Empatija

Diskusija po pitanju filozofije svijesti, logike, metafizike, kao i raznih teoloskih osnova i psiholoskih teorija.

Poruka
Autor/ica
Avatar
vornevljev
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 2338
Pridružen/a: 04 Jun 2008 02:00
Lokacija: ukraina

#16 Post Postao/la vornevljev »

Evo mo¾da sam proma¹io,ali znam da smo mi na fakultetu imali jako dobar seminar koji se odnosio na,da tako ka¾em vje¹taèko izazivanje empatije kod uèenika u procesu nastave,npr.poka¾emo im neki historijski izvor neku potresnu fotografiju djece u vijetnamu u toku rata,ili fotografije Hiro¹ime i nagasakija nakon atomskog napada,ili Drezdena nakon saveznièkog bombardiranja.Na taj naèin potièemo empatiju kod uèenika i uspostavljamo raspravu o dotiènom izvoru s ciljem budjenja suosjeæanja kod uèenika.

Avatar
indeks
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 4246
Pridružen/a: 01 Feb 2008 02:00
Lokacija: Bosnia

#17 Post Postao/la indeks »

Slazem se sa papayom,empatija nema nikave veze sa parapsihologijom,telepatijom,nego spada u grupu osjecanja,ili sposobnost suosjecanja u ovom slucaju......jako preporucljivo razvijati i gajiti empatiju kod djece(takodje ne mislim da ako je neko empatican,da je placipi.ca :lol: :lol: )

Avatar
indeks
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 4246
Pridružen/a: 01 Feb 2008 02:00
Lokacija: Bosnia

#22 Post Postao/la indeks »

Ovo sam nasla kao strucno objasnjenje......... :)

"Empatija je najznacajnija komponenta emocionalne inteligencije. Ona nastaje kao oblik samosvesti; sto bolje poznajemo sopstvene emocije, vestije cemo iscitavati tudja osecanja. Postoje stotine emocija, zajedno sa svojim hibridima, varijacijama, mutacijama i nijansama. Emocije su mnogo prefinjenije nego reci kojima bismo ih opisali. Empatija nam daje emocionalnu pismenost, vestinu kojom otkrivamo sta drugi osecaju. A sposobnost da se iscitavaju neizgovoreni znakovi jeste kljuc za predosecanje tudjih osecanja: ton u glasu, pokret, izraz lica. Nesposobnost da se odgonetnu tudje emocije predstavlja osnovni nedostatak emocionalne inteligencije i tragican gubitak ljudskosti: nedostatak prisnosti, sustinske paznje, odsustvo emocionalnog sklada i empatije. Martin L. Hofman je najveci istrazivac na polju empatije, a njegova knjiga "Empatija i moralni razvoj" pokazuje da korene moralnosti treba traziti u empatiji, jer ona predstavlja vrstu saucestvovanja sa mogucim zrtvama, nekim ko pati, ko je u opasnosti ili u nevolji. Hofman objasnjava prirodni razvoj emocija i empatije od detinjstva do zrelosti i pokazuje kako od empatije zavise mnogi aspekti moralnih sudova i odluka u nasem zivotu." (Danijel Goleman, autor "Emocionalne inteligencije")

Avatar
sabinax
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 16414
Pridružen/a: 31 Jan 2008 02:00
Lokacija: Croatia

#30 Post Postao/la sabinax »

Ako je empata shvacanje tudih osjecaja...imati feeling za to kako se drugi osjeca, onda jesam empata...mogu dosta brzo uvidjeti tugu, ljutnju, nemir, veselje i bla, bla
Ako je empata da predvida nesto unaprijed..onda to nisam...radim po osjecaju pa kud puklo
Kad ti zivot donese limune, uzmi tekilu i sol i nazovi me
slika Make my day!

Odgovori