Filozofija i problemi

Diskusija po pitanju filozofije svijesti, logike, metafizike, kao i raznih teoloskih osnova i psiholoskih teorija.

Poruka
Autor/ica
Avatar
thug
Ucesnik diskusija
Ucesnik diskusija
Postovi: 136
Pridružen/a: 15 Okt 2005 02:00
Lokacija: Konjic

Filozofija i problemi

#1 Post Postao/la thug »

Kako je covjek jak kad je pomoc potrebna drugima a kako je toliko slab kad je pomoc potrebna njemu samome ?

S ovim se cesto susrecemo? uvjek spremni nekom pomoci, dati savjet, saslusat nekog i sve divno krasno? a kad se nama desi problem glavom od zid ?!
Noli Turbare Circulos Meos - Ne remetite Moje krugove
slika

Avatar
Bjezba
Los Korisnik/ Banovan Korisnik
Postovi: 60
Pridružen/a: 30 Sep 2000 02:00
Lokacija: Norway

#2 Post Postao/la Bjezba »

Tema ti je za svaku pohvalu. Zaista nesto o cemu nisam toliko razmisljao prije. Ali hajde, kad si me povukao za jezik da pokusam.Ovako: Ljudi uopste nisu spremni pomoci jedni drugima, mislim da je to samo nesto u sto bi svi tako zarko zeljeli da vjerujemo. A kada se i sami nadjemo u poziciji da nam je potrebna pomoc, tek onda pocninjemo razmisljati na nacin''jao, kako sam ja dobar(dobra), svima zelim pomoci, a sada kada je meni potrebna pomoc, nikog nema''. Ne bih zelio generalizirati, ali iz licnog iskustva sam shvatio da velika vecina bas ovako razmislja. Bez uvrede, ali jednostavno ne mogu da se slozim sa tvojom , gore navedenom tezom. Jer, kako objasnjavas da u najrazvijenijim zemljama svijeta, zemljama u kojima nema rata, epidemija i ostalih posasti, postoji tako mnogo nesretnih na koje malo ko obraca paznju. Evo , ja priznajem, dok i sam nisam dozivio licnu tragediju, nisam se uopste obazirao na nesretnike oko mene, bilo mi je svejedno. Jednostavno nisam razmisljao o tim stvarima.Daleko od ociju , daleko od srca.
Stari moj, svi smo mi jedna velika gomila cinika, koja i kada pomaze drugima radi to iz licnog zadovoljstva, da bi sami sebi mogli reci kada se pogledamo u ogledalu'' ti si dobar covjek''.
Ali , hajde, sreca da postoje makar i takvi.
Budi pozdravljen :naughty:

Avatar
Tourniquet
Zvijezda na usponu
Zvijezda na usponu
Postovi: 1204
Pridružen/a: 31 Aug 2000 02:00
Lokacija: Cuvaj me Boze, prijatelja, jer se neprijatelja cuvam sam..

#3 Post Postao/la Tourniquet »

E tema je ok. I slazem se da je tako.. A mislim ne samo na neku obicnu pomoc, nego kada bi i prosirili geneeralno tu u ljudima postoji neki instinkt da pomazu drugima. Npr kad vidimo da se covjek utapa u rijeci instinktivno skacemo u vodu da ga izvucemo, ne misleci na posljedice, I slicni primjeri, A kada se radi o obicnoj pomoci, o savjetu i slicnom tu sada zavisi od pojedinaca. NEki to rade jer stvarno zele pomoci, neki da bi dobili nesh zauzvrat a neki opet radi neceg treceg... Cudni smo ljudi.

iskreno ja sam u takvoj situaciji da ne znam sto da radim sa sobom, a uvijek drugimma dajem dobre savjete i pomogem im.. TEsko to za objasnit.. :wein:

Avatar
Xenci
Pocetnik
Postovi: 8
Pridružen/a: 27 Dec 2006 02:00
Lokacija: Congo

#4 Post Postao/la Xenci »

ToUrNiQuEt je napisao/la:E tema je ok. I slazem se da je tako.. A mislim ne samo na neku obicnu pomoc, nego kada bi i prosirili geneeralno tu u ljudima postoji neki instinkt da pomazu drugima. Npr kad vidimo da se covjek utapa u rijeci instinktivno skacemo u vodu da ga izvucemo, ne misleci na posljedice, I slicni primjeri, A kada se radi o obicnoj pomoci, o savjetu i slicnom tu sada zavisi od pojedinaca. NEki to rade jer stvarno zele pomoci, neki da bi dobili nesh zauzvrat a neki opet radi neceg treceg... Cudni smo ljudi.

iskreno ja sam u takvoj situaciji da ne znam sto da radim sa sobom, a uvijek drugimma dajem dobre savjete i pomogem im.. TEsko to za objasnit.. :wein:
"okolo" moze se tako gledati da ono dobro sto cinimo radimo "I ZA SEBE", jer stvara nama licno jako dobar feeling.
ali se nebi slozila u tome da svakom treba tragedija licna, da bi postali pravo dobri ljudi.
neki to nauce od malih nogu. kao djete da djele igracke sa drugom djecom napr. STO? pa zato sto skontaju da je puno zanimljivije se igrati ZAJEDNO, nego SAM.

znam da nasi nekad kazu da je dobar isto kao glup covjek. mozda ima i toga, mozda je neko samo zato dobar sto je preslab ili glup da bude egoista. ali ima i onih pravo inteligentnih ljudi, koji su samo skontali davno da "sto posijes i ores".
koji su dobri iz svog licnog izbora, jer su naucili kakav osjecaj izuzetan to donosi sasobom. i da takvi kakvi su ostavljaju TRAG u drugima, postanu nezaboravni.
osjecas se kao andzeo bez krila :P

neki ljudi uce tek kada osjete nesto na svojoj kozi, a neki nekako kao da su rodzeni sa tim dobrim osobinama od kojih ko sto rekoh rano skontaju, da njima samima to donosi pozitivnog, pa dodatno to jos i razvijaju kroz zivot svoj. takvi ljudi naravno u ovom svijetu pored tih dobrih osobina moraju ucit da se ogranice od "vukova", il od ljudi koji bi ih samo iskoristili.

jer dobar biti nema kod svakog dobar efekt, jos uvjek je tako da sto vishe nudis , ima ljudi koji ce samo vishe i vishe trazit od tebe, bez da te cijene za to ili cak da ti uzvratu. jer je navika cudna stvar, ljudi se naviknu na sve... neki da djele , neki da samo uzimaju....

a kod ovih koji lako djele, je stvarno tako da ne umiju da trazu pomoc od drugih, niti da je prihvate...
nego i to se mora naucit, zasto da budemo bolji prema drugima, nego sto smo prema samom sebi.

na kraju zelim samo rec, kako god, sta god da je razlog da ljude cini boljim ljudima, dali se to desi ranije il kasnije... dobro je.
jer ima i onih ljudi koji su bili kao dobri, a onda vishe odjednom nisu...
koji prodaju neke moralne poglede radi neke okoline, neceg u cemu mozda skontaju da im ide lahkse... a to su bas oni glupo dobri bili, koji kad dobiju mogucnosti, postanu dzubrad (oni koji uvide za sebe kao neku prednost u tome... kao da zarade vishe para il sta ja znam sta)

vazno je samo se razvijati "na bolje"!!!

ps. autoru konca... svi problemi su samo zadatci koji su za rijesit.
i ne treba se dumati glavom o zid, vec razbijati svoju glavu, kako bi se moglo rijesit, sta bi se moglo naucit kroz to, kako bi se mozda trebao promjenit svoj vid il svoj stav....

ZIVOT JE SKOLA....

Avatar
thug
Ucesnik diskusija
Ucesnik diskusija
Postovi: 136
Pridružen/a: 15 Okt 2005 02:00
Lokacija: Konjic

#5 Post Postao/la thug »

Ma da ja malo objasnim onu tezu gore... Ne navodi se imena ili skupina osoba koje vole da pomazu nego samo mi neki ovdje koji smo se mozda nasli u tome naravno ima svak pravo da izjasni svoje misljenje kao Xenci... Ja sam hteo da pitam ako ima neko ovdje da je ovako drage volje slusao svoje prijatelje rodbinu nije bitno i pomogao im koliko je mogao znaci necemo sad o siromasnim pa zrtvama rata epidemije i toga to je za druge teme vec samo nas uzi kruk osoba dakle dal se neko trudio toliko i pomagao svojima da se rijese svojih muka a da kad sam u njih zapadne nije ih sposoban rijesiti... to je psiha to je u nama za to netreba skola niti bilo kakvo ucenje vec treba psihu prosiriti i malo razmisliti o ovome mozda neko uspije sam naci put iz problema kao stao sam i sam nasao!?
Noli Turbare Circulos Meos - Ne remetite Moje krugove
slika

Avatar
Bjezba
Los Korisnik/ Banovan Korisnik
Postovi: 60
Pridružen/a: 30 Sep 2000 02:00
Lokacija: Norway

#6 Post Postao/la Bjezba »

Pa dobro, imas pravo. Ali rodbina je rodbina i prijatelji su prijatelji. Nekako se podrazumjeva da treba pomoci. Ono, kao da radis nesto sto je najnormalnije, kao npr. obuti cipele kada izlazis van kuce.

Avatar
Xenci
Pocetnik
Postovi: 8
Pridružen/a: 27 Dec 2006 02:00
Lokacija: Congo

#7 Post Postao/la Xenci »

thug je napisao/la:Ma da ja malo objasnim onu tezu gore... Ne navodi se imena ili skupina osoba koje vole da pomazu nego samo mi neki ovdje koji smo se mozda nasli u tome naravno ima svak pravo da izjasni svoje misljenje kao Xenci... Ja sam hteo da pitam ako ima neko ovdje da je ovako drage volje slusao svoje prijatelje rodbinu nije bitno i pomogao im koliko je mogao znaci necemo sad o siromasnim pa zrtvama rata epidemije i toga to je za druge teme vec samo nas uzi kruk osoba dakle dal se neko trudio toliko i pomagao svojima da se rijese svojih muka a da kad sam u njih zapadne nije ih sposoban rijesiti... to je psiha to je u nama za to netreba skola niti bilo kakvo ucenje vec treba psihu prosiriti i malo razmisliti o ovome mozda neko uspije sam naci put iz problema kao stao sam i sam nasao!?
zato sto je uvijek lakse rijesit tudze probleme, nego svoje ;)
kod tudzih covjek objektivno (oni koji su u stanju za to, a i takvih je mali broj) konta, kod svojih se upetljaju emocije, koje oslabe logiku, i time covjeka koce.

ovako ja makar mislim

ADMIN_BOL-CHAT.DE

#8 Post Postao/la ADMIN_BOL-CHAT.DE »

:satisfied:
Zanimljiva teza

Avatar
mala-plava21
Zvijezda na usponu
Zvijezda na usponu
Postovi: 1246
Pridružen/a: 04 Dec 2006 02:00
Lokacija: Zagreb bijeli / Kad ti se place ti se nasmij od srca

#9 Post Postao/la mala-plava21 »

Po mom je to ono: lako je prosipat mudrost i solit pamet drugima a sami nismo dovoljno jaki da se borimo za sebe i rijesavamo svoje probleme. Pa tudi su problemi uvijek svima drazi od vlastitih. :baa:

Avatar
thug
Ucesnik diskusija
Ucesnik diskusija
Postovi: 136
Pridružen/a: 15 Okt 2005 02:00
Lokacija: Konjic

#10 Post Postao/la thug »

mala-plava21 je napisao/la:Po mom je to ono: lako je prosipat mudrost i solit pamet drugima a sami nismo dovoljno jaki da se borimo za sebe i rijesavamo svoje probleme. Pa tudi su problemi uvijek svima drazi od vlastitih. :baa:
Sad nevalja govorit da je prosipanje mudrosti, ima ljudi kojima je stalo i koji suosjecaju neku tugu s nekim i koji su voljni da na neki nacin podjele te probleme i pomognu pomoci a ne tek tako izlaprdat radi radi nesto i eto ga pomogo je!!! Isto tako nisu svakome "dragi" neciji problemi ! Mada kad imamo vlastite onda kuku lele... Kad imamo samo tudje onda nam je drago sto nemamo svoje i pokusamo pomoci !
Noli Turbare Circulos Meos - Ne remetite Moje krugove
slika

ADMIN_BOL-CHAT.DE

#11 Post Postao/la ADMIN_BOL-CHAT.DE »

Moze li neko pojasniti pojam filozofije na svoj nacin
ako znamo da
philos – ljubitelj, prijatelj; sophos – znanje

:) :) :)

Avatar
Tourniquet
Zvijezda na usponu
Zvijezda na usponu
Postovi: 1204
Pridružen/a: 31 Aug 2000 02:00
Lokacija: Cuvaj me Boze, prijatelja, jer se neprijatelja cuvam sam..

#12 Post Postao/la Tourniquet »

filozofija je cudna nauka.... i ne bi bas zelio ulazit u neke detalje toga.. volim filozofirati ali o samoj filozofiji i ne bas :biggrin: :biggrin:

Avatar
Bebuskaa
Svakodnevni prolaznik
Svakodnevni prolaznik
Postovi: 382
Pridružen/a: 29 Feb 2000 02:00
Lokacija: Usa & Krajina...

#14 Post Postao/la Bebuskaa »

Kad se radi o nekom drugom ..i tu smo u prilici da pomognemo ,iako vidimo tugu,problem te osobe,ne mozemo osjetii ni shvatiti ustavri kakoje dok nas nesto tako isto ne strefi..zato...kad se desi nekom nesto npr..neko bolestan mozemo da mu odemo podrzimo kazemo nesto lijepo kao utjehu ali vratimo se zivotu i zabavimo svojim brigama dok na drugu stranu ako bi se nama desilo bilo bi totalno drugacije bili bi okupirani tim stvarima koje su na pogodile i nebih mogli lakse naci izlaza...iako ti neko kaze nesto lijepo ili neki savjet nebih mogli tako lako to prihvatiit...
Lol ne znam dali sam objasnila tacno sto sam mislila ,nadam se da cete me razumijeti na sta mislim direktno... :satisfied: :P

Avatar
mala-plava21
Zvijezda na usponu
Zvijezda na usponu
Postovi: 1246
Pridružen/a: 04 Dec 2006 02:00
Lokacija: Zagreb bijeli / Kad ti se place ti se nasmij od srca

#15 Post Postao/la mala-plava21 »

thug je napisao/la:
mala-plava21 je napisao/la:Po mom je to ono: lako je prosipat mudrost i solit pamet drugima a sami nismo dovoljno jaki da se borimo za sebe i rijesavamo svoje probleme. Pa tudi su problemi uvijek svima drazi od vlastitih. :baa:
Sad nevalja govorit da je prosipanje mudrosti, ima ljudi kojima je stalo i koji suosjecaju neku tugu s nekim i koji su voljni da na neki nacin podjele te probleme i pomognu pomoci a ne tek tako izlaprdat radi radi nesto i eto ga pomogo je!!! Isto tako nisu svakome "dragi" neciji problemi ! Mada kad imamo vlastite onda kuku lele... Kad imamo samo tudje onda nam je drago sto nemamo svoje i pokusamo pomoci !
Nisam mislila doslovno soljenje pameti vec da kada netko ima problema
saslusat cemo ga i govoriti sto je najbolje da ucini da rijesi problem,ali
kada smo sami u problemi onda se neckamo i nije nam lako prihvatit i primjenit savjet. :D
Ljubav je... drugi zivot, ona urasta u dusu, unosi toplinu u svaku zilu i titra zivotom sa svakim otkucajem srca.

Odgovori