Natalitet, mortalitet, opadanje populacije

Ponasanje.Bonton.Prijateljstvo.
Odgovori
Poruka
Autor/ica
Avatar
im_ex
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 14847
Pridružen/a: 11 Dec 2007 02:00
Lokacija: Dusa mi ostade tamo

Re: Natalitet, mortalitet, opadanje populacije

#2 Post Postao/la im_ex »

Pohvala za temu - [eusa_clap.gif]

Rajhovci su, po meni, temperamentan a hladan narod.
Temperamentan:
podrzavaju slobodu prava,
uzivaju u ljepoti, uzivaju u neobicnom, prednjace u sexualnim slobodama pomodarstva itd.
Hladan:
ne vole spregu,
ne pada im tesko sto nece imati nasljednike, sve ih je vise koji ne zele brak, ne zele djecu
mahom,nisu vruci za familijom kao narod s nasih prostora,
normalno im je osamostaljenje maloljetnika/ca, itd.

Gdja Merkel, vjerujem, svjesna je da bi im procenat nataliteta bio drasticno manji da nije bilo ovih zadnjih ratova na podrucju ex-yu. Vole swabice nase, to je cudo jedno :lol: a nasi, nasi opet vole i djecu, pa eto - ugodno s korisnim - obezbijede se, pa kako ko prodje.

Sto se tice socijale doseljenicima .. hmm ... kolko znam, i tu socijalu treba prvo zaraditi - nema ovdje deviza na granama za ubrati, ko sto obicno misli vecina onih koji su ostali vezani za svoje naselje/opcinu/drzavu.
kakva je situacija u državama gdje vi živite
Sem vec recenog, osvrnucu se i na nas narod a u dijaspori
Nasa omladina slijedi nase korijene, hBd - imaju interes za stupanje u brak, a samim tim, zele zaimati djecu. I stupaju, i zaimaju ih ... i ne naslucuje se da bi moglo poci drugacije.
Uglavnom su to po dvoje djece, a, i trece se zalomi, sto s namjerom, sto neplanski, ali, najcesce bude rodjeno.
Licno, da zivim u BiH, imala bih vise od dvoje, sigurno.

Kod: Označi sve

mislim da mi nismo u "opasnosti" da će neki drugi narod za par stotina godina prevladati. jedino koga ima kineza i sandžaklija ali cifre nisu zabrinjavajuće   [mmmux2.gif] 
ma kakva opasnost, nase se ne pale na kineze a ni nasi na njihove ... nesto im ni mukaet :lol: hBd :D , a nasi i nase, kao sto rekoh, podalje od kineza koji nam se dovukose, et' :lol: siju sjeme, masallah [Happy.gif]

Imam samo sestru, a ona samo jedno dijete :?

Kod: Označi sve

jesu li finansije problem ili emancipacija žena.
I jedno i drugo - to prvo cesci je razlog.
nekad su se žene brinule samo o kući i djeci, a sad svaka ima posao. je li to razlog zašto se rijetke usuđuju da rode više od dvoje djece?
Ne moze se bas tako reci. Sama cinjenica da te, koje su nezaposlene, obicno imaju vise od dvoje djece, demantuje receno. Dakle, iako i uz manje finansije, radjaju se djecica.
A zaposlene, uglavnom dvoje i stop. Sam ovaj ubrzan tempo zivota nas je doveo tu gdje smo. U svakom slucaju, hBd, nismo za sazaljenje kao rajhovci sto su :lol:


a Kina, il slucaj Tahiti
... [icon_help.gif]
Kuda idu ljudi kao ja ...

Avatar
nella26
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 7486
Pridružen/a: 19 Apr 2009 02:49

Re: Natalitet, mortalitet, opadanje populacije

#3 Post Postao/la nella26 »

Koliko znam a prema posljednjim podacima iz BiH veći je broj umrlih nego rođenih, razlog je sigurno ekonomska situacija, većina domaćinstava čine četveročlane porodice, odnosno porodice sa dvoje djece, prosjećnoj porodici je teško sastavaljati za školovanje i sve ostalo. Lično ih voljela imati 3-4 djece ali s obzirom na situaciju [eusa_think.gif]

A čula sam da u Kini više ne mogu ni davati imena djeci kako hoće zbog imena koja se ponavljaju.
Vezite me cim pocnem sanjati vinograde, zna se ko sam kad se pogase ljeta...

Avatar
andro
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 10034
Pridružen/a: 11 Apr 2007 02:00
Lokacija: BiH

Re: Natalitet, mortalitet, opadanje populacije

#5 Post Postao/la andro »

kakva je situacija u državama gdje vi živite
eto ne znam tačno u BiH kakav je odnos između nataliteta i mortaliteta, pa ako neko nađe na neki podatak neka ga postavi ovdje
mislim da mi nismo u "opasnosti" da će neki drugi narod za par stotina godina prevladati. jedino koga ima kineza i sandžaklija ali cifre nisu zabrinjavajuće [mmmux2.gif]
evo jedan clanak koji prikazuje statistiku u BiH
:arrow: :arrow: :arrow:
http://www.livno-online.com/bih/11861-a ... za-trecinu

o opasnostima vezanim za izumiranje naroda u BiH mislim da su nerealne ali da ce kinezi postati opasnost tu vec imam sumnje jer volio bih da mi neko kaze gdje se ukopavaju ti kinezi , Da li oni uopste umiru na prostorima BiH , sumnjam ali jedno je sigurno da se na jednim papirima pojavljuje njih nekoliko i vjerujte da vjesto to rade na nacin da jedan nosi licnu kartu , jedan vozacku dozvolu a treci eventualno pasos jer je tesko da nadlezni organi vrse provjere za iste . Za sandzaklije treba da se brine Sarajevsko kanton jer je on najugrozeniji po tom pitanju [Happy.gif]

šta mislite zašto sada žene rađaju u prosjeku po dvoje djece kod nas, a prije je bilo 3-4, još prije po 5-10, u vrijeme naših nena i pranena. pa evo boga ti pogledajte kolike tetke mi imamo, a kolike imaju vaša djeca. recimo ja imam 2 daidža i 7 tetaka (osma je umrla) a djeca mojih sestara samo dvije tetke i dva adža, te jednog daidžu (a i to je zato što je nas četvero djece. znam slučajeve gdje djeca imaju samo 1 tetku)
Ja na taj problem gledam na jedan prost nacin a to je da je i novo vrijeme digitalizacije , kompijuterizacije i uopce vrijeme dobre prezentacije zastitnih odnosno kontracepcijskih sredstava te koristenja istih sto je na neki nacin i realno u velikom postotku dovelo da pada nataliteta . Spominjes nase nene i neke starije generacije , pa naravno isti su se sa prvim sumrakom zavlacili pod jorgan i opleti , a nakon 9 mjeseci su dolazili rezultati i tako u krug . A danas sa svim vec nabrojanim i realno je ovakvo stanje sa natalitetom .
jesu li finansije problem ili emancipacija žena. nekad su se žene brinule samo o kući i djeci, a sad svaka ima posao. je li to razlog zašto se rijetke usuđuju da rode više od dvoje djece?
Mislim da finansije nisu taj problem jer svaka zaposlena zena ima placeno i trudnicko i porodiljsko bolovanje tako da po tom pitanju mogu slobodno da radjaju djecu ali moj stav je da je tu ipak emancipacija istih prevladala jer nekada se zenilo i udavalo veoma mlado tako da se prvo djete radjalo vec sa nekih 19-20 godina a u danasnje vrijeme znatno je pomjerena starosna dob same udaje i zenidbe a i stav da prvo treba nesto da nauci i osjeti sve cari i uzitke pa tek onda da se " smiri " sto je i realno razmisljanje jer mi muskarci smo uvjek imali pogresan stav da je nama sve dopusteno i da moramo probati sve blagodati ovog svijeta a zene su samo majke i domacice .
slika
slika

Avatar
basista
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 2094
Pridružen/a: 19 Aug 2009 00:17

Re: Natalitet, mortalitet, opadanje populacije

#8 Post Postao/la basista »

Procitah negdje skoro,da je prirodni prirastaj u FBiH,negdje oko 20.000 godisnje.. a u entitetu oko v9.000 d0 10.000 godisnje..s tim da i ovo treba uzeti sa rezervom.. Ono sto znamo,jeste da demografi stalno tvrde da je FBiH,skoro na nuli a entitet i ne izlazi iz minusa..od rata pa naovamo. Ne vjerujem da kod nas nogu uroditi plodom te neke novcane stimulacije za radjenje jer ovo je lopovska zermlja. Ko bi pametzan,povjerovao ovakvim politicarima i "bacio se u trosak" oko djece..??
Tako su i demobilisani borci mislili da su rijesili pitanje svojih naknada .. pa eto.., vidjesmo sta je bilo ovih dana..Da i ne spominjem staru eviznu stednju.. a tek boracke certifikate??? Pa stvarno bih ispao neki zlopamtivi cudak ako sad pocnem o sirotim borackim certifikatima.. Uzgred..da li neko od vas,poznaje nekog demobilisanog borca koji je uspio za certifikat kupiti neke dobre dionice pa ubrati i neku dividendu.. To se ne odnosi na kojekakve babine sinove i ostalu hadzijsku djecu.. I kako bi neko ko je iole normalan,uzeo za ozbiljno ovu vlast? Pa oni jos ne znaju ni sta jeste a sta nije drzavna imovina a kako bi tek vodili racuna o tudjoj djeci????? ..Puno je tjeskobe danas u BiH. To je glavni razlog za opadanje nataliteta. Ljudi se otudjuju jedni od drugih a razlozi su uglavnom egzistencijalne prirode.. Slabo ko danas ako je i zaposlen,sa sigurnoscu moze tvrditi da ce i sutra biti zaposlen.. Za ocekivati je da se to promjeni sa uidanjem viznog rezima i priblizavanjem evropskim fondovima za razvoj.. Otvaranje granica i ulazak svjezeg kapitala u nasu zemlju,trebao bi da promjeni nesto na tom planu.. mada s obzirom na to kakve zvizgonje imamo na vlasti i u opoziciji,ne bi me iznenadilo i da se nista ne desi po tom pitanju.. Ipak bi vlasti trebale sve to da iskoordiniraju i isplaniraju..
Sto se Dodika posebno tice,nije mi jasno otkud mu toliki razlog za likovanje a u vezi nataliteta.. Statistike kazuju da je Bosnjaka 50% u BiH (koliko ih je otprilike bilo i prije rata) i da ih u buducnosti nece biti manje od toga.. Sa druge strane,Srba ima nesto vise nego po zadnjem vazecem popisu ali zahvaljujuci prilivu Srba iz hrvatske krajine.. i njihov broj je u opadanju.. najgore su prosli Hrvati kojih u odnosu na popis iz 91 godine nema vise od 70% od tog broja.. najveci egzodus,dozivjeli su oni koji su zivjeli na teritorijama koje danas pripadaju rs (negdje oko 200.000) a bilo je i iseljavanja iz srednje Bosne u ratu..mada bih e zakleo,da je to ozbiljnije srazmjere,poprimilo nakon rata.. ali eto.. ne daju nam to reci ni SDA ni HDZ.. ne zele da im se neko drugi petlja u njihova "humana preseljenja" naroda.. teritorijalno gledano,Bosnjaci su najvise nastradali i imaju manje teritorije nego ikad. Ali i tu postoje neke promjene s tim da one nece dostici nivo nekih krupnijih promjena u narednih 30 godina.. [cool.gif]

Avatar
nnejra
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 7303
Pridružen/a: 15 Apr 2009 19:48

Re: Natalitet, mortalitet, opadanje populacije

#9 Post Postao/la nnejra »

Ovo je tema koja je jako aktuelna u BiH. Općepoznata činjenica je da je kod nas jako mala stopa nataliteta i da će se BiH ubrzo suočiti sa problemom " starog stanovništva ". Nikoga ne treba čuditi ovakvo stanje ako znamo kakva je ekonomska i politička situacija u BiH. Rijetko koji mladi bračni par se odlučuje za više od jednog djeteta.Kako se odlučiti za brojnije potomstvo kada otplaćujete kredit za stan po visokim kamatnim stopama, kada nijedan posao nije siguran, kada žene dobivaju otkaz čim poslodavac sazna za trudnoću i sl. A pored svega ovoga jako puno mladih parova samo čeka priliku da ode iz zemlje i tamo negdje potraži bolju budućnost za sebe i svoju porodicu. Ja lično bih volila da budem u situaciji da imam troje djece , ali kako sada stvari stoje kada bih se i odlučila za brak ako budem imala sreće i Bog mi podari i jedno djete biću zadovoljna. Jer u ovakvom društvu i situaciji odgajati djete je težak posao i zahtjeva maksimalno odricanje. A volila bih zaista biti mama 3 puta. Šta će mi sudbina podariti vidjećemo.

dadooo_23
Ucesnik diskusija
Ucesnik diskusija
Postovi: 299
Pridružen/a: 20 Feb 2009 17:46

Re: Natalitet, mortalitet, opadanje populacije

#10 Post Postao/la dadooo_23 »

kad bi ti rekao da je cilj svjetskih mocnika (bolesnih umova) smanjiti populaciju stanovnistva zbog kao fol "prenapucenosti" planete za 80% rekla bi mi da sam lud. a to je u sustini surova stvarnost.

ne vjerujte u te teze o prenapucenosti, jer su to LAZI!

to sprovode tako sto se povecava mobilnost stanovnistva, nestalnost radnog mjesta, nestalnost prebivalista, nesigurnost na svim nivoima, politika straha i zastrasivanja, medijska lazna propaganda itd... vjerujte SEBI i u sebe, a ne medijima. :wink:

Odgovori