Kulminacija maloljetnicke delinkvencije u BiH

Odgovori
Poruka
Autor/ica
Avatar
indeks
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 4246
Pridružen/a: 01 Feb 2008 02:00
Lokacija: Bosnia

Kulminacija maloljetnicke delinkvencije u BiH

#1 Post Postao/la indeks »

Juce u Sarajevu su odrzani mirni protesti pred tuziteljstvom i Sudom BiH,a povodom brutalnog ubistva mladog Denisa Mrnjavca,kojem su zivot oduzeli 3 lica,jedan maloljetnik,a sve zbog toga jer ih je Denis pogledao!
Neki dan su 3 maloljetna lica,cisto iz zabave polili benzinom staricu i zapalili!
Svaku noc,izvjestaji crne hronike,nova ubistva,nova podmetanja bombi,nove pljacke,nove tuce,prepadi na slucajne prolaznike.Porazavajuca cinjenica je sto ima veliki broj maloljetnih aktera.
BiH tuziteljstvo je na koljenima,Policija odradi svoj posao,privede krivce,ali zbog neadekvatnog krivicnog zakona o maloljetnim delinkventima,zavrse ponovo na ulici za 2 dana!
Izvjestaj MUP-a KS,govori da preko 300 maloljetnih lica,sa najtezim krivicnim djelima,slobodno setaju ulicama grada.
Dokle tako?!
Jucerasnji prosvjedi su bukvalno poziv u pomoc,pokusaj da se kroz zakon rijesi postojeci problem,i skloniti delinkvente sa ulica.
Policija na zalost,nije u moci da se nosi sa ovim alarmantnim stanjem,ruke su im svezane,nacin rada i djelovanja je nametnut od strane raznoraznih Visokih predstavnika Evropske zajednice.
Da li opravdavate i da li ste zato da se policiji vrati nekadasnji status,kada su prvo pendrekom udarali po glavi :D ,pa onda pitali za ime i prezime? 8)
(ne bas bukvalno tako,ali kakva su vremena dosla,licno,nemam nista protiv! [-X :D )
Da li mislite da je ovaj problem u stvari rezultat i greska ljudi koji nam odredjuju kako cemo djelovati i raditi kroz institucije,naravno,mislim na Visokog predstavnika i Evropsku zajednicu?
Je li previse traziti da bez straha setam po gradu i da se ne pitam da li ce mi dijete doci bez problema kuci?

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

#2 Post Postao/la mrki62 »

Sve se danas gleda da se ne zamjeri ovom , da se ne zamjeri onom a zakon ,..... ma ko jo¹ na zakon i regulative gleda :ballbounce:
Ko strada ?
Pa nejaki , oni koji su politièno jaki oni ne stradaju !
Svi prduckaju protiv biv¹eg sistema ; kako nije bilo demokratije i ¹ta ja znam a sad ,................ demokratiju neki do¾ivljavaju na naèin da imaju èak i slobodu ubijanja :-k
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

#4 Post Postao/la mrki62 »

Draga moja papaya , mnogi demokratiju shvataju kao nekakva prava a zaboravlja se na obaveze :ballbounce:
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
sabinax
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 16414
Pridružen/a: 31 Jan 2008 02:00
Lokacija: Croatia

#5 Post Postao/la sabinax »

Po meni je pravosudni sustav zakazao a i kazneno popravne ustanove su vrlo slabe....ja sam rekla...ne znam za Bosnu, ali gledajuæi ove primjere izgleda da je stanje isto...
Jednu èetvrtinu zemlje treba pretvoriti u zatvore i svi u bajbuk i to na duze vrijeme... i to ne onaj di se citaju knjige i gleda TV...vec poslovi koje nitko ne zeli raditi...pa da vidim hoce li ponoviti kada izide iz zatvora
Kod nas u Hrvatskoj se naprosto zloèin isplati...netko mi ide na ¾ivce...ma "no problem" krknem ga i tri godine cu nekako izdrzati u zatvoru...PRESTRA©NO!

Avatar
im_ex
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 14847
Pridružen/a: 11 Dec 2007 02:00
Lokacija: Dusa mi ostade tamo

#6 Post Postao/la im_ex »

Mozda ste culi a mozda jos ne, da
Pokret (citaj Stranka) mladih BiH zahtijeva trenutnu ostavku Vlade Kantona Sarajevo i smjenu odgovornih ljudi u sudstvu i tuzilastvu, kontaktirajuci i Lajcaka te zahtijevajuci od njeg da smijeni gore pomenute u slucaju da se isti odbiju sami povuci.

Vjerujem da je kucnuo cas da se i rijec naroda cuje i ispostuje ... nadam se da ce se osjetiti pomaaaci na bolje - vidjecemo sta ce moci uciniti "najmocniji". Vidjet cemo.

Avatar
cooma
Ucesnik diskusija
Ucesnik diskusija
Postovi: 123
Pridružen/a: 15 Apr 2008 02:00
Lokacija: Bosnia

#7 Post Postao/la cooma »

to je problem drzave i sistema!
neka obezbjede obicnom covjeku-smrtniku egzistencijalan zivot da moze normalno od svog rada priustiti bolji zivot svojoj porodici, manje bi djeca-maloljetnici odrastali na ulici a vise provodili u skoli, faxu, treninzima, radnim i zivotnom sekcijama i eto 80% rjesen problem! :-k :-k Za stvarne maloljetne delikvente bilo je rjeseno u TITINOJ drzavi pa zasto i u ovoj nasoj drzavi ne rijese po istim arsinima... :mad: :mad:

Odgovori