Kinetoza-bolest voznje

Sve o Zdravlju vasa licna misljenja i iskustva
Poruka
Autor/ica
Avatar
paparaci
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 5054
Pridružen/a: 08 Jan 2003 02:00
Lokacija: Putnik Bez Adrese

Re: kinetoza-bolest vožnje

#5 Post Postao/la paparaci »

znam da mi je sestra to imala. nije u toku putovanja mogla da jede, jer bi odmah povratila. inace joj je bila muka dok se vozila. brat je takodjer patio od toga. danas su oboje "izlijeceni", ne znam ni ja kako. najvjerovatnije sto nisu imali drugog izbora i navikli se, jer su redovno putovali autobusom vrlo krivudastim putem u skolu.

mozda kad bi svjesno par dana forsirala voznju i da se pri tome pokusas nekako prilagoditi i kontrolisati, da bi ti takodjer pomoglo.

Avatar
Bijesanpuz
Zvijezda na usponu
Zvijezda na usponu
Postovi: 1463
Pridružen/a: 18 Apr 2008 02:00

Re: kinetoza-bolest vožnje

#7 Post Postao/la Bijesanpuz »

ehh da to nije kakva bolest rodjenih u decembru :P :P

I ja sam imao strasnih problema sa voznjom .. i uvijek mi je bila muka cim neko spomene da ce se negdje ici.. Eskurzije mi uvijek prestavljale problem.. i skoro nikad nisam bas uzivao u njima.. jer mi je uvijek muka u putovanju...

Najlakse je bilo kad se vozis u autu da sjedes napred... i da taj ne vozi prebrzo onda nekako i mogao sam izdrzati.. inace... katastrofa..

to je i bio razlog sto nisam polagao za vozacki sve do prosle godine.. Uvijek sam se bojao da ce mi biti muka u autu dok vozim...

Ali eto... nekako se odlucio poloziti i kako polozio i sad vozim. sve ok... neznam jeli to do mjesta gdje sjedis ili neceg treceg.. ali sad je proslo i mogu bez problema putovat i na kraj svijeta sto se kaze....

I vjerujem da cesta voznja moze pomoci da naviknes na nju.. Bez obzira kolika muka treba da naviknes zeludac na voznju.. i onda da prodje..

A neko mi je rekao da treba malo nafte popiti.... :lol: :lol: Nisam probao.. niti bi htio... :D
It's nice to be important but is more important to be nice!
Zivot je samo crtica izmedju dva datuma na nadgrobnoj ploci

Avatar
vornevljev
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 2338
Pridružen/a: 04 Jun 2008 02:00
Lokacija: ukraina

Re: kinetoza-bolest vožnje

#11 Post Postao/la vornevljev »

To je fakat hendikep,jebote ne mozes se normalno voziti autom.
Ja nemam niti sam imao ikad problema s tim otkad znam za sebe.
U SLUŽBI DOBRA I ZLA

Avatar
badgirl
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 2649
Pridružen/a: 30 Aug 2007 02:00
Lokacija: austrija

Re: kinetoza-bolest vožnje

#14 Post Postao/la badgirl »

Uh gadno je to .
Zanimljivo je da vecina , tj. skoro svi koji pate od te bolesti kada sami voze nikad im nije slabo ( zato dzemka volan u ruke :D ).Tako je i kod mene.
Isto je kad sjedim napred onda ide, nije mi slabo, a kad sjedim iza i jos nemogu cestu da vidim ...ma uzas!!
Isto je zanimljivo da je intenzitet bolesti ovisan o starosnom dobu , npr. male bebe nisu skoro nikako osjetljive. U dobu od 12 godina je vrhunac i poslije opada . Znaci sto stariji to lakse podnosimo voznju .
Koliko ja znam uzrok toj bolesti je sto mozak dobiva razlicite signale o stanju tjela . tj. zivci iz misica signaliziraju ...ja sjedim , oci vide da se krecem , to se nepodudara i zato nam je valda slabo. No kazu da je mozak sposoban da se navikne na to , tj nekako to kompenzira. A isto sam cula da ingver pomaze , isjeces ingver i zvaces ga prilikom voznje ili kupis sebi ingver tablete i popijes!!

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

Re: kinetoza-bolest vožnje

#15 Post Postao/la mrki62 »

Pa odeš u apoteku , tražiš tablete za vožnju i to j to .
U nas je pas imao probleme i otišao sam u apoteku za životinje i tamo sam dobio tablete , dao sam mu sa salamom i problem je riješen.
Dakle ; u apoteku , recite šta vas muči i na koji način i to je to .
Nema nikakvog mudrovanja, tamo rade farmaceuti ,koji su plaćeni da vam pomažu a ne da zjale prodaju :lol:
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Odgovori