I poslije 28 godina ,..................

Pisite o istoriskim zbivanjima bitkama vladarima

Poruka
Autor/ica
Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

I poslije 28 godina ,..................

#1 Post Postao/la mrki62 »

Tito




Neka mu je vjeèna slava i hvala ,............... na dana¹nji dan 4. 5. .

U njegovo vrijeme se ne¹to radilo , evo samo malo primjera :


U prvim godinama poslijeratnog perioda najvi¹e radnih akcija je vezano za izgradnju pruga:
- Brcko - Banovici (1. V- 7. XI 1946.) u duzini od 90 km uz uce¹ce 62 268 omladinaca.
- ©amac – Sarajevo (1. IV – 15. XI 1947.) u duzini od 242 km sa 217 234 omladinaca.
- Doboj –Banja Luka (1. III – 20 XII 1951.) u duzini od 90 km sa vi¹e od 87 000 mladih.
- Nik¹ic - Titograd (1. I1947. - 13. VII 1948.) sa 53 km gradi je 30.000 omladinaca,
- U Sloveniji se gradi pruga izmedju Perserja i Borovnice u duzini od 11 km
- Na podrucju Kosova gradi se pruga Gole¹ - Belacevac (12 km)
- Gradacac - Modrica (15 km)
- Sezane i Dutovlja (7 km)
- Kucevo - Brodice (16 km)
- Puracic - Doboj (42 km)
Uz ove pruge izgradjeno je i 5 pionirskih pruga: u Beogradu (6,6 km), u Zagrebu (7 km), Ljubljani (4 km), Sarajevu (7 km) i u Skoplju (5,5 km).
Cijelo vrijeme izgradnje pruga brigadiri su imali na umu parolu sa otvaranja prve pruge Brcko – Banovici: «Mi gradimo prugu – pruga gradi nas!»
U tom periodu omladina radi i na izgradnji velikih industrijskih objekata:
- Tvornica te¹kih alatnih ma¹ina «Ivo Lola Ribar» u Zeljezniku, (20. IV 1947. do pocetka 1948.) u radu ucestvuje 15.566 brigadira, Tvornica hidraulicnih uredjaja i parnih kotlova u Zitnjaku kod Zagreba
- Tvornica za prehrambenu i kemijsku industriju «Jedinstvo» u Zitnjaku
- Tvornica za proizvodnju odlivaka iz tempera iz sivog liva «Titan» u Kamniku
- Tvornica magnezijskih opeka, dana¹nji «Magnohrom» kod KraIjeva
- Hemijski kombinat u Vitkovicima kod Gorazda (1950-1951)
- Tvornica «Maglic» i «Sutjeska» (lesonit ploce) u Foci (1950. -
- Tvornica tekstila «Ra¹ka» u Novom Pazaru 1951. - 1953.
- Tvornica kablova «Mo¹a Pijade» u Svetozarevu 1952.
- Tvornica camota u Arandjelovcu i Mladenovcu
- Tvornica «Kru¹ik» u Valjevu
- Zeljezara Zenica (1948 - 1953.)
- Valjaonica bakra u Sevojnu (1950 - 1952.)
- Zeljezara Nik¹ic, gdje radovi pocinju 1951. godine


Mladi u periodu obnove na¹e zemlje rade i na izgradnji velikih hidrocentrala:
- Hidrocentrala Jablanica (1947 - 1954.)
- Hidrocentrala Mavrovo, ucestvuje 37.000 brigadira (1948- 1952)
- Hidrocentrala Zvornik (1950 - 1955)
- Sistem hidrocentrala na Vlasini (1950 - 1955)
- Hidrocentrala Vinodol (1950 - 1954, a centrala je proradila 1955. godine)
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
sabinax
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 16414
Pridružen/a: 31 Jan 2008 02:00
Lokacija: Croatia

#2 Post Postao/la sabinax »

Znas Mrki...evo bas se ja i muz neki dan svadamo...gledamo na tv usporedbu proslave 1.maja 1962. i danas, danas naravno samo grah za sirotinju i kojekakvo sepurenje politicara, a 1962. jest da je malo pretjerano, ali citava povorka svega sto se proizvodilo u tvornicama i Rade Konèar i Pliva i Kra¹ i razne ¾eljezare, tvornica lakih metala, rudnici, Zastava, ma kojesta...danas se uglavnom bavimo uvozom i preprodajom
I tako se mi natezemo, ja velim: vidis sta je svega bilo nekada dok je Tito bio ziv, veli on: ma ja zato nam i je tako sto je on bio takav kakav je bio...
A ja se mislim...koliko ce nam jos godina Tito biti kriv za sva zla koja su se dogodila
mislim da je nekada bilo puno bolje, da je socijalna sigurnost bila puno veca i da smo se vise pouzdavali u vlastite snage i vlastitu pamet...sada nam je bolje sve sto dolazi iz vana
Kad ti zivot donese limune, uzmi tekilu i sol i nazovi me
slika Make my day!

Avatar
vornevljev
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 2338
Pridružen/a: 04 Jun 2008 02:00
Lokacija: ukraina

#3 Post Postao/la vornevljev »

Eto ¹ta danas imamo:

Sloveniju koja se gura u evropu,i ugurala se,ali slaba fajda od toga...

Hrvatsku sa tri stotine ¾upanija,nesto turizma i dosta nacionalizma...

BiH-dr¾ava komada-dva (entiteti),a zamalo da imadnemo i treæu "Fikretovu dr¾avu" na par hektara zemlje (a budala koko¹arskih), u "veæem entitetu"(51 % hahaha) federaciji- tri stotine kantona,milijardu ministara,koji rade svoj "èestiti posao",
u Dodikovoj "Republici" stanje kao da je '91. pa se zagrijavamo pred poèetak "utakmice",èetnièki pokret legalna organizacija i to "nevladina",bahata seljaèina iz Lakta¹a napada i vrijeða sve redom,a bogami se ne uste¾e ni od toga da soèno opsuje neistomi¹ljeniku i mater i oca
ima stranaka i partija vi¹e nego SAD I V.Britanija zajedno
bud¾et sa 400 km ili ti 200 e
nacionalizam koji raste ko tijesto za kruh na toplom
korupcija,siroma¹tvo,jad bijeda,èemer,
ali va¾no je da se mi ponosimo.... ne znam ni ja ba¹ èim,ali eto ponosimo se
pitanje jedno,ne¹to nisam u toku ,ko je od "trojice velièanstvenih" sad trenutno predsjednik,ne¹to ih nema na tv-u,to godi¹nji uranio

Srbija,mislim da ne prièam o tamo¹njem nacionalizmu i nacionalnim osjeæanjima,ratnim zloèincima koje skrivaju,ruskim tajkunima koje doèekivaju kao mesije...

C.Gora-eto i oni dr¾ava postado¹e,¹to su bili i vijekovima,ali kakva dr¾ava
e ðetiæu,dr¾ava i po

Kosovo-jest dr¾ava nije dr¾ava,jest dr¾ava nije dr¾ava,jest dr¾ava nije dr¾ava.......ma ne znam ni ja vi¹e

Makedonija-stanje ni¹ta bolje nego u ostalim biv¹im republikama,polja makova i dalje svojom bojom krvare pod suncem.A na to sve oni zvanièno nemaju ni imena,ne daju im Grci,jer postoji u Grèkoj pokrajina s tim imenom,e pa ne mo¾e braco na svijetu da budu dve Makedonije... sad zasad ste Former Republic...

E da,umalo da zaboravim i Autonomnu Pokrajinu Vojvodinu
oni tamo imaju najveæi muzièki festival u jugoistoènoj Evropi-Exit
Zadnja izmjena: vornevljev, dana/u 13 Okt 2008 00:42, ukupno mijenjano 1 put.

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

#5 Post Postao/la mrki62 »

papaya je napisao/la:Nije sve tako crno..ippak imam nadu da ce sve jednom biti kako treba.
Ne mogu da vjerujem da smo tako proklet narod.
Ps. selim se u Vojvodinu u glavni grad Novi sad 8)
Novi sad ima fascinantne ¹iroke ulice , bio sam jednom u njemu i zaista je grad koji se ne zaboravlja :wave:
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
pasa74
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 2589
Pridružen/a: 29 Nov 2007 02:00
Lokacija: France

Re: I poslije 28 godina ,..................

#8 Post Postao/la pasa74 »

mrki62 je napisao/la:Tito




Neka mu je vjeèna slava i hvala ,............... na dana¹nji dan 4. 5. .

U njegovo vrijeme se ne¹to radilo , evo samo malo primjera :


U prvim godinama poslijeratnog perioda najvi¹e radnih akcija je vezano za izgradnju pruga:
- Brcko - Banovici (1. V- 7. XI 1946.) u duzini od 90 km uz uce¹ce 62 268 omladinaca.
- ©amac – Sarajevo (1. IV – 15. XI 1947.) u duzini od 242 km sa 217 234 omladinaca.
- Doboj –Banja Luka (1. III – 20 XII 1951.) u duzini od 90 km sa vi¹e od 87 000 mladih.
- Nik¹ic - Titograd (1. I1947. - 13. VII 1948.) sa 53 km gradi je 30.000 omladinaca,
- U Sloveniji se gradi pruga izmedju Perserja i Borovnice u duzini od 11 km
- Na podrucju Kosova gradi se pruga Gole¹ - Belacevac (12 km)
- Gradacac - Modrica (15 km)
- Sezane i Dutovlja (7 km)
- Kucevo - Brodice (16 km)
- Puracic - Doboj (42 km)
Uz ove pruge izgradjeno je i 5 pionirskih pruga: u Beogradu (6,6 km), u Zagrebu (7 km), Ljubljani (4 km), Sarajevu (7 km) i u Skoplju (5,5 km).
Cijelo vrijeme izgradnje pruga brigadiri su imali na umu parolu sa otvaranja prve pruge Brcko – Banovici: «Mi gradimo prugu – pruga gradi nas!»
U tom periodu omladina radi i na izgradnji velikih industrijskih objekata:
- Tvornica te¹kih alatnih ma¹ina «Ivo Lola Ribar» u Zeljezniku, (20. IV 1947. do pocetka 1948.) u radu ucestvuje 15.566 brigadira, Tvornica hidraulicnih uredjaja i parnih kotlova u Zitnjaku kod Zagreba
- Tvornica za prehrambenu i kemijsku industriju «Jedinstvo» u Zitnjaku
- Tvornica za proizvodnju odlivaka iz tempera iz sivog liva «Titan» u Kamniku
- Tvornica magnezijskih opeka, dana¹nji «Magnohrom» kod KraIjeva
- Hemijski kombinat u Vitkovicima kod Gorazda (1950-1951)
- Tvornica «Maglic» i «Sutjeska» (lesonit ploce) u Foci (1950. -
- Tvornica tekstila «Ra¹ka» u Novom Pazaru 1951. - 1953.
- Tvornica kablova «Mo¹a Pijade» u Svetozarevu 1952.
- Tvornica camota u Arandjelovcu i Mladenovcu
- Tvornica «Kru¹ik» u Valjevu
- Zeljezara Zenica (1948 - 1953.)
- Valjaonica bakra u Sevojnu (1950 - 1952.)
- Zeljezara Nik¹ic, gdje radovi pocinju 1951. godine


Mladi u periodu obnove na¹e zemlje rade i na izgradnji velikih hidrocentrala:
- Hidrocentrala Jablanica (1947 - 1954.)
- Hidrocentrala Mavrovo, ucestvuje 37.000 brigadira (1948- 1952)
- Hidrocentrala Zvornik (1950 - 1955)
- Sistem hidrocentrala na Vlasini (1950 - 1955)
- Hidrocentrala Vinodol (1950 - 1954, a centrala je proradila 1955. godine)
josip broz tito,"otac"svih jugoslovenskih naroda

"druze tito mi ti se kunemo da sa tvoga puta ne skrenemo",godinama se pjevalo velicajuci djelo i ime josipa broza,koji je vjesto i sa sposobnoscu velikih svjetskih iluzionista uspio ubjediti cetnike da to nisu,ustase da to nisu,baliste da to nisu....svaka mu cast na ovome,neko bi rekao nemoguca misija ali za njega nije bila...
svojom politikom u kojoj je zagovarao "bratstvo i jedinstvo"svih naroda i narodnosti jugoslavije,titto je uspio kod ljudi stvoriti prividan osjecaj da je to stvarno tako...nema u tome nista lose jer dobro se zivjelo,radilo se itd,mada je trebalo i njemu biti jasno da je prividno stanje koje je napravio,nece dugo trajati...
htjeli priznati ili ne raspad jugoslavije je zapoceo jos u doba dok je bio ziv...
mislim da je bio svjestan toga da ce nakon njegove smrti uslijediti kraj i njegovoj iluzijonistickoj tvorevini jugoslaviji....na kraju se to i desilo,inicijatori raspada su bili niko drugi nego najvisi celnici KPJ,za mladje koji neznaju(KPJ-komunisticka partija jugoslavije)...

no,dobro ipak, dobro se zivjelo,tako kazu,ja se bas i ne sjecam...
xxx...

Avatar
sabinax
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 16414
Pridružen/a: 31 Jan 2008 02:00
Lokacija: Croatia

#9 Post Postao/la sabinax »

ja se sjecam i bilo je super, samo sto nitko ne zivi vjecno, a tako ni Tito koji nas je uvjeravao u to sto Pasa navodi, pa hvala bogu, ni Tudman, ni ostali veleprecjednici (da ne spominjem da neko ne bi graknuo) koji su zagovarali da smo svi veliki nacionalisti i domoljubi odsjeceni od ostatka svijeta, a na taj nacin i ksenofobi...sreca da i drzave i drustva odrastaju i sazrijevaju
Kad ti zivot donese limune, uzmi tekilu i sol i nazovi me
slika Make my day!

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

#12 Post Postao/la mrki62 »

papaya je napisao/la:U svakom slucaju, bolje je zivjeti u iluziji nego u crnini
E nek si im rekla =D>
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

#14 Post Postao/la mrki62 »

papaya je napisao/la:
mrki62 je napisao/la:
papaya je napisao/la:U svakom slucaju, bolje je zivjeti u iluziji nego u crnini
E nek si im rekla =D>
nadam se da si me tacno shvatio
Da .
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Odgovori