Dan kad je otišao drug Tito

Pisite o istoriskim zbivanjima bitkama vladarima

Odgovori
Poruka
Autor/ica
Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

Dan kad je otišao drug Tito

#1 Post Postao/la mrki62 »

slika

slika

slika

slika

slika

slika

Josip Broz Tito, vođa jugoslovenskih komunista i bivši predsjednik Jugoslavije, preminuo je na današnji dan 1980. godine. Umro je u Ljubljani, a sahranjen je u Kući cvijeća na Dedinju u Beogradu.

Građane Jugoslavije, prije 33 godina, 4. maja 1980. godine, šokirala je vijest da je umro predsjednik SFRJ Josip Broz Tito. Vijest o smrti objavio je Radio Beograd, a pročitao je drhtavim glasom spiker Miodrag Zdravković. „Umro je drug Tito... To su večeras saopštili Centralni komitet Saveza komunista Jugoslavije i Predsjedništvo Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije, radničkoj klasi, radnim ljudima i građanima, narodima i narodnostima Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije,“ bile su spikerove riječi.
'Poljud' u 15.05h – Narode, propadosmo!

Stariji se prisjećaju da je cijela zemlja plakala kada je saopćena vijest da je Tito umro. Među utakmicama prve fudbalske lige, koje su se igrale taj dan širom Jugoslavije, bila je i ona na stadionu 'Poljud' između Hajduka i Crvene Zvezde. 50 hiljada ljudi pjevalo je Druže Tito mi ti se kunemo.


Bogdan Ajder bio je raspoređen u tadašnji štab opštenarodne odbrane. Smrt Josipa Broza Tita je bila opšta žalost za većinu građana tadašnje Jugoslavije, kaže on: "Tada je javljeno da je podignuta pripravnost na najveći stepen, a to je četvrti stepen. Tada smo morali svi biti tamo gdje smo formirali te štabove i jedinice. Ja mislim da nije mogao biti tužniji dan...plakalo se, jadilo se. Narod se prepao da propadosmo. Ode glava države, a čim nema glave, nema ni države."
Titovi govori o bratstvu i jedinstvu

Veliki broj građana, onih starijih, sa nostalgijom se sjeća vremena prije smrti Josipa Broza Tita. Govoreći u Glini na Dan ustanka 1952. godine, Tito je rekao: „Trebamo uvijek imati na umu da najveća tekovina naše revolucije jeste bratstvo i jedinstvo naših naroda i da tu najveću tekovinu moramo čuvati baš zato da ne bi nikada više naša zelja doživjela takve katastrofe.“
Mladi sude po pričama roditelja

Mladi uglavnom imaju pozitivno mišljenje o Titu, ali i ono se razlikuje u zavisnosti šta su im njihovi roditelji ispričali: „Nismo živjeli u to vrijeme, ali smo čuli sve najbolje od roditelja,“ kaže jedan mladić, dok jedna mlada djevojka dodaje: „ Ja neću komentarisati Tita. Ne volim Tita, čula sam sve najgore za Tita od roditelja.“ Treći govore kako im je poznato da se za vrijeme Tita moglo „komotno živjeti i da je bilo lijepo živjeti. Bilo je para i svega.“

Godišnjica smrti Josipa Broza Tita obilježava se samo u udruženjima koja njeguju njegov lik i djelo. Članovi Udruženja Josip Broz Tito iz Banjaluke obilježavaju u Beogradu godišnjicu Titove smrti. Tamo će u „Kući cveća“ odati počast maršalu i bivšem predsjedniku socijalističke Jugoslavije, Josipu Brozu Titu.
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Odgovori