Aleksandar Makedonski

Pisite o istoriskim zbivanjima bitkama vladarima

Poruka
Autor/ica
Avatar
JAS
Zvijezda na usponu
Zvijezda na usponu
Postovi: 1183
Pridružen/a: 07 Okt 2008 02:00
Lokacija: Macedonia

#32 Post Postao/la JAS »

Mic...
Kako prvo ne se vikaat slaveni tuku sloveni9se gleda kolku ti toa koristis istoriski fakti i zborovi a ustvari nemas ni sam pojma sto pisuvas), kako vtoro, toa sto poedinci go kazale ne znaci deka taka cuvstvuva celiot narod, takvi primeri ima mnogu vo svetot, pojdi od sebe pa natamu. Izjavata na Kiro ne ne pravi pomalku Makedonci od toa sto si ti znaes.....na krajot na kraistata....kakava vrska ima bre terorizmot koj vie ko napravivte so Aleksandar makedonski, kakva vrska ima vaseto oruzje so teritorijata na makedonja?m?Znaes ti ili pojma nemas sto pisuvas.....covece, aj ne maltretiraj veke ti kazav, pobaraj ubavo imas mnogu podatoci za toa koj bil Aleksandar, vo koj vek dosol, otisol, vo koj vek koi pleminja bile ostanale i ke bidat na ovaa teritorija i koj kakov jazik koristi....
Veke rekov, isfrustrirani osobi kako tebe lesno e da se resat, zatoa ne maltretiraj poveke tuku nasoci gi tvoite odgovori i prasanja na Aleksandar Makedonski
A za toa dali "mi ima da se j..."ili ne i za toa dali ke ne ima ili ne......sila ne mi pokazuvaj na mene na toj nacin, silata mozes da mi ja pokazes so zborovi, gi vidovme vasite silni zborovi i dela taka da djabe se zanesuvas so pametot.
napravi t.e. napisi nekoja pametna recenica so koja ke me negiras a posle ke pravime muabet, vaka....se ti paga vo voda.....
Pardoniram ostalima sto pisem na Makedonskom.... :P


komentari off
mod vidovita_dzemila

Avatar
vornevljev
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 2338
Pridružen/a: 04 Jun 2008 02:00
Lokacija: ukraina

Re: aleksandar makedonski

#33 Post Postao/la vornevljev »

Svaka čast @Mic_Sokoli potrudio si se i nasao ove podatke koji skraceno govore o etnogenezi i povijesti Makedonije,mislim kako si i sam rekao-to su činjenice.

Da dodam nešto vezano za slavensko porijeklo današnjih Makedonaca a sa stajališta jezika.

Postoji nešto što se zove staroslavenski (starocrkvenoslavenski) jezik.
To je jezik kojim su u srednjem vijeku govorili ljudi u okolici Soluna.

Po čemu je taj jezik zanimljiv-prvo da je svojim porijeklom slavenski (a samim tim i narod koji ga govori je onda slavenskog porijekla) i spada u južnoslavenske jezike,a drugo je da je to prvi slavenski književni jezik,dakle prva slavenska književnost je pisana upravo na tom jeziku (misli se na crkvenu književnost).

E sad nečiji je problem što svoj nacionalni ponos kao i patriotizam izražavaju kroz emocije dičeći se historijskim ličnostima,a od toga današnje države i narod nemaju mnogo koristi.
U SLUŽBI DOBRA I ZLA

Avatar
JAS
Zvijezda na usponu
Zvijezda na usponu
Postovi: 1183
Pridružen/a: 07 Okt 2008 02:00
Lokacija: Macedonia

Re: aleksandar makedonski

#34 Post Postao/la JAS »

da se skoncentrisemo na Aleksandara makedonskom...valjda je to tema m? [icon_e_ugeek.gif]

Avatar
beca
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 16187
Pridružen/a: 29 Dec 2009 08:38
Lokacija: Sarajevo

Re: aleksandar makedonski

#35 Post Postao/la beca »

ja sam znala samo osnovne podatke o njemu, nisam znala da je bio ovako opak lik...

Avatar
JAS
Zvijezda na usponu
Zvijezda na usponu
Postovi: 1183
Pridružen/a: 07 Okt 2008 02:00
Lokacija: Macedonia

Re: aleksandar makedonski

#36 Post Postao/la JAS »

heheh...ma bas

Avatar
basista
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma
Postovi: 2094
Pridružen/a: 19 Aug 2009 00:17

Re: aleksandar makedonski

#40 Post Postao/la basista »

I ja mislim da danasnji Makedonci,uglavnom nemaju nikakve veze sa antickim Makedoncima.. To bi bilo isto,kao kad bi Madjari ustvrdili da su neki iskonski evropski narod.. Mozda ima neke primjese,kao sto kod nas ima primjesa Ilira i to poprilicno.. pa i nekih germanskih plemena.
Medjutim,sve je to bilo isuvise davno da bi mogla postojati bilo kakva emotivna veza izmedju nas i tih germana..naprimjer..
Tako je i u makedonskom slucaju..
Imaju pravo na koristenje tog imena i nista vise,,
U vezi Aleksandra,ono sto znam,jeste da je otrovan.. Nacin na koji je otrovan,jeste lijecnicko neznanje u to doba. Pretjerivalo se sa nekim napitcima koji u vecim kolicinama,skode organizmu.
Bio je poznat i kao veliki gurman.. dakle,konzumirao je vece kolicine hrane i pica. Kad se to spoji sda zestokim ritmom kojim je zivio i svim tim stvarima koje je uradio,za nepune 33 godine zivota,malaksalost koju je osjecao pred kraj zivota,u potpunosti je logicna.
Pogotovo ako se na to doda i cinjenica da se to sve odvijalo u krajevima u kojima su temperature zraka natprosjecne.. Zato i jeste,bog propisao post kao prociscenje organizma i duha.. Pretjerivanje sa hranom,pogotovo u takvim predjelima,i danas moze biti kobno.
Sve u svemu,pao je u groznicu i obolio.. njegovi ljekari,spravljali su mu razne lijekove za jacanje organizma ali nije nista pomagalo..
Slabio je sve vise i vise..
Najcesce su mu spravljali lijek na bazi kukurijeka.
Kukurijek ima ljekovita svojstva i kad se na taj neki nacin pripremi,jaca organizam..
Medjutim sadrzi i dosta stetnih (smolastih) materija koje je kroz terapiju u organizam unosio Aleksandar makedonski..
Iz danasnjeg ugla gledano,doslo je do ostecenja krvotoka i otezavan je dolazak krvi do mozga.. Upravo zbog tih smolastih materija..
Helem,, umro je zbog toga jer se u to doba tako zivilo i umiralo.. Mislim da bi se moglo tako reci..
Dakle,nije postojala empirija o zdravom konzumiranju hrane i pica..a nije postojala ni dobra medicinska empirija.
Postoje i teorije da je maksuz iz Makedonije,donesen toboznji lijek (opet na bazi kukurijeka) ali jako pojacana doza i da mu je to potureno kao lijek.. odnosno,da je namjerno otrovan. Ova teorija,ima jednu manjkavost.. Makedonija je bila jako daleko i postavlja se pitanje,da li bi Aleksandar uopce bio bolestan jos uvijek u momentu donosenja tog toboznjeg lijeka.. Kao eventualni narucioc tog otrova,navodi se Aristotel..a to nije vjerovatno..

Avatar
JAS
Zvijezda na usponu
Zvijezda na usponu
Postovi: 1183
Pridružen/a: 07 Okt 2008 02:00
Lokacija: Macedonia

Re: aleksandar makedonski

#41 Post Postao/la JAS »

Mic_Sokoli je napisao/la:[laugh.gif]

Германски музеј го „погрчи“ Александар Македонски


„Александар всушност бил Грк“, изјави директорот на Музејот Алфред Вицзорек


Германскиот музеј Рајс Енгелхорн застана на страната на грчките историчари дека македонскиот народ не е наследник на Александар Велики.

„Александар всушност бил Грк и во никој случај не може да биде предок на денешните Славо Македонци“, изјави директорот на Музејот Алфред Вицзорек.

Тој ова го нагласи на отворањето на изложбата „Александар Велики и Отворањето на светот“, која од петокот е поставена во музеј Рајс Енгелхорн во Манхајм.

„Изложбата, која е посветена на краткиот живот на еден од најголемите освојувачи на античкиот свет, ќе биде отворена до 21 февруари 2010.

Германската агенција ДПА наведува дека антиквизацијата во Македонија, како и најавата за поставување монументален споменик на Александар Македонски во центарот на Скопје, не го импресионира директорот на германскиот Музеј.

„ Најновите откритија јасно докажуваат дека Македонците и Грците од ерата на Александар биле тесно поврзани. Македонците и Грците се разбираат бидејќи говорат ист јазик“, изјави Вицзорек.







:lol: :lol: e ova poslednovo okolu jazikot hahaha, aj vnimavaj sto stavas tuka bre Mic, citaat lugje, hehehe [Happy.gif]

Odgovori