Persiranje - do kada?

Ponasanje.Bonton.Prijateljstvo.
Poruka
Autor/ica
Avatar
beca
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 16187
Pridružen/a: 29 Dec 2009 08:38
Lokacija: Sarajevo

Persiranje - do kada?

#1 Post Postao/la beca »

Pa dobro, znamo šta je lijep odgoj, kada nekog starijeg oslovljavaš, naravo da ga persiraš, onda u javnoj komunikaciji, u usmenoj i pisanoj formi, zna se kome, kada i kako, ali dokle???

kad je vrijeme da se neko prestane persirati?

Pitam iz ovog razloga...

roditelje muža znam već dugo godina i nikad im još nisam rekla ti....dođemo nekako u opuštenu atmosferu, zezamo se, i onda odjednom ono VI, meni samoj para uši...u nekoliko navrata sam pokušala reći nešto ne oslovivši ih tako, ali mi nekako još čudnije para uši...tako isto sa njegovim tetkama, nanama, dedom...

treba li značiti da ako se sa nekim zbližimo, da time treba prestati i persiranje...ponovili su mi više puta da nema potrebe da im se tako obraćam, ali ne mogu protiv sebe, to je jače od mene, a u oba slučaja mi nekako zvuči grozno...tješim se time da sam na prelazu sa VI na TI, pa je to taj period...

jel vama smeta, kad se neko jako mlad starijoj osobi koju ne poznaje baš dobro obrati sa TI...imala sam priliku raditi u jednoj grupi gdje je bio jedan čovjek godina moga tate, i baš mi je paralo uši kad mu moja vršnjakinja kaže TI...a još pogotovo u imperativu užasno zvuči: možeš li mi dodati...

Avatar
srebrni
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 2757
Pridružen/a: 27 Dec 2008 22:57

Re: Persiranje - do kada?

#2 Post Postao/la srebrni »

mladji "treba" da suti i ceka da mu stariji ili onaj koji je na visem polozaju sam kaze...mozemo li preci na Ti...zavisno od situacija

ja ucenike oko sebe u firmi liepo zamolim da me ne persiraju i kazem im svoje ime
naravno ne svima....ima ih kod kojih moras drzat odstojanje jer koriste prisnost

a to sa roditeljima supruznika...nisam nikad ih persirao jer sam ih osjecao svojom familijom...

mada znam dosta ljudi koji to cine....nije nikakvo cudo:)
moj rodni grad Sarajevo volim kao samoga sebe....
nazalost ima ljudi koji ga isto tako ne vole....
ali nisu oni krivi sto im Bog nije dao dusu

Avatar
beca
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 16187
Pridružen/a: 29 Dec 2009 08:38
Lokacija: Sarajevo

Re: Persiranje - do kada?

#3 Post Postao/la beca »

dakle, uz njihovo ukazivanje da ne trebam persirati, meni se nikako ne da njima obratiti sa TI...

Avatar
srebrni
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 2757
Pridružen/a: 27 Dec 2008 22:57

Re: Persiranje - do kada?

#4 Post Postao/la srebrni »

beca_jovi je napisao/la:dakle, uz njihovo ukazivanje da ne trebam persirati, meni se nikako ne da njima obratiti sa TI...

ako ti sami ne kazu da predjete na Ti...persiraj...dakle odgovara im to...

Vi to cinite najbolje komsinice
moj rodni grad Sarajevo volim kao samoga sebe....
nazalost ima ljudi koji ga isto tako ne vole....
ali nisu oni krivi sto im Bog nije dao dusu

Avatar
srebrni
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 2757
Pridružen/a: 27 Dec 2008 22:57

Re: Persiranje - do kada?

#6 Post Postao/la srebrni »

vidovita_dzemila je napisao/la:uvijek se sjetim santa barbare kad je kruz persirao sofiju i si si kapuela

[To funny.gif]


persiram nepoznate ljude, persiram novu curu u prodavnici koja je mlađa od mene. i to mi nekako dođe prirodno. nikad mi nije izletilo TI. svoju rodbinu naravno ne persiram kao ni komšije ovdje na selu koje poznajem čitav život, ali komšije u mostaru persiram jer su mi relativno nepoznati.
da, i na internetu ne persiram starije od sebe. zamisli da srebrnom (koji je stariji 5-6 godina od mene [mmmux2.gif] ) kažem VI........neću vala [Happy.gif]
kako ste mlada djevojko mogli skupiti snage da stavite crticu izmedju 5 i 6 [mmmux2.gif]
moj rodni grad Sarajevo volim kao samoga sebe....
nazalost ima ljudi koji ga isto tako ne vole....
ali nisu oni krivi sto im Bog nije dao dusu

Avatar
beca
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 16187
Pridružen/a: 29 Dec 2009 08:38
Lokacija: Sarajevo

Re: Persiranje - do kada?

#7 Post Postao/la beca »

srebrni je napisao/la:
beca_jovi je napisao/la:dakle, uz njihovo ukazivanje da ne trebam persirati, meni se nikako ne da njima obratiti sa TI...

ako ti sami ne kazu da predjete na Ti...persiraj...dakle odgovara im to...

Vi to cinite najbolje komsinice

pitam se jesmo li se ikad sreli i jesam li ti se ikad obratila sa VI...da znamo da jesam bilo bi me stid što ti sada ne kažem VI :lol: :lol: :lol: :lol:

ne znam, možda je to u glavi individue, nismo svi isti, nellinu mamu sam vidjela hiljadama puta, a ona je svjedok da joj se nikad nisam obratila sa TI

Avatar
nella26
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 7486
Pridružen/a: 19 Apr 2009 02:49

Re: Persiranje - do kada?

#8 Post Postao/la nella26 »

beca_jovi je napisao/la:
srebrni je napisao/la:
beca_jovi je napisao/la:dakle, uz njihovo ukazivanje da ne trebam persirati, meni se nikako ne da njima obratiti sa TI...

ako ti sami ne kazu da predjete na Ti...persiraj...dakle odgovara im to...

Vi to cinite najbolje komsinice

pitam se jesmo li se ikad sreli i jesam li ti se ikad obratila sa VI...da znamo da jesam bilo bi me stid što ti sada ne kažem VI :lol: :lol: :lol: :lol:

ne znam, možda je to u glavi individue, nismo svi isti, nellinu mamu sam vidjela hiljadama puta, a ona je svjedok da joj se nikad nisam obratila sa TI
Svjedok sam [Happy.gif] ali baš to nekako bez obzira koliko se znamo ili smo prisni sa nekim ipak ne ide reći TI, eto zna Beca da i ja njenu mamu i tatu persiram [smile.gif]
Persisram i mlađe i starije koje ne znam, pa čak i prijašnje komšije u mahali u kojoj sam odrasla persiram, nekako me stid reći "Kako si Razija", uvijek to bude "Kako ste teta Razija" [smile.gif]
Ali mi pravo ide na živce kad odem u neku ustanovu i kao stranki mi kaže TI, mislim, ne tražim ja da se persiram i daleko od toga ali je to neki osnov kulture.
A možda me ne persiraju jer misle da sam djevojčica [mmmux2.gif]

A na tvoje pitanje Beca vezano za svekra i svekrvu, razumijem te i ne znam šta bih ti rekla, znam da kažu da ih ne persiraš i koliko te vole i znam da nije lahko sad izgovoriti ono TI.
Ali od mog daljeg rođaka žena to začas prevazišla, lupi svekra po leđima i kaže "Seade idi nam pristavi kafu" :lol:
Vezite me cim pocnem sanjati vinograde, zna se ko sam kad se pogase ljeta...

Avatar
beca
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 16187
Pridružen/a: 29 Dec 2009 08:38
Lokacija: Sarajevo

Re: Persiranje - do kada?

#9 Post Postao/la beca »

jel neko mijenjao naslov ovoj temi??

Avatar
string
Hronicar foruma
Hronicar foruma
Postovi: 1054
Pridružen/a: 08 Dec 2008 16:45

Re: Persiranje - do kada?

#10 Post Postao/la string »

Licno persiram starije.Na zahtjev da to prestanem raditi poslusam samo ako nije u pitanju sluzbena duznost jer bez onog "Vi" uspostavlja se neka vrsta prisnijeg odnosa na neki nacin i ljudi to znaju da koriste kako bi npr. izbjegli neke obaveze ili u svojoj glavi stvorili neku vrstu "opravdanja" samim time sto postanu prisniji samnom.Dosta puta sam se sretao sa osobama jako kriminalnih profila kojima ne bih niti u snu pomislio da pridjem (a moram :( ) i ono "Vi" mi je milion puta pomoglo da ih na neki nacin spustim na zemlju i stavim do znanja da nisam tu kako bi mogli odlagati ili ublaziti obaveze koje im putem mene nalaze neko trece lice iako ti ljudi da kazem ne zasluzuju da im se bilo ko lijepo obrati :wink: Tada sam ustvari shvatio da persiranje ne mora biti samo stvar dobrog odgoja nego da se istim moze stvoriti i neka vrsta autoriteta i distance prema osobama koje ono "Ti" znaju da koriste na bezobrazan nacin.Priznajem da se pomalo bezvezno osjecam kada me ljudi starosne dobi 60-70 godina oslove sa Vi...ne znam zasto ali eto...
Sve bude i prodje...sve dodje pa bude...i opet prodje....pa dodje...

Avatar
nella26
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 7486
Pridružen/a: 19 Apr 2009 02:49

Re: Persiranje - do kada?

#12 Post Postao/la nella26 »

vidovita_dzemila je napisao/la:
Tada sam ustvari shvatio da persiranje ne mora biti samo stvar dobrog odgoja nego da se istim moze stvoriti i neka vrsta autoriteta i distance prema osobama koje ono "Ti" znaju da koriste na bezobrazan nacin.

[thumbup.gif]

slažem se




a Å¡ta mislite o tome kad profesori persiraju studente
Ne znam, s obzirom na koji način nas sve ponižavaju ti profesori neka nas bar persiraju, znam da im većini to nije pravo ali neka malo [Happy.gif]
Vezite me cim pocnem sanjati vinograde, zna se ko sam kad se pogase ljeta...

Avatar
paparaci
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 5054
Pridružen/a: 08 Jan 2003 02:00
Lokacija: Putnik Bez Adrese

Re: Persiranje - do kada?

#13 Post Postao/la paparaci »

starije osobe i meni nepoznate - bez obzira koje dobi bile - persiram uvijek. to isto ocekujem zauzvrat, jer je to odraz kulture i ponasanja. ako mi starija osoba sama kaze da je ne trebam persirati, onda to i ne cinim vise. dobro, zna se desiti da nastavim ono nesvjesno, ako sam tu osobu vec duze vremena persirao. pa dok se naviknem. to mi se desilo npr sa mamom od jarana. i svaki put kad bih je persirao ona bi se srdila na me [Happy.gif] "han' bona polako, dok se naviknem" :lol:

tako da te dijelom shvatam beco. ali kada su u pitanju rodbinske veze, onda se volim opustiti k'o kod kuce, sto bi se reklo. glupo mi je da nekog od rodbine persiram. pogotovo kad je rijec o tako ipak bliskoj vezi.

@dzemila

to vezano za profesore. pa to bi trebalo tako i da bude. bez obzira na to sto su studenti (obicno) mladji. najzad, nebitno da li student ili ne ili nesto trece. kako "ti" njega/nju postujes, tako i on/ona treba tebe.

sto sam se nasmijao jednom profesoru kad je bas pricao o ovoj temi. i sad nam prepricavao kako je njemu neki tip se obratio sa "ti". kaze on njemu: "Ti slobodno mozes Vi meni reci" :lol:

Avatar
ra-ja
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 13216
Pridružen/a: 21 Maj 2007 02:00
Lokacija: pod suncem

Re: Persiranje - do kada?

#14 Post Postao/la ra-ja »

Svoje roditelje kao i ostale ukucane neces persirati, bez obzira koliko su i jesuli stariji od tebe...
Sve ostale koji su stariji a nisu u rodu sa vama trebalo bi po nekom kulturnom nacinu ophodjenja t.j postovanja.... persirati...
jedino ako se neko nadje povredjen zbog toga sto ga smatras stariji pa reaguje tj zabranjuje ti i trazi da predjete na pertu....

Avatar
beca
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 16187
Pridružen/a: 29 Dec 2009 08:38
Lokacija: Sarajevo

Re: Persiranje - do kada?

#15 Post Postao/la beca »

iz djetinjstva se sjećam ovog

zašto ja, koja sam VI
vama koji ste TI
govorim VI
kad VI, koji ste TI
meni koja sam VI
govorite TI....

super zvuči kad se izgovoti brzo...to znam u po dana u po noći :lol:

Odgovori