Vracanje cirilice u Hrvatske skole

Knjizenovst i ostalo ...
Poruka
Autor/ica
Avatar
Danielle
Zvijezda na usponu
Zvijezda na usponu
Postovi: 1163
Pridružen/a: 31 Jan 2000 02:00
Lokacija: Afghanistan

#16 Post Postao/la Danielle »

I ja laffe,znam je mozda jos citati ali nedo bog da neko kaze hajde sta napisi :lol:

ADMIN_BOL-CHAT.DE

#17 Post Postao/la ADMIN_BOL-CHAT.DE »

pismo je nostalgicno ali nikako svetsko
Zasto bi se neko time zamarao kad ima toliko drugih stvari

Avatar
fikra
Ucesnik diskusija
Ucesnik diskusija
Postovi: 101
Pridružen/a: 08 Mar 2008 02:00
Lokacija: Austria

vracanje cirilice

#18 Post Postao/la fikra »

Ma kome jos treba cirilica pa nismo u 18 vjeku, to samo jos papci uce.
Vozdra :wave:

Avatar
Megaskotica
Hronicar foruma
Hronicar foruma
Postovi: 731
Pridružen/a: 29 Feb 2000 02:00

#19 Post Postao/la Megaskotica »

zar se samo svjetsko mora znati ?

nisam takvog razmisljanja ,sve je dobro znati ,a nista ne optrecuje ,sto se mene tice ja bi rado i albanski ucila

Avatar
Danielle
Zvijezda na usponu
Zvijezda na usponu
Postovi: 1163
Pridružen/a: 31 Jan 2000 02:00
Lokacija: Afghanistan

#20 Post Postao/la Danielle »

ja se sjecam da smo do 4. osnovne pisali sedmicu cerilicu ,sedmicu latinicu...meni licno je bilo to pismo mrsko :mad: , znali smo cak ako bi dobili knjige lektire pisane cirilicom ici u biblijoteku i mijenjati za latinicu,eto toliko smo volili to pismo

Avatar
Megaskotica
Hronicar foruma
Hronicar foruma
Postovi: 731
Pridružen/a: 29 Feb 2000 02:00

#21 Post Postao/la Megaskotica »

pa ne znam ,znam da kod mene neki nisu voljeli ni hrvatski a kamoli neki drugi jezik ,neki jos ni svoje pismo ne poznaju ,pa sta ,sve je to relativno
ipak imam teoriju da nije od losega
ja sam upisala recimo romski ,interesantan mi je jezik
prije bi njega nego recimo spanjoski ,stvar izbora :listen:

Avatar
belly_dancer
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 3472
Pridružen/a: 18 Dec 2007 02:00

Re: Vracanje cirilice u Hrvatske skole

#23 Post Postao/la belly_dancer »

ja sam za....al neke bi se nacionalnosti mogle umislit pa bi se svašta tu moglo desit...mada je fino da djeca imaju malo veče područje znanja...
..dobro je kad u životu nekoga voliš,neko te voli..

Avatar
belly_dancer
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 3472
Pridružen/a: 18 Dec 2007 02:00

Re: Vracanje cirilice u Hrvatske skole

#25 Post Postao/la belly_dancer »

to mi zvuči kao neki problem već...al je smješno :P
..dobro je kad u životu nekoga voliš,neko te voli..

Avatar
paparaci
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 5054
Pridružen/a: 08 Jan 2003 02:00
Lokacija: Putnik Bez Adrese

Re:

#26 Post Postao/la paparaci »

Danielle je napisao/la:ja se sjecam da smo do 4. osnovne pisali sedmicu cerilicu ,sedmicu latinicu...
tako je i kod mene bilo. meni licno nije nista smetalo, niti sam imao problema. znam da mnogi jesu, jer su mijesali jedno i drugo pismo. znam ga i danas. citanje mi bolje ide od pisanja, jer ga od tad vise nisam koristio.

Avatar
vornevljev
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 2338
Pridružen/a: 04 Jun 2008 02:00
Lokacija: ukraina

Re: Re:

#27 Post Postao/la vornevljev »

fikra je napisao/la:Ma kome jos treba cirilica pa nismo u 18 vjeku, to samo jos papci uce.
Vozdra :wave:
A strave od izjave!



paparaci je napisao/la:
Danielle je napisao/la:ja se sjecam da smo do 4. osnovne pisali sedmicu cerilicu ,sedmicu latinicu...
tako je i kod mene bilo. meni licno nije nista smetalo, niti sam imao problema. znam da mnogi jesu, jer su mijesali jedno i drugo pismo. znam ga i danas. citanje mi bolje ide od pisanja, jer ga od tad vise nisam koristio.
Eh volim što sam dio one generacije više neg' išta,ovako je i kod mene u školi bilo.

Drago mi je što mogu pročitati ime grada na tabli pri ulazu u neki grad u Republici Srpskoj,što neki ne mogu.

Da nisam naučio ćirilicu onda,naučio bih je sam kasnije.
U SLUŽBI DOBRA I ZLA

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

Re: Vracanje cirilice u Hrvatske skole

#29 Post Postao/la mrki62 »

Da i ja dam doprinos ovoj temi :arrow: ćirilica out a evo i zašto : Slušajući Srbijanske lingviniste ( jezikoslovce ) , kako pričaju da će doći vrijeme so izumiranja ćirilice i to zahvaljujući tehnologiji i generacijama koje dolaze .
Omladina koriste kompjutere , mobitele i strane jezike a sve je to danas u ćirilici .
Omladina piše i uopšte koristi latinicu a ćirilicu samo u sitiaciji kad su primorani .
To je danas, a iduća generacija će biti još gora i ćirilica ode u zaborav .
Pa prije cca 85 godina, dolaskom Mustafe Kemala ataturka na vlast Osmanlijskog carstva , koji je tvorac/otac današnje Turske - svojim dolaskom je izvršio mnoge reforme a izmeđuostalog i ukidanje arapskog pisma i uvođenje latinice .
Dakle, prije cca 85 godina su se današnji Turci preobrazili u latinicu , da bi bili što uočljiviji u prepoznatljivošću sa ostalim svijetom .
Ko još ne zna ili ne konta čija je ćirilica , da malo i to pojasnim : onih država u kojih je Pravoslavlje većina stanovništva .
Grčka je specifična u tome , jer oni nemaju ćirilicu a da bi se prilagodili ostalom svijetu , oni ni praznik Božić nemaju kao ostali Pravoslavci , već ga imaju po Gregorijanskom kalendaru ( 25 decembar ).
Eto , malo sam zalutao u svemu tome a ja ne bih bio ja , ako ne bih zakomplicirao :lol:
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
vornevljev
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 2338
Pridružen/a: 04 Jun 2008 02:00
Lokacija: ukraina

Re: Vracanje cirilice u Hrvatske skole

#30 Post Postao/la vornevljev »

A zar gubljem ćirilice (koja nije zastupljena baš u elektroničkoj tehnologiji,pa se samim tim i gubi) cijeli svijet ne gubi dio nauke,pa jeste li svjesni kakve su književno-historijske dragocjenosti napisane tim pismom?

Ko će to pročitati/dešifrovati za stotinjak godina,ako nestane onih koji je znaju čitati?

Svjestan sam ja i toga da danas lobi engleskog govornog područja zbog svoje ekonomsko-tehnološke razvijenosti može utjecati na to da engleski jezik vremenom postane "jedini" jezik na svijetu.

U 19.st. dobrim dijelom to je bio francuski jezik,u 10.st. je to bio arapski jezik,ali protiv toga se treba boriti jer ljepota leži u različitostima i upoznavanju nečega nepoznatog.
U SLUŽBI DOBRA I ZLA

Odgovori