Problem zapošljavanja

Ponasanje.Bonton.Prijateljstvo.
Odgovori
Poruka
Autor/ica
Avatar
nella26
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 7486
Pridružen/a: 19 Apr 2009 02:49

Problem zapošljavanja

#1 Post Postao/la nella26 »

BiH mnogi mogu pozavidjeti na neuređenosti svih sistema pa tako se tu nađe i problem sistema zapošljavanja mladih koji je na nevjerovatno niskoj razini.
Naime, ako uzmete statistike biroa za zapošljavanje od cifre nezaposlenih ti se zamanta, naročito od broja nezaposlenih sa fakultetima.
Žalosno je koliko se borimo da završimo taj fakultet i kad ga završiš ono što možeš je da izabereš najljepši ram i svoju diplomu uramiš i okačiš na zid.
Ako tražite posao bez štele su vam šanse 0,00001% da ćete se zaposliti.

Nekidan moj prijatelj predao u MUP papire jer je raspisan konkurs, momak je završio fakultet još prije dvije godine i ima svežanj odbijenica. Radio je neka testiranja i na redu je bilo testiranje iz fizičkog [Happy.gif], prije toga je prošao na prethodnim testovima znanja, oborili su ga uz opravdanje da ne zadovoljava jer ima 1kg viška (moraš imati određenu kilažu i visinu) i par još njih je odbijeno tim razlogom.
A momak nije zadovoljavao samo zato Å¡to nije imao Å¡telu.
Šta da čovjek uradi i takvim satne u kraj, jer ako se žališ na njihovu odluku tvoju žalbu će ili baciti u smeće ili vratiti isti odgovor.
I nažalost znam masu istih slučajeva.

Šta vi mislite o tome i jeste li se susretali sa ovakvim slučajevima?

Prije par godina jedan momak mi je rekao da me može ubaciti u BH telekom ako dam 5 hiljada maraka, rekla sam mu da ću ih dati ali šta mi je garancija da ostajem tu, kaže on ništa, a prvi ugovor potpisuješ na tri mjeseca, znači, ni svoje pare ne možeš povratiti.
I sve što bi bio spreman dati lovu za posao nemaš garanciju!
Vezite me cim pocnem sanjati vinograde, zna se ko sam kad se pogase ljeta...

Avatar
sabinax
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 16414
Pridružen/a: 31 Jan 2008 02:00
Lokacija: Croatia

Re: Problem zapošljavanja

#2 Post Postao/la sabinax »

malo cu se neslozit s nelom malo cu se slozit [Happy.gif]
Problem zaposljavanja naravno da postoji u struci, neki put mladi ljudi zavrse fakultet i misle da ce odmah postati direktori...cesto slusam poznate menadzere i poduzetnike koji pricaju svoj trnovit put do postanka to sto jesu (osim onih tatinih i maminih sinova koji su to postali po obiteljskoj vezi ali njih ne mogu nazvati menadzerima)
pitanje je jeli problem zaposljavanja u struci i na mjestima na kojima to zelimo ili uopce o zaposljavanju. Kod nas ima dosta prosvjetnih radnika ili doktora koji ne prihvacaju bilo sto, pogotovo ne rad u manjim sredinama i na polozajima nizim od onih za koje su skolovani
Moje misljenje je da onaj tko trazi posao da ga moze dobiti. Ne treba odbiti sve, nekad je bitno uci medu krug ljudi koji rade i kasnije je puno lakse promjeniti posao nego sjedeci kod kuce traziti posao
Kod nas drzava daje poticaje tvrtkama za prvo zaposlenje, za ljude koji su vec dugo na zavodu za zaposljavanje, za ciljene skupine (invalidi, samohrane majke, bivsi zatvorenici)
Mislim da je bitno zeljeti raditi....
Kad ti zivot donese limune, uzmi tekilu i sol i nazovi me
slika Make my day!

Avatar
nella26
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 7486
Pridružen/a: 19 Apr 2009 02:49

Re: Problem zapošljavanja

#3 Post Postao/la nella26 »

Vidi ovo Sabina, ja radim već godinama da ti ne spominjem različite vrste poslova koje sam radila, uglavnom nijedan u mojoj struci, i moja struka evo sad ne podrazumijeva posao direktora ali opet bez štele ne mogu ništa.
A kod nas je upravo najveći problem što nema podrške ljudima koji su na birou ja sam 8 godina bila na birou pa ništa, naprotiv kada tražiš posao traži ti najmanje godinu radnog iskustva a kako ćeš steći iskustvo kad nemaš priliku, odnosno kad ti je niko ne da.
Vezite me cim pocnem sanjati vinograde, zna se ko sam kad se pogase ljeta...

Avatar
sabinax
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 16414
Pridružen/a: 31 Jan 2008 02:00
Lokacija: Croatia

Re: Problem zapošljavanja

#4 Post Postao/la sabinax »

znam to je najtezi dio...zato su kod nas smislili tko zaposli osobu koja je izisla iz skole ima refundaciju njegove place na godinu dana (neki prosjek place) tako da se to tvrtkama isplati
Naravno i kod nas posao u drzavnim tvrtkama dobijaju samo mamini i tatini sinovi, zato i jesu te tvrtke u minusu [Happy.gif]
Ali ne trebas gubiti nadu...radi sto radis ali uvijek teži boljem radnom mjestu i stalno trazi

Ja kad sam zapocinjala isto sam mislila da nikad necu dobiti posao (doduse to je bilo bas vrijeme rata i nije se lako nalazio posao) I onda sam rekla "prihvacam bilo sto"...prvo sam prihvatila posao u praonici rublja na crno..radila to godinu dana i onda mi se sreca okrenula (prije prvog zaposlenja radila sam preko student servisa u brodarskoj tvrtci Croatialine...i tamo me jedna zena zapazila). Kad je moja tadasnja sefica trazila zaposlenicu ova je mene predlozila znajuci da sam dobar radnik...tu sam ostala 10 godina u knjigovodstvenom servisu i opet sam tezila boljem ...sad sama vodim knjigovodstvo samo jednoj firmi i za sad mi je sasvim OK
Kad ti zivot donese limune, uzmi tekilu i sol i nazovi me
slika Make my day!

Avatar
basista
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 2094
Pridružen/a: 19 Aug 2009 00:17

Re: Problem zapošljavanja

#5 Post Postao/la basista »

Nella je u pravu,sto se tice stele..
U ovoj drzavi,nista ne moze bez toga.. Za sve treba stela.. I jos ako se potrefi podesna stranka (stranka kojoj pripada ocjenjivac aplikacuja)..
I opet,kakav posao dobijes i gdje?
Ako je drzavna firma,plata moze da kasni i godinu dana..a ako je privatna,nesto se dobije tih parica ali na crno.
Npr..u Robot komercu,uposlenici te firme nemaju pravo na bankovni limit jer takav ugovor diktiraju vlasnici firme..Sta bi ja sad da moja firma ukine limite u banci?? Ostanem bez sasvim sigurnih 800km koje mogu uzeti.
Kako da se mladi zaposle kad ne postoji plan i program za takvo sto? Drzava preko biroa,forsira neke kredite za samozaposljavanje. Koliko ja poznajem nase politicare,garant imaju neke veze sa kapitalom tih kreditnih organizacija pa to forsiraju.
Ovdje najgore prolaze nezaposleni u velikim gradovima jer nemaju prostor za vlastiti obrt a iznajmljivanje je preskupo. Nista..Ne vidim svjetlo na kraju tunela.. Jos cemo sacekati.

Avatar
ra-ja
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 13216
Pridružen/a: 21 Maj 2007 02:00
Lokacija: pod suncem

Re: Problem zapošljavanja

#6 Post Postao/la ra-ja »

Sve gore nella sto si napisala sam procitala iako sam otprilike i znala da je tako stanje dole..nazalost...

Takvo stanje ,tj mali procenbat zaposljavanja je licna karta statusa drzave u kojoj zivis...Samo organizacij od drustvenog znacaja imaju radna mjesta na koja se moze javiti ljudi sa fakulteskom diplomom..Ono privatnih firmi je suvise malo koje mogu ponuditi posao ; na broj ljudi koji posao zele i traze..Ta mjesta su vec popunjena.
Znaci ponuda na berzi rada je velika ..pa je vrednost radne snage niska..Zato su privatnici u prilici da i novac traze da bi vas zaposlio..Naravno prije toga i negarantuje ti da ces ostati..Vlasnik ti moze uvijek dati sa razlogom ili bez otkaz i uzeti nekoga novog isto tako...To je znak da vlada bezzakonje..
To ce sve biti tako dok drztava nesredi svoje krugove i stane na noge .Kako srediti i do kada ?To je veliko pitanje.Ne u dogledno vrijeme ,Nazalost svi vi to bolje znate dole nego ovi koji su vani ..Kako sta gdje nestima.... :!:
Treba to sve pitati zakonitu vlast koju ste birali...pa ako nema odgovora ili se nista nemice sa tacke gledista..VODICETE RACUNA KOME CETE POVJERITI DRZAVU DA JE VODI...
Da napomenem ..svugdje u svijetu je kriza za zaposljavanje.Pa valjda vidite to na medijima... :!:

Avatar
ra-ja
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 13216
Pridružen/a: 21 Maj 2007 02:00
Lokacija: pod suncem

Re: Problem zapošljavanja

#8 Post Postao/la ra-ja »

Vjerovatno ti i Sabina se slazete zato sto zivite obje u Hrvatskoj..Vjerovatno dok se ja razlikujem sa Vama da nisu isti uslovi vrijeme i nacin zaposljavanja..
Velika je razlika izmedju..prvo zato sto je Hrvatska vec skoro pripremljena za ulazak u uniju..Drugo.rat je kod vas zavrsen mnogo prije i nije toliko dugo trajao i nije hrvatska tako privredno i industriski nastradala kao Bosna...
Da bih se omladina zaposljavala treba otvarati radna mjesta ,,a radna mjesta moze se dobiti samo pokretanjem u pogon fabrika koje jos uvijek nerade ili rade samo djelimicno..a za to treba novac....
Dzaba je traziti posao...djaba je praviti plan..ili mjenjati zakon ako nema upraznjenih radnih mjesta... :!:

Odgovori