Gramatika

Knjizenovst i ostalo ...
Odgovori
Poruka
Autor/ica
Avatar
Bijesanpuz
Zvijezda na usponu
Zvijezda na usponu
Postovi: 1463
Pridružen/a: 18 Apr 2008 02:00

Re: Gramatika

#2 Post Postao/la Bijesanpuz »

1. dvotacka se stavlja kada poslije toga nesto nabrajamo.. tacka zarez je nesto izmedju tacke i zareza.. odvaja odredjene dijelove recenice.

2. vjerovatno zbog jednostavnosti pisanja... I ja nikad ne koristim crtice da bi razdvojio rijec nego prebacim cijelu rijec.. u knjigama je sad lakse tako jer comp automatski stisne ili razvuce tekst tako da ne ostaje velik slobodan prostor gdje je bila rijec..

3.. pa valjda stvar navike :D
It's nice to be important but is more important to be nice!
Zivot je samo crtica izmedju dva datuma na nadgrobnoj ploci

Avatar
vornevljev
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 2338
Pridružen/a: 04 Jun 2008 02:00
Lokacija: ukraina

Re: Gramatika

#3 Post Postao/la vornevljev »

BijesanPuz je napisao/la:1. dvotacka se stavlja kada poslije toga nesto nabrajamo...
1)Tako je.

Koristimo dvotačku jos i kad trebamo navoditi neki citat,dakle prije navodnih znakova;zatim ispred nekog objašnjenja ili kad imaš u sklopu rečenice neku poslovicu ili tome slično mada u ovom slučaju možeš koristiti i crticu umjesto dvotačke;upotrebaljava se i u još nekim slučajevima,ali ovo su najčeći.

Tačka-zarez je znak koji označava stanku koja je duža nego stanka koju pravimo kad imamo zarez,ali je kraća nego stanka koju bi napravila tačka.

Koristi se:
-kad trebamo odijeliti unutar jedne rečenice tematski različite grupe koje treba odvojiti,kako je i @Puž naveo;
-zatim kad trebamo odijeliti unutar složene rečenice neku rečenicu koju želimo istaći;
-potom kod nabrajanja kad stavljaš brojeve ili crtice ispred svakog nabrojanog dijela teksta,taj svaki dio odvajaš tačka-zarezom (ovo ti je primjer toga) itd.


2) Kod knjiga u kojima si ovo našla vezano za rastavljanje riječi na mjestima gdje to nije poželjno vjerovatno je do štampe i danasnjih tehnika štampanja,programa za pisanje,margina kod kucanog teksta,a danas ima i svakakvih knjiga koje nikako ne prodju lektorsku analizu.
Slažem se sa @Pužem da je to i do kompjuterske tehnike.

Pravila kod rastavljanja riječi na kraju reda su ona koja smo svi učili,da se riječ rastavi ondje gdje je rastavljena na slogove (kuća>ku-ća,preći>pre-ći);
-da se ne moze rastavljati jednosložna riječ (vuk,prst,sok);
-poželjno je da se složenice rastavljaju na dijelove od kojih su nastale (nadvisiti>nad-visiti,vantjelesni>van-tjelesni),mada se mogu rastaviti i na mjestima drugim mjestima prema onom gore pravilu (vantjelesni>vantje-lesni);
-što se tiče polusloženica njih rastavljamo isto na dijelove od kojih su nastale (bosansko-njemački,s tim što crticu onda stavljamo i na kraju reda,ali i na početku>bosansko-
-njemački ) i njih možemo rastavljati prema onom prvom pravilu,ali onda ne koristimo dvije crtice.


3) Mediji,bilo elektronički bilo štampani nisu mjerilo pravopisa niti pravilnog izražavanja,stoga ne čudi da imamo voditelje ili novinare koji imaju brdo pravopisnih ili izražajnih grešaka čak i na državnim tv-stanicama.
U SLUŽBI DOBRA I ZLA

Avatar
indeks
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 4246
Pridružen/a: 01 Feb 2008 02:00
Lokacija: Bosnia

Re: Gramatika

#4 Post Postao/la indeks »

Ide nepismeni vuk Å¡umom, sretne crvenkapu i pita je:
- "Crvenkapo, šta to nosiš Baci?"
... i crvenkapa baci! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Avatar
paparaci
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 5054
Pridružen/a: 08 Jan 2003 02:00
Lokacija: Putnik Bez Adrese

Re: Gramatika

#5 Post Postao/la paparaci »

indeks je napisao/la:Ide nepismeni vuk Å¡umom, sretne crvenkapu i pita je:
- "Crvenkapo, šta to nosiš Baci?"
... i crvenkapa baci! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

hahahhhahahahahaha. blesavo moje :oops: :wink:

ja imam veliki problem sa koristenjem "i" i "ij". npr. vjek ili vijek (dobro, ovo znam :D ), snjeg ili snijeg, smjesno ili smijesno,....
ako ima neko pravilo koristenja navedenog, molim vas da mi objasnite. bio bi jako zahvalan!

Avatar
paparaci
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 5054
Pridružen/a: 08 Jan 2003 02:00
Lokacija: Putnik Bez Adrese

Re: Gramatika

#7 Post Postao/la paparaci »

papaya je napisao/la:Dugo sam grijesila...ili jos grijesim :roll:

Problem : bi i bih

Jel se bih koristi samo kad se odnosi na samog sebe, recimo ja bih, a kad se o drugima prica , onda je uvijek bi?
da, upravo tako. mada i ja nekad imam s tim problema.

Avatar
Bijesanpuz
Zvijezda na usponu
Zvijezda na usponu
Postovi: 1463
Pridružen/a: 18 Apr 2008 02:00

Re: Gramatika

#8 Post Postao/la Bijesanpuz »

paparaci je napisao/la:
indeks je napisao/la:Ide nepismeni vuk Å¡umom, sretne crvenkapu i pita je:
- "Crvenkapo, šta to nosiš Baci?"
... i crvenkapa baci! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

hahahhhahahahahaha. blesavo moje :oops: :wink:

ja imam veliki problem sa koristenjem "i" i "ij". npr. vjek ili vijek (dobro, ovo znam :D ), snjeg ili snijeg, smjesno ili smijesno,....
ako ima neko pravilo koristenja navedenog, molim vas da mi objasnite. bio bi jako zahvalan!

paparaci pravilo kojeg se ja sluzim i koje nam je rekao jedan profesor u skoli...
Pogledas rijec u ekavskom obliku.. ako je slovo E malo otegnuto onda u ijekavici ide IJE ako je E kratko onda ide JE...
Znaci beelo - bijelo.
sneeg -snijeg
Pesnik.- pjesnik.. .
i slicno...
Moze pomoci dosta... ja se sluzim stim.

papaya...
ja bih
ti bi..
on,ona ono bi
mi bismo
vi biste
oni bi
It's nice to be important but is more important to be nice!
Zivot je samo crtica izmedju dva datuma na nadgrobnoj ploci

Avatar
paparaci
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 5054
Pridružen/a: 08 Jan 2003 02:00
Lokacija: Putnik Bez Adrese

Re: Gramatika

#9 Post Postao/la paparaci »

hvala ti mnogo puz na ovom!

Avatar
paparaci
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 5054
Pridružen/a: 08 Jan 2003 02:00
Lokacija: Putnik Bez Adrese

Re: Gramatika

#11 Post Postao/la paparaci »

vidovita_dzemila je napisao/la:
kod nas je nominativ, genitiv, dativ, akuzativ, vokativ, instrumental i lokativ.

je li tako????????
tako je (bar bilo dok sam ja isao u skolu)!

Avatar
Bijesanpuz
Zvijezda na usponu
Zvijezda na usponu
Postovi: 1463
Pridružen/a: 18 Apr 2008 02:00

Re: Gramatika

#12 Post Postao/la Bijesanpuz »

primjer
- između rečenica koje su u složenoj rečenici manje povezane sa drugim rečenicama, na primjer: Kad smo se sreli, pozdravili smo se, razgovarali o školi; nismo pominjali nedavnu svađu.;

- između grupa riječi koje se razlikuju po srodnosti, na primjer: Na put ću ponijeti: odjeću, obuću, kišobran, higijenski pribor; knjige, bilježnice, pribor za pisanje; fudbal i reket za stolni tenis.

sto se tice tvoje crtice... nije mi bas jasna.. pa nemogu ni objasniti.

ALi dodatno objasnjavanje se moze uraditi pomocu zagrade ili da se stavi izmedju zareza..


prim..Osoba sa slike, koju su svi znali kao dobru i uzoritu, je pocinila krivicno djelo;(ovdje moze ici tacka zarez, a ujedno je i primjer i za koristenje zagrade) kradja u supermarketu.

u zagradu se stavljaju objasnjenja koja se odnose na dio recenice ili neku rijec. da je dodatno objasne i pojasne(kao u ovom mom slucaju)
It's nice to be important but is more important to be nice!
Zivot je samo crtica izmedju dva datuma na nadgrobnoj ploci

Avatar
belly_dancer
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 3472
Pridružen/a: 18 Dec 2007 02:00

Re: Gramatika

#13 Post Postao/la belly_dancer »

paparaci je napisao/la:
vidovita_dzemila je napisao/la:
kod nas je nominativ, genitiv, dativ, akuzativ, vokativ, instrumental i lokativ.

je li tako????????
tako je (bar bilo dok sam ja isao u skolu)!
fali lokativ.

usput-za ije je se obratite meni.
e i u hrvatskoj gramatici ide:

ja bih
ti bi
on bi

mi bismo
vi biste
oni bi
..dobro je kad u životu nekoga voliš,neko te voli..

Avatar
Bijesanpuz
Zvijezda na usponu
Zvijezda na usponu
Postovi: 1463
Pridružen/a: 18 Apr 2008 02:00

Re: Gramatika

#15 Post Postao/la Bijesanpuz »

infinitiv glagola uperiti je UPERITI
a imperativ je uperi... a suprotno je valjda ne uperi odnosno ne uperuj pusku u mene :D

ručak.... mnozina je ručkovi.. a zbirna imenica je ručci..

isto kao sto je žbun.. mnozina zbunovi.. a zbirna imenica zbunje...

znaci ručci nije mnozina nego zbirna imenica...
It's nice to be important but is more important to be nice!
Zivot je samo crtica izmedju dva datuma na nadgrobnoj ploci

Odgovori