Roditeljska paznja

Poruka
Autor/ica
Avatar
Megaskotica
Hronicar foruma
Hronicar foruma
Postovi: 731
Pridružen/a: 29 Feb 2000 02:00

#16 Post Postao/la Megaskotica »

Ja nekako kad geldam sta su me naucili ono upecatljivo jest da budem "borac" i kroz neke njihove greske ,pa i krive stavove mislim da su me natjerali upravo na to..
Smeta me jedino sto kroz njihov odnos koji sam poprimila u velikoj kolicini ako nisi uspio materijalno nisi dokazan i sa one druge strane ali to je vec u meni usadjeno..
Primjetila sam da se ja svom djetetu trudim svim silama "nametnuti" da to nije presudno ,no mislim da ce promjeniti odnos nazalost prema tome kad bude starija ,jer ce "traziti" vise od zivota s te strane od onoga koju smo joj sami mogli pruziti ,sto je normalno po meni..
Sjecam se i da mama nije nikada mogla samnom na kraj pa i banalnim stvarima uvijek je trazila pomoc staroga ,a nije da nije mogla ,mislim da nije znala ,inace inteligentna zena ,radnik veliki ali smatram da joj ta duhovna strana nije bila dovoljno jaka da me navlada ,danas ja njoj dajem savjete kako i sta joj je ciniti za neke situacije.
Mislim da nije svjesna bila sta je rodila..e njene zavrsne recenice u nasim "prepirkama" su zavrsavale ,ma na koga si ti bona ,ko da te je kant napravio..
Danas ponosna na moja shvatanja i istice da je njena zasluga :)
Tata..njega mi je tesko staviti na papir sada..ali posebna osoba..oluja rekla bih i nekako u sebi bio mi je ideal "idealnog" muza..
mozda napisem nesto..jednom..

Avatar
sabinax
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 16414
Pridružen/a: 31 Jan 2008 02:00
Lokacija: Croatia

#17 Post Postao/la sabinax »

indeks je napisao/la:
LAFF je napisao/la:
indeks je napisao/la:Sorry na ovako opsirnom pisanju,ali ostalo je jos puno toga sto sam zeljela reci.......... :chuckel:
Zasto bilo je lijepo citati...napisi procitat cemo mi i to
Nece biti zanimljivo,ono sto sam napisala iz prve,dok su me nosile emocije i dok sam pokusavala sagledati sve ono sto posjedujem,izostalo je puno toga sto sam jos htjela reci,ali u sustini svelo bi se na ono sto sam vec napisala....... :)
Nema veze uvijek postoji neka dogodovstina ili sjecanje koje potaknu misli drugih, eto mene je tvoje pisanje navelo da se sjetim...odnosa roditelja prema ¹kolovanju i uèenju...na sta sam ranije zaboravila
Kad ti zivot donese limune, uzmi tekilu i sol i nazovi me
slika Make my day!

Avatar
ra-ja
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 13216
Pridružen/a: 21 Maj 2007 02:00
Lokacija: pod suncem

#18 Post Postao/la ra-ja »

indeks je napisao/la:
LAFF je napisao/la:
indeks je napisao/la:Sorry na ovako opsirnom pisanju,ali ostalo je jos puno toga sto sam zeljela reci.......... :chuckel:
Zasto bilo je lijepo citati...napisi procitat cemo mi i to
Nece biti zanimljivo,ono sto sam napisala iz prve,dok su me nosile emocije i dok sam pokusavala sagledati sve ono sto posjedujem,izostalo je puno toga sto sam jos htjela reci,ali u sustini svelo bi se na ono sto sam vec napisala....... :)
Samo da dodam jos nesto.....na tvoj tekst...
Moja mama je bila naprednog svatanja...skolovana zena...sa zavrsenom gimnazijom je radila u djecijem dispanzeru...Dr Mustafa Mujbegovic..ali zbog prirode posla mog tate koji je morao mijenjati mjesto prebivalista... posao je morala napustiti....Ponekada je i sama zamijenjivala tatu na poslu kada je bio sprecen....
Mama mi je znala govoriti francuski .i cesto ga je u sali upotrebljavala. kod kuce .....

Arapski je pisala i citala ...kao da je njen maternji jezik....
Sjetim se svojih roditelja cesto...nedostaju mi naravno ... :chuckel:

Avatar
belly_dancer
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 3472
Pridružen/a: 18 Dec 2007 02:00

#19 Post Postao/la belly_dancer »

mene moji roditelji nisu nikad previse dozivljavali..uvjek su mnogo radili
tata je zivio dole u zabacenim zemljama,onda se to sta se vec je
i drugi tata je oduvjek radio dole,a mama je bila zauzeta poslom

naravno nikada nam nije trebalo tolko para,al moji su uvjek gledali tu materijalnu stranu zivota..
..dobro je kad u životu nekoga voliš,neko te voli..

Avatar
belly_dancer
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 3472
Pridružen/a: 18 Dec 2007 02:00

#21 Post Postao/la belly_dancer »

i smatram da su utjecali na mene u toj mjeri da mi pare danas nista ne znace,i da sam potpuno slobodna osoba od nekih materijalnih pitanja :huh:
..dobro je kad u životu nekoga voliš,neko te voli..

Avatar
ra-ja
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 13216
Pridružen/a: 21 Maj 2007 02:00
Lokacija: pod suncem

#22 Post Postao/la ra-ja »

MegaSkotica je napisao/la:
Ra-Ja je napisao/la::D :D Moram priznati dobar komentar.@MegaSkotica ..ali si zaboravila reci ...... da je mama ipak morala tu zadacu zavrsiti sama..... :)

ne napisala sam je u suzama i trebao mi je cijeli dan koliko se sjecam ,izgubila je zivce samnom taj dan ,dok nije dosao tata :D
Puno ti nesto znas o toj zadaci...bas..... :baa: cao.....loptice skocice....

Avatar
Danielle
Zvijezda na usponu
Zvijezda na usponu
Postovi: 1163
Pridružen/a: 31 Jan 2000 02:00
Lokacija: Afghanistan

#23 Post Postao/la Danielle »

Ra-Ja je napisao/la:
MegaSkotica je napisao/la:
Ra-Ja je napisao/la::D :D Moram priznati dobar komentar.@MegaSkotica ..ali si zaboravila reci ...... da je mama ipak morala tu zadacu zavrsiti sama..... :)

ne napisala sam je u suzama i trebao mi je cijeli dan koliko se sjecam ,izgubila je zivce samnom taj dan ,dok nije dosao tata :D
Puno ti nesto znas o toj zadaci...bas..... :baa: cao.....loptice skocice....

pazi da te loptica ne pogodi medju okice :ballbounce:

Avatar
becanka
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 8666
Pridružen/a: 25 Apr 2007 02:00
Lokacija: VieNNa

#24 Post Postao/la becanka »

Moja mama je bila stroga, ali sam vise od oca imala respekta i straha, nego od mame, naravno da sam imala i prema njoj respekt, ali ona mi je bila i mama i drugarica i sve, sa njom sam mogla o svemu da pricam i da se svadzam, itd. Otac je bio samo uloga Oca. :D Ali je i gledao da ja i brat imamo sve uslove.
Ali sam prezadovoljna sto imam takve roditelje, koji su uvijek bili za mene i dan danas iza mene stoje, u svaka doba...
Batine nisam nikada primila, mozda sto sam bila mala maza i mirna. :chuckel:

Avatar
ra-ja
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 13216
Pridružen/a: 21 Maj 2007 02:00
Lokacija: pod suncem

#25 Post Postao/la ra-ja »

Moji roditelji su bili idol za mene...i zato sam ih u svemu zeljela kopirati..

Tatin tata .... je jako lijepo pisao...bas onaj ljepopis pismo kako se kaze...
Poprimila sam taj dar ..Uvijek su govorili da imam lijep rukopis...Mislim da to nije uvijek bas dobro...Kada sam radila najvece obrasce sam prepisivala bas zbog tog rukopisa... :-k

Mama je znala siti ,plesti. vesti.....heklati ...i sve drugo sto se moze raditi rukama...i ja sam sve to od nje naucila...to me je privlacilo...

Prvu haljinu sam sasila kada sam imala 13 godina....Kao i prvi djemper...
Kada sam djemper obukla ...sjecam se bilo je puno ispustenih kukica ...ali mi je sestra pomogla da to sve pohvatam.... :)

Drago mi je sto sam imala takve roditelje....i sto sam poprimila sve njihove dobre osobine.... :-k

Avatar
ra-ja
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 13216
Pridružen/a: 21 Maj 2007 02:00
Lokacija: pod suncem

#26 Post Postao/la ra-ja »

Ra-Ja je napisao/la:Moji roditelji su bili idol za mene...i zato sam ih u svemu zeljela kopirati..

Tatin tata .... je jako lijepo pisao...bas onaj ljepopis pismo kako se kaze...
Poprimila sam taj dar ..Uvijek su govorili da imam lijep rukopis...Mislim da to nije uvijek bas dobro...Kada sam radila najvece obrasce sam prepisivala bas zbog tog rukopisa... :-k

Mama je znala siti ,plesti. vesti.....heklati ...i sve drugo sto se moze raditi rukama...i ja sam sve to od nje naucila...to me je privlacilo...

Prvu haljinu sam sasila kada sam imala 13 godina....Kao i prvi djemper...
Kada sam djemper obukla ...sjecam se bilo je puno ispustenih kukica ...ali mi je sestra pomogla da to sve pohvatam.... :)

Drago mi je sto sam imala takve roditelje....i sto sam poprimila sve njihove dobre osobine.... :-k
Moj brat jako lici na tatu...ima taman ten crnu kosu i crne oci...a jos i ima rukopis kao tata.....Nije mu lijep rukopis...ali on kaze da je to doktorski...
jer doktori samo znaju sta napisu na receotu....
Inace ima dosta tatini osobina.... :)

Avatar
ra-ja
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 13216
Pridružen/a: 21 Maj 2007 02:00
Lokacija: pod suncem

#28 Post Postao/la ra-ja »

MegaSkotica je napisao/la:Ja se sjecam sebe kao buntovnika ,vjecito sam nesto razgovarala ,puno puta nisu bili spremni na odgovore..
Ali u svemu tome je bilo jako lijepih trenutaka i dokazivanja ,kojih se jos dan danas sjecam..
Recimo negdje treci razred osnovne ,istrgne meni mama stranicu jer nisam nasiljila olovku i kaze ponovo ,lijepo tanko..
3 stranice ja prepisa ali da se uopce nije vidjelo 8)
e onda sam fasovala :D
pa recimo bilo je puno takvih situacija kod mene :P
ili recimo u srednjoj skoli uvijek su sastanci pocinjali ,odlican ucenik ,ali buntovnik teski ,sve povede za sobom 8)
znalo joj je biti neugodno i uvijek se crvenjela zbog toga ,onda je odustala ici na sastanke ,preuzeo tu obavezu moj tajo e onda sam uzivala potpuni respekt :)
iako nikad nije glasno rekao meni ,ali nije nista ni prigovarao sto je samo priznanje..

s mamom zenski odnos ..s tatom muski rekla bih..uvijek sam ga vise respektirala moram priznati od mame ,njegova je bila zakon za mene..
Tu je vidis tata prvi puta pogresio i srozao ugled mami.....a svoj podigao..
bas zalosno....Kada se roditelji neusaglase oko vaspitanja djece....i ako se neslazu oko tih stvari.... netreba pred djecom raspravljati.... :huh:

Avatar
ra-ja
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 13216
Pridružen/a: 21 Maj 2007 02:00
Lokacija: pod suncem

#30 Post Postao/la ra-ja »

hamid_islam je napisao/la:A meni u roditelji razvedeni tako da sam dobro prolazijo kad sam bio mali kod mame dobro i kod tate dobro svi te vole svi te ¾eljni i svi ti ugaæaju



he he he he
Slazem se sa tobom---uvijek sam govorila i mislila......... to masa svijeta misli Iz svog ili tudjeg iskustva...da je djeci bolje sa jednim roditeljem u miru ...nego sa oba u ratu..... :-k

Meni sa mojim roditeljima je bilo super.....

ali eto ti imas drugo iskustvo...pa i tebi je bilo odlicno...nemozes se potuziti....zar ne...???

Odgovori