Roditeljska paznja

Poruka
Autor/ica
Avatar
ra-ja
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 13216
Pridružen/a: 21 Maj 2007 02:00
Lokacija: pod suncem

#32 Post Postao/la ra-ja »

zlatni_ljiljan je napisao/la:Smatram da covjek ne moze ni sazrijeti u potpunosti dok ne ostvari osnovnu prirodnu misiju - postane roditelj(po tom pitanju mislim da i ja nisam jos sazrio). Tek tada moze da razumije svoje roditelje i neke njihove postupke tokom svog odrastanja. Roditeljstvo, to je nesto sto se ne moze nicim drugim nadoknaditi. Kako se ono shvata, to umnogome zavisi od mentaliteta, kulture, obicaja i drugih karakteristika sredine u kojoj se zivi. Generalno, ljubav i roditeljska paznja djeci je neophodna za pravilan razvoj. Pored ljubavi i paznje, istovremeno se djete mora usmjeravati - sta smije a sta ne smije, sta moze a sta ne moze. Mora se uciti da pravilno prihvati i pobjedu i poraz, da postavlja realne ciljeve i zelje i da se usmjerava na pravilan put do ostvarenja tih ciljeva i zelja.

Nedostatak ljubavi i paznje vodi u frustracije, najcesce vodi ka tome da se razvijaju bolesne licnosti. Za mnoge grozne postupke pojedinaca koje cujemo i vidimo uzroci leze u frustracijama iz djetinjstva.

Neznam dali grijesim ako kazem da na ovom nasem podneblju roditelji prave velike greske u odgoju svoje djece,prvenstveno mislim kada se ide u krajnjosti pri tom misleci da je to roditeljska paznja,pr:sine samo ti uzivaj babo ce srediti tvoje ocjene u skoli,ne radi ti nista,kupit cu ti ono sto pozelis.Takvo djete se nikad nece osamostaliti jer nije pripremljeno za samostalan zivot, a kad bude primorano na to ,postaje socijalni problem. To je po meni kupovina ljubavi i paznje novcem.
Licno,moji su roditelji uvijek bili umjerenih stavova,mozda malo majka strozija prema meni...hehehe..
U normalnim uslovima pod normalnim okolnostima....... bilo bih tako kako si napisao...tj bio bih velikim procentom u pravu...
Ali sta ces reci ...kada majka rodi desetero djece a svi razliciti....a isti otac...pod istim uslovima hranjeni i od zla branjeni....
Ima tu dosta genetika igra ulogu...zar nemislis to....??? :-k

Avatar
ra-ja
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 13216
Pridružen/a: 21 Maj 2007 02:00
Lokacija: pod suncem

#35 Post Postao/la ra-ja »

Imala sam predivne roditelje koji se samo pozeljeti mogu....

Hvala im za sve sto sam od njih naslijedila...i naucila.... :)

Pjesma za njih.....

U nasoj kuci je bilo uvijek pjesme veselja i cvijeca
kao da je vrijeme u sred proljeca....

Mama je bila moja dobroga roda i soja
nas kceri je imala kao od svog kroja...

Tata je ucitelj bio ,uvijek spreman za salu
sina je jednog imao kao po svom planu....

Oni su svirati znali pjesma ih vodi od nas
violina,gitara i nas glas...bio je za nas spas...

Kada cujes muziku tiho da svira,to tata svira violinu
a mi djeca mirno slusamo ,kao da smo u njegovom krilu...

Mnogo vrijeme je proslo,a mnoga ce jos doci
al sjecanje na njih dvoje nikada nece proci........ :)

Avatar
ra-ja
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 13216
Pridružen/a: 21 Maj 2007 02:00
Lokacija: pod suncem

#38 Post Postao/la ra-ja »

zlatni_ljiljan je napisao/la:
Ra-Ja je napisao/la:
zlatni_ljiljan je napisao/la:Smatram da covjek ne moze ni sazrijeti u potpunosti dok ne ostvari osnovnu prirodnu misiju - postane roditelj(po tom pitanju mislim da i ja nisam jos sazrio). Tek tada moze da razumije svoje roditelje i neke njihove postupke tokom svog odrastanja. Roditeljstvo, to je nesto sto se ne moze nicim drugim nadoknaditi. Kako se ono shvata, to umnogome zavisi od mentaliteta, kulture, obicaja i drugih karakteristika sredine u kojoj se zivi. Generalno, ljubav i roditeljska paznja djeci je neophodna za pravilan razvoj. Pored ljubavi i paznje, istovremeno se djete mora usmjeravati - sta smije a sta ne smije, sta moze a sta ne moze. Mora se uciti da pravilno prihvati i pobjedu i poraz, da postavlja realne ciljeve i zelje i da se usmjerava na pravilan put do ostvarenja tih ciljeva i zelja.

Nedostatak ljubavi i paznje vodi u frustracije, najcesce vodi ka tome da se razvijaju bolesne licnosti. Za mnoge grozne postupke pojedinaca koje cujemo i vidimo uzroci leze u frustracijama iz djetinjstva.

Neznam dali grijesim ako kazem da na ovom nasem podneblju roditelji prave velike greske u odgoju svoje djece,prvenstveno mislim kada se ide u krajnjosti pri tom misleci da je to roditeljska paznja,pr:sine samo ti uzivaj babo ce srediti tvoje ocjene u skoli,ne radi ti nista,kupit cu ti ono sto pozelis.Takvo djete se nikad nece osamostaliti jer nije pripremljeno za samostalan zivot, a kad bude primorano na to ,postaje socijalni problem. To je po meni kupovina ljubavi i paznje novcem.
Licno,moji su roditelji uvijek bili umjerenih stavova,mozda malo majka strozija prema meni...hehehe..
U normalnim uslovima pod normalnim okolnostima....... bilo bih tako kako si napisao...tj bio bih velikim procentom u pravu...
Ali sta ces reci ...kada majka rodi desetero djece a svi razliciti....a isti otac...pod istim uslovima hranjeni i od zla branjeni....
Ima tu dosta genetika igra ulogu...zar nemislis to....??? :-k
@Ra-Ja ... dara imas i mozes da rimas.
a mislim da je potrebno i otvoriti temu:Koliko fantaziram ?
Ja mislim da ti nemas ni sam pojma o cemu pises...Tvoj tekst je napvavljen samo iz tvojim misljenja...a ni sam nisi jos otac da bih svatio srz pravog problema....
Ja uopste neznam da rimam ,ali znam sve ostalo puno vise nego sto ti mislis.....
Neznam zasto se pozivas ovako na mene..ali nije problem..progutacu ja taj komad ,,,jer sam gutala i jos vece komade....
Stojim iza gore navedenik rijeci kao odgovor za tvoj prvi post....
Sve sto sam do sada tu napisala je samo jedna istina...o zivotu uopste...
A ne fantazija....mozda ti fantaziras...???

Avatar
ra-ja
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 13216
Pridružen/a: 21 Maj 2007 02:00
Lokacija: pod suncem

#40 Post Postao/la ra-ja »

zlatni_ljiljan je napisao/la:
Ra-Ja je napisao/la:
zlatni_ljiljan je napisao/la: @Ra-Ja ... dara imas i mozes da rimas.
a mislim da je potrebno i otvoriti temu:Koliko fantaziram ?
Ja mislim da ti nemas ni sam pojma o cemu pises...Tvoj tekst je napvavljen samo iz tvojim misljenja...a ni sam nisi jos otac da bih svatio srz pravog problema....
Ja uopste neznam da rimam ,ali znam sve ostalo puno vise nego sto ti mislis.....
Neznam zasto se pozivas ovako na mene..ali nije problem..progutacu ja taj komad ,,,jer sam gutala i jos vece komade....
Stojim iza gore navedenik rijeci kao odgovor za tvoj prvi post....
Sve sto sam do sada tu napisala je samo jedna istina...o zivotu uopste...
A ne fantazija....mozda ti fantaziras...???

hahahahahaha....da sam ja jedini kome ovakve neboloze pises,mozda bi malo razmisljao...pa ti Ra-ja nema sa kim se ovdje nisi zakacila..
Mislim da na tvoje reakcije i gledanje stvari uticu sedativi i pilule.
Kladim se da nisi bas sva svoja.
Pa ja tome nisam kriv i nazalost ne mogu ti pomoc..
Hahahah ..bas si bezveze.... :baa:

Pises mi poruku ..da sam ljuta sto me nepozdravljas...Zasto to nisi javno napisao...
Ja te licno neprimjecujem da me ti nepozdravljas...???u pravu si i nemam pojma ...ko si....???
Bio si mi bas simpatican ....prilikom upisa par postova... :huh:

Avatar
ra-ja
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 13216
Pridružen/a: 21 Maj 2007 02:00
Lokacija: pod suncem

#42 Post Postao/la ra-ja »

zlatni_ljiljan je napisao/la:Napisao sam ti pp jer mi nije jasno,cemu takvo pisanje i odgovor na moj post,kazes:
''Ja mislim da ti nemas ni sam pojma o cemu pises...Tvoj tekst je napvavljen samo iz tvojim misljenja...a ni sam nisi jos otac da bih svatio srz pravog problema....''
Naravno da je moj tekst sastavljen od mog misljenja(ne iz tvojim misljenja)nisam otac i zato sam naglasio da kad budem roditelj u potpunosti mogu razumijeti svoje roditelje...

Da li stvarno ne razumijes ili se nesto ozbiljno desava sa tvojom psihom
ja zaista ne znam..
Vidis na kakve niske grane si spao...da sebi dozvoljavas da se tako samnom kacis...i hoces da me uvredis...Znas sta nije vazno sta si rekao i kakvim zargonom mi se javljas...nego ko je to rekao...???

Ostavi me na miru kada neznas raspravljati .. cao
Zadnja izmjena: ra-ja, dana/u 02 Jun 2008 19:58, ukupno mijenjano 1 put.

Avatar
ra-ja
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 13216
Pridružen/a: 21 Maj 2007 02:00
Lokacija: pod suncem

#44 Post Postao/la ra-ja »

zlatni_ljiljan je napisao/la:Ja se izvinjavam ako sam te uvrijedio,samo imaj na umu da nisam ja prvi koji se sa tobom"kaci".
Ma nisi me uvredio... =D> =D> =D> =D>


Kakvi ste vi to ljudio...i dali ste uopste nesto...Cim se pokaze razlika u misljenju...eto vas kacite se....

Nisi prvi koji se kacis sa mnom ali mislim da si poslednji...
Iako mi te je zao ...dok imas tog zlatnog ljiljana ...vjerovatno ima razlog sto ga dobio....I sto se tvoji snovi niti izdaleka nisu ostvarili za ono zasto si se borio..i nerve izgubio...A ujedno da ti kazem.......da sam se ja pitala ...sigurno do prokletog rata nebih nikada niti doslo...

Gore mi govoris o nekim sedativima i pilulama....Moram ti priznati a ti ako hoces provjeri...da nepijem nikakve tablete...vjeruj....
Dok sam bila u Bosni ...znala sam popiti tabletu kada me nesto boli ...a ovdje koristim za bolove samo paracetanol i to veoma rijetko ...Dali je to sedativ...??? :D

Reci mi ja neznam... :huh:

I jos nesto...u pravu si kada kazes da nista neznam o tebi...neka ostane na tome....... pa i nezelim vise nista niti da saznam....Znam to da se ti jedini sada nalazis na mom MSN....
----------------------------------------------------------------------------------
Ljubav je sve sto moze covjek pozeliti... Ljubav je smisao zivota....

Avatar
sabinax
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 16414
Pridružen/a: 31 Jan 2008 02:00
Lokacija: Croatia

#45 Post Postao/la sabinax »

Ccccccc :baa:
Zadnja izmjena: sabinax, dana/u 04 Jun 2008 14:44, ukupno mijenjano 1 put.
Kad ti zivot donese limune, uzmi tekilu i sol i nazovi me
slika Make my day!

Odgovori