Na današnji dan...

Pisite o istoriskim zbivanjima bitkama vladarima

Odgovori
Poruka
Autor/ica
Avatar
Bebana_de
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 6786
Pridružen/a: 11 Jan 2009 21:27
Lokacija: put u Ljubicastom

Re: Na današnji dan...

#62 Post Postao/la Bebana_de »

vidovita_dzemila je napisao/la:tvoja tetka i hitler se rodili na isti datum [laugh.gif]

nadam se da im je samo to zajedničko [laugh.gif]

Ma nije: u tome je i fazon,,,lice ko jedno da su,,, [laugh.gif]
Jedan Zivot gde,prestajem Ja,gde pocinjes Ti
jedna Ljubav,gde stali smo Mi gde sad su Drugi


http://www.youtube.com/watch?v=BpgmT9u0fDM

Avatar
Bebana_de
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 6786
Pridružen/a: 11 Jan 2009 21:27
Lokacija: put u Ljubicastom

Re: Na današnji dan...

#63 Post Postao/la Bebana_de »

Dogodilo se na današnji dan - 22. april

1145. - Po devetnaesti put je zabeležen prelet Halejeve komete pored Zemlje.

1500. - Pedro Alvarez Kabral, portugalski moreplovac, otkriva Brazil i proglašava ga portugalskom kolonijom. Brazil je otkriven tako što se Kabral na putu za Indiju udaljio svojim brodovima od afričke obale, plovio u pravcu zapada i došao do kopna Južne Amerike.

1509. - Henri VIII stupa na engleski presto, na kom će ostati do 1547. godine. Ostao je upamćen kao surovi apsolutista koji je, zbog ženidbe sa Anom Bolen, osnovao anglikansku crkvu, odvojivši se prethodno od pape.

1724. - Rođen je Imanuel Kant, jedan od predstavnika nemačke klasične filozofije (pored Fihtea, Šelinga i Hegela).

1884. - Tomas Stivens otpočinje put oko sveta biciklom; taj put trajao je dve godine i devet meseci.

1861. - Robert Li postaje komadant Armije Juga u Američkom građanskom ratu.

1915. - Nemci su kraj belgijskog grada Ipr prvi put kao oružje koristili otrovni gas u vidu gotovo čistog hlora.

1916. - Rođen je violinista Jehudi Menuhin, jedan od najvećih svetskih virtuoza na violini.

1945. - Oko 600 preživelih zatočenika u zloglasnom ustaškom logoru Jasenovac pokušalo je da se, u očajničkom jurišu na stražare, dokopa slobode, ali je u tome uspelo samo njih 60. U Jasenovcu, toj najvećoj "fabrici smrti" na Balkanu za vreme Drugog svetskog rata, ustaše su pobile najmanje 700.000 Srba, Jevreja i Roma. Logor je radio od leta 1941. do 30. aprila 1945.

1952. - Na televiziji je prvi put prikazana nuklearna eksplozija, koja je isprobana u Nevadi.

1954. - NBA liga usvaja pravilo po kojem napad traje 24 sekunde.

1955. - Kongres SAD-a donosi odluku da se na kovani novac stavlja parola "In God We Trust".
Jedan Zivot gde,prestajem Ja,gde pocinjes Ti
jedna Ljubav,gde stali smo Mi gde sad su Drugi


http://www.youtube.com/watch?v=BpgmT9u0fDM

Avatar
Bebana_de
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 6786
Pridružen/a: 11 Jan 2009 21:27
Lokacija: put u Ljubicastom

Re: Na današnji dan...

#64 Post Postao/la Bebana_de »

Dogodilo se na današnji dan - 23. april

1348. - Ustanovljen je prvi engleski viteški red (Order of the Garter).

1564. - Rođen je Vilijem Šekspir, centralna figura svekolike engleske književnosti i jedan od velikana svetske književnosti. Osim u plodnom dramskom stvaralaštvu, svoj genije Šekspir je ovaplotio i u sonetnoj formi: napisao je 154 soneta izuzetne književnoumetničke vrednosti. Širokoj čitalačkoj publici poznat je, ipak, prvenstveno po svojim dramskim ostvarenjima: komedijama ("San letnje noći", "Mletački trgovac", "Kako vam drago"...), tragedijama ("Hamlet", "Magbet", "Otelo", "Kralj Lir", "Romeo i Julija"...) i istorijskim dramama ("Ričard III", "Henri IV"...).

MA.. NEMA STO NISAM OD SEKSPIRA PROCITALA [wink.gif]

1616. - Umro je Migel de Servantes Saavedra, slavni španski književnik. Njegovo najpoznatije delo - "Don Kihot" - najvernije odražava piščevu umetničku genijalnost pripovedanja, kreiranja dijaloga, finog parodiranja i nenadmašnog, duboko ljudskog humora.

1815. - U Takovu su srpske starešine odlučile da podignu Drugi srpski ustanak, jer srpski narod nije više mogao da izdrži zulum Turaka, koji su, posle sloma Prvog srpskog ustanka 1813, ponovo zaposeli Srbiju. Za vođu ustanka izabran je Miloš Obrenović. Porta je požurila da silom uguši ustanak, ali je Miloš i vojničkim i diplomatskim akcijama uspeo da nadvlada aspiracije Otomanskog carstva. Tome je doprinela i Rusija, koja je, posle sloma Napoleona, bila u mogućnosti da izvrši pritisak na Portu. Turci su pristali na primirje i obećali Srbiji samoupravu, a potom je Miloš Srbiji postepeno izborio status autonomne kneževine, a sebi dostojanstvo naslednog kneza.

1867. - Rođen je srpski političar i pisac Jaša Prodanović, član Srpske akademije nauka i umetnosti. U kraljevini Srbiji bio je ministar prosvete i ministar privrede, a posle Drugog svetskog rata - potpredsednik Vlade FNRJ. Kao ministar privrede, izborio je u Skupštini 1910. usvajanje Zakona o radnjama na osnovu kojeg su stvorene radničke i druge komore i uvedeno zaštitno radno zakonodavstvo. S Ljubom Stojanovićem osnovao je 1921. Republikansku stranku, koju je predvodio do smrti 1948.

1913. - Glavni komandant crnogorske vojske, prestolonaslednik knez Danilo Petrović, i komandant turskog Skadarskog armijskog korpusa, Esad paša Toptani, potpisali su u Prvom balkanskom ratu sporazum o povlačenju turske vojske iz Skadra i predaji ovog grada Crnogorcima. Prema sporazumu, turske trupe su istog dana napustile Skadar, u koji su ušle crnogorske jedinice, svečano dočekane od građanstva. Sledećeg dana, Esad paša je sačekao na kapiji Tvrđave kneza Danila i predao mu ključeve Tvrđave. Po pašinom odlasku, knez Danilo je, uz zvuke vojne muzike i ispaljen 21 artiljeriski plotun, postavio crnogorsku zastavu na Skadarsku tvrđavu, ali su Crnogorci 14. maja 1913, u skladu sa odlukom velikih sila, morali da se povuku iz Skadra, koji je pripao novoformiranoj albanskoj državi.

1965. - Lansiran je prvi sovjetski satelit za komunikaciju.

1972. - Astronauti iz "Apola 16" otpočinju istraživanje površine Meseca.

1989. - Karim Abdul Džabar odigrao je svoju poslednju utakmicu u dresu L.A. Lejkersa.

1989. - Kineski studenti u Pekingu proglašavaju bojkot nastave.
Jedan Zivot gde,prestajem Ja,gde pocinjes Ti
jedna Ljubav,gde stali smo Mi gde sad su Drugi


http://www.youtube.com/watch?v=BpgmT9u0fDM

Avatar
maida_20
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 6068
Pridružen/a: 05 Maj 2008 02:00
Lokacija: Bosnia

Re: Na današnji dan...

#66 Post Postao/la maida_20 »

e bebana svaka ti čast [evojele9.gif]

Baš mi je drago što si pisala na ovu temu(mijenjala me [mmmux2.gif] ) [smileycrushhx9.gif]

Avatar
sabinax
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 16414
Pridružen/a: 31 Jan 2008 02:00
Lokacija: Croatia

Re: Na današnji dan...

#67 Post Postao/la sabinax »

Na danasnji dan prije 18 godina ja sam prvi put postala mama [inlove.gif]
http://www.youtube.com/watch?v=A7-v4V3W19s
Kad ti zivot donese limune, uzmi tekilu i sol i nazovi me
slika Make my day!

Avatar
maida_20
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 6068
Pridružen/a: 05 Maj 2008 02:00
Lokacija: Bosnia

Re: Na današnji dan...

#68 Post Postao/la maida_20 »

sabinaX je napisao/la:Na danasnji dan prije 18 godina ja sam prvi put postala mama [inlove.gif]
http://www.youtube.com/watch?v=A7-v4V3W19s

ooooooooo...kako je to ljeeeepo.... [inlove.gif] [Happy.gif]

Avatar
Bebana_de
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 6786
Pridružen/a: 11 Jan 2009 21:27
Lokacija: put u Ljubicastom

Re: Na današnji dan...

#69 Post Postao/la Bebana_de »

vidovita_dzemila je napisao/la:aaa rođendan shakespeareu. bebana jel to ti mijenjaš maidu

pokusavam,,,, [Happy.gif] zar nisam cool.... [cool.gif] ima da me maida vija oko plota,,, [laugh.gif]
Jedan Zivot gde,prestajem Ja,gde pocinjes Ti
jedna Ljubav,gde stali smo Mi gde sad su Drugi


http://www.youtube.com/watch?v=BpgmT9u0fDM

Avatar
maida_20
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 6068
Pridružen/a: 05 Maj 2008 02:00
Lokacija: Bosnia

Re: Na današnji dan...

#70 Post Postao/la maida_20 »

Bebana_de je napisao/la:
vidovita_dzemila je napisao/la:aaa rođendan shakespeareu. bebana jel to ti mijenjaš maidu

pokusavam,,,, [Happy.gif] zar nisam cool.... [cool.gif] ima da me maida vija oko plota,,, [laugh.gif]

[To funny.gif] neće booona bebana...pa dobra sam ti ja :lol: [Happy.gif]

Avatar
Bebana_de
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 6786
Pridružen/a: 11 Jan 2009 21:27
Lokacija: put u Ljubicastom

Re: Na današnji dan...

#71 Post Postao/la Bebana_de »

maida_20 je napisao/la:e bebana svaka ti čast [evojele9.gif]

Baš mi je drago što si pisala na ovu temu(mijenjala me [mmmux2.gif] ) [smileycrushhx9.gif]

s tom temom sam htjela tebi da pokazem da sam bila vrijedna,,,
gazdarice mogu li sada na odmor da podem,,,treba mi koji mjesec da se odmorim,,,, [Happy.gif]


dobro da me neces da vijas,,,,ja sva ovdje drhtim cekam sta ce odgovor da dode,,,,
Jedan Zivot gde,prestajem Ja,gde pocinjes Ti
jedna Ljubav,gde stali smo Mi gde sad su Drugi


http://www.youtube.com/watch?v=BpgmT9u0fDM

Avatar
Bebana_de
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 6786
Pridružen/a: 11 Jan 2009 21:27
Lokacija: put u Ljubicastom

Re: Na današnji dan...

#72 Post Postao/la Bebana_de »

Dogodilo se na današnji dan - 24. april

1704. - Osnovana je prva uspešna novinska kuća u SAD-u - "Boston News-Letter".

1792. - Ruže de Lil iskomponovao je "Marseljezu", francusku nacionalnu pesmu i državnu himnu. Napisana je kao "Ratna pesma Rajnske armije", a sadašnji naziv dobila je kada ju je zapevala vojska dobrovoljaca iz Marseja, ulazeći u Pariz.

1833. - Rođen je srpski junak i pisac Marko Miljanov, koji se opismenio tek na pragu šeste decenije života, mada je stvorio dela neprolazne vrednosti. Učestvovao je u mnogim bojevima Crnogoraca protiv Turaka, najpre u gerilskim akcijama, a zatim predvodio svoje pleme Kuči. Dela: "Primjeri čojstva i junaštva", "Pleme Kuči u narodnoj priči i pjesmi", "Život i običaji Arbanasa".

1898. - Španija objavljuje rat SAD-u, i to zbog odbijanja povlačenja trupa sa Kube.

1903. - Umro je srpski pravnik i istoričar Valtazar Bogišić, profesor univerziteta u Kijevu i Odesi, akademik i ministar pravde u Crnoj Gori. Slavu mu je doneo "Opšti imovinski zakonik za knjaževinu Crnu Goru", koji je 1888. izradio na zahtev crnogorskog kneza Nikole I Petrovića. "Zakonik" je preveden na mnoge jezike kao primer regulisanja imovinskog prava. Dela: "Pravni običaji u Slovena", "Zbornik sadašnjih pravnih običaja u Južnih Slovena", "Pisani zakoni na slovenskom jugu", "Naputak za opisivanje pravnijeh običaja koji u narodu žive".

1908. - Gospodin i gospođa Murdok su prvi ljudi koji su proputovali cele SAD automobilom. Krenuli su iz Los Anđelesa i stigli u Njujork za 32 dana, pet sati i 25 minuta.

1953. - Kraljica Elizabeta je odlikovala Vinstona Čerčila viteškim ordenom.

1967. - Sovjetski kosmonaut Vladimir Komarov poginuo je kada se svemirska letilica "Sojuz 1" srušila pri povratku na Zemlju.

1970. - Gambija postaje republika unutar Komonvelta.

1970. - Kina je lansirala svoj satelit koji je emitovao pesmu "Istok je crven".

1981. - Predstavljeni su prvi IMB-ovi PC računari.

1989. - u Pekingu 10.000 studenata otpočinje protest.

1990. - Istočna i Zapadna Nemačka postižu sporazum o sjedinjavanju valute i ekonomije do 1. jula 1990. godine.

2009... Bebana mora opet da radi nema odmora ,,,gazdarica joj nije odobrila,,, [Happy.gif]
Jedan Zivot gde,prestajem Ja,gde pocinjes Ti
jedna Ljubav,gde stali smo Mi gde sad su Drugi


http://www.youtube.com/watch?v=BpgmT9u0fDM

Avatar
maida_20
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 6068
Pridružen/a: 05 Maj 2008 02:00
Lokacija: Bosnia

Re: Na današnji dan...

#73 Post Postao/la maida_20 »

Bebana_de je napisao/la:
maida_20 je napisao/la:e bebana svaka ti čast [evojele9.gif]

Baš mi je drago što si pisala na ovu temu(mijenjala me [mmmux2.gif] ) [smileycrushhx9.gif]

s tom temom sam htjela tebi da pokazem da sam bila vrijedna,,,
gazdarice mogu li sada na odmor da podem,,,treba mi koji mjesec da se odmorim,,,, [Happy.gif]


dobro da me neces da vijas,,,,ja sva ovdje drhtim cekam sta ce odgovor da dode,,,,
[evojele9.gif] [laugh.gif] - a Å¡to se ismija... [smileykissblushhq3.gif]

[yell.gif] koji mjesec , [eusa_naughty.gif] nista od toga [laugh.gif]
Pet dana dosta ti je...

Avatar
Bebana_de
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 6786
Pridružen/a: 11 Jan 2009 21:27
Lokacija: put u Ljubicastom

Re: Na današnji dan...

#74 Post Postao/la Bebana_de »

Dogodilo se na današnji dan - 25. april

1599. - Rođen je Oliver Kromvel, engleski vojskovođa i državnik, najvažnija ličnost Engleske buržoaske revolucije. Kromvel je organizovao revolucionarnu vojsku kojom je porazio kraljevske pristalice kod Marston Mura i Nezbija, a potom je zarobio i kralja Čarlsa I, koji je kasnije osuđen na smrt. Odbivši titulu kralja, Kromvel je 1653. postao protektor triju kraljevina: Engleske, Škotske i Irske. Posle njegove smrti ponovo je uspostavljena monarhija.

1684. - Odobrena patentna zaštita za naprstak.

1765. - Rođen je srpski guslar Filip Višnjić, najistaknutiji srpski pesnik u prvoj polovini 19. veka, "Homer srpske epske književnosti". Taj Srbin iz Bosne, slep od osme godine, rano je počeo da uz gusle stvara nadahnute pesme o borbama za oslobođenje od Turaka, krstareći balkanskim krajevima od Temišvara do Skadra, od Banja Luke do Smedereva. Priključio se 1809. Prvom srpskom ustanku i postao "pesnik bune". Posle sloma ustanka 1813, prešao je u Srem i nastanio se u selu Grk (Višnjićevo), u kojem je ostao do smrti 1835. U Sremu je 1815. upoznao Vuka Karadžića, koji je zapisao mnoge njegove pesme, uključujući "Početak bune na dahije", "Boj na Mišaru", "Knez Ivo Knežević", "Smrt Marka Kraljevića".

1792. - Prvi put je upotrebljena giljotina, sprava za pogubljenje u Francuskoj revoluciji. Prva žrtva je bio Nicolas J. Pelletier,

1840. - Rođen je Petar Ilič Čajkovski, ruski kompozitor i najistaknutiji simfoničar 19. veka. Komponovao je šest simfonija, koncerte za klavir, violinu i orkestar, solo pesme i opere: "Evgenije Onjegin", "Pikova dama", balete: "Labudovo jezero", "Uspavana lepotica"....

1901. - Njujork postaje prva država u kojoj su automobili morali da nose registarske tablice. Taksa na tablicu iznosila je jedan dolar.

1938. - Umro je srpski general i vojni pisac Živko Pavlović, član Srpske kraljevske akademije, učesnik oba balkanska i Prvog svetskog rata. U Prvom balkanskom ratu bio je načelnik štaba Primorskog kora koji je opsedao Skadar, a u Drugom načelnik Operativnog odeljenja srpske Vrhovne komande. U Prvom svetskom ratu bio je jedan od najbližih saradnika vojvode Radomira Putnika, a kao pomoćnik načelnika štaba Vrhovne komande rukovodio je povlačenjem srpske vojske preko Crne Gore i Albanije. Na Solunskom frontu komandovao je 1916. i 1917. Šumadijskom divizijom. Penzionisan je 1923. zbog neslaganja s kraljem Aleksandrom Karađorđevićem.

1945. - U San Francisku je 45 zemalja antihitlerovske koalicije, uključujući Jugoslaviju, počelo osnivačku konferencija UN.

1950. - Chuck Cooper je prvi crnac koji je zaigrao u NBA ligi.

1961. - Robert Nojs je patentirao integrisano kolo.

1974. - Diktator Ant˘nio Salazar svrgnut je sa vlasti u Portugalu.
Jedan Zivot gde,prestajem Ja,gde pocinjes Ti
jedna Ljubav,gde stali smo Mi gde sad su Drugi


http://www.youtube.com/watch?v=BpgmT9u0fDM

Avatar
sabinax
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 16414
Pridružen/a: 31 Jan 2008 02:00
Lokacija: Croatia

Re: Na današnji dan...

#75 Post Postao/la sabinax »

ma vidi ti bebane...cekala ponoc da postavi novi dan
Kad ti zivot donese limune, uzmi tekilu i sol i nazovi me
slika Make my day!

Odgovori