Former Yugoslav Republic of Macedonia-FYROM

Diskusije o politici sa prostora ExYu ...
Poruka
Autor/ica
Avatar
JAS
Zvijezda na usponu
Zvijezda na usponu
Postovi: 1183
Pridružen/a: 07 Okt 2008 02:00
Lokacija: Macedonia

Re: Former Yugoslav Republic of Macedonia-FYROM

#16 Post Postao/la JAS »

A mozes?

Avatar
sabinax
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 16414
Pridružen/a: 31 Jan 2008 02:00
Lokacija: Croatia

Re: Former Yugoslav Republic of Macedonia-FYROM

#18 Post Postao/la sabinax »

ajde Mic...okani se JAS...stvarno ti se svida [smile.gif]
Kad ti zivot donese limune, uzmi tekilu i sol i nazovi me
slika Make my day!

Avatar
JAS
Zvijezda na usponu
Zvijezda na usponu
Postovi: 1183
Pridružen/a: 07 Okt 2008 02:00
Lokacija: Macedonia

Re: Former Yugoslav Republic of Macedonia-FYROM

#20 Post Postao/la JAS »

E pa fino Mic koga si se potrudil seto ova da go napises t.e. da go prepises, no prasanjeto e dali si go procital i ako si go procital voopsto dali si go svatil???Go svati li odgovorot za Antickite makedonci i koj moze da polaga pravo deka e vistinskiot naslednik na Aleksandar makedonci, denesnite Makedonci ili togasnite Anticki Makedonci od Antickite Heleni koi nemaat blage veze nitu pak geneticka povrzanost so taa Anticka makedonija za koja se udaraat vo gradi deka se vistinski naslednici.
Drug pat barem procitaj go ona sto ke go napises ili barem protumaci go ubavo i onaka kako sto e a ne onaka kako sto tebe ti odgovara.
Mozes ubavo da procitas i za Aristotel koj Grcite go smetaat za svoj, a i samite se svesni deka toa ne e taka.
Sto se odnesuva do Slovenite, nikoj Mic ne negira deka toa e taka, nikoj, retki se tie sto mislat taka no neli demokratija sekoj ima pravo da se oseka onaka kako sto saka.
Znaci, ne go negirame slovenskoto vo sebe, no genetikata dokazala deka sepak imame del od ona Antickoto, t.e. od Anticka makedonija i od pokolenijata koi vo toa vreme ziveele na teritorija na togasna Makedonija.
No koga veke gledam deka tolku go negiras stavot na Makedonija kako drzava koja postoela i postoi seuste go sakale toa mnogumina ili ne, kazi mi sto e so onie luge koi porano ziveele na teritorija na segasen Solun, sto e so tie sto se rodile na tie delovi od denesna Grcija?Imas li nekakov podatok sto e so knigite na rodeni i kakvi bile nivnite iminja i preziminja vo toa vreme, dali bile Grcki ili Makedonski....aj potrudi se uste toa da go najdes pa tek togas ke razgovarame i polemizirame jas i ti na ovaa tema....do togas, ke te molam nemoj da me prozivas t.e. nemoj voopsto da pisuvas na ovaa tema zatoa sto mnogu raboti sto gi prati ovde ne si gi ni procial.
Za ostale, oprostite ali morala sam odgovoriti Micu na Makedonskom posto se on nije potrudio da onaj tekst prepise na srpskom.
Izvinite jos jednom!

Avatar
JAS
Zvijezda na usponu
Zvijezda na usponu
Postovi: 1183
Pridružen/a: 07 Okt 2008 02:00
Lokacija: Macedonia

Re: Former Yugoslav Republic of Macedonia-FYROM

#21 Post Postao/la JAS »

Mic_Sokoli je napisao/la:
JAS je napisao/la:A mozes?

Поранешниот министер за надворешни работи, а сега прв човек на грчката култура во новата влада на Караманлис, Андонис Самарас, е против официјалниот став на Атина за сложено име во кое ке стои зборот Македонија како основа за решение на спорот за името.

Во интервју дадено за Грчката државна телевизија пред да биде назначен за министер за култура со приоритет да го докажува грчкото право врз Античка Македонија, Самарас тврди дека доколку на земјава и се дозволи да го користи библискиот збор Македонија, тоа ке биде национално предавство.

Покрај Скопје, Самарас директно ја прозива и Софија, која според него полага право на античката историја.



E znaes i ovaa izjava na Samaras mnogu ne potrese... :lol:
Moze on da pisuva sto saka i kolku saka..... :lol: :lol:


„Го надразнува исто така иредентизмот на Бугарија, која смета дека, на пример, кога се спомна името Горна Македонија, дека Горна Македонија е Бугарија, дека е Пиринска Македонија, како што ја викаат тие. Му испратиле и протестно писмо на Скопје за тоа. Освен тоа, во текот на времето, Горна Македонија ќе остане само Македонија, нема да се викаат Горномакедонсци, како што не се викаат Британците, Великобританци“, изјави Самарас.

Тврдокорниот националист, кој во 1993 година беше сменет поради радикализам во врска со името од страна на Мицотакис, смета дека времето работи за Грција и дека Македонија наскоро ќе се распадне.

Самарас вели дека Грција не треба да се плаши од Голема Албанија и Голема Бугарија, кои би се создале по распадот на Македонија.


Грција, според мене. како сила, како развој, како население, ние сме побројни, „Верувам дека наскоро Скопје нема да постојат како единствен субјект. Тоа значи дека времето е на наша страна, практично е на наша страна, бидејќи јас мислам дека тие нема да успеат да го оддржат единството, кое веќе не е единство.помоќни и многу поразвиени и нема апсолутно ништо за да се плашиме од нив“, додава Самарас.

Во интервјуто за ЕРТ, Самарас ја повикува грчката јавност да не се плаши од реакцијата на европските партнери поради тврдите позиции на Атина кон македонското прашање.

Во случајот со Кипар се виде дека ЕУ, и покрај тоа што беше излажана од дволичната игра на Грција, нема да се откаже од својот партнер на Јужната европска граница, смета Самарас.

Принципот на Грција долгогодишниот спор за Кипар да биде решен откако грчката заедница на поделениот остров ќе влезе во Унијата, не важи за Македонија.

Самарас ја поддржува Владата во Атина, Грција да го блокира секој чекор кон Европа, доколку Македонија не ги прифати грчките позиции.

Avatar
JAS
Zvijezda na usponu
Zvijezda na usponu
Postovi: 1183
Pridružen/a: 07 Okt 2008 02:00
Lokacija: Macedonia

Re: Former Yugoslav Republic of Macedonia-FYROM

#23 Post Postao/la JAS »

Prvo...Ferid Muhic ne e nekoj tkanaracen ekspert, toj e Visok profesor na Univerzitetot na Makedonija, ako ti ne go cenis nemoras.
Ako jas ne sum vo sostojba da citam megu redovi sakas da mi kazes deka ti si....ajde bre te molam prestani da se prozivas samiot sebesi vo diskusija za koja ne si sposoben da ja vodis.
Treto...toa sto toj go potvrduva deka sme....toa ne go potvrduva toj, toa e veke potvrdeno Mic, a on samo go objasnuva.Dali sme nie gluvi i so emocii gledame na rabotite...vreme e da go zemes toa za primer pa i ti sam da reagiras so emocii za svoite izjavi.
U kakve ja to diskusije upadam???Pa jesi se ti meni obratio Mic ili nekom drugom....strasno bre, ako citas, ako zelis da polemiziras radi to kako treba nemoj bre da izbegavas i diskusije i da se vadis na druge osobe....strasno Mic, bolje cuti bre!!!

Avatar
JAS
Zvijezda na usponu
Zvijezda na usponu
Postovi: 1183
Pridružen/a: 07 Okt 2008 02:00
Lokacija: Macedonia

Re: Former Yugoslav Republic of Macedonia-FYROM

#24 Post Postao/la JAS »

http://www.macedonia-timeless.com.mk/



Cisto da vidite da je bas bas lepa ova moja Makedonija!!

Avatar
JAS
Zvijezda na usponu
Zvijezda na usponu
Postovi: 1183
Pridružen/a: 07 Okt 2008 02:00
Lokacija: Macedonia

Re: Former Yugoslav Republic of Macedonia-FYROM

#26 Post Postao/la JAS »

Malo ili vise moja je....pa ti kako hoces [mmmux2.gif]

Avatar
JAS
Zvijezda na usponu
Zvijezda na usponu
Postovi: 1183
Pridružen/a: 07 Okt 2008 02:00
Lokacija: Macedonia

Re: Former Yugoslav Republic of Macedonia-FYROM

#28 Post Postao/la JAS »

Mic_Sokoli je napisao/la:
JAS je napisao/la:Malo ili vise moja je....pa ti kako hoces [mmmux2.gif]

Pa da i ja tako hocu,da se volimo i razmnozavamo,da nam jaca nasata makedonija zemja na sonce so sesnaeset kraci.
.


Mislis treba da se cenimo i postujemo.....

Avatar
JAS
Zvijezda na usponu
Zvijezda na usponu
Postovi: 1183
Pridružen/a: 07 Okt 2008 02:00
Lokacija: Macedonia

Re: Former Yugoslav Republic of Macedonia-FYROM

#30 Post Postao/la JAS »

Mnogu gluposti citas bre Mic...hahahaha

Odgovori