Historijske ličnosti

Pisite o istoriskim zbivanjima bitkama vladarima

Poruka
Autor/ica
Avatar
andro
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 10034
Pridružen/a: 11 Apr 2007 02:00
Lokacija: BiH

Re: istorijske ličnosti

#18 Post Postao/la andro »

Kulin ban


Kulin ban je bio bosanski ban, koji je vladao Bosnom od 1180. godine do 1204. godine. Sa izuzetkom jednog vojnog pohoda kojeg je protiv Bizantije vodio 1183, Bosna je njegovu vladavinu provela u miru.

Zbog njegove odanosti Crkvi Bosanskoj, Papa je kroz Ugarsku na njega izvršio pritisak, pa Kulin 1203. organizira skup na Bilinom Polju gdje deklarira, pred papinim izaslanikom Ivanom de Kazamarisom i svjedokom dubrovačkim arhiđakonom Marinom, svoju privrženost katoličkoj crkvi i odriče se hereze.

Vladavina Kulin bana je u narodu zapamćena kao razdoblje blagostanja što je ušlo u poslovicu Za Kulina bana i dobrijeh dana.


Iz njegovog vremena sačuvan je prvi pismeni dokaz postojanja narodnog bosanskog jezika. Radi se o Povelji Kulina Bana.

Odlomak iz Povelje Kulina bana:

...Ja, Ban Bosanski Kulin, obećavam Tebi kneže Krvašu i svim građanima Dubrovčanima pravim Vam prijateljem biti od sada i dovijeka.

I pravicu držati sa Vama i pravo povjerenje, dokle budem živ.

Svi Dubrovčani koji hode kuda ja vladam, trgujući, gdje god se žele kretati, gdje god koji hoće, s pravim povjerenjem i pravim srcem, bez ikakve zlobe, a šta mi ko da svojom voljom kao poklon.

Neće im biti od mojih časnika sile, i dokle u mene budu, davati ću im pomoć kao i sebi, koliko se može, bez ikakve zle primisli. Neka mi Bog pomogne i svo Sveto Evanđelje… Također, povelja Kulina bana predstavlja jedan od najznačajnih dokumenata Bosne i ujedno se može nazvati rodnim listom države Bosne.
slika
slika

Avatar
basista
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 2094
Pridružen/a: 19 Aug 2009 00:17

Re: istorijske ličnosti

#19 Post Postao/la basista »

andro je napisao/la:Kulin ban


Kulin ban je bio bosanski ban, koji je vladao Bosnom od 1180. godine do 1204. godine. Sa izuzetkom jednog vojnog pohoda kojeg je protiv Bizantije vodio 1183, Bosna je njegovu vladavinu provela u miru.

Zbog njegove odanosti Crkvi Bosanskoj, Papa je kroz Ugarsku na njega izvršio pritisak, pa Kulin 1203. organizira skup na Bilinom Polju gdje deklarira, pred papinim izaslanikom Ivanom de Kazamarisom i svjedokom dubrovačkim arhiđakonom Marinom, svoju privrženost katoličkoj crkvi i odriče se hereze.

Vladavina Kulin bana je u narodu zapamćena kao razdoblje blagostanja što je ušlo u poslovicu Za Kulina bana i dobrijeh dana.


Iz njegovog vremena sačuvan je prvi pismeni dokaz postojanja narodnog bosanskog jezika. Radi se o Povelji Kulina Bana.

Odlomak iz Povelje Kulina bana:

...Ja, Ban Bosanski Kulin, obećavam Tebi kneže Krvašu i svim građanima Dubrovčanima pravim Vam prijateljem biti od sada i dovijeka.

I pravicu držati sa Vama i pravo povjerenje, dokle budem živ.

Svi Dubrovčani koji hode kuda ja vladam, trgujući, gdje god se žele kretati, gdje god koji hoće, s pravim povjerenjem i pravim srcem, bez ikakve zlobe, a šta mi ko da svojom voljom kao poklon.

Neće im biti od mojih časnika sile, i dokle u mene budu, davati ću im pomoć kao i sebi, koliko se može, bez ikakve zle primisli. Neka mi Bog pomogne i svo Sveto Evanđelje… Također, povelja Kulina bana predstavlja jedan od najznačajnih dokumenata Bosne i ujedno se može nazvati rodnim listom države Bosne.
..


Ban Kulin se bilinopoljskom izjavom,samo deklarativno odrekao pripadnosti Crkvi Bosanskoj. Kao sto znamo,ostao je privrzen istoj do kraja zivota,kao i svi ostali bosanski banovi i kraljevi izuzev zadnje dvojice..
Po raspolozivim historijskim izvorima,Ban Kulin je na mjesto bana postavljen od strane bizantskog cara Manuela Komnena..nakon njegovog velikog protivnapada na katolicke zemlje a zbog prethodnog pustosenja grckih gradova koje su pocinili katolicki krizari..
Najvise je stradala Ugarska,dok se Srbija predala Komnenu bez neke vece borbe..
To je imalo dalekosezne posljedice za srbiju jer je od tog perioda pa do danas,ostala u okrilju istocne crkve.. Prvi bosanski ban,ban Boric,nakon jakih bizantskih napada,napusta Bosnu i odlazi u Ugarsku,gdje je do kraja zivota,obavljao veoma visoke duznosti. U tom osamnaestogodisnjem periodu (1162-1180) u kojem je Bosna bila okupirana od strane Bizanta,Kulin i dolazi na vlast,vjerovatno kao pristasa bizantske stranke,odnosno,odlukom bizantskog cara.
Nakon poraza Manuela Komnena u maloj Aziji kojeg mu je 1176 godine nanio tzv Ikonijski sultanat,pocinje faza rasula bizantskog carstva.
Taj Kulinov pohod na Bizant,u neku ruku,nije se desio..nego se desio upad bosanske vojske u Srbiju..koja je bila pod bizantskom vlascu. Ban Kulin je ovim sracunatim i ogranicenim pohodom,potvrdio svoju poslovicnu mudrost.. Vec je shvatio,da je Bizant proslost na bosanskim prostorima i organizirao je taj pohod,s ciljem da stavi do znanja Ugarskom kralju,da vise ne pripada Bizantskoj stranci.
1203 godine,na Bilinom polju,Ban Kulin,jos jednom demonstrira svoj intelekt i odjednom nadmudruje i Ugarskog kralja i samog Papu a preko njegovih legata.
Racunica je vjerovatno bila,da dok se papa i ugarski kralj presaberu i nadju vremena da organiziraju novi pohod na Bosnu,proci ce godine i godine.. Upravo je tako i bilo.. Njegovo ime,proteze se naovamo kroz sva ova bosanska stoljeca neizvjesnosti i borbe za samobitnost Bosne i Humske zemlje pred raznim osvajacima,raznih vjera.. Ali jedno je sasvim sigurno!
Ban Kulin,svojim opredjeljenjem za vlastitu Bosansku vjeru,postavio je kamen-fundament bosansko-humske samostalnosti i identiteta,kojeg svi ti osvajaci,nisu uspjeli prevaliti., Mozda bas zbog toga i ostade ta izreka "od dobrih dana,Kulina bana" .. A mozda zbog toga,vise niko nikada nije poneo to ime- KULIN.
Postoje slicna prezimena ali samo ime.... nikada.
Osim sto je neki srpski guslar,izmislio nekog toboze,Kulin-agu,kojeg u tom ojkanju uz konjsku strunu, zacas nadmudri neki nepismeni seljak..
Ako malo bolje razmislite,shvaticete koji je Kulin,bio predmet objeda u tom "umjetnickom djelu". Nije ih puno,nosilo to ime.
S pravom,mozemo reci,da je ban Kulin,jedan od nekoliko najznacajnijih bosanaca koji su se ikada rodili.. Ako ne i najznacajniji.

Odgovori