Razvod

Poruka
Autor/ica
Avatar
nella26
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 7486
Pridružen/a: 19 Apr 2009 02:49

Re: Razvod

#5 Post Postao/la nella26 »

Dobra tema [evojele9.gif]
Po mom mišljenju razvod je nešto sasvim normalno čak najbolja solucija u nekim odnosima.
Bolje je dobar razvod nego loš brak.
Pa prije je bilo malo i sramota razvesti se ali danas je to normalno sasvim i po mom mišljenju ok ako već supružnici ne mogu zajedno.
Djeca razumiju više nego to parovi misle i bolje se razvesti nego doživljavati poniženja, udarce i slično i djecu traumirati stalnim svađama.
Što se tiče toga ko lakše podnosi razvod, mlađa ili starija djeca, pa to iz iskustva mogu reći da je jednako bolno.
Ja sam na neki način razvod svojih roditelja doživjela dva puta, prvi put kad sam bila jako mala kad je tata otišao od mene i od mame, stalno sam je pitala kad će se tata vratiti, čak sam ga zvala na telefon i pitala a on je uvijek govorio "sutra", kad bih vidjela da on ne dolazi bilo mi je jako teško i uvijek sam plakala gledajući kako se druga djeca igraju sa svojim tatom.
Nakon završetka rata tata je došao da se dogovori sa mamom da se sudski razvedu, sporazumno su se razveli bez ijedne ružne riječi, ali meni je srce pucalo jer sam sve do tad nadala da će se on ipak vratiti.
A razlog njihove rastave je bio taj što nisu mogli više zajedno, odnosno on nije mogao jer je našao puno mlađu.

Pa sad ovo sve vuče pitanje da li bih se udala za nekoga ko je imao brak i ima djecu, kažem ne bih, ali ne znam šta mi život nosi, ali mislim da ne bih mogla podnijeti poglede njegove djece, tužne poglede na to kako je njihova mama trebala biti na mom mjestu... ne bih to mogla zbog onog što sam sama preživjela.

I sutra kad bih se udala pa osjetila da ne mogu više sa njim, razvela bih se odmah prije nego dođe do svađa i sl., i ne bih nikad tražila alimentaciju, ako on nije čovjek da bar na taj način pazi svoj djecu onda mu ne bih ni ja ukazivala na to. A djeca svakako trebaju pripasti majci (naravno ako je normalna).
I eto danas je postalo normalno razvesti se ali još uvijek nije jednako razvedena žena i razveden muškarac, kad kažu za razvedenu ženu raspuštenica, naježim se.
Uh napisah se ja...
Vezite me cim pocnem sanjati vinograde, zna se ko sam kad se pogase ljeta...

Avatar
basista
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 2094
Pridružen/a: 19 Aug 2009 00:17

Re: Razvod

#7 Post Postao/la basista »

.. U BiH,ima podosta razvoda.. Simptomaticno je da se raspao znatan broj brakova,sklopljenih u ratu i odmah nakon njega..
Razlozi su uglavnom bili,prestanak ljubavi,izrazavan kroz ljubomoru,
varanje i alkoholizam/kockanje.
Mislim da bi djeca,trebala sama odluciti,sa kojim ce roditeljem ziviti.
Naravno da manja djeca teze to podnose.
Sve ponovo ukazuje na to da za uspijesan brak,nije samo dovoljna ljubav,nego i umijece zivljanja u dvoje.. Ili pronalazenje zadovoljstva,unutar svoje porodice.
Mada je poveliko umijece i nedozvoljavanje sumornoj svakodnevnici,prosjecnog bh gradjanina,da utice na odnose u braku i u porodici opcenito.

Avatar
paparaci
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 5054
Pridružen/a: 08 Jan 2003 02:00
Lokacija: Putnik Bez Adrese

Re: Razvod

#8 Post Postao/la paparaci »

sta si ti tih pitanja nabacala. ne znam gdje da pocnem [Happy.gif]

han da zavrnem rukave [mmmux2.gif]

za mene licno brak je nesto sveto i zadnje sto treba uciniti jeste razvesti se. uvijek sam za to da se pokusa naci kompromis i da se spasi ta zajednica. jedino ako stvarno vise nema smisla - sad da li zbog toga sto vise nema ljubavi definitivno ili zbog nasilja, i ostalih slicnih razloga - onda to ne smatram uopste necim losim. nema smisla da se bilo koja strana uzaludno zrtvuje, da se unistava i da truhne. djeca su sigurno ta kojima to jos teze pada, jer su rastrgnuta na dvije strane. ipak se i to da prevazici ako su partneri normalni i sposobni da se oko toga dogovore. bitno je da povedu racuna o tome da njihov razvod za djecu sto blaze prodje. da su i nakon razvoda podjednako za djecu tu!
na razvedene, bilo musko ili zensko, nista drugacije ne gledam nego na ostale niti imam pravo na to. na brak sa vec udavatom zenom i/ili sa "prikolicom" bi samo pristao ukoliko bih i ja imao brak iza sebe i/ili imao takodjer "prikolicu".

Avatar
beca
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 16187
Pridružen/a: 29 Dec 2009 08:38
Lokacija: Sarajevo

Re: Razvod

#9 Post Postao/la beca »

uh, teme...

nikako ne mogu da je zaobiđem, a nekako mi i pomisao na to stvara užasavanje...nije da ne mislim na sve te stvari, ali jednostavno, trudim se što manje negativnim mislima kvariti vlastitu sreću....ipak u čovjekovoj je prirodi da misli na sve i da uvijek ima određene opcije u glavi, pa makar mu nikad ne zatrebale...

jel glupo sad reći, tj. napisati da prije braka treba otvoriti što se kaže "četvere oči", ma šta četvere, ja kažem "dvadesetere", prije tog velikog koraka....i kad to uradiš i sve odvagaš, opet moraš biti spreman na sve jer ljudi žive po 20 godina u braku, pa otkriju da se ne poznaju dovoljno...

nažalost, došlo je vrijeme, kada statistika pokazuje više razvoda nego sklapanja brakova u toku jedne godine, što je užasavajući rezultat...

trebalo bi otvoriti jednu temu i napisati kako spasiti brak, naša mišljenja o tome, šta je potrebno za jedan zdrav brak...ne želim da djeluje kao pametovanje, prilično sam mlada i stariji forumaši mi mogu zamjeriti ako bude ispalo kao "soljenje pameti", ali većina razvoda ima za razlog međusobno nepoštivanje, od toga sve polazi...ustvari, smijte se koliko hoćete, ali mi elemente odgoja počevši od malih nogu, nosimo sa sobom cijeli život, pa i u brak, i dalje, i veliku ulogu ODGOJ ima u braku...

ako ja ne poštujem i ne cijenim svoje roditelje, ne mogu cijeniti ni poštovati njegove, a kakav je brak kad ja vučem svojoj familiji, on svojoj, sve je to divno krasno, nas dvoje, on i on, kako god hoćete, ljubav za 20 godina malo ide u drugi plan, a poštovanje neko, red, običaji, treba da se znaju...

hoću da kažem, da treba uključiti puno elemenata u to nešto što se zove BRAK, i ako to uradimo, pravimo manju mogućnost nečeg, meni tako strašnog što se zove razvod...

meni to to nešto strašno, ne kažem da se ne može desiti, ali na to hiljadu puta kažem NE DAJ BOŽE, mislim da svako sa svakim kroz život može godinama, bez razvoda, ako je dvoje ljudi normalno i zdravo...najlakše je govoriti ljubav, ljubav, i kad naiđeš na prvi životni problem, najlakše se razvesti, treba probleme naučiti rješavati, jer ih je nažalost, pun život, i to onih koji nisu izazvani našom voljom ni greškome, a da ne spominjem one koje ljudi sami sebi naprave...

pa ako smo se odlučili na zajednički život, upoznali jedno drugo, znači svjesni smo u šta smo ušli...ako je on hodao prije braka, izlazio po kafanama, svaku noć kasno dolazio kući, od njega se može očekivati da tako nastavi u braku, to je način njegovog života, a mi griješimo kada ih pokušavamo prevesti na onog čovjeka koji nam je u mašti od malih nogu, to je po mom mišljenju velika greška, treba tražiti prije braka osobu čijim si osobinama u vezi zadovoljan, u braku može biti samo isto, eventualno gore....

ja sam uvijek bila oduševljena onima koji su težili tome da imaju porodicu i onima kojima porodica mnogo znači, koji su vezani za porodicu, i mislim da takvi prave najmanje grešaka u životu, oni kojima je najvažnija porodica, dijete, koji bi za svoju ženu život do....ali treba to na neki način i zaslužiti, ali to ne možeš preko noći....

mislim da je kompetentn da priča o braku, i da daje mišljenje onaj ko ima iza sebe iskustvo od bar 5 godina, ko je ipak prošao nešto...

eh sad tek da odgovorim na temu...jedini razlog zbog kojeg bih se razvela jeste taj da me on prevari, ili da moje roditelje ne poštuje i da im nešto ružno kaže ili napravi...ako u tom trenutku pomislim na djecu koju bih imala, mislim da takav otac ne bi bio dobar za njih, jer sve što navodim kao razlog razvoda, ide ka tome, da djeci takav otac ne bi mogao biti uzor u životu, jer kako da on sutra nauči sina da poštuje ženu i starije ljude, ako on to sam ne radi....tada bih se jedino razvela....

ne znam šta me čeka sutra, ma ni šta me čeka sljedećeg trenutka a ne sutra, ali mislim da dvije mentalno zdrave osobe mogu, ako to žele naravno, sačuvati brak do kraja života...i to bilo koje dvije zdrave osobe na svijetu...ponavljam, ako to žele...

nije ljubav samo volim te
nije ljubav samo dobar sex
nije ljubav samo čist stan i ručak na stolu svakog dana
nije ljubav samo trošiti kad imaš, a svađati se kad nemaš
ljubav je puno puno više

treba proći kroz mali milion životnih situacija, imati i nemati, posvađati se i voljeti, ostaviti i biti ostavljan na kratak period pa da znaš da je to to...

jer u vezi ti možeš šta hoćeš, ali brak je nešto sasvim drugo, od trenutka kada staviš svoj potpis...

mislim da je nas modernizacija društva skoro pa uništila, i uvijek ja hebem tu modernizaciju, kad se danas ne zna ni ko je sa čijom ženom ni ko je sa čijim mužem....rijetki su zdravi brakovi, pa kako onda da nas čudi toliki broj razvoda...više niko ne misli na svoju djecu, na njihov odgoj, svi bi da imaju odličnu i uzornu djecu, da im se djeca ne drogiraju, ne zapadnu u loše društvo i kad se to desi, pitaju se šta je njihovoj djeci falilo, šta ih je navelo na to....

moje je mišljenje, da se i djeca kroz to nesvjesno svete roditeljima, jer kuća, dom, stan, porodica, nazovi kako hoćeš, koja nije zdrava, u kojoj ne vlada ljubav, harmonija i neko poštovanje, tjera djecu na ulicu, htjeli to priznati ili ne, svi znamo koliko smo bili pogođeni, ako smo samo jednom u životu čuli povišen ton jednog od roditelja...ima i onih koji nisu, ali atmosfera u kući je nešto što se ne može sakriti, to je ono što brakove, porodice, djecu, prijatelje, familiju, ma sve živo ili tjera van ili vuče unutra...

pa nije li ljepše imati porodicu, ponositi se nečim zdravim čiji si stub, ili biti u tolikoj mjeri moderan da te svi nazivaju facom, i da si izvana faca a unuta prazan do beskraja....

Avatar
ra-ja
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 13216
Pridružen/a: 21 Maj 2007 02:00
Lokacija: pod suncem

Re: Razvod

#12 Post Postao/la ra-ja »

Razvojem civilizacije ,razvila se svijest kod ljudi a posebno kod zena..Zena je postala potpuno ravnopravna s muskarcem ..Zene su skolovane. rade, mogu u potpunosti biti samostalne ..kao i samostalno odgajati djecu, i nije duzna da trpi ponizenja i nasilje nad sobom...
Djeci trebaju oba roduitelja ..ali u jednoj harmonicnoj porodici t.j ako je moguce, ako ne onda je bolje s jednim roditeljem bilo majkom ili ocem...

U danasnjem vremenu kultirni ljudi se razvode..a primitivni i nekulturni trpe i negledaju puno da li na djecu ostavljaju teske utiske...

Ljubav kao smisao zivota trebao bi da bude u svakom braku..I koristi se u svakom datom momentu kao pozitivan spoticaj ka ostvarenju rezultata i cilja jednog bracne zajednice...
:!:

Avatar
paparaci
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 5054
Pridružen/a: 08 Jan 2003 02:00
Lokacija: Putnik Bez Adrese

Re: Razvod

#13 Post Postao/la paparaci »

sve to prilicno stoji osim toga da je osoba koja trpi primitivna i nekulturna... :!:

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

Re: Razvod

#14 Post Postao/la mrki62 »

Mic_Sokoli je napisao/la: Kao sto je primjer nastanka Anglikanske crkve,Enleskom Kralju tom i tom Papa nije htio udovoljit i dati mu razvod,na sta je ovaj reagovao osnivanjem Anglikanske Crkve koja mu je udovoljila.
I oni su kršćani , što znači da je ipak nekom dozvoljeno .
U njemačkoj su isto protestanti većina - tako da to i nisu usamljeni primjeri [Happy.gif]
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
nnejra
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 7303
Pridružen/a: 15 Apr 2009 19:48

Re: Razvod

#15 Post Postao/la nnejra »

Razvod , riječ koja sigurno jako dugo odzvanja u glavi onih kojima se desi. Razvod bi za mene bio jedan težak poraz, ali korak na koji bih se svakako odlučila kada bih vidjela da brak više nema smisla.Kada u braku nestane poštovanja , ljubavi i razumjevanja onda je to korak koji se mora napraviti. Ne smatram razvedene žene ili pak muškarce nešto manje vrijednim. Samo nisu imali sreće u odabiru životnog partnera,a nekad i život sam od sebe donese takav slijed događaja koji vodi tome.
Najvažnije je da djeca iz takvog braka osjete što manje bol i ljutnju svojih roditelja. Naime, i nakon razvoda djeca trebaju imati oba roditelja u svom životu.Djeca trebaju znati da se roditelji nisu razveli zbog njih, da su oni plod njihve ljubavi koja je jednom postojala, i da ako su napustili jedno drugo, nisu napustili njih. Teško bih se odlučila na brak sa osobom koja ima djecu iz prethodnog braka , ne zato što imam neke predrasude, već zato što je jako teško uskladiti dvije porodice i što je to život koji zahtjeva jako puno truda , odricanja i prije svega dobrih djela, jer smo svi mi ipak prije svega sebični.A divim se osobama koje sve to usklade i žive nekim harmoničnim životom.

Odgovori