Neke istine koje ne smiju biti zaboravljene

Knjizenovst i ostalo ...
Odgovori
Poruka
Autor/ica
Avatar
Alyssa_
Zvijezda na usponu
Zvijezda na usponu
Postovi: 1199
Pridružen/a: 30 Nov 2000 02:00
Lokacija: ** U svom svijetu tame,ususkana u kolevci samoce i neostvarenih zelja,izgubljena u sopstvenom zivotu

Neke istine koje ne smiju biti zaboravljene

#1 Post Postao/la Alyssa_ »

Svako od nas je nekada procitao neku (mogu reci poucnu) pricicu koja je ostavila snazan utisak na njega, koja ga je podsjetila na neke vrijednosti u zivotu koje su bile zaboravljene ili jednostavno potisnute u dubini duse da se zaboravilo na njihovo postojanje...
...Ili pricu koja je jednostavno "otvorila oci" prikazujuci neku situaciju iz sasvim drugacijeg ugla nego sto vecina nas vidi na prvi pogled...
...Ili neku pricu koja je u najboljem svetlu opisala neku ljudsku manu ili kvalitet...
...Ili neku pricu koja je uspjela da promjeni pojedina shvatanja, vjerovanja, nacin na koji dozivljavamo svakidasnjicu i kako se ponasamo u istim situacijama...

Ne otvaram temu da bi se vodila diskusija o pojedinim pricama, vec da ako neko ima sacuvano nesto slicno, da to podeli sa svima. :)

***************************************************************

Djevojka je cekala avion u cekaonici jednog velikog aerodroma. Posto je trebala dugo cekati, odlucila je kupiti knjigu kako bi joj vrijeme brze proslo. Uz knjigu kupila je i paketic keksa.
Sjela je u VIP cekaonicu kako je niko ne bi uznemirivao. Kraj nje je bila stolica sa keksom, a sa druge strane jedan gospodin koji je citao novine. Kad je ona pocela uzimati kekse i gospodin je uzeo jedan. Ona se sokirala, ali nista nije rekla i nastavila je citati knjigu. U sebi je pomislila: ma gledaj ti ovo, da samo imam malo vise hrabrosti, do sada bih ga vec udarila... Svaki put kad je ona uzimala jedan keks, covjek pored nje, ne obaziruci se ni na sta, uzimao je isto tako jedan. Nastavili su tako dok nije ostao samo jedan u paketu i djevojka pomisli: bas me zanima sta ce sada napraviti!!!
Covjek uzme poslednji i podeli ga na dvoje!
Ovo je zaista previse, pomisli djevojka, sokirana uzme svoje stvari, knjigu, torbu i ode prema izlazu iz cekaonice. Kada se osecala malo bolje, nakon sto ju je prosla ljutnja, sjela je na mjesto gdje nije bilo nikoga da bi izbjegla neke druge neugodne dogadjaje. Zatvori knjigu i otvori torbu da je ubaci u nju. U tom trenutku ugleda paketic keksa jos uvjek netaknut.
Postide se kao kradljivac i tek tada shvati da je keks, isti kao njen, bio od gospodina koji je sedio pored nje, ali koji je, bez sokiranja, nervoze ili prepotencije, podjelio i svoj posljednji komad sa njom, totalno suprotno od nje, kojoj su bili povredjeni ponos i osjecaji.

Koliko puta u nasem zivotu cemo ili smo pojeli tudji keks, a da to nikad necemo ili nismo ni saznali?

Prije nego sto se dodje do brzopletog zakljucka i prije nego sto se pocne misliti lose, GLEDAJ sa paznjom detalje, vrlo cesto situacija nije onakva kako izgleda nama na prvi pogled!

U zivotu postoji 5 stvari koje se ne mogu vratiti:
- Kamen kada je bacen;
- Rijec nakon sto je recena;
- Mogucnost nakon sto je izgubljena;
- Vrijeme kada je proslo;
- Ljubav za koju se ne bori.


-------------------------------------------------------------------------------------



Ovo je prica o dvojici drugara koji su se setali zajedno po pustinji.
Odjednom uz put su poceli da se raspravljaju, i jedan je udario drugog.
Udareni se osjetio povrijedjen, ali bez rijeci napisao je ovo na pijesku...

"Danas sam dobio udarac od mog najboljeg druga"

Produzili su tako sve dok nisu nasli jednu oazu gdje su odlucili da se okupaju.
Onaj sto je dobio udarac zamalo sto se nije udavio kupajuci se, ali zivot
mu je spasio onaj drugi. Kad je dosao sebi taj sto se zamalo nije udavio,
izgravirao je na jednom kamenu:

"Danas mi je najbolji drug spasio zivot"

Drugar koji je udario svog najboljeg prijatelja pitao ga je:
"Kad sam te udario ti si napisao na pijesku, a sad graviras na kamen, zasto?"

Drugar mu je odgovorio:
"Kad neko napravi lose, to treba da zapisemo na pijesku da bi vjetrovi
izbrisali, ali kad neko uradi dobro, to treba da izgraviramo na kamenu
da nista ne moze da ga izbrise!"

Nauci se da zapisujes rane na pesku, a srecu ugraviraj na kamen. ****


-------------------------------------------------------------------------------------

Ova prica je o vojniku koji se nakon nekoliko godina provedenih u ratu konacno vraca kuci svojoj porodici. Odmah nakon sto je saznao tu vijest javio se svojim roditeljima.
- Mama, tata, vracam se kuci! Ali prije toga moram da vas zamolim za jednu uslugu. Imam prijatelja koga bih doveo sa sobom.
- Naravno, odgovorili su roditelji odusevljeni sto ce konacno nakon toliko godina vidjeti svog sina. - Slobodno dovedi svog prijatelja, bili bismo srecni da ga upoznamo.
- Postoji samo jedna stvar na koju moram da vas upozorim pijre nego sto dodjemo. On je dosta tesko povredjen u ratu. Zgazio je na nagaznu minu i izgubio jednu ruku i jednu nogu. Medjutim, on nema gde drugo da ode, a ja zelim da dodje da zivi sa nama.
- Zao nam je sto to cujemo. Mozda bismo mogli da mu pomognemo da nadje gdje ce zivjeti.
- Ne, mama, tata, ja zelim da on zivi sa nama!
- Sine, ti ne razumijes sta trazis od nas. Osoba sa takvim hendikepom bi bila ogromna obaveza za sve nas. Mi imamo nase zivote i sopstvene probleme i ne mozemo dozvoliti da takva stvar pocne da nas sputava. Mislimo da bi se ipak trebao vratiti kuci sam i zaboraviti na svog prijatelja. Snaci ce se on vec nekako.

U tom trenutku sin je prekinuo vezu. Roditelji ga vise nisu culi. Nekoliko dana kasnije, primili su poziv iz policije. Njihov sin je poginuo prilikom pada sa zgrade. Policija vjeruje da je samoubistvo u pitanju. Roditelji su otisli da identifikuju tijelo. Prepoznali su ga, ali na njihov uzas takodje su otkrili i nesto sto nisu znali. Njihov sin je imao samo jednu ruku i jednu nogu.

Roditelji iz ove price su kao vecina nas. Lako volimo one koji dobro izgledaju ili su zabavni, ali tesko prihvatamo ljude koji ce uciniti da se osjecamo neugodno. Radije bi se klonili ljudi koji nisu zdravi, lijepi, uspjesni ili pametni kao mi.


-------------------------------------------------------------------------------------

Avatar
ra-ja
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 13216
Pridružen/a: 21 Maj 2007 02:00
Lokacija: pod suncem

Re: Neke istine koje ne smiju biti zaboravljene

#3 Post Postao/la ra-ja »

Nekako s proljeca,kada sam isla u srednju skolu,iznenada sam se razbolila.Toliko bolesna nisam nikada bila.da sam cak morala ici u bolnicu .Moje stanje je bilo neizvjesno.Taj period sam boravila na drugoj hiruskoj u Beogradu.
Da negovorim koliko raznih slucaja i bolesti upoznala.Odvajam jedan koji je na mene ostavio upecatljiv osjecaj.Tu sam upoznala mnogo prijatelja ,jer u takvim situacijama ljudi postaju jedna kompaktna veza.Mislim da je to zato sto se svi nalaze u takvoj nekako istoj,da nazovem,tragicnoj situaciji.
Cudno, jedan covjek koji je lezao izdvojen od ostali.Rijetko kada bih izlazio u hol ili na rucak.Veoma slabo je komunicirao sa ostalim.
Saznala sam da je on vec duze vrijeme tu na ispitivanju,imao je bolove u stomaku..i stalno je doktorima govorio da ima rak i da ce umrijeti..
Sve pretrage koje su obavili vise puno dokazale su da je sasvim zdrav.
Jednio jutro ,dok sam jos bila tamo,objavise vijest da je Dusan to jutro umro...
Saznadoh isto ,da je Dusanova zena prije ravno 2 godine imala rak sa istim siptomima,nisu imali inace djecu.....
Od cega je umro...nezna niko....
Svima na odjeljenju je bilo veoma zao..... :(

Drugi slucaj.....

Moja sestra inace moja druga mama ,razbolila se u toku rata.
Inace sa njom sam bila veoma prisna,uvijek.Mogla sam joj se povjeriti i pitati za savjet u svakoj prilici,a i ona meni iako rijetko kada nesto trebalo.
Jedan dan dok je uzbuna zavijala...kao znak opasnosti,nasla sam se kod nje.Potrcale smo dole u skloniste..Za 2 sata vremena koje sam potrosila 3 puta smo isle dole gore...
Bile smo ocajne..ali sta da se radi to je rat.
Sjede ONA ispred mene placnih ociju i kaze:cujes, ja nemogu ovo vise izdrzati,sta se dogadja oko mene..ja hocu da umrem,hocu da me ti njegujes dok nebude kraj.

Naravno imala mali duel sa njom..Nije proslo niti mjesec dana ustanovljeno je da ima leukemiju ...Kada je u bolnici u izdvojenoj sobi pocela primati cistostatike...nakon dvije sedmice...nje vise nije bilo....
Ona je cvrsto donijela odluku za to.....Sama je navukla bolest sebi..... :(

Ponjukao me komentar ovaj iznad o Branki i njenom djecku iz djetinstva. da i ja nesto napisem.Jako tragicna prica..samo da covjek zaplace...
Neznam koliko misli Branka da se iskupila, sa tom svojom gestom;donosenja cvijeca na njegov grob,i sto se zaklela da se nece udati nikada..... :(
Ako Branka ima momka tj vezu i dalje ..samo sto nece da ode pred oltar, jer se zaklela ...za moj pojam nije to nikakav iskup....
Neznam o njoj nista....
Poslije greske nema kajanja....

Avatar
beca
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 16187
Pridružen/a: 29 Dec 2009 08:38
Lokacija: Sarajevo

Re: Neke istine koje ne smiju biti zaboravljene

#4 Post Postao/la beca »

ne smije se zaboraviti izreka laze lazarevica "sve ce to narod pozlatiti...."

treba procitati pripovijetku i shvaticemo da je to neminovna istina...

Avatar
mickey
Svakodnevni prolaznik
Svakodnevni prolaznik
Postovi: 615
Pridružen/a: 26 Mar 2008 02:00
Lokacija: Afghanistan

Re: Neke istine koje ne smiju biti zaboravljene

#6 Post Postao/la mickey »

šta ja znam, šta bi svi trebali? sjest i plakat? čemu ovakve teme?

Avatar
paparaci
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 5054
Pridružen/a: 08 Jan 2003 02:00
Lokacija: Putnik Bez Adrese

Re: Neke istine koje ne smiju biti zaboravljene

#8 Post Postao/la paparaci »

mickey je napisao/la:šta ja znam, šta bi svi trebali? sjest i plakat? čemu ovakve teme?

[To funny.gif] [eusa_wall.gif]

aktiviraj sva osjetila i mozak i srce i dusu i tako kroci kroz zivot [wink.gif]

Avatar
beca
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 16187
Pridružen/a: 29 Dec 2009 08:38
Lokacija: Sarajevo

Re: Neke istine koje ne smiju biti zaboravljene

#9 Post Postao/la beca »

paparaci je napisao/la:
mickey je napisao/la:šta ja znam, šta bi svi trebali? sjest i plakat? čemu ovakve teme?

[To funny.gif] [eusa_wall.gif]

aktiviraj sva osjetila i mozak i srce i dusu i tako kroci kroz zivot [wink.gif]
[thumbup.gif]

Odgovori