Prirodan porod ili ne...

Sve o Zdravlju vasa licna misljenja i iskustva
Poruka
Autor/ica
Avatar
sabinax
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 16414
Pridružen/a: 31 Jan 2008 02:00
Lokacija: Croatia

Prirodan porod ili ne...

#1 Post Postao/la sabinax »

Evo malo smo naceli temu ja, LAFF i Papaya o tome kako obaviti porod: prirodnim putem ili pomocu epiduralne (to je inekcija koja se daje u kraljeznicu tako da se u donjim djelovima tijela ne osjete bolovi, za neupucene).
Ne znam kako je u drugim zemljama ali kod nas je moguce traziti ako to zelis, samo da napomenam da kod nas u Rijeci ima i porod u vodi (kazu da je to najprirodnije stanje poroda djeteta najmanje traumaticno za djete i majku).
Osobno nisam probala u vodi ali niti uz pomoc inekcija...normalan porod s bolovima i sve to kako vec ide, moje osobno misljenje je da epidurala nije potrebna, ali opet tko zeli...njegova osobna stvar
Ima zene koje se jako boje bolova, meni je jako pomogla jedna knjizica "Bezbolan porod" koja se temelji na ispravnom disanju u pojedinim fazama poroda, jer veca kolicina kisika smanjuje bol.
Da vidim vas, koje ste rodile...kako, koje niste, dali se bojite, dali biste prirodno kao nase bake ili uz pomoc medicine i kemije?
Kad ti zivot donese limune, uzmi tekilu i sol i nazovi me
slika Make my day!

Avatar
sabinax
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 16414
Pridružen/a: 31 Jan 2008 02:00
Lokacija: Croatia

#2 Post Postao/la sabinax »

Jos jedno pitanje...znam da je porod na skali bolova na prvom mjestu, mislim da je zenin prag tolerancije bolova iznad mu¹kog, sta mislite dali mi muskarac mogao roditi (mislim na cin poroda)? :D

ja znam kakvi su oni cim im je neka sitnica, prehlada, gripa odmah se oko njih treba trcati...ja mislim da oni to ne bi mogli :P
Kad ti zivot donese limune, uzmi tekilu i sol i nazovi me
slika Make my day!

Avatar
Bijesanpuz
Zvijezda na usponu
Zvijezda na usponu
Postovi: 1463
Pridružen/a: 18 Apr 2008 02:00

#3 Post Postao/la Bijesanpuz »

ovo prvo cu preskociti..

za ovo drugo...


pa zna se ko ima pune torbe tableta... Za svaku priliku... Naravno zene...
ZAsto.. pa da ne trpe bolove... :D

A to za gripu... PA nije to sto boli.. nego samo hocemo malo vise vase paznje koju inace ne dobijemo :P

I naravno da bi mogao roditi s aspekta bolova...
It's nice to be important but is more important to be nice!
Zivot je samo crtica izmedju dva datuma na nadgrobnoj ploci

Avatar
lien
Ucesnik diskusija
Ucesnik diskusija
Postovi: 238
Pridružen/a: 18 Dec 2006 02:00
Lokacija: Slovenia

#4 Post Postao/la lien »

Ne bi prirodnim putem nema sanse, previse se bojim bola, a zamalo sam izgubila mamu kad me je radjala..spasena je bila u zadnjem trenu. :huh:
Mislim da cu ja, ako cu roditi, roditi sa carskim rezom zbog jedne operacije koju cu imati uskoro i u slucaju poroda mogla bi opet imati iste probleme ko i sad...

Avatar
sabinax
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 16414
Pridružen/a: 31 Jan 2008 02:00
Lokacija: Croatia

#5 Post Postao/la sabinax »

BijesanPuz je napisao/la:ovo prvo cu preskociti..

za ovo drugo...


pa zna se ko ima pune torbe tableta... Za svaku priliku... Naravno zene...
ZAsto.. pa da ne trpe bolove... :D

A to za gripu... PA nije to sto boli.. nego samo hocemo malo vise vase paznje koju inace ne dobijemo :P

I naravno da bi mogao roditi s aspekta bolova...
:poz: dragi moj puz...bez dlake na jeziku :P

LiEn nadam se da neces imati problema zbog te operacije

Samo da napomenem, ovaj tren mi javlja sef da nakon 16 sati :huh: rodena mu kcerkica... :) Sretno maloj djevojcici i njenim roditeljima
Kad ti zivot donese limune, uzmi tekilu i sol i nazovi me
slika Make my day!

Avatar
Bijesanpuz
Zvijezda na usponu
Zvijezda na usponu
Postovi: 1463
Pridružen/a: 18 Apr 2008 02:00

#6 Post Postao/la Bijesanpuz »

Naravno.. nema sta da zapinje jeziku :D


Sabina.. cestitke za tvog sefa..
It's nice to be important but is more important to be nice!
Zivot je samo crtica izmedju dva datuma na nadgrobnoj ploci

Avatar
indeks
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 4246
Pridružen/a: 01 Feb 2008 02:00
Lokacija: Bosnia

#13 Post Postao/la indeks »

Bolovi me probudili ujutro,bol koja se reflektirala samo u kukove......mirno pozvala muza oko 12:30,otisla na svoj odjel,sjedila do 17 h,ne znam zbog cega,valjda zbog straha,kolegice me savjetovale,ovako ces te onako(naravno,muza sam otjerala kuci,na sto se on uopste nije bunio :mad: )
Konacno,odlucim se javiti na porodiljski odjel,sva izgubljena,da napomenem,intenzitet bolova isti kao i kad su krenuli :-k ,u istom vremenskom razmaku,na 5 minuta......sestra obavlja pripreme dok ljekar dodje.......i onda on ulazi u 17:30 i kaze~Sto bona ovako rano?Joooooj,kako sam fino spavao~,a sestra zacudjeno~Pa doktore,pola sest je popodne~ :) ,a ja vec isprepadana kontam~Majko mila,i on ce da me poradja,a ne zna ni koja su doba dana?!~ :-k :mad:
Nakon pregleda,konstatuje da sam spremna za porod,da sam `otvorena 6 prstiju`,a ja nista ne osjecam u smislu da cu se brzo poroditi :baa:
Lijezem na sto,i cekam to`nesto`,da to krene,kao kakva glupaca,krajickom oka gledam amb.ormaric i samo molim Boga da mi ne daju kakvu injekciju,jer se uzasno bojim....
I cekam,cekam,nista se ne dogadja,osim onih mojih vec prisutnih bolova,ni jaci ni slabiji
:-k ,izmjenjuju se babice,jos 3 dezurna ljekara,i svi cackaju`dole`,gledaju da li je `krenulo`......ja pocnem plakati,jer me to uzasno boli :mad: :( ,tjesi me jedan ljekar i objasnjava kao malom dijetu,da tako mora biti,i opet cekam,i cekam :-k :baa:
Konacno mi ukljucuju infuziju da pojacaju trudove,napone,a vodenjak jos nije pukao......jaoooooooooo,dr uze jednu veeeeeeeeliku pincetu i probija vodenjak..........i teka tada krece :( ,bolovi,uzasni bolovi.........ne znam ni disati,ne znam suradjivati...........vicu na mene~Pa hajde,saddddddd,saddddddddd!~,ali ne desava se nista,ne znam se napeti :D ,dr osluskuje bebu,pati se,uskoro ce joj nestati kisika,i onda mi `lijezu` po stomaku`,da poguraju bebu,ispustam neki urlik,kao zvijer u sumi :D i zacujem~Evo je~njen plac :) ,i nevjerovatno,svi bolovi u momentu prestaju,kao rukom odneseno :) ,ugledam njena plava stopala,dok je sestra nosi :)
To su momenti koje ne bih mijenjala za ono budjenje iz anestezije nakon carskog reza,beba koju ne vidis do sutra,ne znas ni kako izgleda,operativna rana kojoj treba puno vise da zaraste,sam oporavak :huh:
Jedan nas ginekolog je pustio svoju rodjenu cerku da se muci 2 dana,ali nije htio da je porodi na carski rez,sto valjda govori o tome sta on misli o carskom rezu 8)

A muski?ma to bi bio cirkus kad bi oni trebali da se porode,zna Bog zasto je namijenio zenama tu ulogu :D

Avatar
dinheta
Pocetnik
Postovi: 29
Pridružen/a: 24 Sep 2008 02:00
Lokacija: Sarajevo

#15 Post Postao/la dinheta »

Prirodnim sa putem i rodila

Odgovori