Nacionalne kuhinje, muzika, nošnja i običaji

Ponasanje.Bonton.Prijateljstvo.
Odgovori
Poruka
Autor/ica
Avatar
andro
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 10034
Pridružen/a: 11 Apr 2007 02:00
Lokacija: BiH

Re: Nacionalne kuhinje, muzika, nošnja i običaji

#3 Post Postao/la andro »

zanima me
1. koji su kulinarski specijaliteti u vašim zemljama (pa i onim gdje trenutno živite)
Bosna , specificni kulinarski recepti uzeti sa svih podneblja balkana ali opet sa svojom prepoznatljivoscu .
2. volite li ta jela, koja vam se sviđaju, koja ne
naravno da ih volim , pita , cevap , muckalica , sarma , gulas , itd.
3. kuhate li ih
nije mi mrsko
4. jeste li imali priliku da spravljate domaće specijalitete za strance i kako su oni reagovali
zar bi mogli biti nezadovoljni ?
5. da li bi prijatelje iz drugih zemalja odveli u restoran gdje se nudi bosanska kafa u zlatnim džezvama i fildžanima, sa rahat lokumom (zapravo turska ali se kod nas udomaćila prije više stotina godina) i naša tradicionalna jela ili bi ga odveli u najmodernije mjesto u gradu kako bi pokazali da nismo zaostali, pošto nas mnoge zemlje takvim smatraju
ne traba se stiditi jedne tradicije jer izvorno je zasigurno nesto sto treba da svi vide i probaju
6. imate li želju da otvorite pravi bosanski restoran sa ćilimima, sećijama, našom muzikom, hranom, gdje će konobari biti odjeveni u narodnu nošnju
zelje su jedno ali sebe ne vidim u jednom takvom obrtu
7. koja je vaša tradicionalna muzika (ubaci linkove), sviđa li vam se, ponosite li se njome
volim slusati sevdalinke pogotovo u situaciji kada sjedim u drustvu
8. šta mislite kako vrijeme prolazi hoće li tradicionalna muzika padati u zaborav ili će opet postati popularna, recimo u bosni od kako se pročulo za mostar sevdah reunion sevdalinke se opet slušaju
mislim da to nece i ne bi trebalo nikada da padne u zaborav
9.kakva je vaša tradicionalna nošnja (slike poželjne)
sve sto ljudi s podneblja gdje zivim nose kao tradicionalno
10. jeste li ikad bili član nekog folklornog društva i interesuje li vas to
ne
11. znate li igrati kolo ili neki stari ples
ne
slika
slika

Avatar
ra-ja
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 13216
Pridružen/a: 21 Maj 2007 02:00
Lokacija: pod suncem

Re: Nacionalne kuhinje, muzika, nošnja i običaji

#4 Post Postao/la ra-ja »

Posto sam zivjela u zbirnom centru..u kojem je zivjelo sa svih strana svijeta ljudi porodica, najmanje iz Bih.Moja ishrana je privukla paznju ljudi.koji su od mene naucili praviti nase jela a prvenstveno pitu...
Tako da je recept dosao do Cecenije, Armenije.Azerbedjana.Bangladesa.Indonesije, pa cak i do Afrike....

Vrlo rado sam prihvatila i mnoga njihova jela i uvrstila je u jelovnik...naravno ona koja mi odgovaraju..... :!:

Avatar
alyssa_27
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 2766
Pridružen/a: 02 Nov 2008 11:46
Lokacija: u njegovom srcu ♥

Re: Nacionalne kuhinje, muzika, nošnja i običaji

#5 Post Postao/la alyssa_27 »

zanima me
1. koji su kulinarski specijaliteti u vašim zemljama (pa i onim gdje trenutno živite)
razne pite,jagnjetina itd...a ovde gde zivim, krompir im je sve, to im je zamjena kruha,nikako mi se nesvidjaju njihovi specijaliteti [huh.gif]
2. volite li ta jela, koja vam se sviđaju, koja ne
volim sve pite nase, volim grah, volim jagnjetinu, sarmu, sogane....
3. kuhate li ih
narafski [smile.gif]
4. jeste li imali priliku da spravljate domaće specijalitete za strance i kako su oni reagovali
na svadbi su me iznenadile radne kolegice sa posla, pa sam ih pozvala na jelo nase, i nisu mogli da disu koliko su se napucali :lol: svidjelo im se ama bas sve [icon_chuckel.gif]
5. da li bi prijatelje iz drugih zemalja odveli u restoran gdje se nudi bosanska kafa u zlatnim džezvama i fildžanima, sa rahat lokumom (zapravo turska ali se kod nas udomaćila prije više stotina godina) i naša tradicionalna jela ili bi ga odveli u najmodernije mjesto u gradu kako bi pokazali da nismo zaostali, pošto nas mnoge zemlje takvim smatraju
ne stidim se svoga, odvela bi ih na pravo bosansko mjesto [smile.gif]
6. imate li želju da otvorite pravi bosanski restoran sa ćilimima, sećijama, našom muzikom, hranom, gdje će konobari biti odjeveni u narodnu nošnju
zelja je zelja a stvarnost je drugo, nevidim se u takvom ambijentu.
7. koja je vaša tradicionalna muzika (ubaci linkove), sviđa li vam se, ponosite li se njome
narodna ali moze ponekad i nesto zabavno da uleti [muzikafo1.gif]
8. šta mislite kako vrijeme prolazi hoće li tradicionalna muzika padati u zaborav ili će opet postati popularna, recimo u bosni od kako se pročulo za mostar sevdah reunion sevdalinke se opet slušaju
uvjek ce je biti tu,bar tako mislim,sevdalinke smo svi mi u dusi.
9.kakva je vaša tradicionalna nošnja (slike poželjne)
sve sto je normalno, ne furam njihovo nego imam svoje.
evo jedne slike njihove nosnje, koju oblace kada su njihovi praznici [smile.gif]
slika
10. jeste li ikad bili član nekog folklornog društva i interesuje li vas to
nisam nikad a voljela bih.
11. znate li igrati kolo ili neki stari ples
znam igrati kolo,jos od malih nogu [smile.gif]
slika

Avatar
alyssa_27
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 2766
Pridružen/a: 02 Nov 2008 11:46
Lokacija: u njegovom srcu ♥

Re: Nacionalne kuhinje, muzika, nošnja i običaji

#7 Post Postao/la alyssa_27 »

vidovita_dzemila je napisao/la:bravo alisa [eusa_clap.gif]

hvala na slici

hvala tebi od [smileyheartbounceqy7.gif]
slika

Odgovori