Vrtić ili "baka servis" ili nesto treće?

Poruka
Autor/ica
Avatar
sabinax
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 16414
Pridružen/a: 31 Jan 2008 02:00
Lokacija: Croatia

Vrtić ili "baka servis" ili nesto treće?

#1 Post Postao/la sabinax »

U danasnje vrijeme kada su sve majke vecinom zaposlene vec od najranijeg djetinjstva primorani smo dati djete na èuvanje...sada gdje bi to moglo biti?
Imamo djecije vrtice, bake i djedove ("baka servis") ili povjeriti èuvanje djeteta nekoj trecoj osobi?
Sta biste vi ucinili ili ste cinili?
Kakva su vam iskustva?
Sjecate li se svog djetinjstva i onoga tko vas je èuvao?
Znate li prednosti i nedostatke jednog ili drugog?
Kad ti zivot donese limune, uzmi tekilu i sol i nazovi me
slika Make my day!

Avatar
indeks
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 4246
Pridružen/a: 01 Feb 2008 02:00
Lokacija: Bosnia

#2 Post Postao/la indeks »

Da krenem od sebe......hmmmm,odrasla sam ~sama~,nije me niko cuvao u smislu da je neko konkretno bio zaduzen za mene......Imala sam tu srecu da su blizu stanovale moje tetke,a mama cesto kaze kako me je odgajao kako je ko stigao......... :lol: (bila sam fino dijete :P ),sva sreca pa sam imala televizor,moj najbolji prijatelj,svo opste znanje koje imam,zahvaljujem tv-u i tadasnjem obrazovnom programu :)
Kad sam rodila cerku,zivjela sam u zajednici,tako da nisam imala problem oko cuvanja djeteta,kad god sam zeljela,mogla sam ostaviti dijete kod svekra i svekrve,bez ikakvog ustrucavanja,mislili smo da je to ugodno s korisnim(ugodno i njima i meni,prvo unuce sa svojim dedom i majkom,meni usteda novca koji bih morala izdvojiti za obdaniste :) )....to su prednosti.....
Mane........eh,dijete odrasta kao pod staklenim zvonom,provodeci vrijeme sa starcima i odraslim osobama,ja kao majka nemam ni o cemu pojma,neodgovorna sam,hladnokrvna.....hahahahahahaha,sukobi misljenja,gubitak autoriteta,dijete izgubljeno u smislu odgoja,oni hoce ovako,ja ovako :D ,dijete maksimalno koristi guzvu i ne slusa nikog....ko je kriv?majka,naravno.......... :D :D
Sta jos da kazem?Buduce majke neka probaju izvuci pouku iz svega,i neka nadju ono sto im najbolje odgovara.......sretno! :)

Avatar
sabinax
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 16414
Pridružen/a: 31 Jan 2008 02:00
Lokacija: Croatia

#4 Post Postao/la sabinax »

ovako moje obje kceri su negdje od najranijeg djetinjstva bile u vrticu i zaista imam najpozitivnija razmisljanja o njemu...djeca se nauce kolegijalnosti, druzenju s drugom djecom, djeljenju, obavezama, tu nesto i nauce, redovito jedu bez ikakvih prohtjeva, redovno spavaju i to mi je drago, dok vec kada budu kod bake...to su prohtjevi nebi ovo, nebi ono, izvoljevanja i maltretiranje bake.
Moja mama voli ...ipomogne kada su bile bolesne, ali vec nakon par dana se osjeti umor i briga ...jer nisu ni stari roditelji vise u top formi.
Osobno sam i kao mala isla u vrtic...i imam najpozitivnija iskustva, jedino me je kao sasvim malu cuvala jedna zena...i to je bilo pozitivno, samo sto djeci ipak fali drustvo vrsnjaka.
Kad ti zivot donese limune, uzmi tekilu i sol i nazovi me
slika Make my day!

Avatar
Tourniquet
Zvijezda na usponu
Zvijezda na usponu
Postovi: 1204
Pridružen/a: 31 Aug 2000 02:00
Lokacija: Cuvaj me Boze, prijatelja, jer se neprijatelja cuvam sam..

#5 Post Postao/la Tourniquet »

od malih nogu sam sam sebe odgajao.. i stavise morao cuvat i mladjeg brata.. Postao sam to sto jesam...

Za djecu... PA mislim da bi najbolje bilo da moze odrastat uz majku.. bar prvih par godina.. a kasnije mozda i vrtic il nesto slicno...

jer te pocetne godine su najbitnije za djecu... tu se kroji dijete i ono sto ce ono postati kasnije....

Kad vec malo odraste.. tesko ga je ubacit na pravi kolosjek...

Avatar
Megaskotica
Hronicar foruma
Hronicar foruma
Postovi: 731
Pridružen/a: 29 Feb 2000 02:00

#7 Post Postao/la Megaskotica »

Moje dijete uz mene bar do pete godine ,onda ce medju djecu do tada uz mene :chuckel:
A za sve ostalo postoje igraonice koje redovito polazi ,ima svoje aktivnosti ,poput manekenstva a jutros sam je upisala i na engleski kroz igru ,smatram da joj s takvim nacinom nista ne fali .

Kako zivot nosi svoje ,majka koja nema prilike da bude uz svoje dijete,odobravam posto nema drugog izlaza i druga rijesenja ,ima pozitivnih stvari ,no smatram da je majci mjesto uz dijete :chuckel:

Avatar
paparaci
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 5054
Pridružen/a: 08 Jan 2003 02:00
Lokacija: Putnik Bez Adrese

#13 Post Postao/la paparaci »

vrtic? - sta je to? hehehe. hmmm, koliko se sjecam cuvala me je majka(oceva mama), nekad sam bio i sam sa sestrom, pa samo komsinica dodje i proviri kroz prozor da li smo tu i je li sve okaj. ne mogu reci da mi je bilo ruzno ili pozaliti se nesto. jeste, da mi se uvijek motalo po glavi to sta je taj vrtic, tj. kako je tamo i zasto ja tamo ne idem, jer su mnogi moji vrsnjaci tj. prijateljice/lji isli u vrtic. mislim da je najbolje ako se jedno od roditelja moze brinuti o djetetu u tim godinama. treba biti ravnoteza izmedju ucenja i igranja. uvesti red, disciplinu.

Avatar
vornevljev
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 2338
Pridružen/a: 04 Jun 2008 02:00
Lokacija: ukraina

#14 Post Postao/la vornevljev »

Ja odrastao do seste godine kod majke (tako mi zovemo baku),ne moze dijete nijedan vrtiæ èuvati k'o majka prvo svoje unuèe.O svojoj djeci ne razmisljam da li æe u vrtiæ kod majke ili ti ga bake ili ce imati dadilju,jer pitanje je hoæu li ih imati i kad cu ih imati-o tom potom.
U SLUŽBI DOBRA I ZLA

Odgovori