2008 02:00
Lokacija: Croatia

Re: PLATE (potcijenjeni i precijenjeni rad)

#6 Post Postao/la grga »

Baš sam neki dan gledao putopis od Milića po Australiji i oduševilo me kad sam u jednom prilogu vidio da varioc ima dosta veću plaću od inžinjera..Malo čudno za naše za pojmove,al čisto logički ovaj prvi se ipak naradi..

Avatar
andro
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 10034
Pridružen/a: 11 Apr 2007 02:00
Lokacija: BiH

Re: PLATE (potcijenjeni i precijenjeni rad)

#7 Post Postao/la andro »

Mujezinović: Njegov prijedlog

Otkrivamo: Plaća premijera Mustafe Mujezinovića povećana za 950 KM
Za julska primanja bit će izdvojeno oko milion KM...


Iako je na snazi Zakon o načinu ostvarivanja ušteda u FBiH, kojim je predviđeno smanjenje plaća i naknada svim budžetskim korisnicima, jer je to jedan od uvjeta kako bi BiH dobila stand-by aranžman Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) težak 1,2 milijarde KM, taj zakonski propis ne poštuju oni koji su ga zdušno zagovarali.

Kako saznaje "Dnevni avaz", julska plaća za 197 izabranih dužnosnika, među koje spadaju premijer FBiH, dva dopremijera, ministri, savjetnici i predsjedavajući oba doma Parlamenta FBiH i njihovi zamjenici, poslanici, predsjednica i potpredsjednici FBiH, nije vraćena na nivo iz decembra prošle godine, a nije bilo ni smanjenja za deset posto.

U Vladi FBiH plaće su povećali ili ih zadržali na istom nivou. Podsjećamo da je nedavno federalni premijer Mustafa Mujezinović najavio da je nemoguće raditi za nižu plaću te da njegova treba iznositi 3.200 KM.

Prema našem izvoru, to se upravo i dogodilo, pa je tako plaća premijera u FBiH, koja je u decembru iznosila oko 2.250 KM, ali bez funkcionerskog dodatka od 1.500 KM, sada za juli povećana za 950 KM i iznosi 3.200 KM.

- Zamjenici premijera i predsjedavajućih domova Parlamenta FBiH primit će 3.100 KM, ministri 2.950, a savjetnici 2.200 i poslanici oko 2.500 KM. Za julsku plaću federalnim funkcionerima iz budžeta FBiH porezni obveznici izdvojit će oko milion KM - kaže naš sagovornik iz Vlade FBiH.

Mujezinović: Prvu plaću sam dobio umanjenu za 15 posto

Dužnost mi je informirati javnost da sam prvu plaću, koja je akontativno obračunata i isplaćena, kao i svim budžetskim korisnicima u Federaciji BiH, primio umanjenu za 15 posto u odnosu na ukupna primanja koja je premijer FBiH ostvario u decembru 2008. godine, navodi se u reagiranju federalnog premijera Mustafe Mujezinović povodom tvrdnji u javnosti u vezi s njegovom plaćom.

"Zbog ovakvih netačnih i neprovjerenih informacija, kojima se stvara pogrešna slika u javnosti, neću dozvoliti da propadne stand by aranžman s Međunarodnim monetarnim fondom, nego ću istrajati u svojim nastojanjima da osiguram finansijsku konsolidaciju i stabilnost prije svega Federacije BiH, ali i svih nivoa vlasti", stoji u regiranju federalnog premijera, saopćeno je iz Ureda za odnose s javnošću Vlade FBiH.

"Također mi je dužnost informirati javnost da ukupna primanja i plaća premijera Federacije BiH nisu najveća u Federaciji BiH. Mogu slobodno tvrditi da su u odnosu na ukupna primanja zaposlenih u administraciji u Federaciji BiH, ako pravimo neki redoslijed po visini primanja, na stotom mjestu", ističe se u reagiranju premijera FBiH Mustafe Mujezinovića.
slika
slika

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

Re: PLATE (potcijenjeni i precijenjeni rad)

#8 Post Postao/la mrki62 »

GRGA je napisao/la:Baš sam neki dan gledao putopis od Milića po Australiji i oduševilo me kad sam u jednom prilogu vidio da varioc ima dosta veću plaću od inžinjera..Malo čudno za naše za pojmove,al čisto logički ovaj prvi se ipak naradi..
Da, gledao sam i sam taj putopis od Gorana , gdje je izmeđuostalog pitao vlasnika firme u vezi toga ( vlasnik je Hrvat ) , koji je objasnio pravila igre u Australiji :
Tamo se ide u školu zato da ne treba raditi fizičke poslove a nikako da se automatski dobiva veću platu od radnika ,........... što je jako pošteno .
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
nella26
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 7486
Pridružen/a: 19 Apr 2009 02:49

Re: PLATE (potcijenjeni i precijenjeni rad)

#9 Post Postao/la nella26 »

Pošto je kod nas država na ubjedljivo prvom mjestu po neorganizaciji tako nije ni čudo što većina ljudi radi nizašta.
Što se tiče fizičkih radnika, njima stvarno trebaju veća primanja,rudarima, da ne spominjem deminere i ostale poslove gdje ljudi rizikuju svoje živote.
Također napomenula bih doktore, naročito hirurge, ljude koji su toliko života spasili, koji sate i sate provedu operišući nekoga kako bi ga spasili.
A što se tiče ostalih fakultetlija, naravno da im trebaju veće plate ipak je tu uloženo i truda i novca i živaca i svega.
Ali me najviše nerviraju parlamentarci koji za sjedenje na nekim sjednicama na kojima se naravno ništa drugo i ne radi osim samo sjedi, dobivaju iste dnevnice kao i zidari koji cijeli dan danas se cvare i rade.E ovim "sjedničarima" bih ukinula sve i malo poslala na socijalnu pomoć
Vezite me cim pocnem sanjati vinograde, zna se ko sam kad se pogase ljeta...

Avatar
basista
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 2094
Pridružen/a: 19 Aug 2009 00:17

Re: PLATE (potcijenjeni i precijenjeni rad)

#10 Post Postao/la basista »

Ovi sto su na vlasti,kunu se da su to save sami mumini i tak to..ali ja ne bih rekao da je tako. Eto naprimjer,ovaj Andrin navod za Mujezinovica..Zar uzoran drzavnik moze tako uraditi u vrijeme recesije i opce nezaposlenosti?
A kako se to radi na zapadu,to nam je skoro damonstrirao Gregorian u Brckom..
Kad su ga tamosnji politicari zajebavali pa nikako da nesto pocnu raditi..tip je rekao: Sipak plata..Nema!! Prvo rad pa onda plata.
Nadalje,ima veze i o kakvoj je firmi rijec.
Privatne firme,krse sve moguce i nemoguce zakone i nikad ne budu kaznjeni vlasnici tih firmi. Vise je nego ocita sprega politicara i privrednika.
U privatnim firmama,ako hocete slaviti drzavni praznik,morate doci vikend prije,da naradite tih par dana.Ne placaju se zakonom propisane dvije dnevnice godisnje za vjerske praznike,niti za drzavne.Stedi se na HTZ opremi radnika,ne placa se prekovremeni rad kao prekovremeni..cak sta vise,ima firmi u kojima se radnicima uopce brani da spominju pojam "prekovremeni rad".Nego su oni izmislili pojam "produzeno radno vrijeme" pa ga namecu radnicima jer zele izbjeci placanje uvecanih satnica. U firmi u kojoj ja rfadim,uvijek ima zaposlenih na crno.Ima ih pponekad i do 20. Zadnji put kad je inspekcija za rad dolazila,direktor je to doznao sat vremena prije?? i sve ih otjerao sa posla taj dan.
Uglavnom demobilisani borci i nesto mladjih momaka i djevojaka.
Ne vjerujem da politicari ovakvog profila,mogu odvesti Bosnu u Evropu..A to im je Evropa i rekla izmedju ostalog.
Nacekacemo se jos dok nam ukinu vize.
Upravo zbog navedenih stvari,
..Danas je pisalo u novinama..Kontrola granica i borba protiv korupcije. I jedno i drugo,odnosi se na politicare i privatnike.
Radnicke plate su male i oni i ne zive svoje zivote koliko primjecujem.Nego gledaju da iskoluju svoju djecu uz nadu,da ce bar njihova djeca zivjeti zivotima dostojnim ljudi..jer za njih je vec kasno.
Situacija se nece popraviti ubrzo i to im je jasno.
Generecije i generacije ljudi,samo ce za patnju znati na ovom svijetu i nikada nece zivjeti bezbrizno.

Avatar
sabinax
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 16414
Pridružen/a: 31 Jan 2008 02:00
Lokacija: Croatia

Re: PLATE (potcijenjeni i precijenjeni rad)

#11 Post Postao/la sabinax »

ima velikih nelogicnosti vezanih uz dodjelu place za pojedina zanimanja...na nekim mjestima nije bitno radno mjesto vec kako stoji tvrtka (mozda je to i posteno) ako cijela tvrtka dobro funkcionira red je da tako i djeli novac za ostvarene rezultate...opet s druge strane jako mi je nelogicno i neposteno da drzavne tvrtke kao npr.HEP, INA, HŽ (pa cak i drzavni sluzbenici) koje posluje s gubitkom imaju nerealno velike plaće
jako postujem vlasnike firmi koji znaju posteno raspodjeliti placu i nagraditi radnike ali takvih ima vrlo malo

s druge strane slazem se s mrkijem gdje navodi primjer kako se u nekim zemljama ljudi skoluju za to da se manje muce a ne zbog vece zarade...zarada bi se trebala zasluziti kolicinom rada a ne kolicinom vremena provedenog u skoli
Kad ti zivot donese limune, uzmi tekilu i sol i nazovi me
slika Make my day!

Avatar
basista
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 2094
Pridružen/a: 19 Aug 2009 00:17

Re: PLATE (potcijenjeni i precijenjeni rad)

#14 Post Postao/la basista »

Kazu da je 51% dionica BH telekoma,pred izbijanje krize,vrijedilo oko milijardu eura..
dakle,sve skupa,cijeli telekom,bar 3,5 milijardi maraka. Plus bar milijarda za drzavni udio u Eronetu..i to bi na kraju price,bila ta suma koja nal je potrebna za izgradnju kompletnog auto-puta koridor 5c.Rezultati prve godine rada naplatnih kucica na vogoscanskoj petlji,kazuju da je zarada oko 10 miliona maraka..Samo na jednom naplatnom mjestu a bice ih,nakon zavrsetka puta,oko 30.Naravno da nece svugdje promet biti veliki kao na ulazu u SA ali zarada bi morala biti negdje oko 120 miliona maraka ghodisnje,sto je ravno duplo vise nego zarada telekoma u prosloj godini.Plus sto bi za tih nekoliko godina dok traje tako velika gradnja,posao naslie mnoge firme i mnogi ljudi.Za auto put,treba sve.Kamenolomi,betonare,kamioni,putarsko-asfalterske firme,crna metalurgija,obojena metalurgija,boje,lakovi,gradjevinarstvo...svi bas svi a zarada drzave,bila bi veca.. A sta kaze Mujezinovic na sve ovo,,kaze da svakjo ko prica o prodaji telekoma,treba da se smiri i popije asprin.. Oni hoce jos hiljadu godina da nas jebu u zdrav mozak!! Njima se to ne svidja,jer vjerovatno su kupili tu i tamo,poneku dionicu telekoma i ubiru dividende..Dakle,politicari a ne siroti demobilizirani borci ARBiH,koji svoje certifikate,prodase iz nuzde za 3%..Ili su ih ulozili u neki PIF,sto ce reci,nisu dobili cak ni tih 3%. Da se ja pitam to bih ucinio tako i bilo bi posla (direktno ili indirektno) oko auto puta za desetine hiljada radnika i trajalo bi nekoliko godina.Taman dok kriza ne prodje.
Ovako,placamo najskuplhje impulse na svijetu.Kad nas neko zove iz Njemacke,placa kao da zove Australiju. Samo dzaba lazu za besplatne sms..to u BH telekomu nema,bas kao sto u Eronetu, onih lafo besplatnih 1000 minuta,kosta 8,20KM. Bolje da im oduzmemo te feude,nego da nam seru po glavi kako smo mi glupi i pricamo svasta jer oni su najpametniji.. Njih cete poznati ako budete gledali TV prenos Bajram namaza... Svi su u prvim saffovima!!!

Avatar
basista
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 2094
Pridružen/a: 19 Aug 2009 00:17

Re: PLATE (potcijenjeni i precijenjeni rad)

#15 Post Postao/la basista »

Rad u ovoj zemlji,u svakom slucaju je potcjenjen..
Pogotovo u privatnim firmama.. A fazon je u tome,sto su privatne firme vlasnistvo nekihh tipova,bliskih onima u vlasti..
Pa cak i ako nije tako,tu su korumpirani drzavni sluzbenici-inspektori koji nikada pred lice pravde,ne privode prekrsitelje zakona.
A fazon je i taj da tog zakona i nema.. Samo je prepisan stari SFRJ zakon o radu.. uglavnom. Sto ce reci,divna prilika za domace privredne kriminalce i kojekakve bjelosvjetske hulje,da na grbaci BH radnicke klase,grade svoje poslovne imperije..
Oni radnicima uskracuju pravo na g.odmor,placanje prekovremenog rada,
slobodni vikend od dva dasna.. neki ponekad nemaju nijedan dan slobodan u sedmici.
Pravo na HTZ opremu,pravo na slobodu govora,pravo na redovnu platu..i mnogo toga jos.. Po mom misljenju,ta ovakve ljude,trebalo bi uvesti smrtnu kaznu..
na primjer..da ih bacamo pod voz.. Ili da ih drzimo zatvorene "na hljebu i vodi" pored nekog logora pasa.. a pse cemo hraniti mesom..
Mozda se dosjetim jos neke adekvatne kazne..

Odgovori