Atlantida

Pisite o istoriskim zbivanjima bitkama vladarima

Poruka
Autor/ica
Avatar
belly_dancer
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 3472
Pridružen/a: 18 Dec 2007 02:00

#11 Post Postao/la belly_dancer »

ja sam citala neku knjigu kao da je to potonuo grad
negdje u sredini atlantika..
..dobro je kad u životu nekoga voliš,neko te voli..

Avatar
basista
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 2094
Pridružen/a: 19 Aug 2009 00:17

Re: AtLanTiDA

#13 Post Postao/la basista »

Dijelim misljenje,da je Atlantida,bila locirana u Atlantiku.. Jer u toj istoj legendi,stoji da je Grcka imala i u tom periodu,svoju civilizaciju i to na povisokom nivou..Cak su se uspijesno suprostavili (u vojnom smislu) Atlantidi,tako da bi otok Milos,trebalo iskljuciti. Malta mi djeluje previse monotono u historijskom smislu da bi mogla biti "ta teritorija". Nema tu stofa za takvo sto. Samo ti templari dosadni i nista vise.. Dosta opskurno i od strane zapadsnih zemalja,predimenzioniran znacaj i uticaj tih tipova. Vjerovatno je postojala prije velikog potopa,kojeg opisuju Tora,Biblija i Kuran,sto ce reci,da je potop sasvim sigurno i bio. U njemu je Atlantida i stradala.Dokaz tacnosti legende o Atlantidi (pa i ostalim civilizacijama tog vremena),moze biti cinjenica da je predanje o potopu,sacuvano potpuno i prezentirano na nacin koji ukazuje da je prije potopa,zaista postojala razvijena civilizacija. Npr.Noeva barka,bez ulaska u raspravu o tacnosti navoda..o svim tim zivotinjama na njoj,morala je biti povelika da bi se uopste sacuvalo sjecanje na nju. Takvu barku,nisu mogli sagraditi neki tamo divljaci..Ili pronalazak ostataka muljnog taloga u Samerskom gradu Uru..u podnozju nekih gradjevina..a zapravo se taj grad nalazi usred pustinje.To bi morao biti materijalni dokaz potopa.Ispod njega,pronadjene su glinene plocice sa klinastim pismom,kojeg su koristili fenicani.
Nigdje do sada,nije pronadjen ostatalk neke civilizacije,za kojeg bi se moglo reci,da je bila lider tog (predpotopskog) vremena.
dok u antickom periodu,to je bio Egipat..bez dileme.
Svi ovi navodi,ukazuju da je morala postojati predpotopska civilizacija na visem nivou sa svojim centrom (u vezi sa snagom te drzave) a koji nije pronadjen..
Da je u sredozemlju,bio bi pronadjen..
Egipatski svecenici,tad su i rekli,da su nassljednici znanja predpotopskih naroda a samim tim i atlantidjana.
vrijedi pomenuti i Actecke piramide koje se nalaze sa druge strane atlantika..
I tamo je te projekte,neko morao donijeti odnekle.
Ovdje ne mislim samo na gradjevine,nego na znatna podudaranja izmedju Acteckog i Majanskog nacina zivota,sa nacinom zivota atlantidjana,kojeg su opisali egipatski svecenici.. To se odnosi i na famozno prinosenje zrtava acteckim bozanstvima.
Dakle,ta je atjantida,mogla biti i nasred atlantika..mada vjerujem da je oko Kanara negdje.
Moguce je da je grupa ljudi iz Atlantide,otplovila do tamo (prije ili u vrijeme potopa-nebitno)
Ovdje ima dokaz,da su mnogo kasnije,Mauri iz Spanije,istom tom rutom (preko Kanara) otplovili do Amerike..ali to je druga tema...
Valjda nisam bio puno naporan.

Avatar
basista
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 2094
Pridružen/a: 19 Aug 2009 00:17

Re: Atlantida

#15 Post Postao/la basista »

Zahvaljujući Google Oceanu znanstvenici su na tragu povijesnog otkrića – mitskog otoka iz Platonovih dijaloga, koji je po predaji nestao ispod površine oceana nakon što ga je zadesila prirodna katastrofa.

Stručnjaci smatraju da bi ''mreža ulica'' uočena na dnu Atlantskog oceana uz pomoć Google Oceana mogla biti izgubljena Atlantida.
Mreža kriš-kraš linija nalazi se gotovo 1000 km od obale sjeverozapadne Afrike u blizini Kanarskog otočja na dnu Atlantskog oceana.

Savršeni pravokutnik, otprilike veličine Walesa, primijetio je inženjer aeronautike uz pomoć novog Googleovog alata za podvodno istraživanje i tvrdi da pravokutnik izgleda poput zračne snimke nekog grada.
Stručnjaci za Atlantidu kažu da je ova neobjašnjivo pravilna mreža pronađena na jednoj od potencijalnih lokacija ovog mitskog otoka.

Grčki filozof Platon piše kako je grad potonuo ispod površine oceana nakon što je propao pokušaj njegovih stanovnika da osvoje Atenu, što je bilo otprilike 9800. prije Krista. Platon smatra da je Atlantida razorena prirodnom katastrofom, najvjerojatnije potresom ili potopom.

Charles Orse, stručnjak za povijesnu arheologiju sa Sveučilišta u New Yorku, smatra ovo otkriće fascinantnim i najavio je daljnja istraživanja.
''Ovo je mjesto najvjerojatnije lokacija Atlantide koju je opisivao Platon. I ako se pokaže da je riječ samo o prirodnom fenomenu, ta lokacija zahtijeva daljnja promatranja'', smatra Orse.

Bernie Bamford, 38-godišnjak iz Chestera koji je zamijetio ovaj ''grad'' pod vodom, usporedio ga je s Milton Keynesom, novim gradom s tlocrtom poput rešetke.

Google Ocean, ekstenzija Google Eartha, omogućava posjetiteljima da istražuju ocean, podvodne vulkane, gledaju snimke egzotičnog podvodnog života, čitaju o olupinama brodova, dodaju svoje fotografije...






Eto.. to bi bila ta informacija o cuvenoj Atlantidi..
Naravno da ne treba sve ovo shvatiti zdravo za gotovo jer dokazivanje ove teze,tek predstoji.. Ja bih sada,izneo i jednu tezu koja je protivna postojanju nekadasnje napredne Atlantide.. Rijec je o Platonovoj knjizi o idealnom drzavnom uredjenju.. Moguce je i da je on sve to izmislio.. jer u prici o Atlantidi,navodi da je ona imala bash takvo uredjenje koje je on prezentirao u svojim rukopisima - kao idealno! .. Odnosno,htio je na taj nacin,skrenuti paznju kompletmoj populaciji anticke Grcke da bi mozda nesto,trebali i promijeniti u svojim shvatanjima drzave i ljudskog drustva uopce...
Samo navodim ovu mogucnost.. Inace sam skloniji vjerovanju da je Atlantida,zaista i postojala.. nekako su mi civilizacije koje su nastale odmah nakon potopa,munjevito krenule u izgradnju grandioznih objekata pa je logicno,da su to znanje,naslijedili odnekud.. da je na Bliskom istoku bilo piramida ili nekih drugih impozantnih gradjevina prije potopa,vjerovatno bi im se uslo u trag negdje.. Bas kao one cuvene glinene plocice u Uru.. Osim toga,antropoloska istrazivanja u sjevernoj Americi,otkrila su postojanje ljudi na tom kontinentu,prije bas oko 12-13.000 godina.. Dakle,bas taj period,kada se po svemu sudeci,potop i desio.
Izgleda da ljudi do tog perioda,bar u sjevernoj Americi,nije ni bilo.. Takodjer,skeletni ostaci tih ljudi,ukazuju na slicnost izmedju njih i skeleta koji su pronadjeni na vise mjesta u Evropi,a ne uklapaju se u antropoloske sheme Evrope.. Tu je rijec o istrazivanju fizionomskih slicnosti evropskih predaka u kojem je uspostavljen odgovarajuci red.. Nesto kao periodni sistem elemenata.. I odjednom,na nekoliko mjesta,pronasli su ostatke homo sapiensa,koji se nikako ne uklapaju u taj sistem.. Stvar je postala jos cudnija kada su,kao sto rekoh,ostatke iste rase,pronasli i u sjevernoj Americi.. Ti su skeleti vec i dobili popularni naziv "atlantidska rasa".. Postoji i neki strucniji naziv kojeg sam zaboravio a mrsko mi da rovim sad po netu..

Nastavak u sljedecem postu..
_

Odgovori