Roditeljska paznja

Poruka
Autor/ica
Avatar
sabinax
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 16414
Pridružen/a: 31 Jan 2008 02:00
Lokacija: Croatia

Roditeljska paznja

#1 Post Postao/la sabinax »

Evo jedne teme da vidimo kako ste odgajani i kako odgajate, kakav ste odnos imali s roditeljima, dali ste se odnosili sa strahopo¹tovanjem, dali su roditelji imali prijateljski odnos s vama ili se kod vas govorilo "batina je iz raja izasla"....
Imate li kakvu dogodovstinu iz djetinjstva, u kakvim ste odnosima sada s roditeljima, dali vam je drago sto ste tako odgajani kako jeste ili zamjerate roditeljima za nesto, s kojim ste roditeljem imali bolji odnos i zasto?
Dali na svojoj djeci primjenjujete obrasce iz svog djetinjstva ili cinite sasvim suprotno?

Ajte vi pa cu se ja pridru¾iti
Kad ti zivot donese limune, uzmi tekilu i sol i nazovi me
slika Make my day!

Avatar
Megaskotica
Hronicar foruma
Hronicar foruma
Postovi: 731
Pridružen/a: 29 Feb 2000 02:00

#3 Post Postao/la Megaskotica »

Patrijahalni prilicno ,puno gresaka napravili ,ali eto danas sam s njima na ti ,priznaju svoje greske ucinjene ,iako tate vise nemam ,ali priznanje pred kraj mi je bilo jako bolno..

A ja..trudim se da joj dam osnove u zivotu ,smatram da nisam prestroga ali ni premekana..

Avatar
sabinax
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 16414
Pridružen/a: 31 Jan 2008 02:00
Lokacija: Croatia

#5 Post Postao/la sabinax »

Kod mene je mama bila bog i batina, nije me èesto tukla ali bilo je i toga, vise od batina bih se bojala njenog strogog pogleda kada bih nesto krivo rekla, ah bilo je tu i tjeranja da se jede, svi bi otisli sa stola a ja bih jos sjedila i nakraju opet ne bih pojela, bilo je i stajanja u kutu, a najsmjesnije sto me je znala katkad kuhacom...i gleda mama kako u kuci sve manje i manje kuhaca...dok jednog dana nije prala iz frizidera a tamo citav arsenal kuhaca :lol:
Tatu, iskreno, nisam ni osjetila u djetinjstvu kao autoritet, doduse moji su razvedeni, pa mozda zato, ali sjecam se lijepih izleta vikendom...
Dandanas sam u boljim odnosima s tatom, u svemu se slazemo, a s mamom sve suprotno...ali sam joj ipak zahvalna na strogoci jer mi je usadila neke vazne karakteristike kao sta je odgovornost, ustrajanost i zelja za radom.
Ja svoju djecu odgajam...pa mislim prelabavo...nekako ih shvacam kao ravnopravno drustvo, ali mislim da to nije dobro jer ipak se treba znati tko drzi konce u rukama...mozda se varam ali to je moj dojam
Kad ti zivot donese limune, uzmi tekilu i sol i nazovi me
slika Make my day!

ADMIN_BOL-CHAT.DE

#6 Post Postao/la ADMIN_BOL-CHAT.DE »

Ja neznam kakav cu roditelj biti...........
Naravno da cu nastojati da tome pokusati da prenesem barem osnovne postulalitete ponasanja
ali pazit cu i na to da uzmem u obzir da je to ipak samo dijete.
A to bas iz razloga sto kazu da roditelji idu u 2 krajnosti jedna kopirajuci odgoj koji su imali u djetinstvu
ili obratno tome ne zeleci da se desavaju greske koje su se omicale njihovim roditeljima.

Hm sta sam od oca naucio ili kakav mi je otac bio
Nikada me nije udario samo razgovor i razgovor koje je znalo da boli i jace od breskovog stapa @vidovita
Trazio je misljenja od mene i brata da imamo svoj stav pa makar pogresan ali ukoliko smo ga mogli argumentovati slozio bi se ponekada.
ali bilo bi rasprave!
Mama za razliku od njega nije imala zivaca rijec dvije vec bi bio pucnut po guzi
Bila je neocekivana cas puca... cas poljubac...
Na ja u svemu nije bilo lose
od nje sam naucio da ako nemam cilja onda mogu biti meta
pozrtvovanost ono sto lijeva ruka daje da nevidi desna sto uzima

Od oca autoritet i ambiciju istrajnost
Naucio sam da samo radom svojim postenim postignes ono sto jesi i to je ono sto se isplati
da u ljudima samo trazim ono sto je dobro a ono sto nevalja da ce samo da ispliva
Jos nesto meni btno kada razgovaram da gledam pravo u oci i nedovesti se u situaciju pogled da krijem
:D avatar je nesto drugo :chuckel:

Avatar
indeks
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 4246
Pridružen/a: 01 Feb 2008 02:00
Lokacija: Bosnia

#7 Post Postao/la indeks »

Ja sam najmladja u porodici,prilicno mladja od svojih sestrara i brata,i mozda je to okarakterisalo moj status mezimice :) .
Nisam bila razmazena,prije bih rekla povlasteniji status,sto se tice batina,zaista se ne sjecam nekih batinjanja,vise su to bili vaspitni ~udarci~ :D
Krenucu od oca,covjek sirokih nazora,modernih shvatanja,s obzirom na godine :) ,a u isto vrijeme protkan duhom tradicije,izuzetnog smisla za humor,ali jako sputan u odnosu sa svojom djecom,skrt na rijecima,skrt na pokazivanju emocija,jako posten,svaki uspjeh je bio svojih ruku djelo,veoma autoritativan,bez puno price,svaka recenica je imala svoj smisao,mjesto i vrijeme........sjecam se svog skolovanja,nikad mi nisu dolazili na informacije,roditeljske sastanke,u srednjoj skoli mi je otac rekao samo jednu recenicu,majke mi,to je bilo svo njegovo uplitanje:
~Slusaj,imas li jedinica?Kakvo je stanje?~
~Ma nemam,ide dobro~,naravno da sam lagala :D ,imala sam vise od jedne,ali on je samo na to rekao:
~Ako padnes godinu,da znas da neces ponavljati,pa izvoli~ [-X
Majke mi,to je bila jedina recenica,bez vike,bez drame,bez histerije,koja me pratila cijelo moje skolovanje,sva sreca,nisam bila los ucenik,ali se uvijek pitam da li bi zaista tako bilo da sam kojim slucajem morala ponavljati razred. :-k
Njega vise nema,rahmet mu dusi,i uvijek se pitam,to sam se pitala i dok je bio ziv,zasto mu je tako tesko pricati sa svojom djecom,zasto mu ponestane rijeci,sta ga to koci da pokaze njeznost?
Mama,zena izuzetno vedrog duha,puna humora,naucena od malih nogu na odgovornost,na nesebicno davanje sebe za svoje najmilije,pozrtvovanost u svakom smislu.......prakticna u razgovoru,neobrazovana zena,ali zena puna divljenja,ekonom za primjer......strpljiva,tolerantna..........ma sve najbolje,ne znam vise kako da je opisem, :) osim da je najbolja majka :)
Ja sam mjesavina svega ovoga :) znam gdje mi je mjesto,cvrsto stojim na zemlji,ne lebdim u oblacima,sve sto sam ostvarila i imam je zasluga samo moja i mojih 10 prstiju.....mozda im zamjeram sto me nisu naucili da postenje, tolerantnost,strpljivost nisu najcjenjenije vrline,da pri ostvarivanju ciljeva ne moram biti toliko oprezna u biranju sredstava......
Kao roditelj sam takodje mjesavina svih osobina koje sam navela,bez puno price,iako svjesna da cinim istu gresku kao otac,ne pokazujem izljeve emocija kao majka,ne idem cesto na roditeljske sastanke
:baa: ,ne pricam joj bajke da je najljepsa,da je najpametnija,nego se dobro mora potruditi ako zeli nesto da ostvari u svom zivotu..............
Ipak su to geni i narav koja se nasljedjuje,iako svjesna nekih greski,tesko je to promijeniti iz korijena,neke stvari koje su duboko usadjene u meni,u nama........
Sorry na ovako opsirnom pisanju,ali ostalo je jos puno toga sto sam zeljela reci.......... :chuckel:

Avatar
sabinax
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 16414
Pridružen/a: 31 Jan 2008 02:00
Lokacija: Croatia

#8 Post Postao/la sabinax »

Joj lijepo ste to svasta nesto napisali...bas sam s gustom proèitala...
Da se samo malo vratim na ono djeca i uèenje, indeks, moja mama slicno ko tvoj tata...malo rijeci, ali pametnom ni ne treba puno, jednom smo se posvadale i ja joj velim (a bila sam uvijek vrlo dobar i odlican uèenik): E bas necu uciti, pa ces vidjeti kada budem imala sve jedinice! a ona meni hladno: Bas me briga, ucis za sebe a ne za mene.
I ja se zamislim...istina...a sta kad dobijem jedinice, samo ce ih biti te¾e ispraviti, tako ja odustadoh od te prijetnje.
Kad ti zivot donese limune, uzmi tekilu i sol i nazovi me
slika Make my day!

Avatar
ra-ja
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 13216
Pridružen/a: 21 Maj 2007 02:00
Lokacija: pod suncem

#9 Post Postao/la ra-ja »

indeks je napisao/la:Ja sam najmladja u porodici,prilicno mladja od svojih sestrara i brata,i mozda je to okarakterisalo moj status mezimice :) .
Nisam bila razmazena,prije bih rekla povlasteniji status,sto se tice batina,zaista se ne sjecam nekih batinjanja,vise su to bili vaspitni ~udarci~ :D
Krenucu od oca,covjek sirokih nazora,modernih shvatanja,s obzirom na godine :) ,a u isto vrijeme protkan duhom tradicije,izuzetnog smisla za humor,ali jako sputan u odnosu sa svojom djecom,skrt na rijecima,skrt na pokazivanju emocija,jako posten,svaki uspjeh je bio svojih ruku djelo,veoma autoritativan,bez puno price,svaka recenica je imala svoj smisao,mjesto i vrijeme........sjecam se svog skolovanja,nikad mi nisu dolazili na informacije,roditeljske sastanke,u srednjoj skoli mi je otac rekao samo jednu recenicu,majke mi,to je bilo svo njegovo uplitanje:
~Slusaj,imas li jedinica?Kakvo je stanje?~
~Ma nemam,ide dobro~,naravno da sam lagala :D ,imala sam vise od jedne,ali on je samo na to rekao:
~Ako padnes godinu,da znas da neces ponavljati,pa izvoli~ [-X
Majke mi,to je bila jedina recenica,bez vike,bez drame,bez histerije,koja me pratila cijelo moje skolovanje,sva sreca,nisam bila los ucenik,ali se uvijek pitam da li bi zaista tako bilo da sam kojim slucajem morala ponavljati razred. :-k
Njega vise nema,rahmet mu dusi,i uvijek se pitam,to sam se pitala i dok je bio ziv,zasto mu je tako tesko pricati sa svojom djecom,zasto mu ponestane rijeci,sta ga to koci da pokaze njeznost?
Mama,zena izuzetno vedrog duha,puna humora,naucena od malih nogu na odgovornost,na nesebicno davanje sebe za svoje najmilije,pozrtvovanost u svakom smislu.......prakticna u razgovoru,neobrazovana zena,ali zena puna divljenja,ekonom za primjer......strpljiva,tolerantna..........ma sve najbolje,ne znam vise kako da je opisem, :) osim da je najbolja majka :)
Ja sam mjesavina svega ovoga :) znam gdje mi je mjesto,cvrsto stojim na zemlji,ne lebdim u oblacima,sve sto sam ostvarila i imam je zasluga samo moja i mojih 10 prstiju.....mozda im zamjeram sto me nisu naucili da postenje, tolerantnost,strpljivost nisu najcjenjenije vrline,da pri ostvarivanju ciljeva ne moram biti toliko oprezna u biranju sredstava......
Kao roditelj sam takodje mjesavina svih osobina koje sam navela,bez puno price,iako svjesna da cinim istu gresku kao otac,ne pokazujem izljeve emocija kao majka,ne idem cesto na roditeljske sastanke
:baa: ,ne pricam joj bajke da je najljepsa,da je najpametnija,nego se dobro mora potruditi ako zeli nesto da ostvari u svom zivotu..............
Ipak su to geni i narav koja se nasljedjuje,iako svjesna nekih greski,tesko je to promijeniti iz korijena,neke stvari koje su duboko usadjene u meni,u nama........
Sorry na ovako opsirnom pisanju,ali ostalo je jos puno toga sto sam zeljela reci.......... :chuckel:
:-k :-k :-k I da se ponovo rodim .......izabrala bih ovaj put.... :)

Avatar
Megaskotica
Hronicar foruma
Hronicar foruma
Postovi: 731
Pridružen/a: 29 Feb 2000 02:00

#10 Post Postao/la Megaskotica »

Ja se sjecam sebe kao buntovnika ,vjecito sam nesto razgovarala ,puno puta nisu bili spremni na odgovore..
Ali u svemu tome je bilo jako lijepih trenutaka i dokazivanja ,kojih se jos dan danas sjecam..
Recimo negdje treci razred osnovne ,istrgne meni mama stranicu jer nisam nasiljila olovku i kaze ponovo ,lijepo tanko..
3 stranice ja prepisa ali da se uopce nije vidjelo 8)
e onda sam fasovala :D
pa recimo bilo je puno takvih situacija kod mene :P
ili recimo u srednjoj skoli uvijek su sastanci pocinjali ,odlican ucenik ,ali buntovnik teski ,sve povede za sobom 8)
znalo joj je biti neugodno i uvijek se crvenjela zbog toga ,onda je odustala ici na sastanke ,preuzeo tu obavezu moj tajo e onda sam uzivala potpuni respekt :)
iako nikad nije glasno rekao meni ,ali nije nista ni prigovarao sto je samo priznanje..

s mamom zenski odnos ..s tatom muski rekla bih..uvijek sam ga vise respektirala moram priznati od mame ,njegova je bila zakon za mene..

Avatar
ra-ja
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 13216
Pridružen/a: 21 Maj 2007 02:00
Lokacija: pod suncem

#11 Post Postao/la ra-ja »

:D :D Moram priznati dobar komentar.@MegaSkotica ..ali si zaboravila reci ...... da je mama ipak morala tu zadacu zavrsiti sama..... :)

Avatar
Megaskotica
Hronicar foruma
Hronicar foruma
Postovi: 731
Pridružen/a: 29 Feb 2000 02:00

#12 Post Postao/la Megaskotica »

Ra-Ja je napisao/la::D :D Moram priznati dobar komentar.@MegaSkotica ..ali si zaboravila reci ...... da je mama ipak morala tu zadacu zavrsiti sama..... :)

ne napisala sam je u suzama i trebao mi je cijeli dan koliko se sjecam ,izgubila je zivce samnom taj dan ,dok nije dosao tata :D

Avatar
Danielle
Zvijezda na usponu
Zvijezda na usponu
Postovi: 1163
Pridružen/a: 31 Jan 2000 02:00
Lokacija: Afghanistan

#13 Post Postao/la Danielle »

Odgajali su me kroz neku slobodu a opet mi usadili toliko zivotnih vrijednosti i jako sam im za to zahvalna,kao sto stariji znaju reci “lako ti je graditi kucu kad imas dobre temelje”.
Od njih sam otisla sa 18 godina u daleki,bijeli svijet…pustili su me… imali povjerenje,podrzavali me i vjerovali mi,znam da su mnoge noci proveli u brizi…kako mi je…znam da se i danas brinu mozda i vise nego prije 20 godina,jer sada se brinu za nas 3 a ne samo za mene.I ako su daleko cijelo vrijeme ih osjecam uz sebe.Najgore je kad pomislim da ce jednog dana otici,a ja ne zelim da odu prije mene.Volim ih najvise na svijetu i oni su ti koji mi najvise nedostaju u mojoj svakodnevnici,da popijem sa mamom kafu,da sa tatom pocnem neku raspravu...jednostavno fale mi sada i uvijek.

Majka sam dvoje djece,odgajam ih kao sto su mene moji, nisam za konzervativni odgoj, tabu na svakom polju, ogranicena sloboda kretanja i govora, o batinama da ne pricam.Misljenja sam da je djetetu moguce dati svaku slobodu koja mu je potrebna sa tim da si mu ti kao roditelj vodic (ne gonic).Svako dijete je licnost za sebe ,da bi mu znali pristupiti trebamo ga poznavati (ne sta voli jesti,piti,obuci),poznavati njegovu licnost.I u odnosu roditelj-dijete ,povjerenje je veoma bitno,svojoj djeci dajem do znanja da sam im prijatelj pa tek onda roditelj.
Dali grijesim,dali su moji roditelji grijesili…? Slagala bih kad bih rekla NE.

“Posao” roditelja je najtezi “posao”

ADMIN_BOL-CHAT.DE

#14 Post Postao/la ADMIN_BOL-CHAT.DE »

indeks je napisao/la:Sorry na ovako opsirnom pisanju,ali ostalo je jos puno toga sto sam zeljela reci.......... :chuckel:
Zasto bilo je lijepo citati...napisi procitat cemo mi i to

Avatar
indeks
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 4246
Pridružen/a: 01 Feb 2008 02:00
Lokacija: Bosnia

#15 Post Postao/la indeks »

LAFF je napisao/la:
indeks je napisao/la:Sorry na ovako opsirnom pisanju,ali ostalo je jos puno toga sto sam zeljela reci.......... :chuckel:
Zasto bilo je lijepo citati...napisi procitat cemo mi i to
Nece biti zanimljivo,ono sto sam napisala iz prve,dok su me nosile emocije i dok sam pokusavala sagledati sve ono sto posjedujem,izostalo je puno toga sto sam jos htjela reci,ali u sustini svelo bi se na ono sto sam vec napisala....... :)

Odgovori