Hidžretska nova godina praznik-da ili ne?

Diskusije oko religija u svijetu ...
Poruka
Autor/ica
Avatar
im_ex
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 14847
Pridružen/a: 11 Dec 2007 02:00
Lokacija: Dusa mi ostade tamo

Re: Hidžretska nova godina praznik-da ili ne?

#16 Post Postao/la im_ex »

cyrus_the_virus je napisao/la:
Ja sam da se svi praznici praznuju [eusa_clap.gif] U starom Rimskom carstvu, praznika je bilo oko 200 dana u godini. Na kraju su propali, ali su se dobro zabavili :lol: Mi propadama, a ne zabavljamo se toliko :lol:
:lol:


Ne znam, ono ... hmm ... al', glede razmisljanja iznad, uff, ZA zabavnije propadanje sam [mmmux2.gif]
Kuda idu ljudi kao ja ...

Avatar
paparaci
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 5054
Pridružen/a: 08 Jan 2003 02:00
Lokacija: Putnik Bez Adrese

Re: Hidžretska nova godina praznik-da ili ne?

#18 Post Postao/la paparaci »

meni je nepoznato da se muslimanska nova godina slavi ili nesto posebno obiljezava. sto se mene tice, mogu je obiljeziti kao praznik, a i nemoraju. prednost bi bila, slobodan radni dan.

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

Re: Hidžretska nova godina praznik-da ili ne?

#19 Post Postao/la mrki62 »

dojbinica je napisao/la:[za prave muslimane, koji poštuju svoje običaje sigurni da jeste praznik [bihbq3.gif]
Zar ima pravih i krivih muslimana ?
Ko to odredi ko je krivi a ko pravi ?
Pošto sam ja stariji i sjećam se malo više nego ko ovdje, onda mogu sa sigurnošću tvrditi da to na našim prostorima nije običaj .
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

Re: Hidžretska nova godina praznik-da ili ne?

#22 Post Postao/la mrki62 »

Baustelac je napisao/la:ako je 31 decembar koji oznacava pocetak krscanske nove godine drzavni praznik,zasto onda da nebude i hidzretska nova godina drzavni praznik???
Jedno je državni praznik a drugo je međunarodni praznik !
Svijet u našoj okolini koristi Gregorijanski kalendar , čak i Turska, od koje smo mi preuzeli islam - koristi taj kalendar i to nema nikakve veze sa vjerom .
Jer da ima, onda bi Rusi imali svoju novu godinu , Grci svoju i ine države svoju ,.... na način da je tad državni praznik .
Yebi ga , nismo u vehabijskoj Arabiji , pa da trabunjamo po nekakvim , samo njima poznatim zakonima [icon_ballbounce.gif]
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

Re: Hidžretska nova godina praznik-da ili ne?

#24 Post Postao/la mrki62 »

vidovita_dzemila je napisao/la:ako se već uvede slavljenje hidžretske godine onda bi isto tako trebali raditi po islamskom kalendaru [smile.gif]

U Petak neradni dan cccccccccccc
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

Re: Hidžretska nova godina praznik-da ili ne?

#26 Post Postao/la mrki62 »

vidovita_dzemila je napisao/la:pa sa možeš fino ići na džumu mrki [mmmux2.gif]
Pa kako mene pamet služi , džuma je u prijevodu petak [icon_wave.gif]
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

Re: Hidžretska nova godina praznik-da ili ne?

#28 Post Postao/la mrki62 »

Baustelac je napisao/la:sta je sa nedeljom mrki??hajde nam ispricaj zasto je nedelja neradni dan,i ciji je to praznik? [smile.gif]
Ja tebi jedno , ti meni drugo , .................. međunarodno je jedno , državno je drugo . Jel teško shvatljivo ?
Da te podsjetim ; u bivšoj Yu je nedjelja bila neradni dan , čak ni trgovine nisu radile a danas ?
Evo , Slovenija je Kršćanska, Hrvatska isto ,........... pa nema trgovine a da ne radi nedjeljom .
Nedjelja je međunarodno priznati dan nerada a i subota je uz nedjelju , nije samo nedjelja .
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Avatar
mrki62
Specijalni status V.I.P
Specijalni status V.I.P
Postovi: 6413
Pridružen/a: 02 Apr 2006 02:00
Lokacija: sLOVEnija

Re: Hidžretska nova godina praznik-da ili ne?

#30 Post Postao/la mrki62 »

Baustelac je napisao/la:opet LAZES mrki,ili pak stavrno neznas,ali sancices se ti,umjes goglati vidim:).......nedelja je neradni dan jer je to krscanski praznik mrki.....nemoras meni vjerovat pitaj nekog krscana...SELAM
Lažem ?
Jesul trgovine za vrijeme tite nedjeljom radile ?
ÄŒija je subota?
Å to se i subotom ne radi ?
Zdravstvo je ipak dokazalo da čovječiji organizam ne može izdržati tempo da se radi svaki dan.
De mi objasni Å¡ta je sa Italijom ?
Zašto su u njih trgovine Ponedjeljkom zatvorene ?
Ti si kao najudaljenija zvijezda do koje je najteže doći, ali baš zbog toga je najudaljenija zvijezda najljepša i najsjajnija!

slika

slika

Odgovori