Život na selu

Ponasanje.Bonton.Prijateljstvo.
Poruka
Autor/ica
Avatar
paparaci
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 5054
Pridružen/a: 08 Jan 2003 02:00
Lokacija: Putnik Bez Adrese

Re: Život na selu

#16 Post Postao/la paparaci »

vidovita_dzemila je napisao/la:slažete li se sa izrekom "selo hvali, a u gradu živi"
ne slazem.

šta mislite o selu, jeste li ikada živjeli na njemu,
selo je zakon. svak svakog poznaje sto bi se reklo. vijesti se brze sire nego putem radiona ili tv-a [laugh.gif]
bas zbog tog poznavanja su odnosi nekako topliji i opusteniji. odrastao sam vecim djelom na selu.
jeste li živjeli i na selu i u gradu, pa kako vam se čini kad uporedite, gdje je ljepše, gdje je lakše.
jesam. i na selu i u gradu. ljepse mi je na selu, jer je mirnije i opustenije. cistiji zrak, domaci proizvodi (od mesa do voca i povrca). u jednom postu sam vec pomenuo da smo prije rata stvarno imali sve sto nam je bilo potrebno. znaci nema nista sto nema u gradu. u mom selu su mnogi radili u fabrici, a manjina se bavila poljoprivredom.
imate li želju kad se penzionišete da se povučete negdje u prirodu ili ćete biti jedan od onih vremešnih ljudi koji sjede po klupicama, zidićima, igraju šaha, tavle itd, pa se poslije penju pola sata do stana


ma najsretniji bi bio kad bi mogao za svog radnog vijeka raditi i boraviti u rodnom selu. a sto se tice mirovine, to svakako [icon_chuckel.gif]
možete li se zamisliti u ulozi zemljoradnika, u smislu da živite od obrade zemljišta ili od uzgajanja stoke
iskreno receno, ne mogu. ali mogao bih kad bi morao.
gdje bi rađe odgajali djecu u gradu ili na selu
na selu iz vise razloga.

Avatar
maida_20
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 6068
Pridružen/a: 05 Maj 2008 02:00
Lokacija: Bosnia

Re: Život na selu

#19 Post Postao/la maida_20 »

vidovita_dzemila je napisao/la:pozitivna strana sela [mmmux2.gif]

mmmmm...ali ima ovoga i u gradu...ja imam tri [mmmux2.gif] kada sazriju slikaaam.... [Happy.gif]




I selo ali i grad ima svoje prednosti i mane,definitivno...


Evo ja ću kratko... [mmmux2.gif]


Dok sam mlada ne planiram i ne bih voljela seliti na selo...jednostavno mi je u gradu sve pristupačnije,bliže...grad pruža više mogućnosti!

A u poznim godinicama voljela bih negdje na selu biti...imati kojekakvih životinjica,baviti se malo i poljoprivredom-zašto da ne...uživati u miru,svježem vazduhu itd. itd.
[mmmux2.gif]

Avatar
ra-ja
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 13216
Pridružen/a: 21 Maj 2007 02:00
Lokacija: pod suncem

Re: Život na selu

#20 Post Postao/la ra-ja »

Oduvjek otkako znam za sebe rodjena i zivjela sam u gradu...veoma volim da mi je sve pri ruci...Kao doktor ,bolnica ,aputeka, biblioteka...posao...i sve ostalo...

Nervozna sam kada treba putovati na odrediste...
Zbog djece skolovanja isto treba biti u gradu...

Volim otici na izlet u selo... [smile.gif]

Samocu nevolim... :!:

Avatar
sabinax
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 16414
Pridružen/a: 31 Jan 2008 02:00
Lokacija: Croatia

Re: Život na selu

#21 Post Postao/la sabinax »

Ni selo vise nije ono selo od nekada, a ja i prigrad pomalo zovem selom jer ima zemlje, Å¡ume, prirode, svatko ima svoje dvoriste, terasu....mislim da selo vise nije bauk ako imas auto i mislim da ljudi sve vise bjeze u selo (prigrad) a ne u grad. U grad odlaze iskljucivo na posao ili u neke ustanove iako sada svega ima i na selu (posta, banka, prodavaonice, Å¡kole)
Moj odabir je uvijek selo...zivjela sam i na selu (citaj prigrad) i u gradu....i u gradu jednostavno ne mogu podnjeti onoliku kolicinu betona, da nema zelenila i pjeva ptica, djeca se igraju na cesti....ovdje sam puno bezbriznija (iako pomalo sva zla dolaze i u selo) ali ipak je zdraviji nacin zivota, svi se poznaju, nije te strah dijete pustiti iz kuce, djeca znaju sta je veranje po drvecu i sta je biljka ili zivotinja.
Kad ti zivot donese limune, uzmi tekilu i sol i nazovi me
slika Make my day!

Avatar
beba80
Hronicar foruma
Hronicar foruma
Postovi: 887
Pridružen/a: 15 Mar 2009 22:34

Re: Život na selu

#23 Post Postao/la beba80 »

da da da zivim na selu rodio se u sarajevu i pobjegao iz grada morao malo radit u gradu jedva cekao selo da ne gledam nesrecne ljude u gradu kojih je mnogo.

Avatar
lattemma
Ucesnik diskusija
Ucesnik diskusija
Postovi: 281
Pridružen/a: 16 Mar 2009 14:53

Re: Život na selu

#24 Post Postao/la lattemma »

Rodzena sam u gradu i zivim u gradu ...
zato nebi mogla da zamislim da zivim na selu pa i kad bi morala sta ja znam privikne se covjek na sve pa i na to...mozda bi promjena svakom dobro dosla..
kad odem kod familije u posjetu na selo bude mi liepo, jedino sto nehodam po njivama majko mila koje su zmije samo tamo...
tetka kad podze negdje na kafu kod neke rodice nosi lopatu sasobom pa ih ono malo osamuti i sve vice " heblal li vas majka" [laugh.gif]

al obozavam kad se cjela prodica sastane ljeti na selu i to je milina nema spavanja a ni sata, opustese svi i milina...
Thank´s god i´m a women

Odgovori