Spolni odgoj ?

Treba li uvesti spolni odgoj u ¹kole?

Da
13
38%
Da
13
38%
Ne
4
12%
Ne
4
12%
 
Ukupno glasova: 34

Poruka
Autor/ica
Avatar
bosanka100
Hronicar foruma
Hronicar foruma
Postovi: 1007
Pridružen/a: 01 Feb 2007 02:00
Lokacija: Bosnia

Spolni odgoj ?

#1 Post Postao/la bosanka100 »

Dali treba uvesti spolni odgoj u osnovne i srednje ¹kole ?
I kakav je va¹ stav o tome?

dinko
@ #bol-chat
Postovi: 648
Pridružen/a: 17 Sep 2006 02:00
Lokacija: C:\WINDOWS\system32\bol-chat.exe
Kontakt:

#2 Post Postao/la dinko »

A i ovako se djeca seve previse i jos da se uvede spolni odnos u skolama to bi bila ludnica --- cesto vidim da curica od 13 - 14 godina ima stomacic i mislim da to ne bi bila dobra ideja ...

Avatar
bosanka100
Hronicar foruma
Hronicar foruma
Postovi: 1007
Pridružen/a: 01 Feb 2007 02:00
Lokacija: Bosnia

#3 Post Postao/la bosanka100 »

Mislim da se treba uvesti nekakav spolni odgoj u ¹kole, jer se poèelo sa sve manje godina ulazit u spolni ¾ivot, i ne samo radi toga nego moraju znati kakve im se promjene dogaðaju u pubertetu.
I tako æe moæi: izgraditi vlastiti identitet i samopo¹tovanje
postati svjestan vlastite plodnosti i sposobnosti preno¹enja ¾ivota
poèeti razmi¹ljati o svojim vlastitim osjeæajima i ¾eljama
poèeti prepoznavati pozitivne i negativne posljedice i implikacije seksualnog pona¹anja
ispitivati i interpretirati seksualne poruke koje prenose mediji
te¾iti razvitku zdravih seksualnih stavova
postati sposoban za dono¹enje vlastitih - slobodnih i odgovornih - odluka
poèeti shvaæati da spolna aktivnost nalazi smisao samo u potpuno predanom odnosu
poèeti uviðati va¾nost kvalitetne komunikacije unutar obitelji
razvijati osjeæaj po¹tovanja prema daru ¾ivota

Avatar
bosanka100
Hronicar foruma
Hronicar foruma
Postovi: 1007
Pridružen/a: 01 Feb 2007 02:00
Lokacija: Bosnia

#4 Post Postao/la bosanka100 »

linux je napisao/la:A i ovako se djeca seve previse i jos da se uvede spolni odnos u skolama to bi bila ludnica --- cesto vidim da curica od 13 - 14 godina ima stomacic i mislim da to ne bi bila dobra ideja ...
Pa ne uèe se tamo ¹evit :biggrin:
Pa ovako æe znat na kontracepciju bar , i znat æe za posljedice.....

Avatar
Tourniquet
Zvijezda na usponu
Zvijezda na usponu
Postovi: 1204
Pridružen/a: 31 Aug 2000 02:00
Lokacija: Cuvaj me Boze, prijatelja, jer se neprijatelja cuvam sam..

#5 Post Postao/la Tourniquet »

Mislim da to ne bi previse pomoglo... mozda cak bi bilo i loshe... Jer sto vishe o necem zna vishe se tezi tome.. A i ovako oni svi znaju i za kontracepciju i za sve ostalo.. ali ipak ili ne zele koristit ili ih stid otici u apoteku ili prodavnicu kupit kondom ili neko drugo kontracepcijsko sredstvo...
Pitanje je koliko bi pomoglo...

Avatar
bosanka100
Hronicar foruma
Hronicar foruma
Postovi: 1007
Pridružen/a: 01 Feb 2007 02:00
Lokacija: Bosnia

#6 Post Postao/la bosanka100 »

Spolni odgoj nema svrhu u samome sebi. Spolni odgoj svoju svrhu crpe iz vizije cjelovitoga odgoja ljudske osobe, pri èemu upravo ljudska osoba, kao cjelovita velièina, predstavlja odnosnu toèku prema kojoj se odreðuje i definira cilj spolnoga odgoja. Spolni odgoj, dakle, nije nikakva ni akademska ni obrazovna vje¹tina pomoæu koje se djeci i mladima iskljuèivo posreduju neogranièene kolièine informacija o genitalnosti, anatomiji, fiziologiji, higijeni, zdravlju, bolesti, kontracepciji, pobaèaju, itd., nego je spolni odgoj aktivnost koja u prvome redu ide za tim da djeci i mladima pomogne sveobuhvatnu integraciju spolnosti u cjelinu, tj. u razvoj i izgradnju osobnosti koja ne nastaje odjednom i preko noæi, nego postupno i mukotrpno. Buduæi je oèito da je osobnost evolutivna kategorija, tj. ona se postupno izgraðuje, raste i razvija, onda upravo iz tog razloga zakon postupnosti u okvirima spolnoga odgoja dobiva na odluèujuæoj va¾nosti i te¾ini. Zakon postupnosti omoguæava ispravno dimenzioniranje spolne odgojne aktivnosti prema zahtjevima stupnja razvijenosti osobnosti djece i mladih. Svrha je svakoga odgoja izgradnja zrele, slobodne i odgovorne ljudske osobe. U konaènici odgojna aktivnost treba iæi za tim da omoguæi i olak¹a cjelovito sazrijevanje i odrastanje ljudske osobe, svih njezinih fizièkih, psihièkih, afektivnih, intelektualnih i duhovnih sastavnica i potreba, a ne da svojim lakomislenim pristajanjem uz progresivnu fragmentaciju odgojne aktivnosti na pojedinaène i izolirane aspekte, ma koliko bili va¾ni i potrebni, pridonese zbunjivanju i dezorijentaciji djece i mladih.


Edit by mod mala-plava21

Avatar
Bebuskaa
Svakodnevni prolaznik
Svakodnevni prolaznik
Postovi: 382
Pridružen/a: 29 Feb 2000 02:00
Lokacija: Usa & Krajina...

#7 Post Postao/la Bebuskaa »

Mislim da bi trebalo,sobzirom na okolnosti..Nasi roditelji kao prvo grijese sto sa svojom djecom ne pricaju o tim stavrima ,a naravno pozdrazumijeva se n a sto mislim...kako ce djeca znati o seksulanim odnosimaako nego vide na televiziji naravno uzimajuci u obzir lose primjere koje na kraju i oni slijede...dok vec roditelji mogu da utjecu na pola toga i cak i da sprijece neke mogucnosti kao sto su bolesti,trudnoca ..itd koje djeca donose kuci nakon iskusavanja tih stavri!... :)

ADMIN_BOL-CHAT.DE

#8 Post Postao/la ADMIN_BOL-CHAT.DE »

:-k

Avatar
Bebuskaa
Svakodnevni prolaznik
Svakodnevni prolaznik
Postovi: 382
Pridružen/a: 29 Feb 2000 02:00
Lokacija: Usa & Krajina...

#9 Post Postao/la Bebuskaa »

LAFF je napisao/la::-k
Sta ti sad nije jasno???!! :listen:

Avatar
bosanka100
Hronicar foruma
Hronicar foruma
Postovi: 1007
Pridružen/a: 01 Feb 2007 02:00
Lokacija: Bosnia

#10 Post Postao/la bosanka100 »

LAFF je napisao/la::-k
Pa nisu velika slova u naslovu :biggrin: , nema te za¹to glava bolit :biggrin:

Avatar
mala-plava21
Zvijezda na usponu
Zvijezda na usponu
Postovi: 1246
Pridružen/a: 04 Dec 2006 02:00
Lokacija: Zagreb bijeli / Kad ti se place ti se nasmij od srca

#12 Post Postao/la mala-plava21 »

A ne znam po meni bi bilo bolje da se drze predavanja o spolnim bolestima vise nego samom sexu tako bi se mozda moglo utijecat na mlade prije nego pocnu konzumirat sex. :baa:
Ljubav je... drugi zivot, ona urasta u dusu, unosi toplinu u svaku zilu i titra zivotom sa svakim otkucajem srca.

Odgovori