Seljak... seljakluk :)

Budite Psiholog Online.Pomozimo jedni drugma savjeti vezano za zivotna iskustva, problemi itd...

Poruka
Autor/ica
Avatar
Baraba-it
Los Korisnik/ Banovan Korisnik
Postovi: 1228
Pridružen/a: 12 Mar 2008 02:00
Lokacija: Italy

Seljak... seljakluk :)

#1 Post Postao/la Baraba-it »

Obichno kad neko kaze... "jesi seljak" ili "kolika si seljachina" misli na neshto loshe, bez kulture i reda...
Da li je to bash tako?!
Kao prvo ja mislim da nema nikog kome neko nije sa sela, znachi samim tim' shto se na takav nachin izrazava, sam sebe ponizava, tj. svoje porijeklo. Drugo, po meni glavni nosioci nashe kulture i obichaja su upravo ti ljudi sa sela, seljaci. Jedino su kod njih sachuvani "izvorni" oblici nashe kulture. Eto sad je u trendu sve shto je "ETNO"...
A ko nam je to sachuvao tu etno kulturu?!
Meni je u ranim godinama djetinjstva, u shkoli "oteto" seljachko "DJE" , radi kulture, pa sam se govoreci "GDJE" osjecao nekako ukocheno, vjeshtachki, nisam bio slobodan, sve me neshto ustezalo... sve dok nisam prokin'o i sad se osjecam slobodan k'o seljachina :D

Shta Vi podrazumjevate pod pojmom "SELJAK"?!
slika

Avatar
Amigo_x
Svakodnevni prolaznik
Svakodnevni prolaznik
Postovi: 532
Pridružen/a: 18 Sep 2007 02:00

#2 Post Postao/la Amigo_x »

Nema boljih ljudi od seljaka,i nikad ti nije dosadno :D

Avatar
sabinax
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 16414
Pridružen/a: 31 Jan 2008 02:00
Lokacija: Croatia

#3 Post Postao/la sabinax »

"Jesi seljak"...to jeste neka uzrecica...ali sasvim uredno je mogu nositi mnogi koji nemaju nikakve veze sa selom...meni je isto zao sto se na taj nacin ponizavaju posteni seljaci, jer mnogi su sasvim iskreni i neiskvareni...ali mislim da se taj pojam vise veze uz neki primitivizam...doduse u danasnje vrijeme mnogi seljaci su vrlo informirani i u toku svega...
ali to je naka uzrecica koja je ostala i koju rado djelimo osobama koje neku stvar ne razumiju...
Osobno nemam nista protiv seljaka...ali protiv primitivaca da...bez obzirana to od kuda potièu dali sa sela ili iz grada
Kad ti zivot donese limune, uzmi tekilu i sol i nazovi me
slika Make my day!

Avatar
Baraba-it
Los Korisnik/ Banovan Korisnik
Postovi: 1228
Pridružen/a: 12 Mar 2008 02:00
Lokacija: Italy

#5 Post Postao/la Baraba-it »

sabinaX je napisao/la:"Jesi seljak"...to jeste neka uzrecica...ali sasvim uredno je mogu nositi mnogi koji nemaju nikakve veze sa selom...meni je isto zao sto se na taj nacin ponizavaju posteni seljaci, jer mnogi su sasvim iskreni i neiskvareni...ali mislim da se taj pojam vise veze uz neki primitivizam...doduse u danasnje vrijeme mnogi seljaci su vrlo informirani i u toku svega...
ali to je naka uzrecica koja je ostala i koju rado djelimo osobama koje neku stvar ne razumiju...
Osobno nemam nista protiv seljaka...ali protiv primitivaca da...bez obzirana to od kuda potièu dali sa sela ili iz grada
Sjetih se jedne uzrechice...
"Ludim se smatra onaj, chija se ludost ne poklapa sa ludoshcu ostalih ludjaka" :)
slika

Avatar
sabinax
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 16414
Pridružen/a: 31 Jan 2008 02:00
Lokacija: Croatia

#6 Post Postao/la sabinax »

Ma hajde sada...ne lutaj ti sam sa svoje teme
Nego taj etno mene brine...dali znas razliku izmedu etno glazbe i novokomponirane...dali se to dvoje zna izmjesati...evo npr.meni se sevdah svida ali narodnjaci ne...ajd ti tu meni pomozi, sta je etno, a sta je kich
Kad ti zivot donese limune, uzmi tekilu i sol i nazovi me
slika Make my day!

Avatar
im_ex
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 14847
Pridružen/a: 11 Dec 2007 02:00
Lokacija: Dusa mi ostade tamo

#7 Post Postao/la im_ex »

U Sarajevu je posebno izrazeno prozivanje osoba koje dolaze iz drugih kantona/opcina BiH, koristeci termin "seljak" u pogrdnom smislu.
Poznato je vec da je vise cestitosti i ljudskosti sacuvano u seoskim obiteljima u odnosu na drcne"gradjane", u svakom pogledu.

Osobno, za extremne slucajeve moglo bi se desiti da koristim termin seljober, seljo ... no, tad bi se vec znalo da udaram na (ne)karakter a ne na mjesto odakle je doticna osoba. Jasno k'o dan.
Kuda idu ljudi kao ja ...

Avatar
Baraba-it
Los Korisnik/ Banovan Korisnik
Postovi: 1228
Pridružen/a: 12 Mar 2008 02:00
Lokacija: Italy

#8 Post Postao/la Baraba-it »

sabinaX je napisao/la:Ma hajde sada...ne lutaj ti sam sa svoje teme
Nego taj etno mene brine...dali znas razliku izmedu etno glazbe i novokomponirane...dali se to dvoje zna izmjesati...evo npr.meni se sevdah svida ali narodnjaci ne...ajd ti tu meni pomozi, sta je etno, a sta je kich
Nemora se radit' samo o muzici...
Moze se recimo radit' o ETNO charapama :)
slika

Avatar
Baraba-it
Los Korisnik/ Banovan Korisnik
Postovi: 1228
Pridružen/a: 12 Mar 2008 02:00
Lokacija: Italy

#9 Post Postao/la Baraba-it »

IM_ex je napisao/la:U Sarajevu je posebno izrazeno prozivanje osoba koje dolaze iz drugih kantona/opcina BiH, koristeci termin "seljak" u pogrdnom smislu.
Poznato je vec da je vise cestitosti i ljudskosti sacuvano u seoskim obiteljima u odnosu na drcne"gradjane", u svakom pogledu.

Osobno, za extremne slucajeve moglo bi se desiti da koristim termin seljober, seljo ... no, tad bi se vec znalo da udaram na (ne)karakter a ne na mjesto odakle je doticna osoba. Jasno k'o dan.
Znachi po tebi postoje dve vrste seljaka...
Seljak sa njivom i seljak bez njive :D
slika

Avatar
sabinax
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 16414
Pridružen/a: 31 Jan 2008 02:00
Lokacija: Croatia

#10 Post Postao/la sabinax »

BARABA-IT je napisao/la:Nemora se radit' samo o muzici...
Moze se recimo radit' o ETNO charapama :)
Moze o elementima etno charapa ili etno torbama koje su svakako u mode... ali vrlo je mala granica izmedu ukusa i neukusa
O tome se radi...pogotovo u glazbi

A seljak s njivom ili bez njive...ja mislim da se prije radi jeli "seljak" kao karakterna osobina (u nekom negativnom smislu) ili kao zanimanje i nacin ¾ivota...
Kad ti zivot donese limune, uzmi tekilu i sol i nazovi me
slika Make my day!

Avatar
im_ex
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 14847
Pridružen/a: 11 Dec 2007 02:00
Lokacija: Dusa mi ostade tamo

#11 Post Postao/la im_ex »

BARABA-IT je napisao/la:
IM_ex je napisao/la:U Sarajevu je posebno izrazeno prozivanje osoba koje dolaze iz drugih kantona/opcina BiH, koristeci termin "seljak" u pogrdnom smislu.
Poznato je vec da je vise cestitosti i ljudskosti sacuvano u seoskim obiteljima u odnosu na drcne"gradjane", u svakom pogledu.

Osobno, za extremne slucajeve moglo bi se desiti da koristim termin seljober, seljo ... no, tad bi se vec znalo da udaram na (ne)karakter a ne na mjesto odakle je doticna osoba. Jasno k'o dan.
Znachi po tebi postoje dve vrste seljaka...
Seljak sa njivom i seljak bez njive :D
Naravno ... da se vidjeti iz prilozenog :D
Kuda idu ljudi kao ja ...

Avatar
Bijesanpuz
Zvijezda na usponu
Zvijezda na usponu
Postovi: 1463
Pridružen/a: 18 Apr 2008 02:00

#12 Post Postao/la Bijesanpuz »

zasto je seljak pogrdan nacin zivota.. ZAto sto je zivot kao seljak na manjem nivou nego zivot gradjanina..
Ako covjek se bavi poljoprivredom i obradom zemlje... odma se smatra nizem vrijednosti nego onaj sto radi u uredu...

i od toga je i naziv seljak... jer odmah vrijedja.. i vrijedja zbog toga sto odma pomislimo na nekog seljaka u gumenim cizmama do koljena do pola isprljana djubrem.. neki uflekani mantil i kako radimo u djubru... i osjetimo se ponizenim..

To je tako uvijek bilo.. gradjani se osjecaju vecim nego seljaci...

MAda je seljak najvrijedniji radnik, najvishe radi, ali se najmanje cijeni njegov rad...


Recimo... Seljak na selu prodaje mlijeko za 1 KM... i gradjanima je to skupo... jedva hoce da plate..

a recimo isti taj seljak (posto gradjanima skupo njegovo mlijeko) prodaje to svoje mlijeko nekom preradjivacu mlijeka.. koji tu njegovu litru rastavi i na pavlaku i na sir i na mlijeko. i onda tako probrano mlijeko prodaje za nekih 1,60 KM u prodavnicama i to isto mlijeko gradjani kupuju i nije im skupo...

a ne vole od seljaka.. kazu njihovo je prljavo..

ironija.. :D
It's nice to be important but is more important to be nice!
Zivot je samo crtica izmedju dva datuma na nadgrobnoj ploci

Avatar
Baraba-it
Los Korisnik/ Banovan Korisnik
Postovi: 1228
Pridružen/a: 12 Mar 2008 02:00
Lokacija: Italy

#13 Post Postao/la Baraba-it »

Kako zovu "seljobere" u drugim zemljama?!
Recimo u Italiji nema tog pogrdnog naziva, koji asocira na seljaka.
slika

Odgovori