Vracanje cirilice u Hrvatske skole

Knjizenovst i ostalo ...
Poruka
Autor/ica
Avatar
Baraba-it
Los Korisnik/ Banovan Korisnik
Postovi: 1228
Pridružen/a: 12 Mar 2008 02:00
Lokacija: Italy

Vracanje cirilice u Hrvatske skole

#1 Post Postao/la Baraba-it »

Povratak æirilice u ¹kole?!


Nakon ¹to je Vlatko Pavletiæ '91. iz obrazovnog programa izbacio srpske pisce, oni bi se, zajedno s æirilicom, prema dogovoru HDZ-a i SDSS-a trebali vratiti ¹kolske godine 2010/11.


Jutarnji doznaje kako æe Srbi tra¾iti da se u nacionalne ¹kolske programe vrate, prema njihovom sudu, neopravdano izgnani srpski pisci, odreðene povijesne osobe i politièari, a tra¾it æe i povratak æirilice, barem u izborne ili fakultativne sadr¾aje.

Srpski pisci izbaèeni su iz hrvatskog obrazovnog programa jo¹ za vrijeme mandata Vlatka Pavletiæa, kada je izraðen novi nacionalni program knji¾evnosti.

''Mi ¾elimo integrirani koncept ¹kolstva u kojem æe pripadnici i manjinskog i veæinskoga naroda dijeliti ono ¹to je rezultat zajednièkih vrijednosti i postignuæa. Postoji èitav niz vrijednosti za koje nije opravdano da ih uèe samo Srbi u svojim manjinskim programima'', kazao je Milorad Pupovac, predsjednik SDSS-a.

Ante Be¾en, jedan od autora èitanki za osnovnu ¹kolu, kazao je kako nema ni¹ta protiv, no bilo bi dobro da cijela rasprava ide preko struke, a ne preko politike.

Predsjednik Srpskog kulturnog dru¹tva Prosvjeta i pomoænik ministra Bo¾e Bi¹kupiæa, Èedomir Vi¹njiæ izdvojio je pet favorita èije bi se knjige trebale ponovno naæi u hrvatskim rukama. To su Simo Matovulj, Branko Æopiæ, Grigor Vitez, Vladan Desnica i Stevan Galoga¾a.

''Nemam ni¹ta protiv uvoðenja æirilice za sve jer se to pismo nalazi u povijesti na¹ega jezika i na¹e knji¾evnosti, neovisno o srpskom'', kazao je hrvatski ugledni jezikoslovac prof. dr. Du¹an Marinkoviæ, a pi¹e Jutarnji list.

Nekad se govorilo da su "polupismeni" oni koji znaju samo jedno pismo :)

Avatar
Megaskotica
Hronicar foruma
Hronicar foruma
Postovi: 731
Pridružen/a: 29 Feb 2000 02:00

#2 Post Postao/la Megaskotica »

slazem se

Avatar
indeks
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 4246
Pridružen/a: 01 Feb 2008 02:00
Lokacija: Bosnia

#3 Post Postao/la indeks »

Licno,nemam nista protiv cirilice,znam je citati i pisati,moja kcerka je ucila cirilicu,ali ne bih mogla reci i da je savladala............
Znaci,polupismena je,ali to ne znaci da je manje vrijedna,i da nema ljudskih kvaliteta dostojnih ~pismenih~ljudi :)

Avatar
pasa74
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 2589
Pridružen/a: 29 Nov 2007 02:00
Lokacija: France

#4 Post Postao/la pasa74 »

mislim da sve sto se nauci moze samo biti od koristi,nikako teret,ali i ako znam i citati i pisati cirilicu,nije mi bas puno koristila u zivotu...
zamisli amerikanci,njemci,francuzi i sve druge velike necije ne znaju cirilicu a razvijeniji su i pismeniji od nas....
koje je to cudo ebo te :-k :-k :-k :-k

Avatar
Megaskotica
Hronicar foruma
Hronicar foruma
Postovi: 731
Pridružen/a: 29 Feb 2000 02:00

#6 Post Postao/la Megaskotica »

nista nije lose znati i sve moze korititi u zivotu pa sto da ne i cirilica,meni je lijepo otici konkretno na srpke stranice i procitati njihove pjesme i slicne stvari ,ne vidim apslolutno nista lose u tome , cak dapace posto smo bliza zemlja cak smatram neophodnim da poznam i taj dio njih ,a kako ces narod bolje shvatiti nego kroz pismo

Avatar
pasa74
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 2589
Pridružen/a: 29 Nov 2007 02:00
Lokacija: France

#7 Post Postao/la pasa74 »

:-k :-k :-k :listen:

Avatar
Megaskotica
Hronicar foruma
Hronicar foruma
Postovi: 731
Pridružen/a: 29 Feb 2000 02:00

#9 Post Postao/la Megaskotica »

napokon tema di se po tom pitanju donekle slazemo :chuckel:

Avatar
sabinax
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 16414
Pridružen/a: 31 Jan 2008 02:00
Lokacija: Croatia

#10 Post Postao/la sabinax »

Pa ne slazem se s time...nije bas neka nauka...ja sam uèila u 4.tom osnovne èirilicu, znam proèitati...doduse sporo...ali se time ne zamaram, mislim da ako treba uèiti neku povjest pisma da je bolje uèiti glagoljicu...
Mislim da je to nepotrebno...mogu se djeca upoznati sa slovima, ali da je i¹èitavaju zbilja .... [-( , mislim da je vaznije da svi srbi nauèe latinicu, jer bez toga im zaista nema naprijed...a jos uvijek ima njih koji pisu samo èirilicom (nevjerojatno ali istinito)
S druge strane nisam za izbacivanje nikakvih pisaca iz ud¾benika, a bogami, ni potenciranja nekih vlastitih koji nemaju veze s knjizevno¹æu, sve sto vrijedi treba stajati u ud¾benicima, pa cak i srpski pisci a ima ih.
Kad ti zivot donese limune, uzmi tekilu i sol i nazovi me
slika Make my day!

Avatar
sabinax
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 16414
Pridružen/a: 31 Jan 2008 02:00
Lokacija: Croatia

#12 Post Postao/la sabinax »

Jedite djeco to je pravi raj...preporucuje vam èika Jova Zmaj

A znate li da su digli hajku i na Jezevu kuæicu kao puno partizanskih izraza hej...meni je to najbolja prica u stihovima
Kad ti zivot donese limune, uzmi tekilu i sol i nazovi me
slika Make my day!

Avatar
Baraba-it
Los Korisnik/ Banovan Korisnik
Postovi: 1228
Pridružen/a: 12 Mar 2008 02:00
Lokacija: Italy

#13 Post Postao/la Baraba-it »

sabinaX je napisao/la:Jedite djeco to je pravi raj...preporucuje vam èika Jova Zmaj

A znate li da su digli hajku i na Jezevu kuæicu kao puno partizanskih izraza hej...meni je to najbolja prica u stihovima
Ne zbog partizana...
Dosta je polemike bilo upravo oko te "kucice" a razlog je taj... sto Hrvate ta "jezeva kucica" podsjeca na Srbe koji nisu hteli da napuste svoju "kucicu", tokom rata :)
Nije se radilo samo o "jezevoj kucici" Branka Copica...
Svi hrvatski politicari zahtevaju da se odgovarajuce mjesto pronadje i za nobelovca Ivu Andrica, "ciji god bio" (kako oni kazu), jer njegovim djelima, pa i slavnoj "Na Drini cuprija", pripisane su ruzne dnevnopoliticke etikete...
Bas kao i "Jazavcu pred sudom" Petra Kochica, koji je u startu proglasen cetnikom, tako da je satiricno pozoriste u Zagrebu od "Jazavca" smjesta preimenovano u "Kerempuh".

Avatar
sabinax
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 16414
Pridružen/a: 31 Jan 2008 02:00
Lokacija: Croatia

#14 Post Postao/la sabinax »

Ma nejse politike...pricasmo o èirilici, ali vjerujem da ponesto ima istine i u ovom tvom napisanom
Kad ti zivot donese limune, uzmi tekilu i sol i nazovi me
slika Make my day!

ADMIN_BOL-CHAT.DE

#15 Post Postao/la ADMIN_BOL-CHAT.DE »

Priznajem neznam cirilicu ali mogu komotno bez nje :D

Odgovori