Da li se za djecu treba boriti da im ostavis nasljedstvo...?

Poruka
Autor/ica
Avatar
sabinax
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 16414
Pridružen/a: 31 Jan 2008 02:00
Lokacija: Croatia

Re: Da li se za djecu treba boriti da im ostavis nasljedstvo...?

#33 Post Postao/la sabinax »

ja nista nemam pa nemam ni kome ostaviti...sve ostavih svojim muzevima...a oni nek misle hoce li ostaviti djeci ili ne
Kad ti zivot donese limune, uzmi tekilu i sol i nazovi me
slika Make my day!

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

Re: Da li se za djecu treba boriti da im ostavis nasljedstvo...?

#34 Post Postao/la mrki62 »

vidovita_dzemila je napisao/la:sestra mi se razvela pa smo je primili i bili pažljiviji prema njoj više nego kad je bila cura. sad se opet udala, ali možda nije ona najbolji primjer pošto mi je brat neoženjen.
Džemila,.......... jedan primjer , jedan slučaj ne čini pravilo , kroz godine ćeš se ti mene sjetiti ;)
vidovita_dzemila je napisao/la: ali evo rodici se upravo to desilo. u istom mjesecu izgubila posao i muža. kreten je iskoristio i napustio, a živjeli su kao podstanari. onda su joj njena dva brata (oženjena) plaćala kiriju, a hranila se od ušteđevine dok nije pronašla drugi posao. sad ona ide kod njih svaki vikend i uvijek nosi djeci slatkiša. čokolada ne košta puno, ali uradi mnogo toga. kad roditelj vidi da mu neko daje djetetu nešto, kao da je dao i njemu.
Kako si to lijepo napisala : kad roditelj vidi da mu neko daje djetetu nešto, kao da je dao i njemu.Pa sunce mu kalaisano ,..... a zašto onda taj roditelj ne bi svojoj djeci dao BABOVINU, da sva djeca imaju svoju babovinu a ne samo tobože "izabrani".
vidovita_dzemila je napisao/la:sad njene dvije snahe, vidjevši kako je rodica super tetka njihovoj djeci, nju pravo vole. hoću da kažem da su sitnice potrebne da bi se ljudi slagali i svi bi trebali poraditi na tome.
Draga moja, ne možeš ti jedan primjer nekog područja ( u ovom slučaju Hercegovine ) upotrijebiti na sva područja cjelovite države. Naveo sam ti primjer Slovenije i Hrvatske , gdje je država odigrala vidnu ulogu u raspodjeli - ostavštini , poslije umrlih roditelja.
vidovita_dzemila je napisao/la: kad bi sve bilo kako treba, kad bi se braća i sestre slagali smatram da bi se žene, koje imaju muževe i druge izvore prihoda, trebale odreći svog dijela, ali onda ako žene ostanu bez novca (zbog razvoda ili gubitka posla nje i muža joj) braća trebaju priskočiti. mislim da je tako kod većine. svijet jeste postao lud, ali vjerujem da bi veeelika većina u ovakvim situacijama postupila kao čovjek. sestra je sestra. tvoja krv. trebaš biti bolesno đubre da bi je mogao ostaviti na cjedilu
Džemila, ja shvatam tebe i tvoj način razmišljanja u vezi ove teme - jer si tako odgojena .
I velikoj većini žena u S. Arabiji je normalno da ne smiju imati pasoš i nikud mrdnuti od kuće, da ne smiju imati vozački ispit, da obavezno moraju biti obučene po nekakvom propisu ,............... tako si i ti naučena od malena da je to normalno , al da ja tebe malo drugačije pitam : gdje to piše da braća ne smiju imati druge izvore prihoda ? Da se ne bi deslilo da ne bi bio brat veliko đubre , kako si ti napisala,.... zato i postoji u normalnim demokratskim državama ta OSTAVINSKA RASPRAVA na sudu - to je u USTAVU napisano - da smo svi JEDNAKI
vidovita_dzemila je napisao/la:
ali ti mrki kao i uvijek pretjeruješ. ti sve gledaš kroz interes, a osjećaji su ti na devedesetom mjestu. ako meni moj brat ne bi sam od sebe ponudio pomoć kad bih bila u novčanoj krizi rađe bih se upucala na licu mjesta već sudski tražila svoj dio, ponižavala se i davala ljudima materijala da tračaju i sprdaju se na naš račun. prepustila bih sve bratu, ali bih mu zatvorila vrata svoje kuće. njemu lično. njegovoj djeci bih bila jednako dobra tetka.
Ne, ne pretjerujem , samo sam igrom slučaja kroz svoj životni i radni vijek mnogo šta prošao u životu i skontao neke stvari.
Nek si ti žensko , za mene nisi ništa manje vrijedna od bilo kojeg muškarca i da si moja kći , ti bi dobila ni manje ni više isto , kao i ostala djeca - u tome je razlika.
Mlada si , kroz život će te boljeti neke stvari , upamti to .
Moja rahmetli mati mi je o tom govorila ovim riječima : vidite djeco , moja braća imaju šta svojoj djeci ostaviti poslije svoje smrti a ja vama nemam ništa ! To je govorila sa suzama u očima , to nisu zayebancije i svaki roditelj koji jednom djetetu dadne a drugom ne - to nije roditelj !

Zapamti još nešto ; tvoj brat kad se oženi , on će polagati račune svojoj ženi a ne tebi , tako će biti i u vezi pomoći ako ti bude trebala a ti na sudu nemaš šta da tražiš.
Pomenuo sam Hr. i Slo. da je to tamo zakonska regulativa : poslije smrti roditelja sud pošalje poziv na ostavinsku raspravu , bez da iko zahtijeva ,.......... to je njihova zakonska dužnost . Kako je to u BiH, to ne znam.
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

Re: Da li se za djecu treba boriti da im ostavis nasljedstvo...?

#36 Post Postao/la mrki62 »

vidovita_dzemila je napisao/la:dobro mrki nećemo ulaziti u rasprave jer znam da rasprave s tobom traju danima. ti tako misliš, ja ovako i gotovo.
Nemoj da me podcjenjuješ ,........... mjesecima je to kod mene, mjesecima [mmmux2.gif]
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
nella26
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 7486
Pridružen/a: 19 Apr 2009 02:49

Re: Da li se za djecu treba boriti da im ostavis nasljedstvo...?

#38 Post Postao/la nella26 »

Pa naravno da treba ostaviti sve djeci.Mada treba i djecu forsirati da sam sebi stvaraju a ne da sve u životu dobije na gotovo.
Vezite me cim pocnem sanjati vinograde, zna se ko sam kad se pogase ljeta...

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

Re: Da li se za djecu treba boriti da im ostavis nasljedstvo...?

#39 Post Postao/la mrki62 »

Djeca su djeca i zašto kroz život stvaramo kapital , nego da ostavimo djeci [muzikafo1.gif]
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
ekrankaa
Svakodnevni prolaznik
Svakodnevni prolaznik
Postovi: 633
Pridružen/a: 20 Okt 2008 03:26

Re: Da li se za djecu treba boriti da im ostavis nasljedstvo

#41 Post Postao/la ekrankaa »

Moji roditelji imaju dvoje djece [smile.gif]
Kad se dijelilo nasljedstvo koje su stekli zajednickim radom ,posto su se rastavljali, moj otac rahmetli i majka su jednosglasno rekli ,da ja NISAM repa bez korijena, i da primim )iako sma materijalno obezbedjenja) i odbijala u korist brata isto, smatrajuci da njemu treba vise nego meni.
Danas mi je jako drago sto su toliko inzistirali na tome.
U dogovru s bratom podjelili smo se kao brat i sestra , on je dobio vise ,a ja sam uzela manje na moje opet inzistiranje.
ostujem danas njihovo to stajaliste , jer kao sto rece bijesni puz, nikad ne znas sto te ceka u zivotu i kakve su zivotne okolnosti.
Odgojena sma tako da brinem o rodteljima.
Tu za mene nema nikakvih dilema i smatram da je nas mentalitet dobar po tom pitanju, ne treba se ugledati na evropu svagdje ,jer bas i neamju svijetlih primjera previse.
Ja ne mogu zamisliti da sam oca strpala u dom.Brinula sam se za njega do posljednjeg dana.
Okolnosti nekad uvjetuju da dodje i do tog starackog doma ali , po meni je to zadnje rjesenje, moralno za mene upitno.Uvijek se moze naci neko rjesenje po tom pitanju.

Ja danas kao majka , razmisljam isto.!!!
Pa za koga zivim i borim se u zivotu nego za svoju obitelj i svoje dijete!
Za dijete sam u stanju krvi dati pa sta je onda nasljedstvo naspram toga:)
Ali ima jedna bitan stvar u cijeloj prici a to je cinjenica da djetetu treba usaditi osnovna mjerila postovanja , pa i danas sutra vrijednosti da je bitan rad i samostalnost , i pokusaj ako nista drugo da stekne i ono nesto svoje.
To treba usaditi odmalena u razmisljanje. Zasto bi se na kraju krajeva moje dijete mucilo stvarati nesto za sto vec ima osnove, moze samo nadograditi postojece :)

Kod problema u raspodjeli imovine , ako djeca ne uzdrzavaju roditelje , zakonom je opravdano uzeti imovinu i uz tu nadoknadu ,ako nije dovoljna za podmirenje troskova doma, preuzeti vlasnistvo nad imovinom uz suglasnost , socijalne sluzbe, suda i ostalog..Postoji i mogucnost ako dijete nije u mogucnosti brinuti na bilo koji nacin o roditelju ,kao njegov zakonski nasljednik, ima obavezu, da plati samostalno dom, ili doplati razliku ako mu roditelj ima mirovinu.
Ako to nije u mogucnosti, naravno , na snagu stupa zakon , koji sma iznijela gore vise , na nekretninu se upisuje zapravo socijalna sluzba koja vodi isti postupak.

Na djetetu je da odluci sta mu je u intersu:)
Zakon je danas vrlo jasno definiran po tom pitanju.
http://www.youtube.com/watch?v=Rdgmzoqc5xc

Postoji jedna tocka u tvom zivotu kada shvatis- tko je vazan, tko nikad nije bio vazan, tko vise nije vazan i tko ce uvijek biti vazan. ...

Avatar
nnejra
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 7303
Pridružen/a: 15 Apr 2009 19:48

Re: Da li se za djecu treba boriti da im ostavis nasljedstvo

#42 Post Postao/la nnejra »

Djeci treba ostaviti u nasljedstvo prije svega moral , poštenje i marljivost, a sve drugo je relativno. Naime, kod nas je prije svega stvar tradicije da se djeci ostavlja u nasljeđe sva pokretna i nepokretna imovina, bez obzira da li su za života svojim roditeljima pružali brigu i ljubav. To je stvar koja se meni ne sviđa. Ja zastupam ideju da imovinu treba ostaviti onima koji se brinu za nas kada ostarimo, kada nam treba pomoć drugih, bez obzira na krvno srodstvo, jer valjda smo cijeli život radili da bismo mogli sebi omogućiti lijepu starost. Takav stav imam i kada se radi o imovini mojih roditelja , ako ne budem tu ili se ne budem brinula o njima na direktan ili indirektan način, onda mislim da i ne zaslužujem da mi ostave u nasljeđe svoju imovinu koju su marljivo za života stvarali. Naravno, poštujem stav da ako ste fizički udaljeni ne možete lično da se brinete o njima, ali onda morate naći nekoga koga ćete vi plaćati da se brine o njima.Tek tada po meni možete očekivati neko nasljeđe. Mislim da je važnije djeci dati dobro obrazovanje, radne navike i sl. nego kuće, jer kuće nestaju a ono što nosite u sebi i koliko vrijedite uvijek ostaje sa vama, tako da sam ja zahvalna svojim roditeljima što su mi u nasljeđe dali radne navike i obrazovanje, a kuće ako dobijem dobro je, ako ne opet nije smak svijeta.

Avatar
paparaci
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 5054
Pridružen/a: 08 Jan 2003 02:00
Lokacija: Putnik Bez Adrese

Re: Da li se za djecu treba boriti da im ostavis nasljedstvo

#43 Post Postao/la paparaci »

nnejra je napisao/la:Djeci treba ostaviti u nasljedstvo prije svega moral , poštenje i marljivost, a sve drugo je relativno.....Mislim da je važnije djeci dati dobro obrazovanje, radne navike i sl. nego kuće, jer kuće nestaju a ono što nosite u sebi i koliko vrijedite uvijek ostaje sa vama, tako da sam ja zahvalna svojim roditeljima što su mi u nasljeđe dali radne navike i obrazovanje, a kuće ako dobijem dobro je, ako ne opet nije smak svijeta.

[eusa_clap.gif] [thumbup.gif] [evojele9.gif] [icon_flower.gif]

zivinicannn
Svakodnevni prolaznik
Svakodnevni prolaznik
Postovi: 611
Pridružen/a: 02 Nov 2008 00:20
Lokacija: zivi

Re: Da li se za djecu treba boriti da im ostavis nasljedstvo

#44 Post Postao/la zivinicannn »

pa kome ces ostaviti ako neces djeci....

Avatar
vihor
Svakodnevni prolaznik
Svakodnevni prolaznik
Postovi: 322
Pridružen/a: 20 Jan 2011 16:59
Lokacija: Germany
Kontakt:

Re: Da li se za djecu treba boriti da im ostavis nasljedstvo

#45 Post Postao/la vihor »

Opet stojim iza toga...da djeci netreba nista ostavljati iza sebe od nasljestva...Djeca trebaju sebi da stvaraju buducnost....Ako imate visak koji ce svakako iza vas ostati to treba dok ste zivi pravilno podijeliti..
Glupost [icon_boxing.gif] a kome bi ostavio sve ovo sto imam ako necu svojoj djeci
Zbog njih zivim , zbog njih mi je zivot daleko ljepsi

Odgovori