Da li vi postujete ljude razlicite vjeroispovjesti ?

Diskusije oko religija u svijetu ...
Poruka
Autor/ica
Avatar
Dino_at
Ucesnik diskusija
Ucesnik diskusija
Postovi: 66
Pridružen/a: 31 Jan 2000 02:00
Lokacija: BiH/USA

#16 Post Postao/la Dino_at »

Zar moramo nekome cestitati njegov praznik da bih ga postavali?
Postavanje se izkazuje sa tim sto ne izrugivamo se necijoj vjeri, zivimo sa njima u miru i dajemo im na pravo da praktikuju svoju vjeru.

Islam i kriscanstvo se razlikuju u akidi. Muslimani nevjeruju u trojstvo kao sto to cine kriscani to je ono sto znaci da vjeruju u tri boga (otac, sin i sveti duh).
Isus alejhi selam nije rodzen 25.Decembra vec tacniji podatci govore da je rodzen na ljeto. Kako to da se kiti jelka kad u Palastini gdje rodjzen Isus nigdje nema tog drveta "bor"? Sve te tradiciji su od paganskih korjena.

Poruka Isusa je ista kao i od svih Bozijih poslanika da je Bog jedan i da se samo njemu trebamo klanjati kao sto je to on radio "padajuci sa svojim licem na zemlju" kao sto to muslimani cine, ali su to ljudi iskrivili zato danas imamo toliko vjera i nacina slave.

dinko
@ #bol-chat
Postovi: 648
Pridružen/a: 17 Sep 2006 02:00
Lokacija: C:\WINDOWS\system32\bol-chat.exe
Kontakt:

#17 Post Postao/la dinko »

Dobro care ... upravu si da krscani vjeruju u sveto trojstvo.To je njihova vjera i ja je postujem.Zivim s njima u miru i ne bih imao srca da on meni cestita Kurban Bajram i Ramazanski Bajram a da ja njemu ne cestitam Bozic,Tri kralje i slicne praznike.
Mi Muslimani vjerujemo u Allaha dz.s. i to je nasa vjera ali moras i postovati njihovu vjeru bar iz razloga sto s njima zivimo ...

Avatar
Dino_at
Ucesnik diskusija
Ucesnik diskusija
Postovi: 66
Pridružen/a: 31 Jan 2000 02:00
Lokacija: BiH/USA

#19 Post Postao/la Dino_at »

linux je napisao/la:Dobro care ... upravu si da krscani vjeruju u sveto trojstvo.To je njihova vjera i ja je postujem.Zivim s njima u miru i ne bih imao srca da on meni cestita Kurban Bajram i Ramazanski Bajram a da ja njemu ne cestitam Bozic,Tri kralje i slicne praznike.
Mi Muslimani vjerujemo u Allaha dz.s. i to je nasa vjera ali moras i postovati njihovu vjeru bar iz razloga sto s njima zivimo ...
Nisam ja nista rekao protiv njihove vjere, samo kazem kako jeste. Ja to postujem ali ja necu uciniti nepokornost Allahu dz.s. samo da bi neko bio sretan kad mu cestitam praznik. Pitaj nekog malo obrazovanijeg efendiju ili otidzi na neku nasu islamsku stranicu i rece ti da je to vrsta sirka.

Avatar
Dino_at
Ucesnik diskusija
Ucesnik diskusija
Postovi: 66
Pridružen/a: 31 Jan 2000 02:00
Lokacija: BiH/USA

#21 Post Postao/la Dino_at »

habe je napisao/la:Daj ba Dino ako je sirk to sto nekom cestitas praznik... Ja imam prijatelje svih religija i cestitam im praznik ko i oni meni. A islam je vjera mira i tolerancije. Mislim da nije grijeh cestitati drugom praznik.
Naveo sam ti buraz na prvoj strani dokaze, ako ti nije ni to dovoljno raspitaj se. Skontaj ako oni kazu isus je sin boziji ili da je rodzen kad nije rodzen onda je to neispravno po nasoj vjeri. Ako cestitas taj praznik onda ti opravdavas to i podrzavas i na taj nacin cinis sirk pripisujes Allahu dz.s. druga i ono sto nije od Njega.

Ta te Allah uputi. Amin

Avatar
thug
Ucesnik diskusija
Ucesnik diskusija
Postovi: 136
Pridružen/a: 15 Okt 2005 02:00
Lokacija: Konjic

#22 Post Postao/la thug »

a jel valja kad oni tebi cestitaju tvoj praznik i to sa rijecim Bajram Mubarek Olsun ??? kako na to covjek da reaguje poslije kad dodje njihov praznik i da im covjek nekaze ni recenicu "Sretan Praznik" jel i to Allah ili Poslanik rekao da valja ili nevalja ? I nemoj mi tih vehabijskih nekih ucenja ! Jedno je Islam i Kuranska vjerovanja a drugo je vjerovanja koja su vehabije izmislile i neku svoju vjersku politiku .. smijes ovo nesmijes ono !
Noli Turbare Circulos Meos - Ne remetite Moje krugove
slika

Avatar
Isolde
Svakodnevni prolaznik
Svakodnevni prolaznik
Postovi: 460
Pridružen/a: 30 Nov 2000 02:00
Lokacija: Austria/Srbija

#24 Post Postao/la Isolde »

sanna je napisao/la:Naravno!
Ko nepostuje tudju nepostuje ni svoju vjeru.
slazem se stobom sanna :).... ja postujem svaku veru, naciju itd... za mene je to normalno da postujem , mene su moji tako vaspitali.... :satisfied:

Avatar
Dino_at
Ucesnik diskusija
Ucesnik diskusija
Postovi: 66
Pridružen/a: 31 Jan 2000 02:00
Lokacija: BiH/USA

#25 Post Postao/la Dino_at »

thug je napisao/la:a jel valja kad oni tebi cestitaju tvoj praznik i to sa rijecim Bajram Mubarek Olsun ??? kako na to covjek da reaguje poslije kad dodje njihov praznik i da im covjek nekaze ni recenicu "Sretan Praznik" jel i to Allah ili Poslanik rekao da valja ili nevalja ? I nemoj mi tih vehabijskih nekih ucenja ! Jedno je Islam i Kuranska vjerovanja a drugo je vjerovanja koja su vehabije izmislile i neku svoju vjersku politiku .. smijes ovo nesmijes ono !
Ja i ti nemozemo o terminu "vehabizam" kad nisi dovoljno upucen. Ti ako ne vjerujes da poslije Kur'ana dolaze vjerodostojni hadisi Bukhari i Muslim onda si kao sije. Drugo cu ti reci da moji navedeni komentari su od ucenih ljudi koji su se drzali Kur'ana i Sunneta jos prije nego sto je Muhamed Ibn Wahab se rodio. Zato nemoj bezveze brate pricati. Nek meni bilo ko cestita Bajram ali ja njima necu jer ako se budem bojao ljudi i oni mi budu preci od Allaha onda ce nas Allah ljudima prepustiti. Kako cu mu ja nesto cestitati sto krsi Allahovu rijeci i zakon?!?

Avatar
Dino_at
Ucesnik diskusija
Ucesnik diskusija
Postovi: 66
Pridružen/a: 31 Jan 2000 02:00
Lokacija: BiH/USA

#26 Post Postao/la Dino_at »

postavljeno pitanje od jednog brata

Pitanje:

Selam alejkum

Da li je dozvoljeno pripadnicima druge vjere cestitati njihove praznike (bozic, uskrs), jer imam prijatelja jednog jos iz srednje skole koji je katolik, a obzirom da sam ja vjernik, da li odstupam od necega, samim tim ako mu cestitam njegove praznike, jer on isti mene nazove i cestita mi kad su Bajrami?

Odgovor:

We alejkumu Selam,

Cestitati krscanima Bozic i druge vjerske praznike zabranjeno je kako nam pojasnjava sejh Ibn Qajjim u knjizi Ahkamu ehli zimme gdje stoji: "Cestitati na necemu sto se usko vezuje za nevjerstvo je haram; takav slucaj je sa cestitanjem nevjernicima njihovih praznika ili njihovog posta i pri tome im reci: Sretan ti praznik ili post, cak i ako onaj koji cestita bude cist od nevjerstva,to se smatra istim haramom kao da cestita nevjerniku na klanjanju pred krstom".

To je veci grijeh i mrze djelo Allahu,nego kada bi se cestitalo pijenje alkohola, ubistvo insana, cinjenje bluda i sl. Onaj ko nekome cestita nesto sto je grijeh,izmisljotina i sl.rizikuje da se na njega izlije Allahova srdzba i mrznja.Samim cinom cestitanja daje se legitimitet simbolima njihovog nevjerstva,bez obzira sto sama osoba koja cestita ne nalazi nikakva zadovoljstva u tom nevjerstvu,jer muslimanu je haram i drugima davati priliku da osjecaju zadovoljstvo u nevjerstvu.

Uzviseni Allah kaze:“Ako vi budete uznevjerovali-pa Allah od vas ne zavisi, ali On nije zadovoljan nevjerovanjem svojih robova, a zadovoljan je vama ako budete zahvalni....(Ez-Zumer,7) „Sada sam vam vjeru vasu usavrsio i blagodat Svoju prema vama upotpunio i zadovoljan sam da vam islam bude vjera.“ (El-Maida,3)

Treba napomenuti da je cestitanje nevjernickih praznika zabranjeno makar se radilo i o kolegama s posla. Ako bi nam oni cestitali svoje praznike, mi im ne treba da odgovaramo jer to nisu nasi praznici njima nije zadovoljan nas Tvorac. Stavljeni su van vaznosti kada je Allah objavio ajet:“Onaj ko zeli drugu vjeru pored islama, nece mu primljena biti i on ce gubitnik na buducem svijetu biti“ ( Ali Imran, 85 )

Ukoliko bi musliman bio pozvan u goste ovom prilikom,haram mu je da se odazove,jer time direktno ucestvuje u haramu. Muslimanima je zabranjeno oponasati nevjernike,te im je zbog toga zabranjeno slaviti slicne svetkovine,razmjenjivati slatkise,priredjivati gozbe,jer je Vjerovjesnik a.s. rekao:“ Ko oponasa jedan narod, on njemu i pripada“. Ibn Tejmijje u knjizi: "Slijedjenje pravog puta u suprotstavljanju nevjernicima" kaze: "Oponasati nevjernike u njihovim praznovanjima svakako za njih znaci radost koja pociva na zabludi. To ce ih sigurno potpomoci da za sebe pridobiju slabice.“ Znajmo dobro da Allah muslimane uzdize kroz njihovu vjeru, daje im postojanost i pomaze ih protiv neprijatelja. A Allah subhaneh najbolje zna!

Na pitanje odgovorio prof. Jasmin Djanan!

ADMIN_BOL-CHAT.DE

#27 Post Postao/la ADMIN_BOL-CHAT.DE »

Znaci li to postovani @Dino AT da ako postujem tudju vjeru pravim grijeh po Islamu!!!

E pa onda mi vjera nista nevalja!!!


To je cista glupost Pa kako onda Mustafa Ceric cestita vjernicima katolicke i pravoslavne vjere Bozice
Glupost ako je to vjera u kojoj sam ja da nesmijem svom prijatelju komsiji sunarodnjaku cestitati vjerske praznike onda j*bem ja sebe.

Avatar
bosanka100
Hronicar foruma
Hronicar foruma
Postovi: 1007
Pridružen/a: 01 Feb 2007 02:00
Lokacija: Bosnia

#29 Post Postao/la bosanka100 »

Naravno da po¹tujem sve, svi mi vjerujemo u isto - temelj svake vjere je ljubav.

Avatar
alan_ford
Ucesnik diskusija
Ucesnik diskusija
Postovi: 158
Pridružen/a: 14 Dec 2004 02:00

#30 Post Postao/la alan_ford »

tO mustafA efendijA ceriC iZ politickiH razlogA cestitA... tA cestitkA nE idE iZ srcA... a slazeM sE u potpunostI sA @Dino-M AT akO srceM vjerujeS i ocitujeS dA jE BoG AllaH samO jedaN i dA jE MuhameD a.s BozI roB i BozI poslaniK... nemA tU drugE vjerE... imaM kolegU sa¹A sE zovE i svakI putA mI cestitA prazniK... jednE prilikE mE jE upitaO zastO jA njemU nikadA nE cestitaM boziC... rekaO saM mU dA mI tO vjerA nE dozvoljavA... oD isusA sU napravilI bogA tobE jarabI... i istinA jE kadA cestitaS prazniK nekoM kO jE drugE vjeroispovjestI ispadA dA priznajeS tU vjerU dA priznajeS drugoG bogA tj... AllahU drugA... a nemA drugoG BogA seM AllahA zA muslimanE njemU sE klanjamO njemU nA sedjdU padamO oD njegA oprosT trazimO samO sE njegA bojimO... takO saM mU rekaO... sa¹I... oN jE tO prihvatiO sA postovanjeM i razumijevanjeM premA mojoJ vjerI... takO tO... a AllaH jE milostiV tO jE cudO jednO. :baa:

a nI poD raznoM nE mrziM osobE drugE vjeroispovjestI postueM iH kaO osobE kaO covjekA... njemU njegovO menI mojE i tO jE tO...
Zadnja izmjena: alan_ford, dana/u 16 Feb 2007 12:43, ukupno mijenjano 1 put.

Odgovori